Kalkışta gelen tuhaf ses.

bahaman

Üye
İsim
Bahadır
Merhaba arkadaşlar, 2 günde toplamda 3 defa tekrar eden ve kafamı kurcalayan bir şikayetim var aracımla ilgili. Genel olarak kırmızı ışıkta kalkış yaparken start stop ve autohold devreden çıkacagı sırada yaptığım kalkıştı sanırım motordan "zırrrrrrrr" şeklinde bir ses geliyor ve ardından motor normal bir şeklinde çalışıp haraket etmeye devam ediyor. Günde ortalama 20-30 km arası şehir içinde kullanıyorum aracı ve bu olay 3-4 defa tekrarladı. Başına böyle bir şey gelen var mı? Şimdi servise gitsem orada aynını yapmayacak ve boşuna zaman kaybetmiş olacağım diye düşündüm o yüzden öncelikle sizlere danışmak istedim.

Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba arkadaşlar, 2 günde toplamda 3 defa tekrar eden ve kafamı kurcalayan bir şikayetim var aracımla ilgili. Genel olarak kırmızı ışıkta kalkış yaparken start stop ve autohold devreden çıkacagı sırada yaptığım kalkıştı sanırım motordan "zırrrrrrrr" şeklinde bir ses geliyor ve ardından motor normal bir şeklinde çalışıp haraket etmeye devam ediyor. Günde ortalama 20-30 km arası şehir içinde kullanıyorum aracı ve bu olay 3-4 defa tekrarladı. Başına böyle bir şey gelen var mı? Şimdi servise gitsem orada aynını yapmayacak ve boşuna zaman kaybetmiş olacağım diye düşündüm o yüzden öncelikle sizlere danışmak istedim.

Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.
Hocam bunu videoya çekip uğraşa arkadaşlarımız oldu. Forumda konusu vardı şu an bulamadım. Konuyu bulursanız derdinize derman olur o konu.

Vw lerin genel olarak star stop çalışma prensibi bir mercedes,bmw gibi değil, bir laçkalık var. Tırrtt sesi; marş motorundan yada akünün zayıf olmasından kaynaklı olabilir.

@Nature and cars @yusuf Dostlar Vw tecrübem çok az olduğu için pek bir bağ kurmadım bende. Sitede ve nette araştırdım ama farklı konularda başlıklar açılmış. Önce meşhur Dsg sıkıntilarindan biri mi acaba dedim ama aracın kavrama ile ilgili bir sorunu yok gibi. Herhangi bir titreme ya da vitese geçmeme gibi bir şey değil yaşadığım. Hani kontak anahtarını uzun süre çevirince marş motorundan acı aci bir ses gelir ya ona benziyor. 

Akü konusunda benim de şüphelerim var çünkü özellikle sabahları ilk çalıştırmada araç olması gerektiğinden biraz geç çalışıyor. Sanki 5 yıllık bir akü varmış gibi ama araç 2016 nisan çıkışlı. Bu yüzden coming ve leaving home fonksiyonlarını kapattım. Bakalım herhalde bu tatilde bir servise ugrayacağım.

@bahaman Servis sorunu bulup halledecektir hocam. Endişe etmenize gerek yok. Golf7 bana göre mükemmel bir otomobildir.

Dizel motor ise sabah ilk çalıştırmada kızdırma işaretinin sönmesinden 1 saniye sonra marşa basmaz iseniz dediğiniz gibi geç ve zor çalışır. Uygun şekilde marşa basarsanız hava ne kadar soğuk olursa olsun neredeyse marş sesini duymadan çalışır normalde.

Ses ile ilgili olarak da marş motorunuz arızalanıyor olabilir. Yoğun trafikte Start/Stop kullanırsanız marş motoru mutlaka arızalancaktır. Ben İstanbul'da hemen hiç kullanmıyorum.

Aynı sesi bende 3-5 kere duydum. Ancak bende söyle oldu; auto hold u kullanırken direk gaza tek seferde basarak kalkiş yapmayı sevmiyorum araç bi anda şahlanıyor o yüzden ilk gaza dokunur gibi yapıp start stop u devre dışı bırakıyorum daha sonra yürümeye başlıyorum. Bu şekilde yaptığım zamanlarda ilk gaza dokunmamda araç calismaya başlıyor ancak auto hold aracı hala tutmaya devam ederken bu sesi duymuslugum var. Baya karışık oldu ya
))

@bahaman   Bahsettiğiniz ses aracın kalkış anında kavramayı yakaladığı esnadaki aracın "auto el frenini indirme" sesine benziyor.. önce kalkış yaparken demişsiniz ama devamında "çıkan sesin ardından motor normal bir şeklinde çalışıp haraket etmeye devam ediyor." demişsniz.., tam olarak hangi esnada bu sesin yaptığını tarif edeblirseniz arkadaşlar daha çok yardımcı olabilir..

