Seramik kaplama yaptıranları merak ediyorum

Öncelikle bu olaya pek te sıcak bakmıyorum boyanın üzerindeki vernik tabakasına kimyasal reaksiyona girerek tutunan ve kürleşen (sertleşen) bir malzemenin ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır ve risklidir.., Zaten yapılsa dahi biraz araştırırsanız kış aylarında yaptırmakta sakıncalı bir durumdur., Şöyle ki aracın 2-3 gün kalması gerekli diyen yerler en azından dürüst davranmışlar., sadece malzemenin kürleşmesi için bile (yaz aylarında) 12-24 saat arası zaman geçmesi ve bu aşamada su, çamur, direk güneş ışığında kalmaması gereklidir.. Ben şahsen doğal içerikli cila, wax vs varken (cila ve wax'larda kendi içlerinde sentetik ve doğal içerikli olmak üzere ikiye ayrılır) varken., nano/ceramic vs kaplama yaptırmaya karşı olanlardanım., 

hatta gerekli olduğu durumlarda polisaj/pasta yapılmak için kullanılan pasta bile çok önemlidir., Pastalarda kendi içlerinde su bazlı ve balmumu-silikon bazlı olmak üzere ikiye ayrılmakla beraber su bazlı pastalar her zaman hem daha doğal içeriklere sahiptir, hem de silikon bazlı pastalar gibi yağlı bir tabaka oluşturmaz ve çizikleri gidermek için sahte/geçici dolgu görevi üstlenmezler..,  Demem o ki gerekli görüldüğü durumlarda araca atılacak pastanın veyahut nano/seramik koruma vs. öncesi yapılan pasta işleminde yine farketmeksizin su bazlı pasta kullanılması gerekliliği pek çok açıdan önem arzeden bir konudur ve pek çok insanın bilmediği bir konudur.,

Konunun uzmanı @ladinkayin Hocamın bu konu hakkında detaylı paylaşımını yaptığı isteyen arkadaşlar için çok daha detaylı bilgiler burada mevcuttur;

Moderatör tarafında düzenlendi:

@Abdulkadir Gülbahar 

@DumanG Sonax'ın markasıyla ilgili bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum, veya öyle ümid ediyorum. Uygulamada bir hovardalık yapılmıştır diye düşünüyorum
hocam amasya da sonax bayisi var tanıdıklarımız çalıştırıyor sürekli gittiğim yer  seramik kaplamayı bende düşünüyorum ama aracım beyaz olduğu için çok göstermeyeceğini düşünüyorum onun için birazdaha geri adım atıyorum 

orada yapılan seramik kaplamaları gösterdiler ve kendilerinin söylemesi başka bayiler bu işi 1000-1500 tl ye yapıyorlar peki dedim nasıl oluyor

bir ürün var ve bu ürünü iki araca kullanıyorlar kendi uyguladıkları kutuları gösterdiler bir ürünü kullanmışlar kullandıkları kişinin telefon plaka bilgileri alınmış ve tekrar ne zaman uygulanacağı tarihi atmışlar

@DumanG hocamızın beğenmemesi yada pişmanlığı bununla alakalı olabilir

Yagmurlu havalar yuzunden hic memnun degilim seramik kaplamadan.Misal sabah yagmur yagiyor,ogleden sonra aracin yanina gidiyorum,tavanda damlaciklar halinde yagmur sulari kurumus,tek guzel yani marti ve kargalar habire arabaya pisliyor ve onlarda aynen su gibi tavanda kaliyor,yapismiyor,kolayca temizleniyor
@baris hocam sonax bayisinden aldığım Xtreme Brilliant Shine Detailer hızlı cila var 30 tl fiyatı ve her üç uygulamada kuru araca uygulanıyor aracı parlak göstermesi ve su kaydırıcı özelliği oluşu çok güzel bir seramik kaplama kadar olmasa da onun kadar etkili yağmur yağdığı zaman bende aynı durumdan muzdaripimyağmur tanecileri araç üzerinde kuruduğunda nokta nokta lekeler kalıyor aracı yıkamak lazım yada yağmur tanecikleri var ikin aracı biraz kullanmak lazım akması için

seramik kaplamanız bittikten sonra bu ürünü tavsiye ederim kullanmak isterseniz hem ucuz hemde uygulaması basit ve beğenmediniz diyelim tekrar sürmezsiniz 

Detailing işlerine oldukçu meraklıyım, elimden geldiğince yardım edeyim. Şöyle söyleyeyim 15 yaşımda iken arabımıza kendim polisaj makinası ile polisaj yapıyordum. Ne var ne yok denerim, benim hobimde detailingdir. 

