23 Aralık Akaryakıt Zammı

Benzine zam gelmedi bugun galiba.Dun gece 10 gibi gidip depoyu fulledim bende zam gelecek diye ama sabah zam goremeyince biraz hayal kirikligi birazda sevinc yasadim

@yusuf @doganarabaci 

Hocam anliyorum zaten ve ben Turkiye'deki bircok seyi anlamsiz pahali buluyorum.  Ornek bir kilo et nasil 50-60 tl olur , zeytinyagi nasil 10-15 tl olur , benim 21.000 € civarina aldigim golf orda nasil 100 bin bandinda gezer , Belcika'dan herhangi bir ulkeye seyahat icin havayolu sirketlerine 15-20 € oderken thy nasil 300-600 € bandinda bizi soyar anlamiyorum. Kiyma 3-4 € , et 6-10 € arasi burda. Sonuna kadar haklisiniz pahalilik konusunda. Sadece son iki zammi aciklamak amaciyla yazdim , dunya capinda bir yukselme var petrol birliginin uretimde kisitlamaya gitmesinden dolayi onu acikladim.  Askeri ucret sorusu icin tam net birsey degil ama 1500- 1600 € bandinda. Fakat burda senede iki bonus maas olayi oldugu icin butun calisanlara ( tatil parasi olarak haziran civari ve 13. cu maas olarak aralik sonu) ortalamasi 1800 € falandir. Tabi bu yaptiginiz ise gore degisir. Issizlik ucreti 1200-1300 € civari.

@yusuf @doganarabaci 

Hocam anliyorum zaten ve ben Turkiye'deki bircok seyi anlamsiz pahali buluyorum.  Ornek bir kilo et nasil 50-60 tl olur , zeytinyagi nasil 10-15 tl olur , benim 21.000 € civarina aldigim golf orda nasil 100 bin bandinda gezer , Belcika'dan herhangi bir ulkeye seyahat icin havayolu sirketlerine 15-20 € oderken thy nasil 300-600 € bandinda bizi soyar anlamiyorum. Kiyma 3-4 € , et 6-10 € arasi burda. Sonuna kadar haklisiniz pahalilik konusunda. Sadece son iki zammi aciklamak amaciyla yazdim , dunya capinda bir yukselme var petrol birliginin uretimde kisitlamaya gitmesinden dolayi onu acikladim.  Askeri ucret sorusu icin tam net birsey degil ama 1500- 1600 € bandinda. Fakat burda senede iki bonus maas olayi oldugu icin butun calisanlara ( tatil parasi olarak haziran civari ve 13. cu maas olarak aralik sonu) ortalamasi 1800 € falandir. Tabi bu yaptiginiz ise gore degisir. Issizlik ucreti 1200-1300 € civari.
Oranın işsizi bizim mühendis başlangıç maaşından iyiymiş hocam :)  bizlerde ülke olarak o günleri görürüz inşallah.

Tüm dünyada petrol fiyatları uzunca bir süredir düşük seviyelerde seyrediyor. Buna rağmen Türkiye'deki petrol fiyatları kabul edilemez seviyede yüksek tutulmaktadır. Sebebini biliyoruz VERGİ. Türkiye'deki petrol fiyatını Avrupa'yla kıyaslamak da doğru değildir çünkü Avrupalının geliriyle Türkiye'deki vatandaşın gelir durumu bir değildir.

Kısacası bize yazık oluyor yani hep 50 TL'lik benzin alanlara

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tüm dünyada petrol fiyatları uzunca bir süredir düşük seviyelerde seyrediyor. Buna rağmen Türkiye'deki petrol fiyatları kabul edilemez seviyede yüksek tutulmaktadır. Sebebini biliyoruz VERGİ. Türkiye'deki petrol fiyatını Avrupa'yla kıyaslamak da doğru değildir çünkü Avrupalının geliriyle Türkiye'deki vatandaşın gelir durumu bir değildir.

Kısacası bize yazık oluyor yani hep 50 TL'lik benzin alanlara
Hocam aslında bizde de 1tl düşüş oldu son 2-3 yılda. Bundan 3 yıl önce 5tl bandında idi benzin. Şimdi tekrar oraya geldi. Vergi çok olduğu için daha az hissettik düşüşü.

Arabayı 19 Ocak 2016 da teslim aldim. İlk deposu 150 liraya doldu. 19 aralık 2016 da 210 liraya doluyor. 

Bizdeki vergi orani dusmedikce fiyatlar inmezzzz. Haybeden 25 kurus litrede vergi zammi yapiyorlar. Ekonominin acigini bizim golf oder oldu.

