TSI motorlarda yağ eksiltme problemi

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Kronik yani genel ve tüm TSI motorları kapsayan bir sorun değil de rodaj kısıtlamalarına uyulmaması ve devamlı yüksek devir çevrilmesi hâlinde yağ yakma ve eksiltmesi söz konusu.

şu egzozların içerisi her şeyi anlatıyor.

JYWbgq.jpg

Bu arada yağ yakmayla ilgili olmayan bir eksiltme de var

Yağ eksilmesi halinde kullanılacak yağ:

Yağ ışığınız yanarsa yağı kendiniz tamamlayabilirsiniz

Tamamlayacağınız zaman aracın en az bir kaç dakikadır düz bir zeminde bekletilmiş olmasına ve max seviyesini kesinlikle aşılmaması bir yana yaklaşılmamasını dahi önemle uyarırım. Aksi halde motorun yağ keçeleri patlayabilir.

Yağ değişimi yapan yerlerde bu işlemi yaptırırsınız. kendiniz yaptığınızda göz kararı olacağından çubukla bir kaç kez ölçmeniz gerekecek..

Bunun yerine işi bilenlere ihtiyaç kadar yağ eklettirin. Olsun bitsin.

TSI larda Castrol Edge 5W / 30  VW 507 sertifikalı

Servis sonrası faturada yazan koduna bakarak söylüyorum elbette...

Kimileri Shell, kimileri Mobil-1 ESP 5W / 30  kullanıyorlar...

yağ haznesi 4  litre ama yedek olarak 1 litrelik satılanlardan alınıp kenara konabilir.

Buyrun... Kendisinin hatrı sayılır bir Golf Aşığı olduğuna inandığım Nazım Hocamın da önerileri şunlar...

shell istasyonlarında satılıyor.  5W-30  VW 504 00 / 507 00 HELİX  ULTRA AV-L

vw servisten 1lt yağ isteyince helix motor yağı veriyor.

castrol motoryağı ben bulamadım, vw onay kodu 504 / 507 üzerinde olmuyor.

en sağlamı helix. castrol eskisi gibi değil,değişik değişik kutular renkler

Çok dikkatli kullanıyorum 2 haftalık süre içerisinde yani aracı aldığımdan bu yana , 3bin deviri görmedi henüz en fazla 2500 devir de vites değiştiriyorum . İnşallah yaşamam böyle bir olay . Acaba yağ yakma yüzdesi nedir araçlarımızda ..

Gökhan dedi:
Çok dikkatli kullanıyorum 2 haftalık süre içerisinde yani aracı aldığımdan bu yana , 3bin deviri görmedi henüz en fazla 2500 devir de vites değiştiriyorum . İnşallah yaşamam böyle bir olay . Acaba yağ yakma yüzdesi nedir araçlarımızda ..
Dikkatli kullandığınız sürece %1 :) Eğer rodaj döneminde zorlanırsa araç muhtemelen yakacaktır.

Araçları hor kullanmamak lazım ;) Tutkuyla bakmak lazım sevgiliymiş gibi .. :)

Gökhan dedi:
Her 5000 km. de yarım 10 binde 1 litre yağ eksiltmek sorun değil normal kabul edilir.

Fakat rodaj süresi içerisinde kurallara uygun kullanılmayan ya da sonrasında çok sert ve devirli kullanılan araçlarda bu çok daha önce gerçekleşiyor.

DSG lerde bu devir muhabetine dikkat etmeye gerek yok galiba otomatik atıyo çünkü

@yusuf gaz köklemem galiba  : :) rodaj süresince sakin kullanmak lazım

ben bu hafta sonu aracı kontrole getırıcem özellikle bu yag eksiltme olayı yuzunden..5 yıl corsa mj motor kullandım arkadas 1 gr yag eksiltmedi o motor..tsi için bazı şeyler duyuyorum kötü bir durum gercektende..

reko dedi:
ben bu hafta sonu aracı kontrole getırıcem özellikle bu yag eksiltme olayı yuzunden..5 yıl corsa mj motor kullandım arkadas 1 gr yag eksiltmedi o motor..tsi için bazı şeyler duyuyorum kötü bir durum gercektende..
1 senedir aktif olarak forum takip ediyorum. 1 tane yağ eksilten motor duymadım.

@yusuf

araba 1300 km oldu kısa bir kontrol için ugramak istiyorum..ve eminim yagı fabrikada az konulmuş eksilmiş ayagına 0,5 lt eklenecek ve benden 50-60 tl alacaklar.. :)

@silvershadow hocamın dediği yagın 4 lt 120 tl civarı..merak ediyorum bu yagı serviste ne kadara ittirıyorlar..

@reko

kendimiz ekleyemez miyiz yağı arada bakıp?

@maniax yeni araç bişey olur keçelerine yag gider ugras dur...yoksa eklersin azar azar

Geri
Üst Alt