Seramik kaplama demek ohh bi kere yaptirdim artik rahat ederim demek degildir.  Araba her yikanisinda korumaya uygun ph i uygun sampuan ile yikamanli. Yoksa kisa surede cop olur. Seramik kaplama her yerde yaptirilacak bir sey de degildir. Piyasada para tuzagi cok yer var. En baslarinda da sonax ziebart gibi yerler geliyor. Bu mekanlarin cogu daha cizik gidermeyi bilmiyor, duzgun seramik kaplama yapmasini beklememek lazim. Ankara'da olanlar dby detailingin uygulamalarina baksin. Sahibi berkay abi bu isin Tr deki en iyilerinden. Kendisini 6-7 yildir tanirim. Ben bizzat 2 yil korumasini koruyan uygulama gordum ama nasil iyi uygulama ve duzgun ph i uygun sampuanla yikanirsa. Seramik kaplamada 2 gunde arac teslim ediyorlar cok komik :)  nerede kurlesme sureci bunun. Su bile degmemesi lazim bu surecte. Diyecegim cok iyi arastirin. Sonax vb yerlere para kaptirmayin. Oralardan memnun olmamaniz cok normal.

Değerli Forum sakinleri,

en değerli eşyanız olan Aracınızı Seramik kaplama ile kaplattınız mı? 

Evet yaptırdım ise, memnunmusunuz? Memnun değilseniz, neyinden memnun değilsiniz.

Hayır yaptırmadıysanız, Neden? 

şimdiden zaman ayırdığınız için teşekkür ederim
Hocam bu konuda o kadar fazla bilgi kirliliği var ki.. 3-5 bin liraya yapanda  bin liraya yapanda çok iddaalı.. Yaptırıp olmadığı için üzülmektense yaptırmamak daha mantıklı geldi. Ama işin üstadı olarak Siz İstanbul'da ben uygularım derseniz işin rengi değişir :)  

arkadaşlar bende aracımı alırken bayiye yaptırdım 15 gün oldu aracı alalı 2 defa yıkattım sonax da leke kuş pisliği felan çok rahat çıktı bi su tutma ile.parlaklık olarak pek bi fark olduğunu düşünmüyorum fakat uygulama öncesi yapılan pasta cilayı koruduğu için en azından bana anlatılan öyle kaplamasız araçlara göre bir tık daha temiz duruyor dendi. açıkçası ben bariz bi fark göremedim. değişik yani yapsan bi dert yapmasan bi dert. bir de her yıkama yapan yerde yıkatamıyorsun özel şampuan ve yumusak silme bezleri ile yıkatman gerekiyor kendin yıkamayacak isen tabi.dün ön kaputa kuş pislemişti ıslak bir bez ile hiç zorlanmadan aldım pisliği o yönünü beğendim. benim düşüncem kapalı garajınız var ise sadece ön kaput kaplama yaptırın geçin ama yok ise en azında kuş pisliği ağaç reçinesi vb. durumlarda daha kolay temizlendiği ve boyaya zarar vermediği için yaptırılabilir.

Ok. Müsaadenizle bende bir kaç cümle (veya daha Fazla :)  ) sarf etmek isterim. Yakında bu konu hususunda bir video çekeceğim orda biraz daha detaylı, en azından uygulamalı gösterebileceğim bazı şeyleri.

