Kasko ve Sigorta Tavsiyesi ile tercihte dikkat edilecekler birleşik konusu.

Yunus Emre

Katılımcı Üye

İsim
Yunus Emre
en iyi kasko ve sigorta şirketi hangisi parası mühim değil layıkıyla işini yapan

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kasko tercihinde dikkat edilecekler

Kasko konusunda ilk ve en belirleyici unsur;

bulunduğunuz şehirdeki bayiye ait yetkili servisin anlaşmalı olduğu sigorta şirketleri arasından tercihte bulunmak... ve elbette buna bağlı değil ama dolayısıyla başlı "orijinal yedek parça" kullanımı

yetkili servisinizin internet sitesinde bize özel başlığı altında anlaşmalı olduğu firmalar mevcuttur. Örneğin: http://vosmergaziemir.vw.com.tr/BizeOzel/AnlasmaliSigortaSirketleri.aspx

İkincisi;

*Tanınmış olması, hasar veya pert ödemelerini  hızlı yapması,

Bunun önemini hasar var deyince hasar servisini arayınca karşınızdakinin ses tonu ele verir.

İlk soruları genelde "kaskonuz hangi firmaydı?" olur tanıdık bir marka olunca sanki derinden sessiz bir ohhh çekmişçesine birden neşeli bir ses tonun geçiş yapmalarından anlıyorsunuz.

pert halinde bir yıl içerisinde muadili sıfır km araç tutarında ödeme yapması ve elbette nerede kaza olacağını bilemeyeceğimiz için... yurt çapında genel olarak Vw ile anlaşmasının olması

üçüncüsü;

kasko hasarsızlık indirimini bozmayacak şekilde yılda bir kez olmak kaydıyla cam yenileme, anahtar kaybı, mini onarım imkanları sunması...

Dördüncüsü;

İhtiyari mali mesuliyet teminat tutarı ile ölüm ve yaralanma halinde manevi tazminat teminat tutarlarının 100 bin liranın altında olmamasını tercih ediniz. Bu farkın poliçe bedelinde 10-15 lira gibi çok küçük bir fark yarattığını da vurgulayayım.

Hiç kimse öyle bir şey olmasını dilemez ama;

olası bir yüksek değere sahip lüks bir veya birden fazla araçla kaza durumunda malumunuz karşı tarafın hasarını karşılayacak olan Trafik sigortamızın Maddi araç kazası araç başına 29.000 TL'ye kadar karşıladığını ve üstü maliyetlerde anahtarı bıraksanız da kurtulamayabilirsiniz...;

Beşincisi;

Kaza halinde muadil ikame araç temini.

İşinize araçla gelip gitmek zorundaysanız ya da çocukları okula/kreşe bırakma işlerini aracınızla yapıyorsanız bunun ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

İkame araç olarak dizel Beetle verilen bir  forumdaşımız illallah etmişti Golf'ün tutumluluğuna alışınca yakıt konusunda...  Bu kötü ama daha kötüsü hiç araç vermemeleri.

Altıncısı;

Kloz tabir edilen istisnai durum ya da muafiyetlerin durumlarının azlığı. ile sunulan ekstra imkanlar

Ne yazık ki, bunun önemini "Efendim üzgünüz ama;" diye başlayan cümlenin sonrasında başımızdan aşağı kaynar sular dökülmesine maruz kaldığımızda ve ne yazık ki  geç anlıyoruz...

Söz gelimi doğal afetleri klozlara dahil ederek aracınız olası sel veya benzeri suya maruz kaldığında hasar ödenmeyince öğreniyoruz varlığını...

*Şehir dışında kaza halinde en yakın yetkili servise değil yaşadığınız yere yakın olan yetkili servise çektirilmesi

*Kaza durumunda eksper görevlendirme ve tamirata başlama süresi

*Groupama bu alanda liderlerden biri ve pert halinde ikinci yılında geri ödeme yapan tek firma ve pert tutarını karşılama süresi en kısa olan.. fakat pahalı... imzamdaki araç için verilen teklif: 1950 TL

Benim tercih ettiğim Axa en uygun teklifi verdi ve pert halinde geri ödeme süresi 20 gün civarında.. Fiyatı da uygun... 1100TL

*Firma kötülememek için isim zikretmiyorum ama bu alandaki en sık karşılaşılan aracı kurum veya sigorta acentesi görünümündeki  üç kağıtlara karşı dikkatli olmanızı öneririm.

