Pasta,Cila,Boya Koruma,Araç İç temizliği Hakkındaki Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz.

@Matematikçi Kadir hocam teşekkürler . Aldığınız ürünlerin listesini paylaşırsanız şimdiden hangi ürünü nerelerde ve nasıl kullanmanız gerektiğini yazabilirim .

Özelden de mesaj atabilirsiniz oradan da yardımcı olurum . Fakat sizin için sakıncası yoksa tercihim burasıdır sadece size değil o ürünü almayı düşünen tüm forum üyelerine hatta ziyaretçilere faydamız olmuş olur . 

@Matematikçi Kadir hocam teşekkürler . Aldığınız ürünlerin listesini paylaşırsanız şimdiden hangi ürünü nerelerde ve nasıl kullanmanız gerektiğini yazabilirim .

Özelden de mesaj atabilirsiniz oradan da yardımcı olurum . Fakat sizin için sakıncası yoksa tercihim burasıdır sadece size değil o ürünü almayı düşünen tüm forum üyelerine hatta ziyaretçilere faydamız olmuş olur . 

Ben burada yazıp kalabalık yapmasın diye özelden yazarım demiştim ama benim gibi bilmeyenler için faydalı olur.

1) Valet Pro Deri Temizleyici - Leather Soap

2) Valet Pro Kumaş Döşeme, Koltuk ve Tavan Temizleyici - Classic Carpet Cleaner

3) Valet Pro Deri Koruma Spreyi - Leather Protector

4) 3M microfiber bez x2 (Aldığım yerde 8TL den başlayıp 140TL ye kadar bez vardı. Ben 12TL likten aldım)

Hocam fırça lazımsa kozmetik dükkanlarından şimdilik makyaj fırçası ile çözeriz.(İçimdeki karadüzen mantığa engel olamıyorum :)  )

Hocam şimdi önceliğimiz direksiyon olmak üzere sonrasında ise hedef döşemedeki ter-su-kir lekeleri.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben burada yazıp kalabalık yapmasın diye özelden yazarım demiştim ama benim gibi bilmeyenler için faydalı olur.

1) Valet Pro Deri Temizleyici - Leather Soap

2) Valet Pro Kumaş Döşeme, Koltuk ve Tavan Temizleyici - Classic Carpet Cleaner

3) Valet Pro Deri Koruma Spreyi - Leather Protector

4) 3M microfiber bez x2 (Aldığım yerde 8TL den başlayıp 140TL ye kadar bez vardı. Ben 12TL likten aldım)

Hocam fırça lazımsa kozmetik dükkanlarından şimdilik makyaj fırçası ile çözeriz.(İçimdeki karadüzen mantığa engel olamıyorum :)  )

Hocam şimdi önceliğimiz direksiyon olmak üzere sonrasında ise hedef döşemedeki ter-su-kir lekeleri.
Hocam anlayışınız için teşekkürler . Özelden de yardımcı olurum sıkıntı olmaz fakat başka bir forumda böyle bir konuyu özelden aldığımız çok sayıda mesaj yüzünden açmıştık bu şekilde foruma çok daha faydalı oluyor . 

1- Valet pro deri temizleyici ve koruma spreyi . İkisinin kullanımı aynıdır . Önce temiz bir mikrofiber bir beze veya süngere  uygulayıp deriyi sileceksiniz . Koruma ürününü uygulamadan önce derinin kuru ve temiz olması gerekir . Ürünleri uyguladıktan sonra temiz kuru bir mf bez ile ürünlerin fazlası silinmelidir .

