Orjinal Çift U Led Uygulaması

Hayırlı olsun hocam, yolunuz açık olsun :)

2x 3D0941329D (AFS Beyni)
1x 7P6907357D (AFS modülü)

Bu parçalar ile şu özelliğe de kavuşmuş oluyor muyuz hocam? 

Ekli dosyayı görüntüle 10449

EBay dan baktımda şimdi farlar aşırı pahalı 1800€. 

Yeni farlar bizim ön takıma uyumlu mu acaba bilen var mı? 
Değerli Hocam

bunların yerleşeceği far gövdesini de satın almak gerekli. 

@silvershadow

Merhaba hocam kusura bakmayın biraz geç kaldım

Şimdi piyasaya baktım ürünler daha az geldi gözüme bnm aldığımda seçenek biraz daha fazla gibiydi.

ozaman kısaca maliyetten bahsedicek olursak..

Farlar 3600 Liraya geldi boş olarak

4x 4G0907697F (Led Güç Modülü) 
Bunları 2 şer 2 şer aldım. 2 sini lichtex_de ebay mağazasından 125 + 13 kargo dolar.
2 sini ebay xenon-europe mağazasından 139 dolar.

Ebay ödeme sistemiyle ilgili sıkıntı yaşadığım için ayrı ayrı oldu denerken bi anda satın alma gerçekleşmişti yoksa kesinlikle lichtex_de mağazasını tavsiye ederim kendi resmi siteside var ben ordan almaya cesaret edemedim ama keşke ordan alsaymışım %20 vergisinide iade ediyolar

Ebayda daha uygun vardı fakat ödeme sistemi yüzünden bu parçayı bi türlü ordan satın alamadım. xenonled.eu sitesinden aldım bu yüzden  159 euro kargo dahil fiyatı.

miguelgilito ebay satıcısından 40 dolara aldım fakat 20 dolar kargo parası ödedim 60 dolara geldi, ürün bana geldiğinde üstünde 6 euro yazıyordu kargo masrafı, kargoya rağmen en uygun fiyat buydu.

bu ürünleri servisten almaya kalktığınızda en az 3-4 katı bi fiyat ile karşılaşırsınız kodlar ortada gidip servisten 2 dk da sorgulayabilirsiniz yada telefon ile yedek parça kısmından öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Bu ürünü A serisi alsanızda olur.

Diğer parçalar kendi aracımda olduğundan almadım onlarda aşa yukarı 200 - 250 dolar tutardı sanırım. Montaj 400 lira ender, 500 lira apo usta ender haftasonunda yoğun olduğunu söylediği için apo ustada yaptırdım. Tüm parçalar 0 sadece kendi aracımdakileri çıkma olarak değerlendirmiş oldum.

başka sormak istediğiniz konu olursa cevaplamaya çalışırım hocam :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayırlı olsun hocam, yolunuz açık olsun :)

Bu parçalar ile şu özelliğe de kavuşmuş oluyor muyuz hocam? 

Ekli dosyayı görüntüle 10449

EBay dan baktımda şimdi farlar aşırı pahalı 1800€. 

Yeni farlar bizim ön takıma uyumlu mu acaba bilen var mı? 

hocam böyle olmasını istiyorsanız DLA lı modelini almanız gerekir. onun için ön camın sökülmesi gerekiyor ben o yüzden uzak durdum :)

tek u led var ikincisi için farın içi sökülmüyor değil mi? ve araç garantisi konusunda bir sıkıntı yaşatırmı?

Teşekkür ederim İbrahim Hocam

Bunlar adet fiyatları mıdir? Yanlarına adetleri yazılabilir mı?

tek u led var ikincisi için farın içi sökülmüyor değil mi? ve araç garantisi konusunda bir sıkıntı yaşatırmı?
Orjinal far alırsanız böyle birseye gerek yok. Far sökülürse garanti dışı kalacaktır.

Teşekkür ederim İbrahim Hocam

Bunlar adet fiyatları mıdir? Yanlarına adetleri yazılabilir mı?

Toplam fiyatlarını yazmıştım fakat kısaca özetliyeyim tekrardan

1x 5G1941753D (sağ far)
                          İkisi toplamda 3600 TL
1x 5G1941754D (sol far)

4x 4G0907697F (Led Güç Modülü) 
2 tanesi 125$ + 13$ kargo toplam 138 $
2 tanesi 139$  kargo dahil

2 tanesi 159 € kargo dahil fiyatı.