İlki mutlaka poliçenizi teslim alın ve inceleyin ve sigorta şirketinizin genel merkezini arayarak ve numaranızdan kontrol ederek  sigorta acentenizin gerçekten poliçe düzenleyip düzenlemediğine emin olun.

Tek sürücü kullanacağına dair teminat vermeniz halinde fiyat düşer, ancak Kasko sigortası iyi niyetli değilse bunu daima kullanır ve siz o sırada kullanıyor olsanız dahi kullanmadığınızı ileri sürebilir.

Hukukta en basit ilkelerden biri masumiyet karinesi de her iddia ispatla mükelleftir de ayaklar altına  alınıverir.....

Yedincisi;

hesabınıza uygun olması... Herkes ilk olarak buna bakıyor ama ben özellikle en sonda zikrettim çünkü; herkesin düştüğü hataya düşmeyin ve herkesin galat-ı meşhur denen doğru bilinen yanlışlarından ama söylene söylene doğru kabul edilegelmiş örneklere dahil olmayasınız diye söylemeliyim ki: sadece bunu ön planda tutmayın. Tutarsanız diğerlerini gözden kaçırırsanız hasar veya pert durumunda sorun kaçınılmaz...

Orhan Abi ne yaptım ki ben, ben teşekkür ederim asıl s=aşk Allah bir daha kaza bela göstermesin.. Maddi açıdan uygun, teminatlar açısından güçlü bir teklif oldu.  s=s18 Sektörde yaptırılan poliçeler ile ilgili duyduğum bir cümle; Allah kullandırmaz inşallah ;) @Orhan Hoca

Merhaba bilgi ve tecrübelerinden ziyadesiyle istifade ettiğim değerli arkadaşlar,

Daha önce Comfortline mı Highline mı? Gece mavisi mi? Pasifik mi? derken sizlerin de sayesinde Gece Mavisi açılır cam tavan + Led zenonlu aracımın satın alım işlemlerini başlattım.

Şu sıralar en büyük meselem hangi kasko olmalı. Daha önce Silvershadow mahlaslı eşsiz tavsiyeleri okuyarak ( kendisine tekrar çok teşekkür ediyorum ) bayi anlaşmalı ve yüksek teminatlı bir kasko olması gerektiğini anladım. Bu kriterlere göre mesela Anadolu Sigorta iyi gibi. Siz ne dersiniz? Somut bir şirket öneriniz var mı acaba? Bir de trafik sigortası tüm şirketler için standart mı?  Burda da bayi anlaşması önemli mi sizce? İstanbul'da yaşadığım için çok bayi seçeneği var ama yine de bazı şirketler nerdeyse her bayi ile anlaşmalı kimisi ise tek tük anlaşmaya sahip örneğin Aviva. Trafik sigortası için bayi bana 600 TL verdi Ergo şirketinden. Sizce poliçesini okuyup mukayese etmeli miyim?

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Uğur Hoca dedi:
Merhaba bilgi ve tecrübelerinden ziyadesiyle istifade ettiğim değerli arkadaşlar,

Daha önce Comfortline mı Highline mı? Gece mavisi mi? Pasifik mi? derken sizlerin de sayesinde Gece Mavisi açılır cam tavan + Led zenonlu aracımın satın alım işlemlerini başlattım.

Şu sıralar en büyük meselem hangi kasko olmalı. Daha önce Silvershadow mahlaslı eşsiz tavsiyeleri okuyarak ( kendisine tekrar çok teşekkür ediyorum ) bayi anlaşmalı ve yüksek teminatlı bir kasko olması gerektiğini anladım. Bu kriterlere göre mesela Anadolu Sigorta iyi gibi. Siz ne dersiniz? Somut bir şirket öneriniz var mı acaba? Bir de trafik sigortası tüm şirketler için standart mı?  Burda da bayi anlaşması önemli mi sizce? İstanbul'da yaşadığım için çok bayi seçeneği var ama yine de bazı şirketler nerdeyse her bayi ile anlaşmalı kimisi ise tek tük anlaşmaya sahip örneğin Aviva. Trafik sigortası için bayi bana 600 TL verdi Ergo şirketinden. Sizce poliçesini okuyup mukayese etmeli miyim?

