Servisten vazgeçmelimi ?

@silvershadow değerli hocam ne yazık ki istediğim parçalar vw önerdiği markalar değil ama önerdiği markalardan çok daha iyi markalar burada iyi bir karar vermek gerekiyor..

@ansolak değerli hocam uzatma garanti devriye girdi hatta devir pompası yırtılmıştı onu uzatmadan yaptırdım geri alınabilinir mi ?

@DoğanARABACI Estağfurullah değerli hocam ne kafa şişirmesi .. çok güzel açıklayıcı doyurucu bir yazı olmuş emeğiniz için teşekkür ederim. bende de iyi bir usta var ama yinede iyi usta araştırması yapıyorum açıkçası doğuştan kurtulmak istiyorum ama sizin yorumlarınızla şekillenecek kurtulmayı umuyorum sizin gibi kendi alanım yok olsa bile elimden gelmez :D  usta bulmam lazım :D  

@OnurJZ389 değerli hocam bende açıkçası 3-5 bakmam .. aslan beslenen yemini düşünmez derler katılırım da ama buradaki sorun şu ben çok çok daha iyi parçalar alacağım .. benim sorunum bir şeyin pahasından fazla para vermek bi numarası olsa fazla para verilir 2 katını da veririm.. ne yapıldığını görmüyorum ne oluyor görmüyorum ve fazla para fazla zaman alıyorlar .. değerli hocam bunu siz yaptınız diyebilecek bir sorun aklıma gelemiyor en fazla bir yere vurabilirler arabanızı o noktada dışarıdaki yerde cebinden yaptırır doğuşta öyle yapar aklıma başka bir şey gelemiyor ne yazık ki araba bozulacak olsa şimdiye kadar bozulur du demek doğrumu bilemiyorum ama sanki bozulmam diyor arabam :D

@yusuf değerli hocam tam olarak sizin yaptığınızı yapmak istiyorum hem daha iyi hizmet hem daha az para hem daha az zaman bunlara sahip olmak istiyorum ama korku var kuşku var iyi niyet garantiyi kaybetmek ile alakalı ama bir şey olmaz gibi geliyor :D

@tolgao değerli hocam aracınız bence problemli gelmiş 20. 000 de DSG hatası çok normal değil  ve sonrada da kendini tekrarlaması biraz şansızlık olmuş .. buji problemi normal hocam çünkü servis 60 000 de değiştiriyor gerçekten çok çok bir buji için .. onun için kontrollü kendim almak istiyorum .. 

@calik değerli hocam gerçekten başınızdan geçenlere üzüldüm .. ama birde diğer ihtimali ya bunları yaşamasaydım durumunu düşündüğünüzde baya mantıklı oluyor ben serviste gerçekten bir şey görmedim sadece vakit ve nakit kaybıydı ama sizin yaşadığınız şeyleri yaşayacaksam gerçekten serviste yaptırırım daha iyi tabi yorumunuzu düşünüyorum hocam çok  teşekkürler 

@thermo değerli hocam orjinal ürün olacak o konuda sorun yok  ama dediğiniz şeyi yeni duydum mutlaka araştırarak yaparım teşekkür ederim

@silvershadow @ansolak @DoğanARABACI @OnurJZ389 @yusuf @tolgao @calik @thermo hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim değerli hocalarım üstatlarım 
@Laylayloom aman Hocam yanlış anlaşılmasın, benim aklımdan 3'e 5'e bakarsın gibi bir şey geçmedi. Yazdıklarına tamamen katılıyorum. Tabi ki ne yapıldığını göremiyoruz. Gerçekten yapıldığını bile göremiyoruz haklısın. @calik Hocam bence çok güzel izah etmiş, benim anlatmak istediğim noktalar da o aslında. Ha şöyle bir durum da var; bir ustanız vardır tanıdığınız bildiğiniz, her şekilde güvenirsiniz, bakımda değiştireceğiniz parçaları vs. alırsınız gidersiniz yanına yaptırırsınız hepsini. Tamamen tercih meselesidir. Örneğin ben garanti uzatma da almıştım aracımı alırken, benim şahsi görüşüm aracım yetkili servis dışında bir yerde en ufak işlem görmeyecek, ama aracım tık etti mi gidip hesabını sorabileceğim. Önceki aracımda ampulü dahi serviste değiştirmiştim mesela. Ha bu kişiye göre değişir, kimi der neden o kadar para vereyim, haklıdır, kimi de der yetkili servisten başka bir yere götürmem benim içim de ancak öyle rahat ediyor der, o da haklıdır. Ben o ikinci kısma giriyorum. Kimisi için de aracının bakımını kendi "kontrolü" altında yapmak/yaptırmak da hobi oluyor aslında. Bana göre burada iş tamamen kişinin nasıl mutlu/rahat hissedebildiği ile alakalı.