Hocam aslında bizde de 1tl düşüş oldu son 2-3 yılda. Bundan 3 yıl önce 5tl bandında idi benzin. Şimdi tekrar oraya geldi. Vergi çok olduğu için daha az hissettik düşüşü.
Yusuf hocam, ekteki petrol fiyatları grafiğini incelerseniz, 2014 yılının ortalarında petrol fiyatlarının 110 dolar seviyesinden büyük bir düşüşle ortalama 50 dolarlar seviyesine düştüğünü görürsünüz.

Aşağıdaki linkte mayıs 2014 yılındaki benzin fiyatlarını bulabilirsiniz. Benzin 4,97 tl motorin 4,28 tl.

http://www.paralimani.com/benzin-ve-motorin-fiyatlari-3-mayis-2014-haberi-37690/

Beni rahatsız eden petrol fiyatları 2014 yılının ortalarından günümüze kadar yarı yarıya düştüğü halde bugün ben hala benzine neden 5,17 tl motorine 4,44 tl ödüyorum.

Brent-Petrol-yillik-grafigi-12-10-16-grafik-1200x501.png

Yusuf hocam, ekteki petrol fiyatları grafiğini incelerseniz, 2014 yılının ortalarında petrol fiyatlarının 110 dolar seviyesinden büyük bir düşüşle ortalama 50 dolarlar seviyesine düştüğünü görürsünüz.

Aşağıdaki linkte mayıs 2014 yılındaki benzin fiyatlarını bulabilirsiniz. Benzin 4,97 tl motorin 4,28 tl.

http://www.paralimani.com/benzin-ve-motorin-fiyatlari-3-mayis-2014-haberi-37690/

Beni rahatsız eden petrol fiyatları 2014 yılının ortalarından günümüze kadar yarı yarıya düştüğü halde bugün ben hala benzine neden 5,17 tl motorine 4,44 tl ödüyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 8503
Hocam aslında sorunun cevabı basit. Dolar o günden bu güne fazlasıyla artmış bulunuyor.

Ben de memnun değilim bu durumdan kesinlikle.

Sadece o gün ve bu gün arasında bir vergi farkı yok. Her şey olağan şekilde ilerliyor.

Umarım hep beraber daha güzel günler görürüz. Neyse ki fiyatlar düştü yoksa halimiz dumandı.

Hocam aslında sorunun cevabı basit. Dolar o günden bu güne fazlasıyla artmış bulunuyor.

Ben de memnun değilim bu durumdan kesinlikle.

Sadece o gün ve bu gün arasında bir vergi farkı yok. Her şey olağan şekilde ilerliyor.

Umarım hep beraber daha güzel günler görürüz. Neyse ki fiyatlar düştü yoksa halimiz dumandı.
Hocam doğrudur son dönemde dolar yükseldi. Ama petrol fiyatları düştüğünde (2014 ortaları) bu bize hiç yansımadı. O dönemde, 2014 ortasından 2015 sonlarına kadar dolar da öyle çok yüksek değildi (2,5 tl civarı) ve ben hiç öyle ciddi bir indirim hatırlamıyorum. Yıllara göre dolar değişimi grafiğini fikir vermesi açısından ekledim. 

Şimdi dolar yükseliyor benzine zam yapıyorlar.

Benim itirazım şuna : petrol fiyatları ve dolar düşükken o günkü duruma paralel şekilde benzin fiyatlarına indirim yapmamışsın, şimdi dolar yükselince fırsatı kaçırmıyor ve zınk diye yapıyorsun zammı.

Bize yazık değil mi? 

Umarım gerçekleşmez ama bunun birde petrol fiyatlarının yükselmesi durumu var. Petrol fiyatları bir zamanlar olduğu gibi 150 dolarlar seviyesine çıkarsa (yani bugünkü fiyatının üç katı) o zaman arabaların anahtarlarını çekmeceye koyar hep beraber seyrederiz.

dolar grafik.png

Geçen yine soyuluyoruz...

Bir litre 6.45 TL!!!
Bir depo 350 TL!!!
350 TL!!!

350!!! 

WhatsApp Image 2019-03-26 at 15.22.16.jpeg

Geçen yine soyuluyoruz...
Bir litre 6.45 TL!!!
Bir depo 350 TL!!!
350 TL!!!
350!!! 
/monthly_2019_03/2047533001_WhatsAppImage2019-03-26at15_22_16.thumb.jpeg.3c44652bf459779ef41aa6f317ab2c9d.jpeg

Yine iyisiniz 650 tl ye 600 km yapıyorum tam bunalım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri
Üst Alt