2- Valet pro carpet cleaner . Bu ürünü 1/80 ne kadar sulandırıp memnun kalanlar var en az 1/20 sulandırılmalıdır . Uygulanması ise sprey şişe ile kumaşa püskürtüp mikrofiber bez ile silmelisiniz . Dikkat etmeniz gereken aşırı sıkıp kumaş altındaki süngeri ıslatmamalısınız bu durumda koltuğu kesinlikle halı yıkama makinesi ile vakumlatmalısınız aksi taktirde sonradan kusma yapacaktır . En iyi temizlik için ise koltuğa bu ürünü püskürtüp yumuşak bir fırça ile fırçalayıp halı yıkama makinesi ile koltuğu vakumlamaktır . Elinizde halı yıkama varsa bu şekilde uygulamanızı tavsiye ederim . 

Bezler maalesef pahalılar aldığınız bezler yetmez ise bim marketlerde satılan 5 li bezler tam f/p ürünüdür. Ben özellikle iç aksamda bu bezleri alır kullanırım 5 adedi 10 liranın altında idi ama net bir fiyat hatırlamıyorum . :)   Bezleri işiniz bitince makinede düşük ısıda veya elde kesinlikle yumuşatıcı kullanmadan yıkamanızı tavsiye ederim yumuşatıcı mf bezleri bozacaktır .

Hocam muhtemelen size fırça lazım olmayacak . Deri çok kirli ise valet pro apc ile temizlemeniz gerekebilir ama gerekeceğini sanmıyorum aldığınız ürünler işinizi görecektir . Bu ürünleri uygularken maske ve nitril eldiven kullanmayı ihmal etmemenizi tavsiye ederim .

Şimdiden kolay gelsin . :)  

@mahmut0382 Hocam tekrar teşekkür ederim. Döşeme temizleme işini yaza bırakmayı düşünüyorum vakumlama ve kuruma işlemi için. Ürünleri uyguladığımda buradan öncesi-sonrası fotoğrafları paylaşacağım inşallah.

@VAG07 Mustafa hocam bu merakın azı veya çoğu yok bulaştınız mı geçmiş olsun  :)  
Öncelikle ben pastada meguiars tavsiye etmiyorum sebebi dolgu özelliği oluşu siz muhtemelen m100 ve m205 uyguladıktan sonra aracı ipa ile sildiğinizden aldığınız bütün çizikler geri geliyordur . Benim tavsiyem menzerna 400 ve 2500 veya scholl consept s3 ve s30 ikilisi (Alman araçlarında menzerna daha başarılıdır ) bu iki markanın bahsettiğim pastaları su bazlıdır çizikleri kalıcı olarak yok eder. Fakat şu da var eğer bu işte amatörseniz ilk uygulamada %100 çizik almaya çalışmayın boyayı boşuna kazımış olursunuz .İlk uygulamalar için %60 çizik alma bile başarılıdır. Bir diğer tavsiyem eğer orbital makine temin etme imkanınız varsa uygulamayı orbital makine ile yapmanız . Orbital makinede hologram bırakma olayı sıradan rotary makinelere göre çok daha azdır hatta yoktur ve bu makinelerde eğer biraz dikkat ederseniz neredeyse çiziksiz bir yüzey elde edebilirsiniz . Diğer bir konu bu pastaları meg gibi 6 ayda bir uygulamakta yanlıştır çünkü bu pastalar her uygulamada boyanızı 3-5 mikron aşındıracaktır zaten bu pastaları kullanırsanız ve aracınıza dikkat ederseniz uzunca bir süre aracınızda çizik olmayacaktır . Ped konusunda aracı görmeden tavsiyede bulunmak yanlış ama genelde önce cutting ped sonrasında polishing ped kullanılır . Marka olarak lc nin pedleri güzeldir hem çizik alma konusunda başarılıdır hem uzun ömürlüdür . 

Polisaj konusunda cutting işleminde ilk önce en düşük devirde pastayı yayıp daha sonra 1000-1200 devirde çalışıp 1800 devirlerde pastayı yedirmelisiniz . Polishing te ise yine en düşük devirde pastayı yayıp 1000-1200 devirde yedirip 1800 devire kadar çıkabilirsiniz daha sonra tekrar 1000 devirlere inip parlatma işlemi yaparsanız en iyi sonucu alabilirsiniz . Eğer araç yumaşak boyaya sahip japon veya fransız bir araçsa maksimum 1500 devir yeterlidir . Herşeyden önce tecrübeniz yoksa hurda panelde çalışmanızı tavsiye ederim .

