Jump to content

Recommended Posts

Aynen, bende bugün aracımın (2016 Model 40.000 km) içinden çıkan ilk orjinal aküsü Kore Malı See Bang 69 A 12 V EFB (Start-Stop'lu) aküyü, Energizer marka 70 A 12 V  AGM aküyle değiştirdim.Toplam 600 TL.Ama Volkswagen Servisinde değiştirmedim.Eğer aynısıyla değiştirseydim hem yukarıda belirtilen dezavantajları olurdu, hem de çok daha pahalı olurdu.Umarım bu daha fazla sene gider.Saygılar...  

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@arastirici-VWci

10 dakika önce, arastirici-VWci yazdı:

Aynen, bende bugün aracımın (2016 Model 40.000 km) içinden çıkan ilk orjinal aküsü Kore Malı See Bang 69 A 12 V EFB (Start-Stop'lu) aküyü, Energizer marka 70 A 12 V  AGM aküyle değiştirdim.Toplam 600 TL.Ama Volkswagen Servisinde değiştirmedim.Eğer aynısıyla değiştirseydim hem yukarıda belirtilen dezavantajları olurdu, hem de çok daha pahalı olurdu.Umarım bu daha fazla sene gider.Saygılar...  

Çok iyi fiyata almışsınız agm aküyü, efb fiyatına almışsınız, nereden aldınız, üretim tarihi neydi?

tarihinde Golftdi tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 05.09.2019 at 11:23 PM, Mmt0634 yazdı:

@erkanwrc çok teşekkür ederim hocam aracımın km si hakkında şüpheye düştüm km dürülmüs mu düşülemis mı inceleme yapıyorum...

Şimdi ptt den sorgulatabilirisniz diyen arkadaşlarım olacaktır ne yazık ki arkadaşım 27 binde bi araç aldı muayne yeniydi ve 2 yıl da 50 bin km yaptı 75 binde bakımı beraber yaptık uzatmadan malum sitede gördüm aracı 35 bin km de orjinsl km sorgulatabilirsiniz  yazıyor hemen aradım muayne yeni die ekleme yapmış nasıl olur bu iş die muayne ye girmeden km düşürmüş sonucta arada 2 yıl var sorgu yapınca gayet normal çok kullanılmayan sadece hafta sonları kullanılan araç yazıldığı taktirde sıkıntı bitiyor muş :( hiç güven kalmadi bende aracımın üstünde akuyu de merak ettim sayenizde orjinal olduğunu öğrendim tekrardan çok teşekkür ederim saygılarımla hocam 

Akünün eksi (-) kutbu üzerinde 4 basamaklı bir sayı olur., Bu akünün üretim tarihi oluyor., Örneğin 41/15 yazıyorsa bu; 2015’in 41.ci haftası üretilmiş demek., kutup başının üzerinde yazan rakamı öğrendiniz., sonrasında aracın ruhsatında “ilk muhayene geçerlilik tarihi” yazar., ruhsatta yazan bu tarihten 3 yıl öncesi aracın üretim tarihidir. Bu iki tarihi karşılaştırdığınızda herşey ortaya çıkar., Şayet ruhsat değişmiş ise veya bir sebebten dolayı ruhsatta yazmıyorsa(normalde yazar ama ruhsat el değiştirince yazıyor mu bilmiyorum.) o zaman doğuş müşteri hizmetlerini arayarak, aracın plaka veya şasi numarasını vererek araç ne zaman üretilmiş, ne zaman gümrüğe girmiş vs.. söylerler.. 

Mmt0634 bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Golftdi yazdı:

@ogzogz teşekkürler, seri no fotosunun burda olması bir sıkıntı yaratmaz dimi?

Aynı seri numarası akünüzün üzerine de kazınmış sıkıntı yok endişelenmeyin.. paylaştığınız 2. resimden akünün üzerine kazınmış seri no yu görebilirsiniz., ayrıca akü sarsıntıya gelmeyi sevmez yere koyorken falan dikkatli olun., akünün dış kasasını kontrol etiniz mi? kırık çatlak vs. olmasın.. akü ambalajlı şekilde geldi dimi.?

Şu resimde ki işaretlediğim bölgede bir sıkıntı olabilir mi?

aaaaaaaaaaaaa.thumb.jpeg.d344d5a0204d64c9b6b5cf23423e2915.jpeg

Golftdi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 dakika önce, Golftdi yazdı:

@forzaGilles teşekkürler hocam sağolun. Akü güzel ambalajlanmıştı, kutu üzerine de dik taşıyın lütfen yazılmıştı. Çatlak kırık ezik yok. Ama hep dik mi taşındı bilemem hocam.

Resimde kırmızı ile işaretldiğim bölgeyi kontrol edin sıkıntı yoksa güle güle kullanın., Eski akünün eksi (-) kutup başı üzerindeki siyah kapağı çıkartıp yeni aküye aynı yere takınız :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
26 dakika önce, forzaGilles yazdı:

Resimde kırmızı ile işaretldiğim bölgeyi kontrol edin sıkıntı yoksa güle güle kullanın., Eski akünün eksi (-) kutup başı üzerindeki siyah kapağı çıkartıp yeni aküye aynı yere takınız :)

Yeni aküde iki kutuptada kapak var hocam, foto çekerken çıkarmıştım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
7 dakika önce, Golftdi yazdı:

Yeni aküde iki kutuptada kapak var hocam, foto çekerken çıkarmıştım.

benim bildiğim o kapaklar taşıma esnasında koruma amaçlı., kutup başlarını bağlayınca o bahsettiğiniz gri kapaklar yerine oturacak pay kalmıyor diye biliyorum ama siz tecrübe etmişseniz ben yanılıyor da olabilirim.. :)

tarihinde forzaGilles tarafından düzenlendi
Golftdi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, forzaGilles yazdı:

benim bildiğim o kapaklar taşıma esnasında koruma amaçlı., kutup başlarını bağlayınca o bahsettiğiniz gri kapaklar yerine oturacak pay kalmıyor diye biliyorum ama siz tecrübe etmişseniz ben yanılıyor da olabilirim.. :)

Sizin dediğiniz de olabilir, takarken dikkat edeceğim.

forzaGilles bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...