DİKKAT! TURBO ŞARJLI ARAÇLARDA

Erdem

Üye
İsim
Erdem
Arkadaşlar hafta sonu showroomları gezerken Kia nın araç içerisindeki uyarı etiketi dikkatimi çekti paylaşmak istedim. Malumunuz hepimizin araçları turbolu.

15276630_230386894069812_5988864859528232960_n.jpg

:'(  kesinlik ile doğru bir uyarı aslında uyarıya gerek yok bu tür şeyler için normalde atmosferik araçlarda bile motor tam ısınmadan zorlamak motor tam yağlanmadığı için zarar görecektir ama elbette bizim bunun yanında dikkat etmemiz gereken sevgili turbolarımız :000108-medium: var ayrıca 1 dk yağlanma süresi sonunda harekete geçtiğim zaman motor yağ sıcaklığım 80 dereceye gelmeden motorun devrini mümkün seviyede aşağıda kulanıyorum zaten sevgili dsg :000108-medium: miz yardımcı oluyor bu konuda  :000074-medium:

Benim asıl merak ettiğim konu buna aracın start&stop sistemi dikkat ediyor mu ? Vw grup araçlarda biraz daha temkinli çalışıyor start&stop sistemi ama citroen c4 e-hdi da dikkat ettiğim kadarıyla çok fazla devreye giriyor. Araç çok ısınmadan hatta tam durmadan bile devreye girdiği oluyor.

Golf bilgi ekranı ise rölantide bekleme yapma diyor?

Golf bilgi ekranı ise rölantide bekleme yapma diyor?
O ekonomi için araç hazır hale gelene kadar beklemeye devam edin

Turbo elbette önemli ancak motor yağ sıcaklığı daha da önemli.

Ne yazık ki pek az kişi dikkat eder buna.

Motor sıcaklığı optimal değer olan 90 ila 120 dereceyi aşmadan yağ olması gereken yağlama görevini tam olarak yerine getiremeyebilir.

Bu nedenle motorun anlık yağ sıcaklığı MFA ekranında ilk on beş dakikada açık kalırdı.

Aracın kontağını kapatmadan önce de park yeri yakınlarına gelirken start stop'u kapatmak, uzun süreli veya yüklü kullanım olduysa duruma göre bir kaç ila 6-7 dakika rölantide beklediğim olmuştur.

Zaten kılavuz kitapçıkta da bu uygulama yazdığı için bunu takip ettim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt