TSI motorlarda yağ eksiltme problemi

yağ eksiltmenin kullanımla bir ilgisi var mı ?

ben çok şükür 2,5 senedir böyle bir uyarıyla karşılaşmadım.
Sürekli olarak motoru yüksek devirli ve sıkıştırarak araç kullanılırsa motor yağı kullanıma bağlı olarak daha çabuk eksilebilir.

Merhaba arkadaşlar aracım 11.000 km'de ve hiç yağ eksiltme uyarısı almadım belki yumuşak kullandığım içindir ancak 2000 km yol yapıcam bakım öncesi. Servis eğer yağ eksiltme olmuşsa bakıma kadar idare etsin diye yağ takviyesi yapar mı ? Yaparsa ücretli mi olur ?
Merhaba;

Uzun yola çıkmadan yağ seviyenizi kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Yağ seviyeniz son çentiğe kadar düşmüşse kendiniz uygun yağı alıp tamamlayabilirsiniz. Eğerki servise giderseniz servis eksilen yağı tamamlar fakat ücret alır mı bu konuda bilgim yok maalesef. 

11 binde benimde eksiktti hocam,beya bir azalmıstı,kendim ekledim, servise gittiğimde yeni araçlar için anormal bi durum değil demişlerdi

Arkadaşlar yeni çıkan 1.0 tsi motor için hangi yağ uygun fikriniz var mı? Bir yerde 0w30 olması gerektiğini okudum.

Merhaba hocam;

15.000 km'de veya yılda bir hangisi önce dolarsa yağ filtre genel bakım yapılır. Yılınız dolmamışsa yağ ne kadar eksilmişse ekleyerek 3.000 km daha kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak zaten 3.000 km kalmış ekstradan 1 lt. yağ alana kadar komple genel bakıma da girebilirsiniz
aracim 2015 model 42.000 de bir sonraki bakim 60bin diye biliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar yeni çıkan 1.0 tsi motor için hangi yağ uygun fikriniz var mı? Bir yerde 0w30 olması gerektiğini okudum.
Çok yüksek ihtimalle diğer motorlarda kullanılan (TDI, 1.2 ve 1.4TSI) gibi 5W-30 olması lazım., 1.0 TSI motor yeni bir motor olduğu için aramızda kullanan arkadaşlar çok yok., Size verdikleri kullanım klavuzundan motor yağı bölümünden aşşağıda paylaştığım ilgili şemanın resmini ve araç bilgi etiketi bizimle paylaşırsanız kesin bir cevap verebilirim., Bizdeki kullanım klavuzları 1.0 TSİ öncesi olduğundan güncel motorlar için kullanım klavuzlarında değişikliğe gidilmiştir.. Ezbere konuşmamak adına bu bilgileri bizimle paylaşırsanız (isterseniz aracınızın şasi numarasını kapatabilirsiniz) size daha doğru şekilde yardımcı olabiliriz..

Araç bilgi etiketi nedir örnek resim;

Ekli dosyayı görüntüle 13061

Kullanım klavuzunda ihtiyacımız olan ilgili sayfaya örnek resim; 

Ekli dosyayı görüntüle 13060

Çok yüksek ihtimalle diğer motorlarda kullanılan (TDI, 1.2 ve 1.4TSI) gibi 5W-30 olması lazım., 1.0 TSI motor yeni bir motor olduğu için aramızda kullanan arkadaşlar çok yok., Size verdikleri kullanım klavuzundan motor yağı bölümünden aşşağıda paylaştığım ilgili şemanın resmini ve araç bilgi etiketi bizimle paylaşırsanız kesin bir cevap verebilirim., Bizdeki kullanım klavuzları 1.0 TSİ öncesi olduğundan güncel motorlar için kullanım klavuzlarında değişikliğe gidilmiştir.. Ezbere konuşmamak adına bu bilgileri bizimle paylaşırsanız (isterseniz aracınızın şasi numarasını kapatabilirsiniz) size daha doğru şekilde yardımcı olabiliriz..

