225-45 -17 lastik secimi

Çok teşekkür ederim hocam gayet aydınlatıcı bilgiler benim için.Butce sıkıntısı olmaz gibi yer belki problem olabilir. Yine de 16 inç jant için önerileriniz varsa öğrenmek isterim. Ağrı da olduğum için kargoyla alabilme seçeneği olması lazım ama:)
Hocam 16inch jant için direkt Comfortline 'nın Dover jantlarına bakın herkes öyle yapıyor., bi ara forumda satılık ilanlar kısmında satan arkadaşlar vardı., hatta hatırladığım kadarıyla bi arakadaş 16inch dover jantı ile beraber 5.000km yol yapmış Nokian WR D4 lastiğini beraber satıyordu diye haturlıyorum ama üzerinden biraz zaman geçti sanırsam., sattı mı bilmiyorum, Forumda satılık ilanları kısmından bi satanları inceleyin eski tarihli de olsa arkadaşlar ile iletişime geçin çünkü bazı arkadaşlar jantları elinden çıkarmamış olsalar bile açtıkları konuyu güncellememiş oluyorlar  (eski tarihli olsa bile)., kesin satılmıştır diyorsun ama hala satılmamış oluyorlar., ünlü sarı siteye de bakın., Jantta kargo sorun olmaz herkes zaten kargo ile gönderim yapar.,

Hatta eğer göz zevkinizi bozmuyacak ise Midline Plus 'ın 15inch Lyon jantlarından bakın derim., hem midline jantları çok daha ucuz hem de 15 inch ebatta 200 lira gibi rakamlara çok rahat Nokian WR D4 bulabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Çok teşekkür ederim hocam gayet aydınlatıcı bilgiler benim için.Butce sıkıntısı olmaz gibi yer belki problem olabilir. Yine de 16 inç jant için önerileriniz varsa öğrenmek isterim. Ağrı da olduğum için kargoyla alabilme seçeneği olması lazım ama:)
Kargoyla satın alabilme konusunda da kıymetli Ali üstadımın önerebileceği online satış yapan bir site vardı.  @forzaGilles

wrd3 bende diğer aracımda kullandım.gayet memnun kaldım.şimdi de golfe almayı düşünüyorum.16 inçe  geçip jant takımı mı alsam yada direk üstündeki 17 liklere mi taksam karar veremedim...

Hocam 16inch jant için direkt Comfortline 'nın Dover jantlarına bakın herkes öyle yapıyor., bi ara forumda satılık ilanlar kısmında satan arkadaşlar vardı., hatta hatırladığım kadarıyla bi arakadaş 16inch dover jantı ile beraber 5.000km yol yapmış Nokian WR D4 lastiğini beraber satıyordu diye haturlıyorum ama üzerinden biraz zaman geçti sanırsam., sattı mı bilmiyorum, Forumda satılık ilanları kısmından bi satanları inceleyin eski tarihli de olsa arkadaşlar ile iletişime geçin çünkü bazı arkadaşlar jantları elinden çıkarmamış olsalar bile açtıkları konuyu güncellememiş oluyorlar  (eski tarihli olsa bile)., kesin satılmıştır diyorsun ama hala satılmamış oluyorlar., ünlü sarı siteye de bakın., Jantta kargo sorun olmaz herkes zaten kargo ile gönderim yapar.,
Hatta eğer göz zevkinizi bozmuyacak ise Midline Plus 'ın 15inch Lyon jantlarından bakın derim., hem midline jantları çok daha ucuz hem de 15 inch ebatta 200 lira gibi rakamlara çok rahat Nokian WR D4 bulabilirsiniz.
Hocam 15 inç jant çok küçük geldi gözüme.Dover jant güzel denk gelirse onu alırım.Merak ettiğim bişey daha var hocam 16 inç jant alsam stepne durumu nasıl olur?

16 alınca 17 stepneyi hiç bir şekilde (kış lastiği için) kullanamazsınız., en ucuz yolu 1 tane stepne için kara jant diye tabir edilen saç jantlardan almanız olur., her yerde bulunur ve gayet ucuzdur ., hatta bazı arkadaşlar kara saç jantlar ucuz olduğu için görüntüyü 2. plana atmaya razı olarak 5 tane alıp kış boyu bunları kullanıyorlar., tanesi 80-100 lira gibi bişey

16 alınca 17 stepneyi hiç bir şekilde (kış lastiği için) kullanamazsınız., en ucuz yolu 1 tane stepne için kara jant diye tabir edilen saç jantlardan almanız olur., her yerde bulunur ve gayet ucuzdur ., hatta bazı arkadaşlar kara saç jantlar ucuz olduğu için görüntüyü 2. plana atmaya razı olarak 5 tane alıp kış boyu bunları kullanıyorlar., tanesi 80-100 lira gibi bişey
Teşekkür ederim hocam düşünüp bir karar vereceğim artık:)

225 45 r17 91 y  ao michelin primacy 3

Lastiği hakkında ne düşünüyorsunuz.

