Golf 7 yazılım

Abi selam katildigim ve katilmadigim noktalara deginmek istiyorum musadenle :)  Simdiden smiley koyuyumda aman yanlis anlasilmasin tamamen ictenlikle yaziyorum :)

-F1 motorlari gercekten cok dayaniklidir,orjinal bir arabayla onlarin attigi kadar bir hotlap atin pistte buna ne motorunuz dayanabilir ne fren balataniz dayanabilir nede lastikleriniz.En basitinden Istanbul parkta 20 tur araliksiz aticak supersport olmayan bir araba ben sanmiyorumki olsun.Bayiiden sifir bir tdi golf alin ve 15. Turda zaten disklerden alev cikip balatalar yanmaya baslayacaktir.Motora neler olabilecegini soylemiyorum bile muhtemelen 130+ sicakliklara bir yag sicakligi olur.F1 ayri dunya adam diger yarista riske atamaz kendini yoksa omurle alakali bir sorun yok f1 de.O kadar saglamdirki dedigim gibi orjinal binek araba bile dayanamaz piste onun kadar...F1 ler 1 yaris icin dizayn edilmezler yani normal binek araclardan cok daha dayaniklidir ,standart bir binek o kadar tur attiginda sag cikamaz o pissten :)

-Ayrica yazilimda en azindan konu basligi olan TDI da devir kesici limitini artirmak gibi bir durum soz konusu degil,hic denemedim ama orjinali 5100-5200 falan ceviriyordur max. Oda 4200den sonrasi olu olucak sekilde.Yani limit nasil artirilacak 5200 donen tdi motor 6000devirmi donucek :)  Piston size el sallar orjinal 105 hpde bile 6000 cevirirseniz :)  Tdi degil tsi olur :)

-Benim bir tane pertim golf6,yazilimli idi.Exper bana ekstralarini sorarken(satmak icin) onuda soylemistim.Ne gibi bir odememe durumu olabilirki kaskonun kazaya yazilimmi sebep oldu yani :)  Araba woofer baglatirsiniz ondan dolayi araba yanar,klozunuz herseyi kapsamiyordur odemez anlarim ama yazilim ile alakali ne olabilirki? Siz motoru yagsiz calistirirsaniz ve motorda hasar gelirse onuda odemezki? Karsilamiyordan kastiniz omu acaba,turbom bozuldu kaskodan yaptiriyim gibi.Oyle birseyi zaten orjinalde olsa karsilamazsi ortada bie kaza yok cunku

-Burda herkesin yasi benden buyuktur ben 23 yasindayim, 40-45 yasindaki bir bireyin bu sorumluluklari alip maddi manevi seyleri dusunup ona gore karar vermesi veya vermemesini ben degistiremem.Herkesin vardir bir fikri :)

-Yurt disinda VW Bayiisindrn arac alirke yazilimli alabilirsiniz,mesela Amerikada APR en buyuk partneri artik Vwnin.Garantiniz bozulmadan yazilim ile alabiliyorsunuz.Avrupadada mevcut bu uygulama ama ulkemizde APR yazilimli bir aracin ben daha yuruyebildigini gormedim.Onlarin 93 ron yakiti bile bizim 97 oktanimizdan daha guzel :)

-Katilmadiklarik bunlar,katildiklarim kimse motor omrunu kisaltmadigini iddia etmesin ama bu cit kirildim olmayacaktir :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Değerli Hocam 

Tüm araçlar öngörülen bir maksimum anlık veya uzun süreli dayanım aralığına göre dizayn edilirler.

Bu konuda şu örnek en uygunu olacaktır.  

Formula 1 araçlarında motor maksimum performans için ve ancak bir yarış süresince dayanacak şekilde dizayn ve imal edilir. 