@forzaGilles Ali hocam yardımınız için teşekkürler . Boş zamanlarınızda devamını da rica ediyorum . 
Hocam öncelikle detaylı anlatımınız için teşekkür ediyorum scholl s40 s30 tavsiye eden çok olmuştu sizdende gelince scholl ve menzerna yı düşünmeye başladım bu yorumu dikkate alarak tekrar bir uygulama yapacağım çok teşkkür ediyorum.

Hocam öncelikle detaylı anlatımınız için teşekkür ediyorum scholl s40 s30 tavsiye eden çok olmuştu sizdende gelince scholl ve menzerna yı düşünmeye başladım bu yorumu dikkate alarak tekrar bir uygulama yapacağım çok teşkkür ediyorum.
Rica ederim . 

Hocam s40 koyu koyu renkli araçlarda daha derin bir görüntü elde edilebildiği için kullanılan pastadır açık renkli araçlarda s30 yeterlidir s40 ile arada fark olmayacaktır . Aracınız sanırım imzanızdaki golf . Bu araç için menzerna almanız daha doğru olur . Menzerna sert boyalarda daha iyi işler çıkarıyor vag gurubu araçların boyası da serttir . Menzerna nın size bir diğer artısı orjinal ambalajda 250 ml bulabilirsiniz .Scholl conseptin küçük orjinal ambalajı bildiğim kadarı ile yok . 

Kısaca toparlarsak 

Menzerna alırsanız 400 ve arkasından 2500 uygulamalısınız. 

scholl consept alırsanız s3 ve arkasından s30 uygulamalısınız .

Her iki markada işinizi fazlası ile görecektir aracınız için tercihen menzerna tavsiyemdir .

Alacantra koltukların temizliğini nasıl yapıyorsunuz arkadaşlar? 

Bir de İstanbul'da tavsiye edebileceğiniz, cila yaptırabileceğim bir tanıdık var mı? Gidip görüştüğüm, CarWax, AutoKing gibi yerlere pek güvenmedim, detaylı ilgilenmiyorlar.
Kendim de becerikli olmadığım için, arabaya zarar vermek istemiyorum.

Alacantra koltukların temizliğini nasıl yapıyorsunuz arkadaşlar? 

Bir de İstanbul'da tavsiye edebileceğiniz, cila yaptırabileceğim bir tanıdık var mı? Gidip görüştüğüm, CarWax, AutoKing gibi yerlere pek güvenmedim, detaylı ilgilenmiyorlar.
Kendim de becerikli olmadığım için, arabaya zarar vermek istemiyorum.
Hocam alkantara için Dr. Beasley's alkantara süet döşeme temizleyicisi var hiç kullanmadım fakat Dr.beasley's ürünleri çok başarılıdır . Kullanımı alkantara yüzeye ve mf beze sık sil şeklinde bunu deneyebilirsiniz .

Aracınız için yer tavsiyesini özelden yazacağım . 

Hocam alkantara için Dr. Beasley's alkantara süet döşeme temizleyicisi var hiç kullanmadım fakat Dr.beasley's ürünleri çok başarılıdır . Kullanımı alkantara yüzeye ve mf beze sık sil şeklinde bunu deneyebilirsiniz .

Aracınız için yer tavsiyesini özelden yazacağım . 
Hocam özele gerek yok. Güzel yeri hepimiz öğrenmek isteriz.

Hocam özele gerek yok. Güzel yeri hepimiz öğrenmek isteriz.
Eyvallah Hocam  . 

İstanbulda detailing de araçlarla kendi aracı gibi ilgilenen yerler .

