Golf 7 epc ve motor arıza lambası

Henüz belki 10.seferdir direksiyon başına geçmiş kimse olarak yazmak ne kadar zordur tahmin edersiniz.Tüm terimleri sizden yavaş yavaş öğrenmekteyim.Henüz benim kadar acemi olan sıfır(2aylık) aracımda aynı sorun çıktı.Daha doğrusu yarım kontakta iken EPC ve motor arıza ışığı yanıyor, tam kontağa çevirdiğimde sönüyordu.Malumunuz koşarak servise götürdüm.Yarım kontakda verilen uyarıların önemi olmadığını bunun bir arıza ikazı olmadığını eğer tam kontakta iken herhangi bir uyarı işareti görürsem servise gitmem gerektiğini söylediler.Bu uyarınında muhtemel nedeninin temiz olmayan yakıt olabileceğini farklı bir istasyondan yakıt alındığında kaybolacağı söylendi.Verilen bilgiler ne kadar doğrudur bilmem ama sizinde bilgilenmeniz açısından paylaşayım dedim.

(Ha yeni gelin gibi sarıldığım güzeller güzeli aracıma düşündüğüm tüm modifiye dokunuşlarının-gerçi parada yok ya-garanti kapsamı dışına çıkartılabilecek etken olduğunu, firma ve kişisel tavsiyelerinin garanti bitmeden led ampül değişikliğini bile önermediğini, yılda 4 araç yandığını ve bu araçların tamamında dışardan yapılan müdahaleler sonucunda olduğu için garanti ve kasko ödemelerinin yapılmadığını ısrarla söylediler, ileteyim dedim☺️

Umarim basinc sensorudur sadece tekrarlamaz.Bana bujiler omrunu doldurmus gibi geldi :)  

@Ozgurer34 Doğru söylemişler hocam aracı çalışırken bu ışıklar yanıyorsa sorun vardır. Yarım kontakta o ışıkların yanması normal yani. 

Hocam aracınıza modifikasyon yaparken de oem diye tabir edilen orijinal ekipmanlar kullanılmalı ve daha önce yapılıp sorun çıkmamış modifikasyonları yapmak gerekir.

@mehmetmert hocam Fatih hocamızın sorunu çözülmüş. Buji arızası daha farklıdır hocam. Buji arızasının daha farklı emareleri vardır.

motor soğukken arıza tekrarladı maalesef, Dün yetkili servise gittim. İnceleyip haber vereceklerini söylediler. Biraz önce aradılar turbo bakım kitinin değişmesi gerektiğini söylediler (1100 tl). Sevindirici haber turbo bakım kitini iyi niyet garantisinden ücretsiz değiştiriyorlar.Fakat İşçilik ve montaj bana ait 500 tl zaten yok yapma desem arıza tespit ücreti 650 tl :)  şimdi parçayı bekliyoruz.

Ben hala buji kaynakli bir sorun olarak goruyorum,o sensor degistigi gibi suanki islemlerde bosa yapiliyor.Tekrar gecmis olsun...

Buji arizasininda ney farklidir?Farkli emareleri nedir soyleyin bilelim?Bir arabanin bujilerinde sorun var demek icin illa calistirmada falan deli gibi titremesi gerekmiyor

Ben hala buji kaynakli bir sorun olarak goruyorum,o sensor degistigi gibi suanki islemlerde bosa yapiliyor.Tekrar gecmis olsun...

Buji arizasininda ney farklidir?Farkli emareleri nedir soyleyin bilelim?Bir arabanin bujilerinde sorun var demek icin illa calistirmada falan deli gibi titremesi gerekmiyor
hocam sensör değişimini özel serviste yaptırdım. onlarda zaten kesin olmamakla birlikte budur abi demişlerdi. Dün yetkili servise gittim zaten bilgisayara bağlayınca nokta atışı yapıyorlar turbo tamir kiti demişdi dün ben ordayken, bu günde aynısını söylediler. buji ise sorun 60 bin bakımı da yaptırıyorum bujilerde değişiyor. inşallah düzelir.

Umarım kısa sürede sorun çözülür turbo değişimi çok bilgi ve tecrübe gerektiren bir işlem kalbirasyonda ya da diğer aşamalarda en ufak hata yine sorun aşar yetkili servis dışı özelin en iyiside olsun güvenmiyorum yetkiliyede güvenmiyorumda mecbur işte :D

bende güvenmiyorum ama en azından yaptıkları işe garanti veriyorlar ve aracın garantisi bitse de iyi niyetten bu tarz durumları en az kayıpla geçiştiriyorsun.

@mehmetmert sayın hocam gerilmeyin lütfen ikimizinde amacı aynı arkadaşımıza yardımcı olmak şu güzel ortamın havasını bozmak istemeyiz. Yetkili servis bakımlı bir aracın buji arızası verme ihtimali çok düşüktür hocam. 

@34fth61 hocam başta turbo değişiminden falan bahsetmiştiniz turboyu değiştirmeden hallolacak inşallah ama 63bin km de turbo tamiri için bile erken hocam. Ama elden de birşey gelmiyor maalesef.

@mehmetmert sayın hocam gerilmeyin lütfen ikimizinde amacı aynı arkadaşımıza yardımcı olmak şu güzel ortamın havasını bozmak istemeyiz. Yetkili servis bakımlı bir aracın buji arızası verme ihtimali çok düşüktür hocam. 
aynen öyle maksat yaşadığımız sorunları paylaşıp biz bilgilenirken diğer arkadaşları da bilgilendirmek.

@Matematikçi bende ilk başta sizin gibi turboyu tamir edecekler diye düşündüm ve sordum tamir etmektense yenisi almak daha iyi olmaz mı dedim. adam gülerek turbo tamir kitinin turbonun üzerinde bir parça olduğunu ve tamire ihtiyacı olmadığını zaten turbonun tamirini yapmadıklarını söyledi :)  

@34fth61 Yukarıda da kit yazmışsınız ama ben hep turbo tamiri olarak okudum :) "Turbo tamir kiti" ilk defa duydum hocam. Büyük ihtimal bildiğimiz bir parçadır ama sanayi dili ile yetkili servis dili farkından dolayı anlayamıyorum olayı :)

@mehmetmert degerli hocam buji arızasında araç evet çekişten çok düşer araç tekleme yapar

fakat sensör ihtimalide doğrudur arkadaşımında başına geldi çanakkale'de sıkıntı yaşadı

sensör değişimi sonucu araç düzeldi hepimizin fikirleri tabi'ki doğal 

-Abicim ben gerilmiyorumki,gerilmedim yani neden gerileyimki smiley koymadım diye diye size öyle gelmiş sanırım :) Buji ömrünün malesef servis bakımı ile bir bağlantısı yok :) Kullanılan yakıt kalitesi,aracın yüksek devirli kullanımı...vs çok değişken etkileri var.TSI'larda 60.000de bir sanırım buji değişimi ve bence çok uzun bir süre malesef erken değiştirmede yarar var. Biz hangi arabada 40.000kmde değiştirilmemiş bujiyi çıkarsak simsiyah bir haldeydi ve değiştirince arabanın dünyaları değişiyor.

-Ha bu arada servisle ne kadar aranız iyi bilmiyorum ama bir ustaya sorarak aslında EPC arızlarının %90'nın düşük kmlerde buji ateşlemesi sorunundan kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.Yada biraz internete yazarsanız görebilirsiniz.Yani buji arızasının yetikili servis bakımıyla alakası yok,arıza verme ihtimalide çok yüksek :)

Geri
Üst Alt