Jump to content

silvershadow

TSI motorlarda yağ eksiltme problemi

Recommended Posts

939b4ab9ef460f3399600466e07f4dfe.jpg
Arkadaşlar yağ sensör:servis uyarısının sonucu aracin altındaki yağ sensöru yerinden çıkmış nasıl çıktığına avekte ki usta da şaşırmış büyük ihtimal darbe olmadığı için su birikintisine sert girmiş olabilirmişim yağ eksiltmesiyle alakası yokmuş

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

dostum geçmiş olsun..ilginç bir arıza olmuş...bende geçen hafta bakımı yaptırdım..670tl ödedim 30000 bakımına..5-30 ll yag kullanıldı filtreler de hava filtresi alman malı mann polen fransız malı valeo yag filtresi yine mann kullanılmış..

IMG_0210[1].JPG

IMG_0211[1].JPG

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

garanti bittiği için bundan sonra malzemeleri kendim alacagım..eskiden opel parçalarını aldıgım opelgm sitesi vw parçalarıda satıyormuş bilen bılır düzgün insanlardır..http://www.onlineyedekparca.com/Volkswagen-Golf-7-12-TSI-Bakim-Seti-Takim-Filtre-Seti-Motor-Yagli,PR-12806.html 1.2 tsi için orjinal mann filtreler 258tl hadi 100 tl de işçilik 358tl sarf malzemelerle birlikte 380tl bakım diyelim..yetkili servise göre 300tl indirimli olmuş olacak..gayet iyi bence..polen bende servis malı valeo çıkmıştı ama bazı araçlarda servisde karbonlu mann kullnıyorlarmış..farketmez ikisde kaliteli ürün..bu arada bakımdaki malzeme fiyatları neredeyse dizel opel corsa d fiyatına yakın...

Filtre kodlarınıda suraya yazalım

hava filtresi mann C27 009 

Polen Filtresi mann CU26 009 (CUK-Karbonlu)

Yag filtresi mann W 712/95

https://catalog.mann-filter.com/EU/tur/vehicle/MANN-FILTER Katalog Europa/Araçlar/Otomobiller %2B Ticari Araçlar/VW (VOLKSWAGEN)/Golf VII (5G1~BA5)/1.2 TSI ( (5G1~BA5)) CJZA (T218562)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, levennt yazdı:

Arkadaşlar yağ sensör:servis uyarısının sonucu aracin altındaki yağ sensöru yerinden çıkmış nasıl çıktığına avekte ki usta da şaşırmış büyük ihtimal darbe olmadığı için su birikintisine sert girmiş olabilirmişim yağ eksiltmesiyle alakası yokmuş

Tam tahmin ettiğim gibi sorun yağ seviyesi ile ilgili değildi., yağ sensörü ile alakalıydı., geçmiş olsun en azından canınızı sıkacak bir sorun çıkmadı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar aracım 24000 kmde yağ uyarısı verdi. Bir süre bekledikten sonra kontrol ettim fotoğrafını ekliyorum işin ilginç yanı şu ben kontrol ettikten sonra uyarı gitti. Acaba nedendir ö295f08ecc7d031f10949cb55b2c27fa8.jpg60631b557c777989a8a7823f26c7e089.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
51 dakika önce, tahir81 yazdı:

Arkadaşlar aracım 24000 kmde yağ uyarısı verdi. Bir süre bekledikten sonra kontrol ettim fotoğrafını ekliyorum işin ilginç yanı şu ben kontrol ettikten sonra uyarı gitti. Acaba nedendir ö295f08ecc7d031f10949cb55b2c27fa8.jpg60631b557c777989a8a7823f26c7e089.jpg

Hocam lütfen bu durumu ihmal etmeyin,yetkili servise götürün aracı.Önceden 1.4 tsi 140hp golfüm vardı.Bu yağ olayı tam anlamıyla başıma dert olmuştu, Adana'dan Ankara'ya dönüşte yolda kaldım.En sonunda motor rektefiye oldu.Hafife almayın lütfen,

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sarı uyarı çıkmış olmalı, 1 LT castrol edge 5w30 LL alıp kontrollü bir şekilde ekleyin. Bizim de başımıza geldi, 15.000 de bakıma girdiyse yaklaşık 10.000 km sonra hata almışsınız, normal. Bende de 39.500 de sarı ikaz vermişti. Artık yedekte hep 1 lt bulunduruyorum. Geçmiş olsun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar aracım 11.000 km'de ve hiç yağ eksiltme uyarısı almadım belki yumuşak kullandığım içindir ancak 2000 km yol yapıcam bakım öncesi. Servis eğer yağ eksiltme olmuşsa bakıma kadar idare etsin diye yağ takviyesi yapar mı ? Yaparsa ücretli mi olur ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
12 saat önce, umitbt yazdı:

Hocalarim merhaba,

Arac 42binde 30 binde bakim oldu uzun yol donusu yag isigi yandi yandiktan sonra 125km kadar gittim yagi komplr degiistireyimmi takviyemi yapayim?