1 tanesi 40 $ + 20 $ kargo toplamda 60$

Not: bu parçalar ufak bu yüzden satıcınıza paketin üstüne 15-20 Euro dolar yazmasını söyleyebilirsiniz ve özel kargo ile getirtmeyin mutlaka gümrüğe takılıyor.

hocam böyle olmasını istiyorsanız DLA lı modelini almanız gerekir. onun için ön camın sökülmesi gerekiyor ben o yüzden uzak durdum :)

Ekli dosyayı görüntüle 10766
İbrahim Hocam selamlar, şimdi sizin yeni taktığınız Çift Uled farlarınız bu resimdeki gibi virajlarda sağa-sola dönmüyor mu..? ve resimdeki diğer aydınlatma özellikleri mevcut değil mi yaptığınız işlemde..?

İbrahim Hocam selamlar, şimdi sizin yeni taktığınız Çift Uled farlarınız bu resimdeki gibi virajlarda sağa-sola dönmüyor mu..? ve resimdeki diğer aydınlatma özellikleri mevcut değil mi yaptığınız işlemde..?
Farlar sağa sola dönüyo direksiyona göre adaptif yani, fakat resimdeki olay farın sağa sola dönmesi değil bu resimdeki olay bambaşka bişey, buna DLA deniliyo. Bu çift U veya Tek u ile alakalı birşey değil tamamen ayrı bir opsiyon bunun için dikiz aynasının orda bir kamera oluyor siz farla ilgili hiçbişeye karışmıyorsunuz uzun kısa hepsini araç kendi ayarlıyor. Bu sistem Daha önceki insignia aracımda vardı fakat Türkiye için şuanlık pek uygun değil diye düşünüyorum. 

Hayırlı olsun ustadım. KEyifle kullan. Bende aşağıdaki seti buldum Halojenden çevirmek için 1700 Euro. Bütün parçalar tamam sanırım. Kontrol edebilir misin?

Sehr exklusiv und selten! Hier erstehen Sie einen kompletten Satz Golf 7 ~R mit schwarzem Reflektor, LED Tagfahrlicht, LED-Blinker und Kurvenlicht.

Das Set Golf 7 R Xenon Scheinwerfer mit LED Tagfahrlicht besteht aus:

1x 5G1941754D (Scheinwerfer rechts)

1x 5G1941753D (Scheinwerfer links)

2x 8K0941597E (Xenon Steuergerät)

4x 4G0907697F (Tagfahrlicht Steuergerät)

2x 3D0941329D (Kurvenlicht Steuergerät)

Alle Leuchtmittel

Die Scheinwerfer sind neu in tadellosem Zustand.

Bitte fragen Sie uns, sollten Sie noch weitere Komponenten zur Umrüstung Ihres Golf brauchen, z.B. von Halogen auf Xenon.

Hayırlı olsun ustadım. KEyifle kullan. Bende aşağıdaki seti buldum Halojenden çevirmek için 1700 Euro. Bütün parçalar tamam sanırım. Kontrol edebilir misin?

Sehr exklusiv und selten! Hier erstehen Sie einen kompletten Satz Golf 7 ~R mit schwarzem Reflektor, LED Tagfahrlicht, LED-Blinker und Kurvenlicht.

Das Set Golf 7 R Xenon Scheinwerfer mit LED Tagfahrlicht besteht aus:

1x 5G1941754D (Scheinwerfer rechts)

1x 5G1941753D (Scheinwerfer links)

2x 8K0941597E (Xenon Steuergerät)

4x 4G0907697F (Tagfahrlicht Steuergerät)

2x 3D0941329D (Kurvenlicht Steuergerät)

Alle Leuchtmittel

Die Scheinwerfer sind neu in tadellosem Zustand.

Bitte fragen Sie uns, sollten Sie noch weitere Komponenten zur Umrüstung Ihres Golf brauchen, z.B. von Halogen auf Xenon.
Hocam bu halojenden değil normal basic fardan çevirmek için ilgili sitenin linkini atarsanız daha net bi cevap verebilirim. bu siteyi biliyorum adı aklıma gelmedi bu set suwtec die bir sitede 1550 euro ve hatta Türkiyeden aldığınız için %19 unu düşüp satıyolar

