14 Ocak 2017 Akaryakıt Zammı

Hocam TSİ motor için bu kadar maliyetli olduğunu bilmiyordum :)  Bu kadar para verip taktıracağımızı 4binlira daha verip dizel almak mantıklı :)  Konuyu bulamadım paylaşabilir misiniz ?
Buldum... :000274-medium:

Bugün sabahtan haberim oldu zamdan,  depo yarım ama inat ettim almadım yakıt, sinirim bozuldu,  lanet okuya okuya, küfür ede ede geçtim istasyonların önünde. Zaten 1 haftaya kalmaz bir zam daha patlatırlar. Yeter artık iyice kabak tadı verdi. Bir de utanmadan ÖTV zammı yaptılar 3-4 ay önce. Çok ucuzdu ya..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zam gelince depoyu fullemek saçma geliyor bana. 15 krş zam diyorlar şimdi. 50 litre yakıt aldığınızı varsayalım. 0,15*50'den 7,5 TL kârınız oluyor ki, zaten o 7,5 TL'yi de benzinliğe gidene kadar yakıyor çoğu kişi. 

Zam gelince depoyu fullemek saçma geliyor bana. 15 krş zam diyorlar şimdi. 50 litre yakıt aldığınızı varsayalım. 0,15*50'den 7,5 TL kârınız oluyor ki, zaten o 7,5 TL'yi de benzinliğe gidene kadar yakıyor çoğu kişi. 
Aynı şekilde düşünüyorum . 

Lpg de 3 tl yi geçti ortalama lpg li araçlar 9-10 lt yakıyor anlamsız kalır tsi lar için gerçi mühendis arkadaşlar daha iyi bilir ama ben hem lpg hem benzin hem dizel kullanan biri olarak kesinlikle lpg yi önermem..

Benim taksici arkadaşım var yakıttan 5 tl kar için bi dünya yol gidiyor:)..değmez diyorum hesaplamış depo başı 3 tl [emoji1]

Üzülmeyelim arkadaşlar bir şeyin ani yükselişi onun düşüşünü getirir. ülke her koldan saldırı altında tabi ekonomik süpekülasyonlar boyutu da bu, birlik beraberlik içinde olmalıyız ALLAH'a ŞÜKÜR araçlarımız var araçlarımıza binip gidip geleceğimiz yollarımız var evlerimiz var garajları var.çok şükür her gün herşeye zam yapan bir DEVLET bir hükümet  bir muhalefetimiz var.meclisimiz var çok şükür çalışıp kazanacak sağlam bir bedenimiz var. güneş en karanlıktan sonra doğar her zaman.. güneşe yakınız İNŞALLAH herkese saygılar  :'(

Bize müstehak.

Dolar 5, Yakıt 10, Köprü geçişleri 10 TL olsa daha mutlu oluruz gibi hissediyorum. Tabi bir his, teknik açıklamam yok. 

Yani artık yaşam lüx oldu bize, her zaman dalga ile durmak yok yola devam diyordum ama yola çıkamaz olduk, yolu da batsın, neyse daha çok şey var da söylenmiyor.
Kınıyorum [emoji41]

ülkede tek istikrarlı olan şey zamlar sanırım.. türk lirasına göre kazanıp dolara göre harcıyoruz.. ve sonunda nefes alıp verdiğimize şükrediyoruz.. dün 5.41'den aldığım benzin bugün 5.56 olmuş.. [emoji15]( ki arabayı yazın aldığımda 4.38'lerdeydi)
memlekette kriz olduğunu birileri söylemediği sürece anlamıyoruz. bundan daha âlâ kriz mi olur. ama ne ekonomi ne terör ne de işsizlik konuşuyoruz varsa yoksa istikrar.. neyin istikrarında ısrar ediyoruz bi anlasam... [emoji35][emoji36]

Abi Ben Garipsemiyorum Gayet normal Sabah İşe Gidiyorum Herkes 4 kişilik arabada tek başına seyahat ediyor Bir evde 3 araba var Kızım üniversite kazandı diye Varını yoğunu verip Kızına araba alan tanıyorum kız 20 yaşında Ha aracı da perte çıkardı o ayrı mevzu Bizim millete müstehak Toplu taşımayı taşımayı eziklik olarak görür olmuş millet Her evde akşamları misafir ağırlayan millettimiz şimdi starbucks ta 15 liraya kahve içerek yaşıyor Garipsemiyorum
Ancak Devletimizinde Kolay vergi olarak gördüğü yakıta da yüklenmesini sindiremiyorum.

Abi Ben Garipsemiyorum Gayet normal Sabah İşe Gidiyorum Herkes 4 kişilik arabada tek başına seyahat ediyor Bir evde 3 araba var Kızım üniversite kazandı diye Varını yoğunu verip Kızına araba alan tanıyorum kız 20 yaşında Ha aracı da perte çıkardı o ayrı mevzu Bizim millete müstehak Toplu taşımayı taşımayı eziklik olarak görür olmuş millet Her evde akşamları misafir ağırlayan millettimiz şimdi starbucks ta 15 liraya kahve içerek yaşıyor Garipsemiyorum
Ancak Devletimizinde Kolay vergi olarak gördüğü yakıta da yüklenmesini Kınıyorum
Abi çok haklısın arkadaş sidney e taşınıyor bizim. Google map üzerinden şöyle arabalara bakayım dedim. Güzel araba yok. Hepsi çöp. Bizde kendim de dahil ev yok ama en iyisinden araba var. Asgari ücret alan adamda iphone var. Anlamak zor. Üstüne üstlük bu vergiye ve taksit yasağına rağmen.

Ancak Devletimizinde Kolay vergi olarak gördüğü yakıta da yüklenmesini sindiremiyorum

Hocam düzgün çalışan bir toplu taşıma sistemi olsa asla eziklik olarak görülmez ancak Adana'da güya metro var, metro hastane, okul vb yerlere gider, hizmet sağlar, bizimki ruh sağlığına - huzurevlerine gidiyor.
Tüm belediye otobüsleri 65 yaş üzeri teyze amcalar ile kaynıyor, ben de biniyorum otobüse, ama üniversite bahçesine sabah 8.30 da piknik yapmaya gelen teyzeler vardı,
Yurtdışındaki gibi otobüsler saate uyum sağlamıyor ve yetersiz, ayakta ezile ezile gidiliyor. Bir kez İstanbul'da metrobüse binip, bu insanlar Nasıl yaşıyor demiştim.
Bize müstehak evet ama insan üzülüyor. Geliri en az olan biz , en çok vergi alınan biz.

Mevzu toplu taşıma kullanmanın eziklik olarak görülmesi ya da starbucks'ta 15 TL'ye bir şeyler içmek değil ki. Ülkemize oynanan oyunlar da değil. Üretmeyen, piyasada sıcak arap parası dönen, sadece inşaat ile ekonomide hareket sağlayan bir ülkeydik. Arap parasını piyasadan çekmeye başladı, yatırımcı siyasi şartlardan dolayı parasını çekmeye başladı, öyle olunca artık piyasada sadece belirli sayıda "çek" döner oldu. Piyasa çek ile dönmeye başlayınca inşaat da durma noktasına geldi. Tüm bu durumlara bakınca TL'nin dolar ya da başka para birimleri karşısında değer kazanması mümkün mü? Hal böyle olunca da her şeyi dışarıdan dolar ile alınca, iki haftada bir akaryakıta 10'ar, 15'er kuruş zam gelmeye devam eder.

Geri
Üst Alt