Soğuk kalkışta gelen ses

Uğur Çetin

Yeni Üye
İsim
Uğur
Merhaba arkadaşlar,

Aracım Golf 7 1.2 TSI comfortline (2015)

Yaklaşık 3 aydır sadece soğuk kalkışlarda (6-7 saat yatış sonrası) ön sağ tarafta böyle küt diye anlık bir ses geliyor. Aracı servise(Kartal Doğuş) götürdüm sesi duyamadılar ayrıca kontrol ettirdim olabilecek durumları hiç bir yerde problem olmadığını söylediler.

Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. 

Teşekkürler

Hocam fren diskleri donuyor onun sesidir. Düz zeminde el freni çekmeden park edebilirsiniz

Merhaba arkadaşlar,

Aracım Golf 7 1.2 TSI comfortline (2015)

Yaklaşık 3 aydır sadece soğuk kalkışlarda (6-7 saat yatış sonrası) ön sağ tarafta böyle küt diye anlık bir ses geliyor. Aracı servise(Kartal Doğuş) götürdüm sesi duyamadılar ayrıca kontrol ettirdim olabilecek durumları hiç bir yerde problem olmadığını söylediler.

Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. 

Teşekkürler
Değerli Hocam;,

Eğimli Zeninde ve/veya geri geri mi yanaşma manevrasıyla park ediyorsunuz?

Hocam yalnız motor tarafından(ön klima hava ızgarasının sağ tarafından sanki) geliyor ses, yavaş yavaş sağ yada sola tarafa kırıp kalkarken böyle tak/küt tarzına anlık geliyor.

@silvershadow hocam düz zemine park ediyorum geri geri çıkıyorum vitesi 1 e atıp sola kırarak yavaş yavaş kalkarken anlık tak/küt geliyor.

Böyle tok bir ses geliyor sadece kalkışta oluyor motor sıcakken dur/kalk da olmuyor.

Uğur Çetin dedi:
@silvershadow hocam düz zemine park ediyorum geri geri çıkıyorum vitesi 1 e atıp sola kırarak yavaş yavaş kalkarken anlık tak/küt geliyor.
Değerli Hocam;

İki nedeni olabilir.

İlk nedeni Direksiyonu tam sol ile çıkarken gereğinden fazla gaza basarak kalşış yapıyorsanız ve o bölgede buzşanma varsa müdahale eden ASR 'nin sesi olabilir

ikinci nedeni geri geri frenle geldikten sonra ileri giderken frenle bu ses geliyorsa nedeni yerine oturan balatalar olabilir.

Eğer bu durum varsa Frene basmadan bu ses gelmez. Frene basıldığında geliyorsa balataların boşluğunu aldırmak gerekir serviste. Uğraşmamak için sizi başından savıyor olabilirler. Direkt sorun tespiti ve çözümle gidiniz eğere ikinci olasılığa dair koşullar gerçekleşmişse...

@silvershadow hocam düz ileri kalkışta yine aynısını oluyor. Yeter ki araç devrini almaya başlasın ses geliyor. Bir kaç araştırma yaptım bu hafta içi servise gidip direk kontrol noktası verip baktıracağım (tabi siz değerli arkadaşların verdiği bilgileri dahil edeceğim) bu durum çok canımı sıkmaya başladı çünkü ses yüksekliği gittikçe artıyor.

-Motor kulakları

-egzoz borularının alüminyum korumalarının birbirine sürtmesi

[mention=3]silvershadow[/mention] hocam düz ileri kalkışta yine aynısını oluyor. Yeter ki araç devrini almaya başlasın ses geliyor. Bir kaç araştırma yaptım bu hafta içi servise gidip direk kontrol noktası verip baktıracağım (tabi siz değerli arkadaşların verdiği bilgileri dahil edeceğim) bu durum çok canımı sıkmaya başladı çünkü ses yüksekliği gittikçe artıyor.
-Motor kulakları
-egzoz borularının alüminyum korumalarının birbirine sürtmesi

Video çekerseniz biz de daha net yorum yaparız hocam

Sorunu geçen hafta doğuş oto da çözüldü. Cam sileceğinin otomatik olarak kendini aşagı yukarı ayarladığı için kalkıştan 5sn ye sonra sileceğin cama yaptığı baskıdan geldiği anlaşıldı. :))

Sorunu geçen hafta doğuş oto da çözüldü. Cam sileceğinin otomatik olarak kendini aşagı yukarı ayarladığı için kalkıştan 5sn ye sonra sileceğin cama yaptığı baskıdan geldiği anlaşıldı. :))
Hocam merhaba, aynı ses bende de var,ben balata ve diskten şüphelenirken bu cevaba çok şaşırdım doğrusu :)  nasıl anlaşıldı acaba sileceklerden olduğu

Hocam merhaba, aynı ses bende de var,ben balata ve diskten şüphelenirken bu cevaba çok şaşırdım doğrusu [emoji4] nasıl anlaşıldı acaba sileceklerden olduğu
Silecekler araç durduğu zaman ve ilk harekette pozisyon değiştirir. Bu silecek ömrü için olan bir harekettir.

Hocam sesi duysanız silecek demezsiniz inanın. Yarın dikkat edeceğim bakalım.

Not:Mobilde video eklemede sorun yaşıyorum. Pc başına geçince tekrar denerim

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Uğur Çetin, @yusuf @silvershadow

Nihayet videoları ekleyebildim :) Her iki videoda da 8.-9. saniyelerde gelen ses benim bahsettiğim aracın sağ önünden gelen. Bakım zamanı servis yetkilisine gösterdim fakat anlam veremedi, arabam 2 gün serviste kaldı bu ses için ama duymadıklarını söylediler. Soğuk kalkışta olmasından dolayı balata-disk arasındaki bir nedenden oluştuğunu düşünüyorum ama çözüm bulamamıştık. Bu sabah arabayı hareket ettirmeden silecekleri çalıştırdım camdaki kırağıdan ötürü ve sonrasında hareket ettim, ses gelmedi. Silecekten kaynaklı ise servis nasıl giderdi acaba?

Ekli dosyayı görüntüle 1.mp4

Ekli dosyayı görüntüle 2.mp4

Aynı ses bende de var aracım 2017 model soğuk havalarda yapıyor servis acaba nasıl çözmüş bende gidicem ama derdimi anlatamamam diye korkuyom

Geri
Üst Alt