Araç bilgi etiketi nedir örnek resim;

Ekli dosyayı görüntüle 13061

Kullanım klavuzunda ihtiyacımız olan ilgili sayfaya örnek resim; 

Ekli dosyayı görüntüle 13060
Emeğinize sağlık hocam. daha önceki günlerde kullanım kılavuzuna bakmıştım, aynen sizinki gibi qi4 standartlarında bakım gerekiyor. Bu da altta verdiğiniz tabloya göre vw502 akreditasyonunu sağlayan yağ gerektiriyor. hemen yan sütunda alternatif olarak Avrupa ülkeleri vw504 de kullanabilir yazıyor.

Castrol ün sitesine baktığım zaman vw502 koşulunu sağlayan yağ 0w30 viskozitesine sahip.

Vw504 koşulunu ise 5w30 olan sağlıyor. 

Şu haliyle benim anladığım 1.2 tsi ve 1.0 tsi için uygun yağ birebir aynı, ancak ikisinde de ilk tercih 0w30 olmalı, alternatif olarak 5w30 da kullanılabilir. Doğru mu anladım?

Aşağıda vereceğim linkte Castrol ün farklı yağlarının sağladığı standartları görebilirsiniz. 

http://www.castrol.com/tr_tr/turkey/car-engine-oil/engine-oil-brands/castrol-edge/product-page.html

Rodaj nedir hocam? Aracı alırken Erel'deki görevliye "motor açılma" veyahut "rodaj" ile ilgili bir durum var mı dediğimde, "hayır yok, istediğiniz gibi aracı kullanabilirsiniz" dedi. Allahtan benim normal kullanımım ekonomik ve sakindir. Ancak ilk haftadan sonra aracın sınırlarını öğrenme babında bilhassa uzun yolda epeyi devirli kullandığım oldu. Hala da bazen sakin kullanımdan sıkıldığımda, zorlayarak  kullandığım vakidir. Benim aracım yağ mı yakacak şimdi? :)  Gerçi çevremdeki çoğu kişi TSİ motorların devri çok sevmediğini iddia eder. Ben buna pek kulak asmamıştım. Ancak buradaki okumalardan sonra aklım karıştı doğrusu.

Rodaj nedir hocam? Aracı alırken Erel'deki görevliye "motor açılma" veyahut "rodaj" ile ilgili bir durum var mı dediğimde, "hayır yok, istediğiniz gibi aracı kullanabilirsiniz" dedi. Allahtan benim normal kullanımım ekonomik ve sakindir. Ancak ilk haftadan sonra aracın sınırlarını öğrenme babında bilhassa uzun yolda epeyi devirli kullandığım oldu. Hala da bazen sakin kullanımdan sıkıldığımda, zorlayarak  kullandığım vakidir. Benim aracım yağ mı yakacak şimdi? [emoji4] Gerçi çevremdeki çoğu kişi TSİ motorların devri çok sevmediğini iddia eder. Ben buna pek kulak asmamıştım. Ancak buradaki okumalardan sonra aklım karıştı doğrusu.
Hocam yağ yakma değil eksiltme oluyor
ama herkeste olan bir durum değil bu. Kolay kolay olmaz.

Rodaj nedir hocam? Aracı alırken Erel'deki görevliye "motor açılma" veyahut "rodaj" ile ilgili bir durum var mı dediğimde, "hayır yok, istediğiniz gibi aracı kullanabilirsiniz" dedi. Allahtan benim normal kullanımım ekonomik ve sakindir. Ancak ilk haftadan sonra aracın sınırlarını öğrenme babında bilhassa uzun yolda epeyi devirli kullandığım oldu. Hala da bazen sakin kullanımdan sıkıldığımda, zorlayarak  kullandığım vakidir. Benim aracım yağ mı yakacak şimdi? :)  Gerçi çevremdeki çoğu kişi TSİ motorların devri çok sevmediğini iddia eder. Ben buna pek kulak asmamıştım. Ancak buradaki okumalardan sonra aklım karıştı doğrusu.
Motor ve frenler ile ilgili kitapçıkta ilk kilometrelerde nelere dikkat edeceğimizi netbir şekilde açıklamışlar.Görevlinin dediğiniz gibi kesin ifadeler kullanması yanlış olmuş.Ben aracı ilk aldığımda(2016 ekim son hafta) yağ seviyesine bakmıştım. Geçen ay 8000km civarında 250gr ilave yapmak zorun da kaldım.Sürüş tarzım çok sert olmadığı halde bir miktar azalttı.