Farlar sağa sola dönüyo direksiyona göre adaptif yani, fakat resimdeki olay farın sağa sola dönmesi değil bu resimdeki olay bambaşka bişey, buna DLA deniliyo. Bu çift U veya Tek u ile alakalı birşey değil tamamen ayrı bir opsiyon bunun için dikiz aynasının orda bir kamera oluyor siz farla ilgili hiçbişeye karışmıyorsunuz uzun kısa hepsini araç kendi ayarlıyor. Bu sistem Daha önceki insignia aracımda vardı fakat Türkiye için şuanlık pek uygun değil diye düşünüyorum. 
İbrahim Hocam., bu konudaki yanlış bilinenin aksine Bi-Xenon Plus farlar ve Çift U LED 'li Bi-Xenon Top R farlar AFS desteklidir., Volkswagen'nin kısaca AFS dediği (Adaptive Front Lighting System/Gelişmiş Ön Aydınlatma Sistemi) hava şartlarına, sürüş şartlarına ve aracın hızına bağlı olarak 7 farklı aydınlatma modundan birine geçerek optimum aydınlatma sağlıyor., 

DLA denilen (Dynamic Light Assist) sisteminin açılımı "perdeleme özellikli" ve "dinamik" uzun far asistanı anlamına gelmektedir., Sistem diğer markaların sunduğu uzun far asistanlarından farklı olarak karşıdan gelen araçlara "perdeleme" yaparak uzun farlardan feragat etmeden sürekli olarak uzun farlarla sürüş gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor., Diğer markalarda ki uzun far asistanları sadece karşıdan gelen aracı sensör fark ettiğinde otomatik olarak uzun'dan kısa fara geçen basit bir sistemken., Bahsettiğimiz DLA' alınca gelen dikiz aynasının oradaki kamera 'nın "tek görevi" aşşağıda madde madde yazdığım özellikleri yerine getirmek tir..,

"Dynamic Light Assist" açılımı;

Ön camdaki dikiz aynasının önüne yerleştirilen kamera karşıdan gelen ve önünüzde seyir eden araçları taramak ve aynı zamanda mesafeyi ölçerek DLA'yı açıp-kapamak için ilave edilmiştir., Camdaki kameranın görevi VW'nin geliştirdiği sistemde "sadece" DLA'yı aktif-pasif hale getirmekten ibarettir., Çünkü AFS ön camda ki kameraya ihtiyaç duymadan adını aldığı gelişmiş ön aydınlatma sistemi sürüş koşullarına göre ayak uydurarak 7 farklı aydınlatma sağlamaya imkan sunar.,

-karşıdan araç mı yaklaşıyor uzun farlardan "feragat etmeden" karşıdan gelen araca perdeleme yaparak uzun farlarla seyir etmenizi sağlar.

-Uzun farlarla giderken önünüzde bir araca mı yaklaştınız ve ya önünüzde bir araç mı var; önünüzde ki araca perdeleme yapıp uzun farlarla seyir ediyorsunuz..

-Bitmedi diyelim ki; hem karşıdan araç yaklaşıyor hem de önünüz de araç var; her iki araca da perdeleme yapıp uzun farlarla seyir etmenizi sağlar.

-Ön camdaki kameranın bir diğer görevi müşteri aynı zamanda Lane Assist (şerit takip asistanı) opsiyonunu da alırsa, ön camdaki kamera şerit takip asistanı özelliği de kazanarak yoldaki şeritleri de algılama görevini de üstlenir ve aynı zamanda Lane Assist ile birlikte gelen Sign Assist ile trafik işaretlerini de algılıyarak kilometre saatinin ortasındaki çok fonksiyonlu MFA ekranına yansıtır.,

Araçta AFS ve DLA her ikisi de mevcut ise normal zamanlarda (DLA sürücü tarafından "sellektör kolundan" aktif edilmediği sürece) AFS kendi işini yaparak yol ve hız şartlarına göre farları en ugun aydınlatma şekline göre 7 farklı aydınlatma modu arasında geçiş sağlayarak uygun aydınlatmayı ayarlar., Sürücü DLA 'yı aktif ettiği andan itibaren AFS destekli Bi-Xenon Plus farlar ve DLA, ön camdaki kamera ve DLA ile birlikte gelen "gelişmiş yazılım" yardımıyla ortaklaşa çalışarak 8. aydınlatma modunu (perdelme özellikli uzun far asistanı) aktif eder..,