Merhaba hocam;

15.000 km'de veya yılda bir hangisi önce dolarsa yağ filtre genel bakım yapılır. Yılınız dolmamışsa yağ ne kadar eksilmişse ekleyerek 3.000 km daha kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak zaten 3.000 km kalmış ekstradan 1 lt. yağ alana kadar komple genel bakıma da girebilirsiniz

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, Rust yazdı:

yağ eksiltmenin kullanımla bir ilgisi var mı ?

ben çok şükür 2,5 senedir böyle bir uyarıyla karşılaşmadım.

Sürekli olarak motoru yüksek devirli ve sıkıştırarak araç kullanılırsa motor yağı kullanıma bağlı olarak daha çabuk eksilebilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, EMİR yazdı:

Merhaba arkadaşlar aracım 11.000 km'de ve hiç yağ eksiltme uyarısı almadım belki yumuşak kullandığım içindir ancak 2000 km yol yapıcam bakım öncesi. Servis eğer yağ eksiltme olmuşsa bakıma kadar idare etsin diye yağ takviyesi yapar mı ? Yaparsa ücretli mi olur ?

Merhaba;

Uzun yola çıkmadan yağ seviyenizi kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Yağ seviyeniz son çentiğe kadar düşmüşse kendiniz uygun yağı alıp tamamlayabilirsiniz. Eğerki servise giderseniz servis eksilen yağı tamamlar fakat ücret alır mı bu konuda bilgim yok maalesef. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, Emergency yazdı:

Merhaba hocam;

15.000 km'de veya yılda bir hangisi önce dolarsa yağ filtre genel bakım yapılır. Yılınız dolmamışsa yağ ne kadar eksilmişse ekleyerek 3.000 km daha kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak zaten 3.000 km kalmış ekstradan 1 lt. yağ alana kadar komple genel bakıma da girebilirsiniz

aracim 2015 model 42.000 de bir sonraki bakim 60bin diye biliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, asdfg112 yazdı:

Arkadaşlar yeni çıkan 1.0 tsi motor için hangi yağ uygun fikriniz var mı? Bir yerde 0w30 olması gerektiğini okudum.

Çok yüksek ihtimalle diğer motorlarda kullanılan (TDI, 1.2 ve 1.4TSI) gibi 5W-30 olması lazım., 1.0 TSI motor yeni bir motor olduğu için aramızda kullanan arkadaşlar çok yok., Size verdikleri kullanım klavuzundan motor yağı bölümünden aşşağıda paylaştığım ilgili şemanın resmini ve araç bilgi etiketi bizimle paylaşırsanız kesin bir cevap verebilirim., Bizdeki kullanım klavuzları 1.0 TSİ öncesi olduğundan güncel motorlar için kullanım klavuzlarında değişikliğe gidilmiştir.. Ezbere konuşmamak adına bu bilgileri bizimle paylaşırsanız (isterseniz aracınızın şasi numarasını kapatabilirsiniz) size daha doğru şekilde yardımcı olabiliriz..

Araç bilgi etiketi nedir örnek resim;

PqGJR5.thumb.jpg.e02828ce3e36fa1ed7966955ccc1ef2c.jpg

Kullanım klavuzunda ihtiyacımız olan ilgili sayfaya örnek resim; 

hjk.jpg.10b91458d237402e887be2f1a8be546a.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
56 dakika önce, forzaGilles yazdı:

Çok yüksek ihtimalle diğer motorlarda kullanılan (TDI, 1.2 ve 1.4TSI) gibi 5W-30 olması lazım., 1.0 TSI motor yeni bir motor olduğu için aramızda kullanan arkadaşlar çok yok., Size verdikleri kullanım klavuzundan motor yağı bölümünden aşşağıda paylaştığım ilgili şemanın resmini ve araç bilgi etiketi bizimle paylaşırsanız kesin bir cevap verebilirim., Bizdeki kullanım klavuzları 1.0 TSİ öncesi olduğundan güncel motorlar için kullanım klavuzlarında değişikliğe gidilmiştir.. Ezbere konuşmamak adına bu bilgileri bizimle paylaşırsanız (isterseniz aracınızın şasi numarasını kapatabilirsiniz) size daha doğru şekilde yardımcı olabiliriz..