Ekli dosyayı görüntüle 13071

Emeğinize sağlık hocam. daha önceki günlerde kullanım kılavuzuna bakmıştım, aynen sizinki gibi qi4 standartlarında bakım gerekiyor. Bu da altta verdiğiniz tabloya göre vw502 akreditasyonunu sağlayan yağ gerektiriyor. hemen yan sütunda alternatif olarak Avrupa ülkeleri vw504 de kullanabilir yazıyor.

Castrol ün sitesine baktığım zaman vw502 koşulunu sağlayan yağ 0w30 viskozitesine sahip.

Vw504 koşulunu ise 5w30 olan sağlıyor. 

Şu haliyle benim anladığım 1.2 tsi ve 1.0 tsi için uygun yağ birebir aynı, ancak ikisinde de ilk tercih 0w30 olmalı, alternatif olarak 5w30 da kullanılabilir. Doğru mu anladım?

Aşağıda vereceğim linkte Castrol ün farklı yağlarının sağladığı standartları görebilirsiniz. 

http://www.castrol.com/tr_tr/turkey/car-engine-oil/engine-oil-brands/castrol-edge/product-page.html
Yanlış anlamışsınız VW'de benzinli motorlar için uygun olan koşulu sağlayan yağ VW 504.00

VW 502.00 alternatif bakım veya istisnai durumlar için uygun olan yağdır., Castrol ve Mobil sitelerine güvenmeyin hata var bundan dolayı yanlış yağ tavsiyesi veriyor., Zaten sitelerini 1.0 TSI motor yeni çıktığı için daha güncellememişler.! Düşünün castrol'un sitesi sadece TDI için 5W-30 önerisi veriyor halbuki 1.2 ve 1.4 TSI 'da 5W-30 yağ kullanır., VW araçlar için uygun yağlar LongLife tip yağ olma zorunluluğu vardır., Siz kitapçıktan baktığınız şemanın hemen altında ** ile belirtilen "mikroskop büyüklüğünde" yazılmış kısmıda bir okuyun.. Türkiye'de ve Avrupa'da hiç bir servis TSI motorlar için ne 0W-30 viskozitede, ne de LongLife özelliklerini karşılamayan yağ koymaz..,

TSI ve TDI motorlar için VW 504.00/507.00 koşulunu sağlayan OEM onaylı uygun yağlar;

-Castrol Edge LL 5W-30 (LL 'nin anlamı LongLife) aynı yağın dexos yazanı uygun değil dikkat..!!!

-Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 (özel üretim sadece servislerde satılır.)

-Mobil 1 ESP Formula 5W-30

-Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30

-Liqui Moly LongLife III 5w-30

-Motul 8100 X-Clean+ 5W-30

-Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30

Ayrıca yukarıda yazdığım yağlarından Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 ve Mobil 1 ESP Formula 5W-30  hem VW504.00/507.00 OEM onayına sahiptir., hem de aynı zamanda da aşşağıdaki koşulları da zaten karşılamaktadır.!

Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30 (VW 504.00/507.00 OEM onaylı) ve yağ üreticisi firma aynı zamanda aşşağıdaki "spesifikasyonlara uygun" tipteki motorlar için önerir/uygundur.

VW 500.00/501.01/502.00/503.00/503.01/505.00/505.01/506.00/506.01

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 (VW 504.00/507.00 OEM onaylı) ve yağ üreticisi firma aynı zamanda aşşağıdaki "spesifikasyonlara uygun" tipteki motorlar için önermektedir.

VW 502.00/503.00/503.01/505.00/506.00

Ilk servisimde mobil formulayi kullanmistim 1.4 tsi icin. Dogru karar vermisim. Bilgiler icin tesekkurler derleyip toplayip bi seferde anlatmissiniz. Motulu merak ediyordum onumdeki serviste onumu denesem acaba..

ben hiç bakmıyorum, bende bugün bakayım seviyesine

@forzaGilles

Cevap için teşekkür ederim. Kendi aracımın kitapçığına baktığımda şasi numarasının olduğu bölümde bakım için qi4 olduğu yazılı. Yine aynı sayfada benzinli motor qi4 için öncelikli tercih olarak vw502, alternatif olarak da vw504 kullanılabileceği yazmakta. 

Ekli dosyayı görüntüle 13077

Geri
Üst Alt