@forzaGilles Hocam; auto hold devreye girince aracı sabitleme işini el freniylemi yapıyor? El frenini normalde çekerken yada bırakırken çıkan o sesi hiç duymuyoruz. Acaba auto hold park konumuna geçişi, aracı sabitleme işini kavramayla yapıyor olabilirmi? Şanzımanla yapsa ses çıkarması gerekir, hani yokuşlarda el frenin çekmeden P moduna geçip çıkış sonrası gelen ses gibi s=alala

Bunun mantığı söyle olabilir; araç durduğu zaman auto hold açıkken, balatalar el freni çekilmeden disklere yapışır ve aracı sabitler:) auto hold sürekli açık dur kalk buna el freni halatı dayanmaz. Manuel el freni olan araçların el freni halatı,sırması neyse o ip ayarlanması gerekir,malum bazen el frenini az çekeriz aracı sabitler,bazen de en üst seviyede aracı sabitlemez halat bollanmıştır. Benim aracım 84 bin km'yi devirdi el freninde en ufak bir kaçırma yok.

@forzaGilles Hocam; auto hold devreye girince aracı sabitleme işini el freniylemi yapıyor? El frenini normalde çekerken yada bırakırken çıkan o sesi hiç duymuyoruz. Acaba auto hold park konumuna geçişi, aracı sabitleme işini kavramayla yapıyor olabilirmi? Şanzımanla yapsa ses çıkarması gerekir, hani yokuşlarda el frenin çekmeden P moduna geçip çıkış sonrası gelen ses gibi s=alala
Hocam auto hold devreye girince dikkat ederseniz zaten el freni ışığı yanmıyor aracı sabit tutma işini frenler yapıyor., bunu şöyle anlıyabilirsiniz ışıklarda durunca gösterge panelinde yeşil ışığı yandıktan sonra sürücü kapısını açın hemen el freninin devreye girdiğini ciiiiuuvv diye çıkan sesten hissedeceksiniz., Yine eğer el freni devredeyken kalkış yapmak istediğinizde bu seferde el frenini bırakma sesini ses az benzerlik gösterse de yine biraz farklı bir ses duyarsınız..

@forzaGilles Hocam; auto hold devreye girince aracı sabitleme işini el freniylemi yapıyor? El frenini normalde çekerken yada bırakırken çıkan o sesi hiç duymuyoruz. Acaba auto hold park konumuna geçişi, aracı sabitleme işini kavramayla yapıyor olabilirmi? Şanzımanla yapsa ses çıkarması gerekir, hani yokuşlarda el frenin çekmeden P moduna geçip çıkış sonrası gelen ses gibis=alala
Hocam forumda bir yerlerde veya inceleme videosunda denk gelmiştim tam hatırlamıyorum ama sistem şöyleymiş ekranda park fren ışığı yeşil iken normal ön balatalar fren yapıyor kırmızıdaysa el freni çekiliyor.Yani günlük kullanimda sürekli normal ayak frenini kullaniyor.Hatta araç durup yesil yanarken kapıyı acın hemen el frenini ceker.Hafif meyilli biryerdeyseniz elfrenini çektiğinizde ayak freninin ayağınızın altindan daha aşşağıya inip sertleştiğini hissedersiniz.Ayrıca Fren boşalması durumunda elfreni acil drum freni olarakda kullanıla biliyor.Ben 5~10 km hızla giderken el frenini çekip denemiştim sizin dediginiz gibi garip bir ses geliyor.Anlıyacağınız ses fren sisteminin anlık kararsızlığında olabilir.

@calik hocam kızdırma işine bundan sonra daha dikkat ederim. Benzinli arabadan geçince böyle acemilik oldu biraz. Start-stop'u her direksiyona gectiginizde manuel kapatıyor musunuz? Sorun devam ederse bende yapabilirim. 

@mahmutgolf7 Hocam aynen sizin anlattığınız gibi benim durum da.

@forzaGilles Hocam ışıkta beklerken aracı ilk kaldırma esnasında geliyor bu ses. Yani start stop ve autohold aktifken gaza ilk bastığınız anda.

@calik hocam kızdırma işine bundan sonra daha dikkat ederim. Benzinli arabadan geçince böyle acemilik oldu biraz. Start-stop'u her direksiyona gectiginizde manuel kapatıyor musunuz? Sorun devam ederse bende yapabilirim. 

@mahmutgolf7 Hocam aynen sizin anlattığınız gibi benim durum da.

@forzaGilles Hocam ışıkta beklerken aracı ilk kaldırma esnasında geliyor bu ses. Yani start stop ve autohold aktifken gaza ilk bastığınız anda.
Evet kapatıyorum.

Kızdırma süresine dikkat etmezseniz 3-4 s veya daha fazla marşa basmak zorunda kalır, yazık.

Geri
Üst Alt