Pasta,Cila,Boya Koruma,Araç İç temizliği Hakkındaki Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz.

AdanaDetailing

Katılımcı Üye

İsim
Mahmut
Arkadaşlar kendim 2010 yılından beri detailing hobisi ile uğraşmaktayım . Otomobil temizliği , çizik giderme , boya koruma hakkındaki sorularınızı bu konuda bana sorabilirsiniz . Elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağım .

NOT : İkidir burada anlatılan işçilik anlayışının yanına dahi yaklaşmayacak ucuz uygulamaları buradaki işçilik anlayışıyla aynı olduğunu iddia edip yarı fiyatına yaptırıp ve bu konuda ısrar eden üyelere elimden geldiğince bunun böyle olamayacağını yazıyorum . Arkadaşlar kimse size iyi uygulamayı ucuza yapmaz ucuz ise o işte bir iş vardır . Sizden ricam dışarıda pahalı , ucuz , kaliteli veya kalitesiz nasıl olursa olsun yaptığınız uygulamaları burada paylaşmayın . Hem konuyu dağıtıyoruz daha önemlisi bir birimizi kırıyoruz . Benim bu gibi mesajlara cevap verme sebebim diğer üyeleri bu uygulamaların bu fiyatlara olamayacağı konusunda uyarmak . 

Bu nedenle sizlerden ricam uygulama fiyatları konusunda tartışmayalım

Moderatör tarafında düzenlendi:
@mahmut0382 hocam süper konu açmışsınız :)  ilk soru(lar) benden gelsin 

- Geçen hafta Sonax hızlı cila aldım ( kırmızı olan ) bu ürün sizce iyi midir? 

- Aracın muhtelif yerlerinden çizik şeklinde boya atmaları var bu konuda ne yapılabilir?

- Kapı içlerindeki kolların ve orta kol dayamanın döşemesinin temizliğini nasıl yapabiliriz? 

- Kauçuk paspasları nasıl temizlemeli parlatmalı? 

@ravendi

Batuhan bey teşekkürler . 

1- Sonax hızlı cila (kırmızı olan) iyi bir ürün fakat hemen toz toplama gibi bir sıkıntısı var . Bunun yerine auto finesse finale veya yine sonaxın BSD diye adlandırılan mavi renkte şeffaf kutuda olan hızlı cilasını tavsiye ederim . Bunların dışında bir diğer seçenek gtechniq c2v3 likit boya koruma ürününü 1/3 oranında sulandırıp hızlı cila olarak kullanabilirsiniz . Bu 3 seçenekte sonaxın kırmızı cilasından çok daha iyidir . Üçü kuru ve temiz yüzeye sık sil şekkinde uygulanır her panele 2-3 kere sıkmak yeterlidir büyük panellere 4 kerede sıkabilirsiniz .

2- Boya atmasından kastınız taş çarpmasının çizik şeklinde olanı ise aracınız koyu ve opak renkse içi rötuş yapılıp sonra zımpara polisaj yapılarak giderilebilir fakat bunu profesyonel bir yerde yaptırmanızı tavsiye ederim . Açık ve birde meralik renk ise yine bu işlem yapılabilir . Fakat maalesef açık metalik renklerde bu uygulamalar koyu renklerdeki gibi başarılı olmuyorlar .

3- Kapı içlerindeki kollar kumaş mı ? Kumaş ise valet pro carpet cleaner kullanabilirsiniz 500 ml lik hazır şisesi kullanıma hazırdır diğer ambalajlar ise en az 1/20 sulandırılarak kullanılır daha yoğun kullanılmamasını tavsiye ederim bu ürünü 1/80 sulandırıp memnun kalanlar var . Sprey ile temizleyeceğiniz yüzeye sıkıp temiz mikrofiber bez ile silebilirsiniz .

4- Kauçuk paspaslar basınçlı su ile temizlendikten sonra iç trimde kullanılan herhangi bir torpido bakım ürünü ile siyahlaştırılabilir . Parlaklık sağlayan ürünlerin çoğunda silikon vardır ve silikon bazlı ürünleri kullanmamanızı tavsiye ederim bunlar ilk uygulandığında güzel görülür fakat aşırı toz çekerler ve zamanla aracın torpidosuna zarar verirler .

Merhabalar, öncelikle konu için teşekkürler. Arabayı benden önceki sahibi fırça ile yıkatmış dolayısıyla her taraf kılcal çizik kaynıyor. Güvenle emanet edebileceğim birisi bulunmuyor ve kendimde bu işlerle uğraşmayı çok seviyorum. Havalar biraz ısınınca tüm araca Gtechniq P1+Tri Foam uygulasam randıman alabilir miyim ?

Diğer sorum ise arabanın üzerine sürekli martı pisliyor, biraz rahatlatması açısıdan yine kendim boya koruma uygulamayı düşünüyorum, fakat bu konuda tecrübem bulunmuyor. Biraz araştırma yapınca Soft 99 hoşuma gitti, bu konuda görüşleriniz ne olur ?