@Laylayloom aman Hocam yanlış anlaşılmasın, benim aklımdan 3'e 5'e bakarsın gibi bir şey geçmedi. Yazdıklarına tamamen katılıyorum. Tabi ki ne yapıldığını göremiyoruz. Gerçekten yapıldığını bile göremiyoruz haklısın. @calik Hocam bence çok güzel izah etmiş, benim anlatmak istediğim noktalar da o aslında. Ha şöyle bir durum da var; bir ustanız vardır tanıdığınız bildiğiniz, her şekilde güvenirsiniz, bakımda değiştireceğiniz parçaları vs. alırsınız gidersiniz yanına yaptırırsınız hepsini. Tamamen tercih meselesidir. Örneğin ben garanti uzatma da almıştım aracımı alırken, benim şahsi görüşüm aracım yetkili servis dışında bir yerde en ufak işlem görmeyecek, ama aracım tık etti mi gidip hesabını sorabileceğim. Önceki aracımda ampulü dahi serviste değiştirmiştim mesela. Ha bu kişiye göre değişir, kimi der neden o kadar para vereyim, haklıdır, kimi de der yetkili servisten başka bir yere götürmem benim içim de ancak öyle rahat ediyor der, o da haklıdır. Ben o ikinci kısma giriyorum. Kimisi için de aracının bakımını kendi "kontrolü" altında yapmak/yaptırmak da hobi oluyor aslında. Bana göre burada iş tamamen kişinin nasıl mutlu/rahat hissedebildiği ile alakalı.
@OnurJZ389 estağfurullah hocam yanlış anlaşılma yok :D  dediklerinizin noktasına virgülüne katılıyorum ben biraz işin içinde olmak istiyor görmek tatmak incelemek tecrübe etmek istiyorum :D  şey bile keyif bence misal hooop apo usta ne oldu ya ağaç olduk burada hadi yapta evime gidiyim artık :D  gibi sanayi ağızı yapmak bile samimi geliyor :D  şaka bir yana ne bitiyor ne  yapılıyor nasıl yapılıyor bilmek tecrübe etmek isterim mesela yotuber noyan ın kardeşi kağan leon'a biniyor  oda 50.000 de dışarıda bakımlarını yaptırmaya başlamış tam benim kafada 8 000 binde bir bakım yapılacak K&N filtre atılacak falan  kağan da yapınca lan bende mi yapsam dedim :D   

@OnurJZ389 estağfurullah hocam yanlış anlaşılma yok :D  dediklerinizin noktasına virgülüne katılıyorum ben biraz işin içinde olmak istiyor görmek tatmak incelemek tecrübe etmek istiyorum :D  şey bile keyif bence misal hooop apo usta ne oldu ya ağaç olduk burada hadi yapta evime gidiyim artık :D  gibi sanayi ağızı yapmak bile samimi geliyor :D  şaka bir yana ne bitiyor ne  yapılıyor nasıl yapılıyor bilmek tecrübe etmek isterim mesela yotuber noyan ın kardeşi kağan leon'a biniyor  oda 50.000 de dışarıda bakımlarını yaptırmaya başlamış tam benim kafada 8 000 binde bir bakım yapılacak K&N filtre atılacak falan  kağan da yapınca lan bende mi yapsam dedim :D   
@Laylayloom Tabi ki, ustanın yanında çayını içersin iki memleket meselesi iki futbol konuşursun, bunların keyfi büyüktür ;)