Tokya garaj 

https://www.facebook.com/tokyogarage/?fref=ts

Heroic detailing

https://www.facebook.com/HeroicDetailing/?fref=ts

Detailworks

https://www.facebook.com/detailworkstr/?fref=ts

İstanbul gibi bir yerde mutlaka çok daha fazla işini hakkı ile yapan vardır . Tokyo garaj Salih ustayı başka bir forumdan da tanırım orayı tercih edecek olursanız TCT den Mahmut gönderdi derseniz yardımcı olur . 

Bunların dışında yer tercih edecekseniz polisaj dan önce aracı nasıl hazırladıklarını sorun eğer sadece yıkayıp polisaja geçiyorsa yaptırmamanız aracınız için daha iyi . Polisaj öncesi detaylı dış yıkama , zift ve reçine temizliği , demir tozu sökücü , kil ile temizlik uygulayan yerleri tercih edebilirsiniz . Aşındırıcı olarak silikon , parafin , solvent içermeyen ürünler kullanmalarına dikkat edin bu maddeleri içeren ürünler kullanan yerlerde aracınız alırken ışıl ışıl olur fakat 2-3 yıkama sonrası tüm çizikler geri gelir . Aşındırıcı markası olarakta menzerna ve scholl consept bu dediğim maddeleri içermeyen su bazlı aşındırıcılardır ikisi de alman malı olup piyasadaki en iyi ürünlerdendir . 

@mahmut0382 Mahmut Hocam sen bu işe baya kafa yormuşsun,bilgine,eline sağlık.

Kendi aracına ne sıklıkta uyguluyorsun?

@mahmut0382 Mahmut Hocam sen bu işe baya kafa yormuşsun,bilgine,eline sağlık.

Kendi aracına ne sıklıkta uyguluyorsun?
Gökhan hocam teşekkürler .

Hocam kendi aracıma en son 5 ay önce gyeon primeq2 seramik kaplama uyguladım . Yaz öncesi gtechniq csl+exov2 uygulamayı düşünüyorum . Aslında son 1 yıldır arkadaşların aracından ve bahçe işlerinden kendi aracıma zaman bulamıyorum. Daha önce canım sıkıldıkça arabayı yıkar wax atardım . Buluşmada arabamın parıltısı ve temizliğinden az çok anlamalıydınız detayla uğraştığımdan . :D  

Gökhan hocam teşekkürler .

Hocam kendi aracıma en son 5 ay önce gyeon primeq2 seramik kaplama uyguladım . Yaz öncesi gtechniq csl+exov2 uygulamayı düşünüyorum . Aslında son 1 yıldır arkadaşların aracından ve bahçe işlerinden kendi aracıma zaman bulamıyorum. Daha önce canım sıkıldıkça arabayı yıkar wax atardım . Buluşmada arabamın parıltısı ve temizliğinden az çok anlamalıydınız detayla uğraştığımdan . :D  
@mahmut0382 Hocam, Maşallah elinize sağlık.Vakit buldukça uygulamak bir yana uygulatmak gerekiyor.Biz ikisini de pek bulamıyoruz nedense.Buluşmada gözümden kaçmış demekki hocam :D  Yalnız arka camda sol üstte sticker benzeri bişeyler vardı,o bir ipucu olabilir mi?

@mahmut0382 Hocam, Maşallah elinize sağlık.Vakit buldukça uygulamak bir yana uygulatmak gerekiyor.Biz ikisini de pek bulamıyoruz nedense.Buluşmada gözümden kaçmış demekki hocam :D  Yalnız arka camda sol üstte sticker benzeri bişeyler vardı,o bir ipucu olabilir mi?
Gökhan hocam siz arabaları karıştırıyorsunuz galiba . İyi ki gözünüzden kaçmış o gün hayatınız boyunca görüp görebileceğiniz en kirli araba benimki idi . Kendimi övmeyi sevmem ama kirletmesini daha iyi biliyorum . :D   

Camda küçük bir sticker vardı fakat cama polisaj yapmam gerektiğinden sökmek zorunda kalmıştım . 

Geri
Üst Alt