TSI motorlarda yağ eksiltme problemi

Eğer dışardan alıcaksanız 5W-30 LL olanı kullanmalısınız.. Dışarda satılan LL olanın kutusunun ön yüzünde "VW gurubu benzinli ve Dizel partükül filtreli araçlar içindir" yazar.. LL 'nin anlamı da LongLife 'dır.., Dışarda satılan Castrol Edge LL olanlarda 504.00 507.00 yazmıyor.. biraz kafa karıştırmak için.. dışarda satılan 1lt si 45-50 lira., Serviste satılan Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 diye geçer fiyatı da 62 lira., Aradaki 10-15 lira fark için dışardan almaya değmez hocam serviste satılanlardan alın hocam., Serviste satılan Edge Professional 'lar fabrikanın üretim aşamasında koydukları ile birebir aynı yağdır.., Yada yine serviste aynı yağın açık yağ diye tabir edilen büyük varillerle gelen olanından ekletin onunda fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 52-54 lira arasındaydı.. Yalnız eğer siz ilave edecekseniz bunu nasıl yapacağınızla ile ilgili kaideler var ve bunlara uymazsanız farkında olmadan fazla yağ koyma riski mevcuttur ve keçeleri patlatabilirsiniz..
Değerli Ali Hocam 

Düzeltme ve tamamlama için teşekkür ederim :)

@silvershadow Ne demek rica ederim.. Burada güzel forumumuzda hepimiz el ele birbirimiz için varız., sayenizde Murat Hocam.. :)

benim bildiğim tüm vw grubu tsi-tdi motorlarda egr sisteminden dolayı yağ eksiltme mevcuttur. egr emisyonlar gereği mevcut.

yağ eksiltmenin bu kadar yaygın olması, biraz da castrol yağdan kaynaklanıyor. bilinenin aksine castrol vasat bir yağdır. reklamlar yanıltmasın.

aracın rodaj kullanımı ile yağın eksiltmesi arasında direkt bir sebep-sonuç ilişkisi yazmak pek doğru olmaz.

Motor yağı için ne öneriniz ne olur castrol edge mi yoksa mobil mi ?

Merhaba herkese,

Aracım 7500 km'ye geldi, bu sabah otoparkta arabanın yağını kontrol ettim. İki işaretin tam ortasında, hatta biraz altında. Okuduğum kadarıyla yarım litre kadar eksilme var.

Buna ekleme yapmalı mıyım? Yoksa arada konrtol edip böyle devam mı edeyim? Fazla yağ koyup sıkıntı yaşamak istemiyorum.

Okuduğum kadarıyla TSI için  Castrol 5-30 507 kullanılıyor. Yada shell hellix.

Teşekkürler,

Can.

Merhaba herkese,

Aracım 7500 km'ye geldi, bu sabah otoparkta arabanın yağını kontrol ettim. İki işaretin tam ortasında, hatta biraz altında. Okuduğum kadarıyla yarım litre kadar eksilme var.

Buna ekleme yapmalı mıyım? Yoksa arada konrtol edip böyle devam mı edeyim? Fazla yağ koyup sıkıntı yaşamak istemiyorum.

Okuduğum kadarıyla TSI için  Castrol 5-30 507 kullanılıyor. Yada shell hellix.

Teşekkürler,

Can.
Ölçümüzünden anlaşıldığı üzere bir problem olmamakla birlikte düzenli olarak  ölçümlerinize  devam edin hocam. Ölçüm yaparken dikkat edilmesi gereken kurallarıda göz ardı etmeyin elbette :)  

Slm arkadaşlar 2015 golf 1.4 tsi aracı 28000 de aldım aldığım kişi özel seviste yeni bakım yaptırdım dedi şu an araç 29000 civarı yağ sensör: servis! uyarısı veriyor ama yağ seviyesine bakıyorum taralı bölgenin yarım cm altında ne yapmalıyım acaba

Ekli dosyayı görüntüle 11160

Slm arkadaşlar 2015 golf 1.4 tsi aracı 28000 de aldım aldığım kişi özel seviste yeni bakım yaptırdım dedi şu an araç 29000 civarı yağ sensör: servis! uyarısı veriyor ama yağ seviyesine bakıyorum taralı bölgenin yarım cm altında ne yapmalıyım acaba

Degerli Hocam 

Yag eksiltmiş.

Bu işten anlayan birine kitapçıkta yazan marka ve model yağ eklemeniz gerekiyor.

Teşekkürler @silvershadow bugün aceleci davrandım gidip aveke sordum tabi 28000 de dışarıda bakım yapıldığını söylemedim.

tsi yağ eksiltir  30000 bakıma alalım düzelir dediler. kararsızım 27 mayısta garanti doluyor bakım 700 800 tl arasıymış yağ ekleyip düzelirse gitmemek iyi olacak sanırım..

Teşekkürler @silvershadow bugün aceleci davrandım gidip aveke sordum tabi 28000 de dışarıda bakım yapıldığını söylemedim.

tsi yağ eksiltir  30000 bakıma alalım düzelir dediler. kararsızım 27 mayısta garanti doluyor bakım 700 800 tl arasıymış yağ ekleyip düzelirse gitmemek iyi olacak sanırım..
önceki sahibine sorun hangi marka yağ eklemiş. mobil 1'de koymuş olabilir. yağ eklemek kolaydır. 1 lt şişenin yanında seviyeyi görebilirsiniz. azar azar ekleyip kontrol edin. 

castrol magnatec koyulmuşsa bence sıfırdan yeni yağ koydurun. o yağ bu motorla tam uyumlu değil. 

teşekkürler @budak1903 castrol kullanılmış kartta yazan.. benim de aklımda  mobil1 esp ya da öve öve bitiremedikleri Motul var..

sadece kafamı kurcalayan servis danışmanın söylediği bakıma orada devam edersem iyi niyet garantisinin 1 yıl daha devam edeceği ve iyi niyet garantisinin bir çok şeyi kapsadığı..

teşekkürler @budak1903 castrol kullanılmış kartta yazan.. benim de aklımda  mobil1 esp ya da öve öve bitiremedikleri Motul var..

sadece kafamı kurcalayan servis danışmanın söylediği bakıma orada devam edersem iyi niyet garantisinin 1 yıl daha devam edeceği ve iyi niyet garantisinin bir çok şeyi kapsadığı..

Yanıtı detaylı olarak Ali Üstadımın mesajındadır.

Buyrunuz Hocam.

@levennt hocam, anladığım kadarıyla aracınızın ilk 15.000 bakımı yetkili serviste, İkinci bakımı ise 28.000'de servis dışında yapılmış. Eğer bu bakım için ayırabilecek bütçeniz varsa, ikinci bakımını tekrar yetkili serviste yaptırın derim. Bunu yaparsanız garanti bitse dahi iyi niyet garantisi devam eder.

Geri
Üst Alt