Seramik kaplama gereksiz bir uygulama demek bu piyasada (dünya piyasası) isim yapmış üreticilere biraz haksızlık olur diye düşünüyorum. Ben Almanya'dayken de bu Ceramic Coating meseleleri vardı. Çeşitli markaların isimleri zikrediliyordu. Fakat hiç Programıma alma ihtiyacı duymuyordum, çünkü benim Müşterilerim 6 ay da bir bakıma gelirdi ve araçlar hep gözetim altında oluyordu. Nano Sio2 kaplamalar uyguluyorduk kısmen ( ki Seramik kaplamanın temeli de SiO2 dir fakat formulasyonu farklıdır). Hülasa Türkiye'ye temelli döndükten sonra baktım ki baya bi popüler bu Seramik burda. Bunun üzerine farklı ürünleri denemeye başladık. Kamikaze, Zxilion (ki bana göre Seramik değil, ambalajının üzerinde de hiç bir şekilde öyle bir iddia da yok), Cquartz UK, Titanixpro, CS II, Hikari, Modesta, Ottocera gibiürünleri biraz büyüteç altına aldım. 

Ben meslek hayatım boyunca ürün seçerken uygulamaya geçmeden önce şu iki kriteri aradım: 

1. Marka'nın menşei 

2. Marka çeşitli dallarda mı dans ediyor, yoksa sadece bir noktaya mı odaklanmış!?

Bu sebepten dolayı da her alan da farklı bir marka ile çalışırım. Misal: Menzerna ve Rupes Pastalar. Valet Pro Kimyasallar. Modesta ve Hikari Glass Coating'de. LLumar ve 3M Camfilminde. Rupes Polisaj makinelerinde......

Hocam bu konuda o kadar fazla bilgi kirliliği var ki.. 3-5 bin liraya yapanda  bin liraya yapanda çok iddaalı.. Yaptırıp olmadığı için üzülmektense yaptırmamak daha mantıklı geldi. Ama işin üstadı olarak Siz İstanbul'da ben uygularım derseniz işin rengi değişir :)  
sizinde dediğiniz gibi, fazla bilgi kirliliği var. Çünkü Pazar geniş ve herkes bu pastadan bir şekilde pay almak istiyor. Ben şahsen Seramik kaplama gibi hassas bir uygulamayı, Ticari odaklı çalışan, 50 ml seramik malzemeden işçilerine 3 araç çıkaracaksınız diye zorladıklarını duymuş olduğum Servislerde yaptırmanızı tavsiye etmiyorum. Arkadaşlar var Türkiye genelinde Servislerde çalışan ve inanın hiç iyi şeyler duymuyorum.

İstanbulda öyle bir Projem var ama şu an hala uğraşıyorum, burdan ilan ederim vakti geldiğinde inşaellah.

Şu bir gerçek ki, Seramik kaplama bir araç yüzeyi için olmazsa olmaz değildir. Bence bir lüks'dür. PAhalı bir Lüks :)  Fakat bu korumaları, Wax vb. gibi ürünlerle de mukayese etmememiz lazım. Maalesef Ülkemizdeki yıkama şartları oldukça agresiv ve boyaya zararlı. Yani her halükarda araç boya yüzeyi korunmalı ve işte bu husus olmazsa olmazlardan dır. Wax, parlaklık açısından çok yüksek fakat ömrü bir okadar kısa; Sealant wax'a oranla daha az parlak fakat ömrü uzun ( parlaklık farklılıkları ölçüm cihazları ile tespit ediliyor). 

Araç yüzeyinde ister Wax olsun ister Sealant, isterse Seramik Petrollerdeki yıkama köpükleri hepsine zarar veriyor. FAKAAAAAT!!! :)  burası önemli.

Eğer Seramik kaplama kaliteli bir ürünle profesyonelce uygulanmış ise o Seramik o yüzeyden uçmaz kaçmaz. o hep ordadır. sadece yüzeyi tahribata uğrar, ve seramik yüzeyden hataları gidermek, boya yüzeyinden gidermekten daha kolaydır. İnce bir pasta ile Wax vb.korumalar yerinden sökülüp alınırken, Kaliteli bir seramik ince pasta ile tamir edilir.

Detailing işlerine oldukçu meraklıyım, elimden geldiğince yardım edeyim. Şöyle söyleyeyim 15 yaşımda iken arabımıza kendim polisaj makinası ile polisaj yapıyordum. Ne var ne yok denerim, benim hobimde detailingdir. 