Vag grubu tamir ve bakim yapan ozel bir serviste calisiyorum. Ayni zamanda servisin sahibi 96 yilindan beri babamin arkadasi ve 20 senedir arabalarimiz burada yapiliyor. Bizim serviste yapilan islemin/taktigimiz parcanin garantisi var. Her dukkan acan ustayim dedigi icin boyle durumlar yasanabiliyor maalesef. Servisin sahibi 30 yili askin suredir volkswagen yapan ve usta kelimesinin hakkini veren ustalardan. Yetkili servis araci makinaya bagliyor eger makinada ariza gosterirse parcayi degisiyor. Bunun disinda tamirat, onarim vs yok sadece sok tak isciligi var. Zaten yetkili serviste calisip isten anlayan ustalar genelde ayrilip kendi dukkanlarini aciyor. Aracinizin garantisi bittiyse yetkili servislere mahkum degilsiniz. Ben kendi golfumu garantisi devam etsin diye yetkili servise goturdum. Bu sene aracin garantisi bitiyor ve bir daha servisin onunden bile gecmem.
 @gokberks Garantiyi uzatmasaydım bitmişti hocam uzatarak iyimi ettim kötümü ettim bilemiyorum servisten kurtulmak istiyorum da lan bir sorun çıkar mı diye düşünüyorum da :D   Ankara da mı çalıştığınız yer istanbul mu?

2007 Polo da senin dediğini yapıyordum. Orijinal parçaları Doğuş tan alıp, özel bir VW servise gidip 1 günümü harcayıp bakımımı yaptırıyordum. Orijinal parça + zaman + servis kesinlikle yetkili servisten ucuz olmuyor hatta pahalıya geliyordu.
En sonunda arka kampanadaki balataları hatalı taktılar, tam da 1 ay izne çıkacak ve Antalya, Trabzon vb. gezecek iken son anda fark ettim, gittim servise, balataları hatalı takmışız eğilmişler dediler, tekrar parasını bana ödeterek yeni balata takımı alıp takmak zorunda kaldım. Burada itiraz edebilirdim de neden edeyim. Hem özel servis hem kendi hatalı takmış hem de parçayı tekrar bana ödettiler.
Sonrasında bir ustam kampanaların kalınlığı azalmış dedi, aynı VW özel servise gidip sordum bir şey diyemediler,  2 tane 0 km arka kampana aldım Polo için, taktılar yeni kampanaları ve balataların ayarı eskileri ile aynı dediler. Yani bana boşu boşuna kampana aldırdılar. Sonunda Levent sanayideki frenciye gittim, adam eski kampanalarımı daha arabanın bagajında torbanın içindeyken görüp "bunlar yepyeni hiçbirşeyleri yok" dedi. Ben de kızıp o kampanaları frenciye hediye ettim.
Sözün özü:
Periyodik bakımlarda ben olsam daima yetkili servisi tercih ederim. Yetkili servisten iyi bir formen ile tanışıp hep aynı kişinin aracınızı takip etmesini sağlayarak, yetkili servise götürürüm. Yetkili servis en azından kurumsal bir muhatap bana göre. Öyle ya da bölye Golf orada mutlu oluyor diye düşünüyorum, arkadaşlarını görüyor seviniyor [emoji4]
Olağan dışı büyük bir arıza da belki tamirci alternatifi düşünülebilir.
Not. Tabi yetkili servise aracı eti senin kemiği benim şeklinde bırakmamak gerekir. Her dediklerine evet derseniz senin dediğin gibi çok gereksiz harcama da yapabilirsin. Bu maalesef Türkiye ve iş ahlakının ve yetkili servislerin tavrının sonucu. Onu da kabul ediyorum.
Hocam periyodik bakımda yağ ve filtre var değişecek olan. Bunları yağ hariç herkes değiştirebilecek yetenekte neredeyse. Ben parçaları orjinal almadım. Kaliteli alman malı marka tercih ettim. Parçalar 150 işçilik 50 tl tuttu. Servis 600 tl istedi. Fren diski bitse servise giderim belki emin değilim. Ama periyodik bakım için garantim yoksa asla servise gitmem bir daha.
Servise araba bırakmaya bile korkuyorum. Trim sesi için araç bıraktım 30km yol yapmışlar ve fren pedalındaki krom kopmuş şekilde buldum aracı teslim alırken. 30km trim sesi mi dinlenir? Vw yetkili servisleri rezalet. Tabi benim fikrim.