Merhabalar, öncelikle konu için teşekkürler. Arabayı benden önceki sahibi fırça ile yıkatmış dolayısıyla her taraf kılcal çizik kaynıyor. Arabayı güvenle emanet edebileceğim birisi bulunmuyor ve kendimde bu işlerle uğraşmayı çok seviyorum. Havalar biraz ısınınca tüm araca Gtechniq P1+Tri Foam uygulasam randıman alabilir miyim ?

Diğer sorum ise arabanın üzerine sürekli martı pisliyor, biraz rahatlatması açısıdan yine kendim boya koruma uygulamayı düşünüyorum, fakat bu konuda tecrübem bulunmuyor. Biraz araştırma yapınca Soft 99 hoşuma gitti, bu konuda görüşleriniz ne olur ?
Murat bey rica ederim .

Murat bey el ile çizik almak maalesef makine gibi olmuyor . Eğer el ile çizik almak istiyorsanız auto finnese triple veya ag srp var bu ürünler çiziklerin içini doldurarak çizik gideriyor bunun dez avantajı çizikler bir müddet sonra tekrar ortaya çıkmaya başlar . Bunlar çiziklerin içini doldurarak gidermesine rağmen yine el ile makineden alabileceğiniz verimi almak pek mümkün değil . Bunun dışında p1 silikonsuz ürünler arasında elle uygulamada en iyi sonuç alınan ürünlerden biridir tercih size kalmış .

Boya koruma konusunda soft 99 çok güzel bir tercih . Özellikle soft 99 un fusso coat ürünü 1 yıla kadar araç üzerinde durabilen bir ürün ve tam bir f/p ürünü .Bunun dışında 8 aya kadar koruma sağladığını iddia eden ve uygulaması hızlı cila kadar kolay olan gteqhniq c2v3 tavsiye ederim . Eğer aracınızla uğraşmayı seviyorsanız soft99 fusso coat tavsiyemdir . Bununda açık ve koyu renkli olanlar için iki ayrı çeşidi var alım yaparken aracınıza uygun olanı almanız daha iyi olur . Açık için olanı koyu da koyu için olanı açıkta kullanmanın da hiç bir sakıncası yoktur fakat almışken uygun olanını almak daha iyi .

Arkadaşlar kendim 2010 yılından beri detailing hobisi ile uğraşmaktayım . Otomobil temizliği , çizik giderme , boya koruma hakkındaki sorularınızı bu konuda bana sorabilirsiniz . Elimden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağım .
Değerli Hocam

Müthiş bir konu olacak.

Şimdiden ellerinize sağlık 

@mahmut0382 hocam havalar düzelir düzelmez dediklerinizi deneyeceğim birde iç ve dış ta kullanmak üzere, bez, sünger marka model olarak önerebilirseniz güzel olur şayet ben bunları alacağım zaman önüme geleni alıyorum ve iyi sonuç alamıyorum

@ravendi

Batuhan bey iç aksamda ben bimde satılan 5 li mikrofiber bezleri ve meguiarsın sarı pedini kullanıyorum . Dışarıda kurulama için meguiarsın kurulama havlusunu wax veya cila silmek için gtechniqin bezlerini kullanıyorum . Kurulama için auto finesse nin bezini de çok övüyorlar fakat biraz pahalı . Yıkama için ise meguiars mikrofiber yıkama eldivenini kullanıyorum .

Boya koruma iç temizlik vs her ilde ortak bir adresimiz olsaydı iyi olurdu. Aracımızı bırakıp ertesi gün alacağımız işini iyi yapan bir mekan. Yılda bir kez aracımı temizlermek isterim. Daha önce 2-3 kez boya koruma filan yaptırdım da pek hoşuma gitmedi:( Fiyatlar da hep değişik s=alala  çelik koruma,kurşun koruma abartmadan normal bir temizlik yapan yer bilmiyorum :(

Boya koruma iç temizlik vs her ilde ortak bir adresimiz olsaydı iyi olurdu. Aracımızı bırakıp ertesi gün alacağımız işini iyi yapan bir mekan. Yılda bir kez aracımı temizlermek isterim. Daha önce 2-3 kez boya koruma filan yaptırdım da pek hoşuma gitmedi:( Fiyatlar da hep değişik s=alala  çelik koruma,kurşun koruma abartmadan normal bir temizlik yapan yer bilmiyorum :(
Amasyada ki bayi benim Abi, bana aracı sabah bırak akşama sıfır olarak al. :D  

Ne mutlu sizin gibi bilinçli kullanıcılara . Detay işi kolay değildir bu işi sadece para için yapanlar yerine gerçekten bu işe gönül vermiş ve gelen araçlara kendi aracı gibi özen gösteren yerleri tercih etmenizi tavsiye ederim .

Aracınıza boya koruma uygulamalarında demir tozu sökücü , kil , maskeleme uygulaması yapan ve silikon , solvent veya parafin içermeyen aşındırıcılar kullanan yerlere güvenle teslim edebilirsiniz . Aşındırıcı markası olarak menzerna veya scholl consept kullanan yerleri tavsiye ederim .

Geri
Üst Alt