Seramik kaplama demek ohh bi kere yaptirdim artik rahat ederim demek degildir.  Araba her yikanisinda korumaya uygun ph i uygun sampuan ile yikamanli. Yoksa kisa surede cop olur. Seramik kaplama her yerde yaptirilacak bir sey de degildir. Piyasada para tuzagi cok yer var. En baslarinda da sonax ziebart gibi yerler geliyor. Bu mekanlarin cogu daha cizik gidermeyi bilmiyor, duzgun seramik kaplama yapmasini beklememek lazim. Ankara'da olanlar dby detailingin uygulamalarina baksin. Sahibi berkay abi bu isin Tr deki en iyilerinden. Kendisini 6-7 yildir tanirim. Ben bizzat 2 yil korumasini koruyan uygulama gordum ama nasil iyi uygulama ve duzgun ph i uygun sampuanla yikanirsa. Seramik kaplamada 2 gunde arac teslim ediyorlar cok komik :)  nerede kurlesme sureci bunun. Su bile degmemesi lazim bu surecte. Diyecegim cok iyi arastirin. Sonax vb yerlere para kaptirmayin. Oralardan memnun olmamaniz cok normal.
Kürleşme mevzusunda size hak veriyorum. en az 24 saat kapalı alanda rutubetsiz mümkün mertebe tozsuz bir ortamda kurutulması lazım. Eklemek istediğim tek şey bu prosedürü ısı ile çabuklaştırabiliriz. Isı dan maksadım 20-30 derece değil. 60 derece +/- 5 den bahsediyoruz. Eğer Yapılan seramikler 10 mikron civarında bir değer ise burda ufo gibi ısıtıcılarla bu problem gayet sağlıklı çözülebilinir. İR ısıtıcılarda kullanılabilinir fakat bunlar sacdan itibaren ısıttığı için (benim şahsi görüşüm) buna o kalınlıktaki seramiklerde gerk yok.

Bir kaç cümle dedim baya başınızı ağrıttım. Hatamız olduysa af ola. :)  

Saygılarımla

@forzaGilles araç yüzeyinde vernikle kimyasal reaksiyon göstermesi için verniğin yüksek derecelerde sıcaklığa sahip olması gerekir (40 derecede sıcaklıktan itibaren) . Ürün asidik, alkalik ise bu bu daha çabuk olur. Fakat asidik veya alkalik bir Seramik kaplama olduğunu düşünmüyorum. Kaliteli bir glass coating ürünü uygulanan wax ne kadar zararlı ise o kadar zararlıdır. Ne daha az ne daha fazla. 

12-24 saat kürleşme zamanı yaz kış farkı gözetmeksizin 20-25 derece arası kapalı mekanda gerçekleşmesi lazım (eğer ısıtıcı kullanılmıyor ise). kürleştikten sonra da ister yaz olsun ister kış. Fakat maalesef insanımız tez canlı olduğu için sabah getirip akşam almak istiyor aracı. İşletmeci de bakıyor ki müşteri kaçacak.... :)  kürleşmeden yolluyor.

@Abdulkadir Gülbahar Kıymetli Bilgilerin ve Güzel anlatımın için Teşekkürler Utadım.

Bu konuda kafalarda ki soru işaretleri siz ve siz gibi bu işin üstadı degerli dostlarımızla netliğe kavuşacaktır. Selam ve saygılar :)  

@silvershadow , tekrardan hoşbulduk :)

Malum yazın motora binmekten araba ile ilgilenemedik , kışın da yeni ev masrafları baş gösterince araba gene arka planda kaldi. :)

( Bu arada itin biri geçenlerde bagaj kapağını çizmiş , çok dertliyim çok ) :)

Ben seramik kaplamayı İzmir BMW servisinde yaptirttim. ( Ceramic pro) ilk sene herşey çok güzeldi. Gerek zift gerekse kuş pislikleri çok kolay temizleniyorlardi.