@yusuf hocam bende iptal edip dışarıda yaptıranlar kervanına katılsam daha iyi olacak sanırım   :D

Servis olayı biraz can sıkıcı sadece yağ ve filtre değişimi için 600 lira ciddi anlamda çok fazla, hepimiz kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez mantığı için yetkili servise gitmekteyiz.

Özellikle DSG kullanıcıları için iyi niyet garantisi gibi bir husus var.

Ben iyi usta tanıdığı olmayan ve ufak sorunda dahi muhattap bulmak için yetkili servis kaçınılmaz oluyor ama vw nin satış sonrasını da sorgulamıyor değilim.

@yusuf hocam bende iptal edip dışarıda yaptıranlar kervanına katılsam daha iyi olacak sanırım   [emoji3]

Degerli sinan hocam araçla ilgili şuphelere düştükçe sıkıntı çıkartır ben bunu yasadım kavramamı haybeye değiştirdiler yazık ki araçtada değişim olmadı 25 bin km oldu sorun yok buyüzden keyfını çıkarmanız enn doğrusu 2 bakım oldu kendim yapıyorum gayet memnunum
Yusuf hocamın aracınıda ben yaptım çok şükür servise gitmiyoruz onlar bizi arasın birazda

@gokberks Garantiyi uzatmasaydım bitmişti hocam uzatarak iyimi ettim kötümü ettim bilemiyorum servisten kurtulmak istiyorum da lan bir sorun çıkar mı diye düşünüyorum da :D   Ankara da mı çalıştığınız yer istanbul mu?
ben istanbuldayım. çok zor bir ikilem, aracınız manuel ise iptal ettirin. dsg ise bırakın uzatılmış haliyle kalsın. aracı satmaya karar verirseniz ikinci elde artı bir durum olur.

sayın hocam bende bu durum tam bir dilemma,şimdi günümüz şartlarında servisler bile hatalarını hukuk çerçevesinde kabul etmezken,servise oranla daha az kurumsal olan özel atölyeler ne kadar yaptığı işin arakdasında durur ? bizimki güvensizlikten denilebilir.yoksa candan sıcak samimi paragöz olmayan dürüst bir ustam olsa hafta da 2 kez ziyaretine giderim istediği ücrete de hiç itiraz etmem. servisin yolunu unuturum.ama bizim toplumsal sıkıntılarımızın başında hemen para geliyor yani işi layıkıyla yapıp parasını haketmek değil, parayı alayım işi hallederiz mantığı da çok itici oluyor.diğer açıdan bakınca serviste 600 tl yapılan yağ bakımı sanayide 350-400 den aşağı olmayacaktır. muadil parçalar kullanılırsa eğer.

bir örnekle açıklamaya çalışayım. x bir marka düşünelim Türkiye ve hatta dünya çapından franchising olan bir marka çok lezzetli olmayabilir ama bilinilirliği vardır.fiyatı,lezzeti,ürünleri servisi vs vs..... ama güzel bir ocakbaşı kepapçısının lezzetini veya iyi bir ev yemekleri yapan lokanta sıcaklığını vermez. ama bildiğin iyi bir kebap ustası varsa tabi. GÜVEN ve hatta BİLİNİLİRLİK en önemli şey.insanlar bilmedikleri şeylerden uzak durmaya çalışıyorlar. ki zaten MARKA tabiri sırf insanları arasına güvensizlik oluşturup kendine çekmek için çıkarılmamış mıdır? sizce de