Aracım golf 1.6 tdi higline 

Fena bir lastik değildir., Audi araçları için (belirli modeller) geliştirilmiş "orjinal ekipman" lastiğidir., ortalamanın üzerinde bir lastik diyebiliriz., O fiyatlara daha iyi lastikler alabilirsiniz., Aslında burdaki önemli etken yaşadığınız şehirdeki yolların durumna ve sizin konfor mu önceliğiniz yoksa sportif sürüş ön planda ona göre bir lastik tercih etmeniz? En son Mardin'de 2004 yılında bulunduğumdan şuan yolları nasıldır bilemiyorum? :)  

@forzaGilles

Hocam daha önce de başka konularda yardımcı oldunuz teşekkür ederim.

Bu konudaki uzun açıklamalarınızıda murat hocamın dediği gibi algılaya algılaya konuyu baştan sona okudum.

Engin bilgiler için sağolun.

Benim lastikleri biliyorsunuz

D.sportmaxx 225x45 r17

Araç 10.000km de ve hem lastik sesi var hemde frenlemedi çok kötü be çok kolay patinaja kalıyor. :(

Daha önce jettada böyle şeyler hiç görmemiştim. Sokak arasında bile 20-40 km hızla bile anı frenlemede araç durmayacak sanıyorum.

Soru; Mevcut lastik yerine 

215x50 R17 91V Goodyear efficent grip performans taktırsam nasıl olur?

Araç yüksel.esi 6mm bunu da farketmek çok zor.

Araca diğer etkileri nasıl olur asıl onları merak ediyorum.

Yaşadığım şehir Adana be asla kar yok.

Kış aylarında bazen eylence babında tekire vs gideriz lar ancak orada.

@forzaGilles

Hocam daha önce de başka konularda yardımcı oldunuz teşekkür ederim.

Bu konudaki uzun açıklamalarınızıda murat hocamın dediği gibi algılaya algılaya konuyu baştan sona okudum.

Engin bilgiler için sağolun.

Benim lastikleri biliyorsunuz

D.sportmaxx 225x45 r17

Araç 10.000km de ve hem lastik sesi var hemde frenlemedi çok kötü be çok kolay patinaja kalıyor. :(

Daha önce jettada böyle şeyler hiç görmemiştim. Sokak arasında bile 20-40 km hızla bile anı frenlemede araç durmayacak sanıyorum.

Soru; Mevcut lastik yerine 

215x50 R17 91V Goodyear efficent grip performans taktırsam nasıl olur?

Araç yüksel.esi 6mm bunu da farketmek çok zor.

Araca diğer etkileri nasıl olur asıl onları merak ediyorum.

Yaşadığım şehir Adana be asla kar yok.

Kış aylarında bazen eylence babında tekire vs gideriz lar ancak orada.
Hocam lastik ölçülerinizi değiştirmek demek aracın dinamiklerinin değişmesi demek., ben tavsiye etmem daha da önemlisi üretici de bunu önermez.! Lastikten çok şikayetçiyseniz lastiğin markasını değiştirin ama ölçülerini 1mm bile değiştirmeyin derim., Turbo altın çağını yaşıyor  bu tork a lastikler dayanmıyor., Jetta büyük ihtimal 16" dı

Kimden duysam herkes hep Adana'nın asfaltından şikayet ediyor., bu bir biraz da yaşadığınız şehrin çok sıcak olmasından kaynaklanıyot

Hocam lastik ölçülerinizi değiştirmek demek aracın dinamiklerinin değişmesi demek., ben tavsiye etmem daha da önemlisi üretici de bunu önermez.! Lastikten çok şikayetçiyseniz lastiğin markasını değiştirin ama ölçülerini 1mm bile değiştirmeyin derim., Turbo altın çağını yaşıyor  bu tork a lastikler dayanmıyor., Jetta büyük ihtimal 16" dı

Kimden duysam herkes hep Adana'nın asfaltından şikayet ediyor., bu bir biraz da yaşadığınız şehrin çok sıcak olmasından kaynaklanıyot
Üstad cevap için teşekkürler.