Araçta opsiyon olarak sadece PXB opsiyon kodlu AFS destekli Bi-Xenon Plus farlar yada Çift U LED 'li Bi-Xenon Top R farlar mevcut ise "gelişmiş ön aydınlatma sistemi" AFS geceleyin sadece virajlarda sağa-sola dönerek dinamik viraj aydınlatması ile viraj içlerini aydınlatma kalmaz, aynı zamanda diğer tüm 7 aydınlatma modu AFS sisteminin nin bir parçasıdır., Opel buna AFL+ adını veriyor ve Opel'deki sistemin çalışması kamera yardımıyla gerçekleşiyor Çünkü Opel uzun far asistanını aynı paket içinde standart sunuyor., Ama Opel'deki uzun far asistanı (High Beam Assist) perdeleme yapmaz! Opel'in High Beam Assist'i sadece kamera önde bir araç algıladığında uzun fardan kısa fara geçer., VW ise bu sisteme AFS adını vermiş ve sistem kameradan bağımsız olarak (sizin de satın almış olduğunuz) AFS modülü ve AFS beyni sayesinde gerçekleştirir., Müşteri AFS destekli Bi-Xenon Plus farları ile birlikte aynı zamanda Perdeleme Özellikli Dinamik Uzun Far Asistanına da sahip olmak isterse PXD+PFD opsiyonunu birlikte satın alarak AFS (Adaptive Front Lighting System)+DLA(Dynamic Light Assist) Opel'dekinden daha gelişmiş bir sisteme sahip olur.,

Kısacası demem odur ki; uzun uğraşlar ve emek sonucunda alıp montajını yaptırdığınız AFS Bi-Xenon Top R Farlar sadece görüntüden ibaret değil., Aynı zamanda Full Adaptif 'tirler., Gece otoyol aydınlatmalarının "olmadığı" karanlık bir yolda AFS 'nin yaydığı bu müthiş ışık kümesinin muazzam görüntüsüne şahit olabilirsiniz.. :)

-PXA açılımı; Bi-Xenon Basic Farlar + Halojen Gündüz Sürüş Farları + Statik Viraj Farları

-PXB opsiyonun açılımı; AFS (Adaptive Front Lighting System) destekli Bi-Xenon Plus Farlar + U LED Gündüz Sürüş Farları + Statik Viraj Farları

-PXD+PFD tam açılımı; AFS (Adaptive Front Lighting System) destekli Bi-Xenon Plus Farlar + Dynamic Light Assist + U LED Gündüz Sürüş Farları + Statik Viraj Farları

-Bi-Xenon Top R Farlar; AFS (Adaptive Front Lighting System) destekli Bi-Xenon Plus Farlar + Çift U LED Gündüz Sürüş Farları + Statik Viraj Farları + Led ön sinyal lambarı (DLA opsiyonel)

Ayrıca tüm bi-xenon far tipinde de otomatik far yükseklik/mesafe ayarı, Far yıkama ve low washer fluid warning light standart olarak sunulmaktadır

Golf 'de sunulan 4 farklı çeşitteki bi-xenon farlar hakkında HID (high-intensity discharge lamp)., AFS destekli bi-xenon plus farlar ve DLA (Dynamic Light Assist) konuları hakkında "Doktorası bulunan"  @silvershadow Değerli ustadım Murat hocamın bu konu hakkında oluşturduğu referans niteliğindeki çok daha detaylı anlatım ve görsel şölen sunan konularını incelemenizi tavsiye ederim., Kendisi sağolsun "muazzam anlatım" şekliye arasıra aklıma estikçe tekrar tekrar okumama vesile olmaktadır..

Not: İbrahim hocam şunu "özellikle" belirtmek isterim; bu yazıyı yazmamın amacı sadece yanlış bilinen bu "kanıyı" düzeltmek adına yazılmıştır., kötü bir niyet yada başka birşey asla aklınıza gelmesin..

İşte biz de PXB opsiyonu alınınca ULED 'li Bi-Xenon Plus farlar ve bi-xenon plus ile birlikte standart olarak sunulan AFS sistemi hakkında harika bir video;

VW Sözlük;

http://binekarac.vw.com.tr/vwsozluk/ShowComponent.aspx?ComponentID=23975

http://binekarac.vw.com.tr/vwsozluk/ShowComponent.aspx?ComponentID=18230

@forzaGilles

Değerli Ali Üstadım;

Estağfurullah diyerek söze başlamalıyım;

Güzel söz sahibine aittir.

Siz de Yağ, lastik ve far derken uzmanlık alanında emin adımlarla ilerliyorsunuz.

Ne kadar emek ve saat harcandığı belli oluyor görür görmez ve ne kadar bilgi dolu olduğu anlaşılıyor okunur okunmaz.

Kanaatimce en şık yanı ise neredeyse ansiklopedik bir dille yoruma kaçmadan ama bilgiyi kendinize özel bir dille aktarmanız.

Ellerinize ve emeğinize sağlık. sağolun varolun.

1-)

Diğer markalarda ki uzun far asistanları sadece karşıdan gelen aracı sensör fark ettiğinde otomatik olarak uzun'dan kısa fara geçen basit bir sistemken.,

2-)

karşıdan araç mı yaklaşıyor uzun farlardan "feragat etmeden" karşıdan gelen araca perdeleme yaparak uzun farlarla seyir etmenizi sağlar.