Araç bilgi etiketi nedir örnek resim;

PqGJR5.thumb.jpg.e02828ce3e36fa1ed7966955ccc1ef2c.jpg

Kullanım klavuzunda ihtiyacımız olan ilgili sayfaya örnek resim; 

hjk.jpg.10b91458d237402e887be2f1a8be546a.jpg

Emeğinize sağlık hocam. daha önceki günlerde kullanım kılavuzuna bakmıştım, aynen sizinki gibi qi4 standartlarında bakım gerekiyor. Bu da altta verdiğiniz tabloya göre vw502 akreditasyonunu sağlayan yağ gerektiriyor. hemen yan sütunda alternatif olarak Avrupa ülkeleri vw504 de kullanabilir yazıyor.

Castrol ün sitesine baktığım zaman vw502 koşulunu sağlayan yağ 0w30 viskozitesine sahip.

Vw504 koşulunu ise 5w30 olan sağlıyor. 

Şu haliyle benim anladığım 1.2 tsi ve 1.0 tsi için uygun yağ birebir aynı, ancak ikisinde de ilk tercih 0w30 olmalı, alternatif olarak 5w30 da kullanılabilir. Doğru mu anladım?

Aşağıda vereceğim linkte Castrol ün farklı yağlarının sağladığı standartları görebilirsiniz. 

http://www.castrol.com/tr_tr/turkey/car-engine-oil/engine-oil-brands/castrol-edge/product-page.html

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Rodaj nedir hocam? Aracı alırken Erel'deki görevliye "motor açılma" veyahut "rodaj" ile ilgili bir durum var mı dediğimde, "hayır yok, istediğiniz gibi aracı kullanabilirsiniz" dedi. Allahtan benim normal kullanımım ekonomik ve sakindir. Ancak ilk haftadan sonra aracın sınırlarını öğrenme babında bilhassa uzun yolda epeyi devirli kullandığım oldu. Hala da bazen sakin kullanımdan sıkıldığımda, zorlayarak  kullandığım vakidir. Benim aracım yağ mı yakacak şimdi? :) Gerçi çevremdeki çoğu kişi TSİ motorların devri çok sevmediğini iddia eder. Ben buna pek kulak asmamıştım. Ancak buradaki okumalardan sonra aklım karıştı doğrusu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Rodaj nedir hocam? Aracı alırken Erel'deki görevliye "motor açılma" veyahut "rodaj" ile ilgili bir durum var mı dediğimde, "hayır yok, istediğiniz gibi aracı kullanabilirsiniz" dedi. Allahtan benim normal kullanımım ekonomik ve sakindir. Ancak ilk haftadan sonra aracın sınırlarını öğrenme babında bilhassa uzun yolda epeyi devirli kullandığım oldu. Hala da bazen sakin kullanımdan sıkıldığımda, zorlayarak  kullandığım vakidir. Benim aracım yağ mı yakacak şimdi? [emoji4] Gerçi çevremdeki çoğu kişi TSİ motorların devri çok sevmediğini iddia eder. Ben buna pek kulak asmamıştım. Ancak buradaki okumalardan sonra aklım karıştı doğrusu.

Hocam yağ yakma değil eksiltme oluyor :) ama herkeste olan bir durum değil bu. Kolay kolay olmaz.
tahtelbahir bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 16.09.2017 at 23:03, tahtelbahir yazdı:

Rodaj nedir hocam? Aracı alırken Erel'deki görevliye "motor açılma" veyahut "rodaj" ile ilgili bir durum var mı dediğimde, "hayır yok, istediğiniz gibi aracı kullanabilirsiniz" dedi. Allahtan benim normal kullanımım ekonomik ve sakindir. Ancak ilk haftadan sonra aracın sınırlarını öğrenme babında bilhassa uzun yolda epeyi devirli kullandığım oldu. Hala da bazen sakin kullanımdan sıkıldığımda, zorlayarak  kullandığım vakidir. Benim aracım yağ mı yakacak şimdi? :) Gerçi çevremdeki çoğu kişi TSİ motorların devri çok sevmediğini iddia eder. Ben buna pek kulak asmamıştım. Ancak buradaki okumalardan sonra aklım karıştı doğrusu.

Motor ve frenler ile ilgili kitapçıkta ilk kilometrelerde nelere dikkat edeceğimizi netbir şekilde açıklamışlar.Görevlinin dediğiniz gibi kesin ifadeler kullanması yanlış olmuş.Ben aracı ilk aldığımda(2016 ekim son hafta) yağ seviyesine bakmıştım. Geçen ay 8000km civarında 250gr ilave yapmak zorun da kaldım.Sürüş tarzım çok sert olmadığı halde bir miktar azalttı.

GOLF.png

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...