Değerli Uğur Hocam;

Öncelikle teşekkür ederim.

Kasko için AXA

Trafik sigortası için ANADOLU dan teklif almanızı öneririm .

Hayırlı olsun

Orhan Hoca dedi:

uğur hocam mesajınızı birlesik konuya aldım buradan devam edelim.

zorunlu sigorta limitleri standart hocam. burada önemli olan en uygun teklifi vereni bulmanız. malum son zamanlarda iyice arttırdılar. ben axa dan aldım en uygun 365 tl.  1000 tl üzeri teklif veren bile var. 58000 tl lik tazminat miktarıdır hocam. standart.

kasko olayı için yukarıda geçen attığım mesajı okursanız yaşadıklarım az çok fikir verebilir.
Uğur Hocam,

Ben ikinci el araç aldım yaş 24,

Trafik sigortası için en uygun teklifi Anadolu sigorta yaptı 844 TL, En yüksek de Axa sigortaydı galiba 1919 TL

Kasko için en uygun fiyatı hangi firma verdi bilmiyorum ama 1800 TL istendi, en iyisinin ise Ak sigorta olacağını söylediler o da 2200 TL fiyat verdi.

Mukayese için yeterli olur mu bilmiyorum ama bende durumlar böyle :)

Bir abim sıfır Toledo aldı yanlış hatırlamıyorsam 297 TL'ye bayiden trafik sigortası yaptırdığını söyledi.

@MSE Muhammed Hocam,

En iyisinin ise Ak sigorta olacağını söyleyenleri kastediyorum.

En iyisi diye bir şey yok.. Elbet bazı şirketlerin teminatları daha güçlü olabilir, bazı şirketler her branşta poliçe yapmayabilir..

Eğer bir şirket o ay kampanya yaptıysa ve acentenin kotası varsa, o şirket o acente sahibi için en iyisidir.. Size o şirketten poliçe satabilmek için türlü türlü şeyler söyleyebilirler..

Önümüzdeki ay bir başka şirket farklı bir kampanya ile en iyi şirket olabilir..

Trafikte ANADOLU, Kasko da AXA diye bir şey yok! Ya da en iyisi AK Sigorta diye bir şey de yok! Çünkü bunlar somut şeyler değiller.. Senin için en iyisi bir başkası için can sıkıcı olabilir.. Şu şirket şu branşta en iyisidir denemez!

Somut bir tavsiye mesela, Mapfre nin trafik fiyatları çok uygun, tavsiye ederim gibi..

https://www.sikayetvar.com/gunes-sigorta

https://www.sikayetvar.com/aksigorta

https://www.sikayetvar.com/anadolu-sigorta

https://www.sikayetvar.com/axa-sigorta

Bir de şu var ki, şikayetleri tek taraflı değerlendirmemek lazım.

Teminatlarında, hasarı ile ilgili teminatı olmamasına rağmen, asan kesen nice müşteriler var. Ben poliçe yaptırdım hasarım ödenmiyor! Acentesinin bir hatası yüzünden kaynaklanan teminat eksikliğinden şikayet eden müşteriler var. Kendinin yaptırdığı poliçeyi bir kez bile açıp okumamış..

gdervisoglu dedi:
@MSE Muhammed Hocam,

En iyisinin ise Ak sigorta olacağını söyleyenleri kastediyorum.

En iyisi diye bir şey yok.. Elbet bazı şirketlerin teminatları daha güçlü olabilir, bazı şirketler her branşta poliçe yapmayabilir..

https://www.sikayetvar.com/gunes-sigorta

https://www.sikayetvar.com/aksigorta

https://www.sikayetvar.com/anadolu-sigorta

https://www.sikayetvar.com/axa-sigorta

Bir de şu var ki, şikayetleri tek taraflı değerlendirmemek lazım.