Bizim araçlarımız ise optimal performans için ve  uzun bir süre dayanabilmesi için tasarlanıyor. 

chip veya yazılımla kendilerini koruma ve Red line üst limiti ve devir kesicilerin devreye gireceği limit arttırılarak maksimum performansı vermesi için motor çalışma zamanlarına dahil müdahale edilir. 

Buna DSG değil manuel şanzıman aksamı veya bu anı güç değişimlerine standart bir aracın piston kolları, silindir gömlekleri, kam milleri veya sübaplar, soğutma sistemi, yağlama sistemi, fren sistemi uyum sağlanamadığından bir çok zincirleme arıza meydana gelir.

Allah aşkına siz bu riskleri aldınız ve korkusuzsunuz ama sizin bu riskleri aldığınızdan habersiz ve onların onayı olmaksızın üstüne çıkılan veya kafadan girilen insanların can ve mallarının sorumluluğu ve risklerini almaya hazırsanız diyecek sözüm yok.

Son bir şey daha. Ciddi bir kaza sonrasında sigorta eksper ve mahkeme bilir kişileri araçta bir mofikasyon tespit ettikleri an ihale sizde kalır. 

Ayrıca bu firmalar motor veya şanzıman garantisi verebilirler mi?
@silvershadow Murat hocam ;

Bu konunun başında uzun uzun tecrübelerimi ve otomobillerdeki mekanik & elektronik 'in (affınıza sığınarak söylüyorum) ortak baba'ya sahip fakat farklı anne'lerden doğmuş 

olmalarının akrabalık ilişkilerine olan etkilerini nasıl anlatacağımı düşünürken şükürler olsun ki yorumunuzu gördüm ;

Soft yazılım diyerek ingilizce'nin arkasına sığınılmış olan , aslında otomotivde birçok meslektaşımızın saçlarına aklar düşüren , üniversite hayatımızın en ağır derslerinden olan mukavemet ve yasalarına gereksiz muamele yapan bir kaç megabayt'lık katil dosya'ya arabamızı emanet etmemek , en doğrusudur diye düşünüyorum ,  çok tecrüblerimiz oldu , anlatsak roman olur , kısacası , çiğ köfte gibi ; Yerken herşey harika , ya sonrası .....  (Bu arada yaptıran, memnun olan , onsuz yapamam ben sorun yaşamadım diyen arkadaşlarıma olan saygım ve sevgim sonsuz , kesinlikle kalp kırıp gönül incitmek niyetinde değilim , LPG'ye olan karşıtlığım neyse bu duruma da o , sadece tecrüblerim acı onu belirtmek isterim , sürç-i lisan ettiysem affola...)  

@silvershadow Murat hocam ;

Bu konunun başında uzun uzun tecrübelerimi ve otomobillerdeki mekanik & elektronik 'in (affınıza sığınarak söylüyorum) ortak baba'ya sahip fakat farklı anne'lerden doğmuş 

olmalarının akrabalık ilişkilerine olan etkilerini nasıl anlatacağımı düşünürken şükürler olsun ki yorumunuzu gördüm ;

Soft yazılım diyerek ingilizce'nin arkasına sığınılmış olan , aslında otomotivde birçok meslektaşımızın saçlarına aklar düşüren , üniversite hayatımızın en ağır derslerinden olan mukavemet ve yasalarına gereksiz muamele yapan bir kaç megabayt'lık katil dosya'ya arabamızı emanet etmemek , en doğrusudur diye düşünüyorum ,  çok tecrüblerimiz oldu , anlatsak roman olur , kısacası , çiğ köfte gibi ; Yerken herşey harika , ya sonrası .....  (Bu arada yaptıran, memnun olan , onsuz yapamam ben sorun yaşamadım diyen arkadaşlarıma olan saygım ve sevgim sonsuz , kesinlikle kalp kırıp gönül incitmek niyetinde değilim , LPG'ye olan karşıtlığım neyse bu duruma da o , sadece tecrüblerim acı onu belirtmek isterim , sürç-i lisan ettiysem affola...)  
Harikasınız...