-Uzun farlarla giderken önünüzde bir araca mı yaklaştınız ve ya önünüzde bir araç mı var; önünüzde ki araca perdeleme yapıp uzun farlarla seyir ediyorsunuz..

-Bitmedi diyelim ki; hem karşıdan araç yaklaşıyor hem de önünüz de araç var; her iki araca da perdeleme yapıp uzun farlarla seyir etmenizi sağlar.

3-)

Müşteri AFS destekli Bi-Xenon Plus farları ile birlikte aynı zamanda Perdeleme Özellikli Dinamik Uzun Far Asistanına da sahip olmak isterse PXD+PFD opsiyonunu birlikte satın alarak AFS (Adaptive Front Lighting System)+DLA(Dynamic Light Assist) Opel'dekinden daha gelişmiş bir sisteme sahip olur.,
 Hocam çok güzel anlatmışsınız.

Bu anlattığınız bilgiler VW nin kendi sitesinden özelliği tanıttığı yerlerden mi aldınız?

Bu özelliğe sahip olan golfü kullandınız mı?

Kullanarak tecrübe ettiniz mi?

Yukarıdaki numaralandırdım yazdıklarınızı.

Şimdi teker teker bir seneyi geçkin kullanımım ile size bu özelliğe sahip olan bir kullanıcının tecrübelerini aktarmak isterim.

1- artık bu sistemler gelişti opel euro ncap ten AFL farları ile ödül almasın üzerinden 10 sene geçmiş olabilir muhtemelen.

Opel audi lerde de göreceğimiz. Led matrix sistemini kullanıyor artık 1 yıl önce yeni astra ile getirdi farklı bölgeleri aydınlatan 6 dan fazla bölge oluşturan ledleri ile.

Opel diyorum çünki VW nin marka olarak rakibi dir.

Olay mercedes e BMW ye gelirse bu sistemlerin ne kadar güzel çalıştığına şahit oluşmuştum.

BMW nin laser headlight sistemi de yine teknolojide öncüdür.

Tabi bu araçlar premium ben sadece teknoloji ne kadar ileride onu görmek için bakmamız lazım bu markalara.

2- golfte bu sistemi kullanırken

Hiçbir arabanın gelmediği zifiri karanlık yollarda(köy-kasaba yolları olabilir)

işe yaradığını komple uzunları açarak tecrübe ettim.

Herhangi bir yola çıktığınız anda

Tek şerit

Çift şerit

Duble yol

Perdeleme özelliği efektif çalışmıyor.

Neden?

Araç akışı,tabelalardan yansıyan ışıklar

Olduğu için öndeki arabaya yaklaşınca ya da karşıdan araç gelirse uzunlarla gidemiyorsunuz.

Ufacık bir ışık görse hemen kısalara geçiyor.

Uzunları yaksın perdeleme yapsın diye dua ediyorsunuz resmen. Uzun farlardan malesef feragat ediyorsunuz. Ben böyle çalıştığını gördüğümde önce inanmadım servise gittim.

Serviste uzman bir arkadaş zaten yardımcı sistem uzun farları türkiye gibi ülkede bende çalıştıramadım demişti.

Sonra farklı yollarda denedim ve çok hassas bir sistem olduğunu gördüm.

Alacak olan varsa belki şerit takip için alınabilir. Kesinlikle para vermeye değecek birşey değil.

3- malesef opel de matrix led ler ile daha gelişmiş bir özelliğe sahip.

Yazdığınız yazıyı çok beğendim parmaklarınıza sağlık.

kullanıcı yorumu olarak da size 1-2 ekleme yapmak istedim.

Yeni alacak arkadaşlara daha güzel opsiyonlar almalarını öneririm. ACC gibi.

@forzaGilles

Hocam elinize sağlık uzun ve faydalı bir yazı olmuş, yanlış anlama gibi olay kesinlikle söz konusu değil burası forum her zaman yeni şeyler öğrenme öğretme veya yanlış bildiklerimizi düzeltmemiz için oluşturulan bir yer sonuçta. Yazınızdada belirttiğiniz gibi opel de bu sistem kamerayla çalıştığı için ve farlarda direksiyon hareketine göre adaptiflik dışında bir değişiklik fark etmediğim için yanıldım sanırım. Boş olduğum bir gün aynı yol güzerhanında adaptif özelliğini kapatıp ve aktif edip ufak bir test yapacağım ve sonuçları görmeye çalışacam bakalım :)

Geri
Üst Alt