Evet JETTA 16" inti ama ondan önce volvo s60 235x45 R17 idi oda böyle değildi

Ya DUNLOOP SPORTMAXX çok dandik yada bizim araçlar sıkıntılı 

Lastiklerin havasını 35 yapıyorum olmuyor 30 yapıyorum olmuyor 32 yapıyorum yine olmuyor ve halen 32

Frenleme çok kötü sürekli abs de

Ve kalkışta çok kolay patinaja kalıyor.

Ben de acaba dedim 215x50 r17 takarsam düzelir mi 

Hemde 1cm lastik inceldiği için yakıta 6mm yükseldiği için konfora etkisi olurmu

Üstad cevap için teşekkürler.

Evet JETTA 16" inti ama ondan önce volvo s60 235x45 R17 idi oda böyle değildi

Ya DUNLOOP SPORTMAXX çok dandik yada bizim araçlar sıkıntılı 

Lastiklerin havasını 35 yapıyorum olmuyor 30 yapıyorum olmuyor 32 yapıyorum yine olmuyor ve halen 32

Frenleme çok kötü sürekli abs de

Ve kalkışta çok kolay patinaja kalıyor.

Ben de acaba dedim 215x50 r17 takarsam düzelir mi 

Hemde 1cm lastik inceldiği için yakıta 6mm yükseldiği için konfora etkisi olurmu
Hocam Volvo S60 bir üst segment D segmenti bir araç :)

Adana gibi sıcak olan kış yaşanmayan kuru zeminde lastiğin taban genişliğini azaltırsanız tutunma ve yol tutuş daha da azalıcaktır., ki bu sizin istemediğiniz bir şey! Konfor aıyorsanız sadece lastik ölçüsü ve yanak kalınlığını değil aynı zamanda Jant ölçüsünü de değiştirmeniz gerekiyor 205 55 R16

Ahmet hocam daha önce de söylediğim gibi Turbo altın çağını yaşıyor  bu yüksek tork lara lastikler dayanmıyor/dayanamıyor., Yanlış mı biliyorum Adana'nın asfaftına kaygan asfat diyorlar hep..?

Bu şikayetlerinizden kurtulmak için size tavsiyem lastik ölçünüzü değil lastik markasını değiştirmek olur hocam., Benim araç TDI 250 nm tork ben napayım hocam :)

Lastik olarak size önerebileceğim; (araç kullanış tarzınız, bir lastikten beklentileriniz konfor mu arıyorsunuz yoksa performans ve yol tutuş mu bunu bilmemiz kaydıyla..)

-Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3

-Continental PremiumContact 6

-Continental SportContact 5

@forzaGilles

Hocam

Kayganlığı ben 16 gündür golfte gordum varsa!

1985 yilindan bu yana direksiyondayım son 15 gündür yaşadığımı hiç yaşamadım

Eskiden adananın yolları taş idi sonraları 2.sınıf yani disli asfalt a döndü 

Son 15 yıldır falan da 1. Sınıf sıfır asfalt. Kaymak denilen.

Kullanıma gelince yılda 3-5.000km 

Yılın büyük çoğunluğu şehir içi ve şehir içind e aracı çok dikkatli ve hassas kullanırım spor tarz belki binde bir.

Ancak bu sadece konfor olsun demek degil!

Ihtiyaç halinde güvenli hissetmek istiyorum. Araç frende, yol tutusta güven versin istiyorum.

Uzun yolda da otoyollarda cc120 bölünmüş yollarda cc110 çift yönlü yollarda da cc95 giderim.

Komşuma goodyear effcent grip performans almıştık ve aracı lastiklerin 5. Ayında 15 gün ben kullanmak zorunda kaldım.

O lastiklere bayılmıştım aradığım herşey vardı. Goodyear effcent grip performans  205x55r16 91v idi

+

Aklıma biraz yatıyor ama yakıt C ve 91v yok dediğinize göre.

@forzaGilles

Hocam

Kayganlığı ben 16 gündür golfte gordum varsa!

1985 yilindan bu yana direksiyondayım son 15 gündür yaşadığımı hiç yaşamadım

Eskiden adananın yolları taş idi sonraları 2.sınıf yani disli asfalt a döndü 

Son 15 yıldır falan da 1. Sınıf sıfır asfalt. Kaymak denilen.

Kullanıma gelince yılda 3-5.000km 

Yılın büyük çoğunluğu şehir içi ve şehir içind e aracı çok dikkatli ve hassas kullanırım spor tarz belki binde bir.