Şimdi yaptırıyor muyuz
yazılım dsg ye

Kavrama dsg için sorun değil kenarda 2-3bin paranız varsa çözülür hemencecik.Ama mekatronik yani dsg beyni patlarsa çarşı karışır.Ha tabi garantisi bitmiş ful yetkili servis bakımlı aracın mekatronigini de yetkili servis ücretsiz değiştirir mi bir fikrim yok.Ayrıca mekatronik ha diyince bozulacak bir şeyde değilde neyse.Dediğim gibi masraflar göze alınırsa bu iş yapılır.Tabi yazılıma rağmen her şeyi ücretsiz halletirme ihtimalide var.Şans..

Bu arada bir ipucu vereyim.Bazı yazılım firmalarının yetki serviste sözü geçiyor.Gerisini siz düşünün.

Bir kac sorum olacak affınıza siginarak
Yazilimda ne ne kadar degisti ve aracta yaptiginiz baska degisklikler varmi yazilim getirdigi zorunluluklar
Performans ve yakit tatmin ediyormu
birde butce anlaminda ne kadara yaptirdiniz
Cok soru sordum kusura bakmayin cevaplamak istemezseniz anlarim

[emoji3] Estağfurullah forumlar bunun için değil mi

Araba çok daha çabuk hızlanıyor yakıt yazılımdan önce ölçtüm tam 900 gittim şuan testteyim yine aynı yolda günlük kullanımda sonucu bildiririm bugün araçtan indiğimde menzil 1010km ydi ve ben 150 km de yol yaptım şuan yakıtı doldurunca
750-850 gibi fiyatı var. Siz adanada mısınız ?

Yazılım için verilen 750 800 tlye acırım. Yazılım yapacak olsam kablo ve en kral yazılım dosyasını 400-500 tlye alır atabilirim aracıma. Bu firmalar bu fahiş fiyatları istememeli. Max ederi 250-300tl

Yazılım için verilen 750 800 tlye acırım. Yazılım yapacak olsam kablo ve en kral yazılım dosyasını 400-500 tlye alır atabilirim aracıma. Bu firmalar bu fahiş fiyatları istememeli. Max ederi 250-300tl
Bak bunu bende yapabilirim orjinal yazılımı almak mesele

Alper Üstadim @calik

sizden de yorum bekliyorum.
0. Hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç olmadan çıkarılabilecek sonuç, Yazılım ile hiçbir şey kötüleştirilmeden performans artıyor veya yakıt tüketimi düşürülebiliyorsa, yazılım işini yapanlar VW veya diğer imalatçılardan daha bilgililer.

1 - Soft diye nitelendirilen yani hiçbir donanım farkı olmadan "imalatçının belirlediği" yazılımı bulabilirseniz uygulayabilirsiniz. Ben böyle bir şeyi ancak yetkili servis yaparsa yaptırabilirim. Bu yazılımın bir zararı olmaz zaten imalatçının kendi yazılımı. Başka yerde yaptırmam çünkü yazılım kapalı içini göremiyorsunuz görseniz de anlayamazsınız.

- Soft olsa da orijinal olmayan yazılımı yaptırmam 0. madde.

- Donanım değişikliği gerektiren yazılımı zaten yaptırmam.

- Yazılım kaskoyu bozabilir mi? Hem evet hem hayır. Kaza ile illiyet bağı kurulur ise gayet de bozabilir. %100 yazılımdan kaynaklı kaza oldu söylemek ne kadar zor ise kazanın  %100 yazılım ile alakası Yok diyebilmek de zor olabilir ( bazı kazalarda). Sigorta şirketi bunu bilse aleyhinize kullanabilir en azından bilirkişi incelemeden zararı ödemem diyebilir.

- Burada güç artışı ve yakıt tüketimi düşüklüğü paylaşanların NOx emisyon değerleri normalin çok üzerine çıkıyordur! 