Teminatlarında, hasarı ile ilgili teminatı olmamasına rağmen, asan kesen nice müşteriler var. Ben poliçe yaptırdım hasarım ödenmiyor! Acentesinin bir hatası yüzünden kaynaklanan teminat eksikliğinden şikayet eden müşteriler var. Kendinin yaptırdığı poliçeyi bir kez bile açıp okumamış..
Göktuğ hocam zaten param yok kasko yaptıramadım :)

Fiyat aldığım sigortacının söylediğini aktarmıştım sadece. Şu zamana kadar hiçbir arabamıza kasko yapılmadı. O yüzden bu konuda tecrübem yok.

Trafik sigortalarına gelince daha öncekileri güneş sigortadan yapıyorlardı başka yerden teklif almıyordum fiyat çok uygundu. Çok şükür kullanmamız gerekmedi.

Benim aldığım arabada böyle yüksek rakamlar çıkınca 3-4 yerden teklif aldım baktım ki hepsi Anadolu Sigorta 844 TL diyor, yaptırdım mecbur.

Ayrıca Orhan hocama hazırladığınız kasko poliçesinden haberim var elinize sağlık. Samsun'dan Konya'ya kasko yapılıyorsa durumu düzeltince fiyat alabilir miyim :)

5- yıl ANADOLU kasko yaptırdım. son derece memnun kaldım. şuan ise Axa kasko kullanıyorum. anadolu sigorta kaskoda mini onarım özelliğinin adedi ve yapılanları çoktu. şimdiki axa da bu daha az hatta anadolu sigortaya göre kıyaslayamam bile. Neden mi Axa oldu?  Aracımı sıfır aldım ve Tüm Volswagen servislerinin en iyi çalışabildikleri sigorta olması açısından. yani en az bu sigorta ile sorun yaşadıkları için. hiç kimsenin sorun yaşamaması dileğiyle.

Tüm tavsiyeler için teşekkür ederim. Benim bayi (Acalar) Eureko'yu tavsiye ediyor kasko için. Fiyat olarak da en makul o. İstanbul'da 5-6 bayi ile anlaşması var. Teminatları gayet iyi hatta 50-60 daha verip IMM'yi 200.000 bile yapabiliyorum. Ama yine de daha fazla anlaşması olan bir Anadolu veya Axa değil. Ama Axa'yı da mukayese ettim Eureko'nun teminat ve muafiyetleri daha iyi gibi.

Her neyse, yarın bir karar verip yapacağım. Yine de bu noktada tavsiye veya tecrübeniz varsa paylaşmanız çok makbule geçer.

İyi akşamlar dilerim.

Orhan Hoca dedi:
bak bak kardeşime bakın benim.

o kadar ilgilendi kasko sigortamı dün yaptı. dün öğleden sonra kargoyla evraklarımı ücretsiz gönderdi. şu an geldi paket. ben iki sayfa kağıt beklerken kırtasiye ve kaza tutanakları bile göndermiş.

ilgi alaka ve değer vermenin son noktası. teşekkürler göktuğ. s=friendship s=s15

RB1oDZ.jpg

@gdervisoglu
Süpriz olsun istedim Orhan Abi :)   Beğendiğine çok sevindim  :D Senin gibi değerli bir abime az bile ne yapıyorum ki  s=aşk

@Orhan Hoca

Orhan hocam kazasız belasız keyifli sürüşler diliyorum.. Sizin yazdıklarınızı okuduktan sonra aklımda bir soru oluştu highline donanım paketli araca kasko yaptırdığımızda bi zenon led stop katlanır ayna için ki bunlar standartı paketin sözleşmede belirtmek gerekir mi herhangi sorun olduğunda tutup halogen far taktırmasın sikorta şirketi teşekkürler :?

@gdervisoglu

rfncskn dedi:
@Orhan Hoca

Orhan hocam kazasız belasız keyifli sürüşler diliyorum.. Sizin yazdıklarınızı okuduktan sonra aklımda bir soru oluştu highline donanım paketli araca kasko yaptırdığımızda bi zenon led stop katlanır ayna için ki bunlar standartı paketin sözleşmede belirtmek gerekir mi herhangi sorun olduğunda tutup halogen far taktırmasın sikorta şirketi teşekkürler :?

@gdervisoglu
Hocam eğer aracın standart donanımında varsa, ayrıca belirtmenize gerek yok  :'(

Geri
Üst Alt