Ancak bu sadece konfor olsun demek degil!

Ihtiyaç halinde güvenli hissetmek istiyorum. Araç frende, yol tutusta güven versin istiyorum.

Uzun yolda da otoyollarda cc120 bölünmüş yollarda cc110 çift yönlü yollarda da cc95 giderim.

Komşuma goodyear effcent grip performans almıştık ve aracı lastiklerin 5. Ayında 15 gün ben kullanmak zorunda kaldım.

O lastiklere bayılmıştım aradığım herşey vardı. Goodyear effcent grip performans  205x55r16 91v idi

+

Aklıma biraz yatıyor ama yakıt C ve 91v yok dediğinize göre.
Evet Goodyear Asymmetric 3 'te 91V ve 91W yok (sanırım eski bir yazımı okudunuz..) ama sizin yaşadığınız şehir oldukça sıcak iklimli olduğundan 91Y alabilirsiniz bunda bir sıkıntı olmayacaktır., Lastik etiketlerindeki yakıt ekonomisine hiç takılmayın hocam örnek vermem gerekirse; B yakıt ekonomisine sahip bir lastik ile E yakıt ekonomisine sahip bir lastik arasında yakıt tüketimi olarak 0,01-0,05 lt gibi çok komik farklar vardır.,

Lastik alırken "etiket değerlerinde" önemli olan ve dikkat etmeniz gereken ıslak zemin yol tutuş değerleri

Ahmet hocam anlattığınız sürüş tarzına göre (dikkatli, hassas kullanım, konfor ama aynı zamanda yol tutuşu iyi, güven veren..) Hocam bu kiriterlere göre sizin taleplerinize en uygun lastiklerin başında tavsiye edeceğim Continental PremiumContact 6 derim ben., Continental 'in yeni geliştirdiği oldukça başarılı bir lastiktir., Benim Dunlop'ları 7-8000km daha kullanıp bende bu lastiğe geçeceğim., PremiumContact 6'nın 91V modeli mevcuttur.,

Not: bilgi amaçlı yazıyorum eğer ki olurda Continental PremiumContact 6 tercih ederseniz., 91V modelinin FR özellikli olan ve olmayan olarak 2 çeşidi vardır., FR 'nin anlamı jant korucu kuşak/yaka demektir (FelgenRippe)., FR özellikli olanı tercih ediniz., Lastikçi uynanıklık yapıp FR olmayan lastiği vermeye kalkar ikisi arasındaki fiyat farkı 5-6 lira dır :) (aklınızda bulunsuz..)

Evet Goodyear Asymmetric 3 'te 91V ve 91W yok (sanırım eski bir yazımı okudunuz..) ama sizin yaşadığınız şehir oldukça sıcak iklimli olduğundan 91Y alabilirsiniz bunda bir sıkıntı olmayacaktır., Lastik etiketlerindeki yakıt ekonomisine hiç takılmayın hocam örnek vermem gerekirse; B yakıt ekonomisine sahip bir lastik ile E yakıt ekonomisine sahip bir lastik arasında yakıt tüketimi olarak 0,01-0,05 lt gibi çok komik farklar vardır.,

Lastik alırken "etiket değerlerinde" önemli olan ve dikkat etmeniz gereken ıslak zemin yol tutuş değerleri

Ahmet hocam anlattığınız sürüş tarzına göre (dikkatli, hassas kullanım, konfor ama aynı zamanda yol tutuşu iyi, güven veren..) Hocam bu kiriterlere göre sizin taleplerinize en uygun lastiklerin başında tavsiye edeceğim Continental PremiumContact 6 derim ben., Continental 'in yeni geliştirdiği oldukça başarılı bir lastiktir., Benim Dunlop'ları 7-8000km daha kullanıp bende bu lastiğe geçeceğim., PremiumContact 6'nın 91V modeli mevcuttur.,

Not: bilgi amaçlı yazıyorum eğer ki olurda Continental PremiumContact 6 tercih ederseniz., 91V modelinin FR özellikli olan ve olmayan olarak 2 çeşidi vardır., FR 'nin anlamı jant korucu kuşak/yaka demektir (FelgenRippe)., FR özellikli olanı tercih ediniz., Lastikçi uynanıklık yapıp FR olmayan lastiği vermeye kalkar ikisi arasındaki fiyat farkı 5-6 lira dır :) (aklınızda bulunsuz..)
Çok teşekkürler emeklerinize sağlık 

Lastik  yanağında FR ibaresi mevcuttur sanirim.

+Özel Mesaj 

Geri
Üst Alt