- Ömüre etkisi yok demek zor. Orijinalinden neyi farklı bilmek gerekir ki, neyi etkiler yorumu yapılabilsin. Hatta farkını bilsek bile her zaman yine de etkilerini bilemeyiz. Bir taşıtta OEM lerin başlıcaları, baskı balata, yakıt sistemci, fren sistemci, aşırı doldurmacı vs vs. Bunların hepsi, parçaları veya sistemleri VW ye verirken belirli sınırlar içerisinde çalışma şartı ile veriyorlar.  Yazılımla bu şartların dışına çıkmadığınız kesin mi?

- İmalatçıdan yazılımlı taşıta garanti vermesi beklenemez. Siz verir miydiniz?

- Yaptırdım sorun yok diyen birisi doğru söylüyordur. Peki kendisinden sonra? Normalde en az 300.000 km gidecek olan motorlar yazılımlardan sonra buralara ulaşabildi mi? Ulaşabildi ise nasıl emisyon attılar?

Teknik olarak olumsuz etkileri mutlaka var (1. MAdde hariç).

Biraz zevk renk meselesi de var, ben şimdi 90 BG 1.6 TDI motorumu 140 BG yapsam elime ne geçecek düşünüyorum. Çoğu insanda 300-500 BG arabalar var. Ne kendime ne de başkasına bir farklılık yaratmış olmam diye düşünüyorum. Sonuçta bendeki eşşek, altın kemer vursam da MidlinePlus eşşeği :)  110 BG TDI, 125 BG TSI için de aynı durum.

Yaptırıp yaptırmamak kişisel bir tercih, zevk alıyorsanız, riskine razı iseniz yukarıdaki tespitleri de gözönünden alarak  yaptıran yaptırır zaten.

Faydalı olması dileğiyle.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@calik

Değerli üstadım 

Bu konuda para kazananlar bir taraf, yaptırmayı ve daha güçlü bir arabaya binmeyi hayal edenler de bir taraf.

Benim açıklık getirmek istediğim bu işten para kazanılmıyorsa göz göre göre ve aklın veya bilimin sınırları içerisinde bu yazılımın zarar veremeyeceğini söylemenin imkansızlığıdır.  Hele hele faydalı olacağı ise fazlaca iyimserlik ve hayalperestlik olur.

Mesleği olması ve mühendislik eğitimi almış değerli Hocamız @DoğanARABACI ile 

Sizin gibi mühendis yetiştiren Türkiye'deki sayılı  üniversitelerden birinde eğitmenlik yapan hocamızın fikirlerini burada apaçık ortaya koyması son derece önemliydi.

Hayal kuran veya aklın ve bilimin inkarına varan fikirlere inanıp inanmamak okurlara ve meraklılarına kalmış. 

Sağolun varolun iyi ki varsınız. 

Bu yazılım ile alakalı bir de şöyle bir durum var.
Firmaların hiçbiri 0-100 değerine düzgün bir katkı yapmıyor. 0.1-0.2 saniye. Fabrika 105-110 arasına aynı farkı veriyor. Sen 135-140 yaptığını söyluyorsun. Fark nerede peki. 140ps bir araç için 0-100 değeri 8 saniye civarı olmalı.
122 ve 125 lik motorlar arasında dahi sadece yazılımdan fazlası var bence.

O kablolara senelik odenen paralari duysaniz dudaginiz ucuklar. Sandiginiz kadar kolay bir islem degil. Vagcomdan araba kodlamiyorsunuz maalesef. Lutfen biraz arastirin.. Klonlanmis kessy bile 300 lira degil. Ayrica modifiye sektorunde verdiginiz paraya karsilik en cok gucu yazilimdan alirsiniz. Dpf iptali yaptirip yerine dp sona kadarda duz boru cektirin bi  ne kadar veriyorsunuz egzozcuya.

Geri
Üst Alt