sayın hocam bende bu durum tam bir dilemma,şimdi günümüz şartlarında servisler bile hatalarını hukuk çerçevesinde kabul etmezken,servise oranla daha az kurumsal olan özel atölyeler ne kadar yaptığı işin arakdasında durur ? bizimki güvensizlikten denilebilir.yoksa candan sıcak samimi paragöz olmayan dürüst bir ustam olsa hafta da 2 kez ziyaretine giderim istediği ücrete de hiç itiraz etmem. servisin yolunu unuturum.ama bizim toplumsal sıkıntılarımızın başında hemen para geliyor yani işi layıkıyla yapıp parasını haketmek değil, parayı alayım işi hallederiz mantığı da çok itici oluyor.diğer açıdan bakınca serviste 600 tl yapılan yağ bakımı sanayide 350-400 den aşağı olmayacaktır. muadil parçalar kullanılırsa eğer.
bir örnekle açıklamaya çalışayım. x bir marka düşünelim Türkiye ve hatta dünya çapından franchising olan bir marka çok lezzetli olmayabilir ama bilinilirliği vardır.fiyatı,lezzeti,ürünleri servisi vs vs..... ama güzel bir ocakbaşı kepapçısının lezzetini veya iyi bir ev yemekleri yapan lokanta sıcaklığını vermez. ama bildiğin iyi bir kebap ustası varsa tabi. GÜVEN ve hatta BİLİNİLİRLİK en önemli şey.insanlar bilmedikleri şeylerden uzak durmaya çalışıyorlar. ki zaten MARKA tabiri sırf insanları arasına güvensizlik oluşturup kendine çekmek için çıkarılmamış mıdır? sizce de
Muadil parçalar yağ ile max 200 tutar. Ben 150 tl ye aldım bu arada. İşçiliğin de hakkı max 100 civarı. Yağ haricini kendiniz de rahatca yapabilirsiniz. Araç hata verse söylüyor herşeyi zaten. balatadan suya kadar

635 tl olan faturanın 170 tl si işçilik yani 465 tl si parça fiyatı yarı yarıya bile alsanız 232,5 tl yapar işçilik hariç.hadi 170 tl olan işçiliğide ikiye bölelim 85 tl de o olsa 232,50+85=317,5 yapar yarı yarıya farketse bile sonuç ortada bence,ki yağı boşaltmanız için bile aracı bir lifte kaldırmanız gerekir kendi başınıza tertibatınız olmadan yapmakta çok kolay sayılmaz  s=bigstar  bunu 1,5 yıl önce TSİ aracıma  toptancısından   parçaları temin ederek aracıma malzeme alıp sanayide yaptırmıştım 248 tl parça 120 tl de işçilik almışlardı. 

sayın hocam yanlış anlamayın ben servisi savunmuyorum o kadar kelimenin içinden alıp cevapladığınız için yazmak istedim 

Muadil parçalar yağ ile max 200 tutar. Ben 150 tl ye aldım bu arada. İşçiliğin de hakkı max 100 civarı. Yağ haricini kendiniz de rahatca yapabilirsiniz. Araç hata verse söylüyor herşeyi zaten. balatadan suya kadar ;)
@yusuf ben de @arfkync söylemek istediğine katılıyorum, çok iyi tercüman olmuş düşüncelerime.

1. Muadil parça ile kıyaslama yapmak haksızlık, tamamen orijinal filtreler ve yağ ile olsa olsa @arfkync fiyatına çıkar. Senin fiyat ancak muadil parça ve kendi atölyen veya bedavaya kullanabileceğin bir atöyle var ise geçerli.

2. Özel servise gitmekteki amacım, her yapılanı kendim görebilmek idi, dediğim gibi daha ucuza kesinlikle mal olmadı orijinal parçalar ile. Ama benim seçtiğim özel servis de bir bakıma yetkili servis gibi sadece parça değiştiriyordu, müşteri memnuniyeti ve uygun fiyat ön planda değildi, o da benim şanssızlığım olmuş.

Yoksa güvenilir bildik bir usta olsa özel servise de gider insan.

Ben büyük konuşmayayım ama Allah Golfüme büyük arıza vermez ise sadece yetkili servise götüreceğim onu.

Degerli sinan hocam araçla ilgili şuphelere düştükçe sıkıntı çıkartır ben bunu yasadım kavramamı haybeye değiştirdiler yazık ki araçtada değişim olmadı 25 bin km oldu sorun yok buyüzden keyfını çıkarmanız enn doğrusu 2 bakım oldu kendim yapıyorum gayet memnunum
Yusuf hocamın aracınıda ben yaptım çok şükür servise gitmiyoruz onlar bizi arasın birazda

:D
@EMRAH ATTS eğer istanbulda olsam hocam yanınızdan hiç ayrılmazdım hahaha katılıyorum biraz da onlar arasın bizi :D  

Geri
Üst Alt