2. Senenin başlarında ön cam su kaydırıcı özelliği bitti. 

Yağmur sonrasi özellikle tavan ve kaput üstündeki damlacıklar ilk günkü kadar olmasa da bir hayli çok. Yağmur sırasında güzel bir görüntü ortaya çıkarken , o damlalar kuruyunca tam aksine çok kötü bir görüntü oluyor. O sebeple park halinde iken o damlalar kurumadan büyük bir havlu ile silmek , sonraki güne bırakmamak gerekiyor.

Seramic kaplamadan midir yoksa benim ozenimden midir bilemiyorum ama Disaridaki Piano black kısımları saymazsak hiçbir kilcal cizik yok araçta. 

Seramik kaplama , öndeki araçtan seken taşlara karşı koruma saglamiyor. O sebeple riskli yollarda öndeki araca fazla yakın surmemek gerekiyor.

Ben bu seramic korumanın incigini cincigini bilmem. Neticeye bakarsak , Bazi araçları görüyorum benim aracimdan çok daha fazla parliyor ama yakından baktığımda her yerinin kılcal çizik olduğunu görüyorum. Ama benimki hala ilk günkü gibi tezecik. ( 2hafta önce bagajimi 20 cm çizen it olmasa iyiydi...)

Fiyat konusuna gelirsek ne demiş eskiler : Ucuz etin yahnisi yavan olurmuş... Otomotiv sektörünu geçelim 10 dk sini almayacak çelik kapının kilidini değiştirmeye bile usta 20 TL den aşağı gelmiyor. Kaldi ki 500-1000 TL ye 2 yıl dayanacak seramik koruma yapsınlar... Bu işi yapacak yeri , kullanilan malzemeyi iyi incelemek lazım. Hatta tavsiyeler üzerine gidilmeli o yere. Her yüksek fiyat çeken iyi iş çıkartacak değil.

Bu seramik olayı tamamen keyif, zevk, bütçe işidir. Paran varsa ve yaptırmak istiyorsan butik olarak bu işi yapan kişiler tercih edilmesinin daha verimli olduğu görüşündeyim.

@Abdulkadir Gülbahar Hocam Aracımı kendim benzinlikte yıkarım, zorda kalıp yıkamacıya gidiyorsam da şampuanımı, bezimi veririm onlarla yıkatırım. Araç şampuanım bitti Meguiars Ultimate Wash el yakar olmuş, daha önce sonax turuncu vardı pek memnun kalmadım, gönül meguiars istiyor ama sonax red summer hakkında görüşün nedir, yada başka ürün önerirmisin?

@umitbt Meguiar's bu konuda gerçekten çok iyi. Fakat son gelen vergi ve kur'un yükselmesi ile bi hayli pahalandı gerçekten. Benim size önerebileceğim Valet Pro'nun Yıkama Şampuanı var. Auto Finesse nin şampuanı da fena değil.  Valet'in şampuan Fiyatı 500ml 35 TL olmakla Fiyat Performans açısından  klasmanında baya başarılı. Gerçekten çok ürün var, fakat kendini kanıtlamış markalar arasında çok ince farklar var. Yıkama ürünleri bakımından yani. :)

1ca59d7d-2316-49e6-b73d-8fb8850ce352.jpg

@Abdulkadir Gülbahar Hocam bu ürün meguiarsdan neredeyse aynı fiyata geliyor. garajvs.com da 58 TL ye buldum siteye güvenip orjinalliğini test edebilirsem bunu alırım :)

@Abdulkadir Gülbahar Hocam bu ürün meguiarsdan neredeyse aynı fiyata geliyor. garajvs.com da 58 TL ye buldum siteye güvenip orjinalliğini test edebilirsem bunu alırım :)

@fcsrn ph değeri düşük olsa gerek ki araç üzerinde mevcut wax ve koruma tabakalarına zarar vermediği iddia ediliyor. fakat pratikte 1 senedir kullanan birisi olarak siz benden daha bilgilisiniz bu konuda. Ben Sonax'ın malzemeleri ile gerçek anlamda hiç haşır neşir olmadım. Ben müşterilerime Meguiars'ın Ultimate Washwax'ını tavsiye ediyorum. Fakat Pahalandığı için mecbur bir alternatif sunmak durumundayım. Ve bana göre Valet Pro iyi bir şampuan üretti.

Geri
Üst Alt