Kaputta Taş izi

Lycian

Üye
İsim
Ages
Arkadaşlar merhaba,

Aracımı genelde uzun yolda kullanıyorum. Normalde kullandığım güzergahlarda bir sıkıntı yoktu. Ancak bir süre önce tam ön kaputun ucuna yakın bir kısımda derin bir taş izi oldu. Orası oldukça sert olmasına rağmen boya tamamen kalktı hatta belli belirsiz kaputta farkedilmesi güç bir ezik de belli oluyor dikkatli bakıldığında.

Sizlere sorum. Daha önce rötüş/taş izi giderme işlemini yapan arkadaşlardan deneyimlerini paylaşmalarını ve hangi malzemeleri kullandıklarını paylaşırsanız sevinirim. Örneğin vw orijinal rötüş boya setini kullandınız mı? servisler boya verebileceklerini söylüyor ama bu seti satmadıklarını söyledi bir servis..

Bu arada aracım şeker beyazı opak renk.

Merhabalar, o bölgeyi acilen kapatmanız gerekiyor yoksa paslanacak. Ben boyayı Forum donanımdan aldım ve çok memnun kaldım. Renk farkı olmadı ve yüzeyden kalkmadı, sizede tavsiye ederim. Servisin vereceği boya dediğiniz set değil ise birkaç yıkama sonrası akıp gidecektir. Öncelikle süreceğiniz yüzeyi İpa ve mikrofiber bez ile temizleyin. Boyayı ise kendi fırçası yerine kürdan ile sürün ve kurumaya bırakın. Fazlalıklar gözünüzü tırmalarsa pürüzsüz bir yüzey için etrafı maskeleme bandı ile kapatıp zımpara ve pastada uygulayabilirsiniz.

Merhaba Murat bey, Şimdilik wax ile doldurdum dolayısıyla yıkamadığım sürece korunuyor yani su/nem ile teması yok. Bu son olan taş izinin dışında başka noktalarda da izler var ancak bu son olan gerçekten derin ve büyük :/

Forum donanim'da boya hazırlayıp satan arkadaşı gördüm. Olmadı ona yazacam. Servisin boyası neden akıp gider dediniz? Bahsettiğim kit aşağıdaki. Yalnız bu kalem olanlardan ise pek işe yaramaz gibi. Çünkü benim çizik kapamadan çok boyada oluşan boşluğu doldurmam lazım.

http://enderelektronik.com.tr/rotus-boya.html

Bende bu işlemi yapmak için bazı yabancı videolar izledim. 2500-3000 zımpara daha sonra polish ile tatmin edici sonuç alınır gibi. Birde renk opak beyaz olunca çok sorun olmaz diye düşünüyorum.

Bahsettiğiniz set harici servis size bir şişenin dibinde aracınızın boyasından bir miktar ücretsiz verebilir fakat bu fırın boya olduğu için yıkama ile çıkacaktır. Sizinde belirttiğiniz gibi opak renk bu konularda çok avantajlı. Vw'in setine 50 Tl  gereksiz olur derim, diğer alternatif kendi tecrübem ile birlikte sizi son derece memnun edecektir.

Merhaba Murat bey,

Bahsettigim buyuk tas izi bu sekilde (Su an paslanma olmamasi icin kati wax ile doldurdum).

Sizin aldiginiz renk'te beyaz miydi? Forum donanimhaberdeki arkadasla iletisime gectim. Ordan temin edecem.

Merhaba Murat bey, Şimdilik wax ile doldurdum dolayısıyla yıkamadığım sürece korunuyor yani su/nem ile teması yok. Bu son olan taş izinin dışında başka noktalarda da izler var ancak bu son olan gerçekten derin ve büyük :/

Forum donanim'da boya hazırlayıp satan arkadaşı gördüm. Olmadı ona yazacam. Servisin boyası neden akıp gider dediniz? Bahsettiğim kit aşağıdaki. Yalnız bu kalem olanlardan ise pek işe yaramaz gibi. Çünkü benim çizik kapamadan çok boyada oluşan boşluğu doldurmam lazım.

http://enderelektronik.com.tr/rotus-boya.html

Bende bu işlemi yapmak için bazı yabancı videolar izledim. 2500-3000 zımpara daha sonra polish ile tatmin edici sonuç alınır gibi. Birde renk opak beyaz olunca çok sorun olmaz diye düşünüyorum.
Değerli Hocam 

Serviste Ücretsiz olan bir işleme bir neden para ödeyesiniz ki?

Serviste yapılan akar doğru. Su bazlı boya olduğu için. 

Ama eğer bir kaç kat boya yaptırıp çukuru doldurup üzerine vernik attırırsanız boya akmayacaktır.

@Lycian

Merhabalar size bu konuda yardımcı olmaya çalışırım fakat bu işlemi daha önce yapmadıysanız yapmanızı kesinlikle tavsiye etmem . Uzaktan bakınca içini doldurup zımparalayıp polisaj yapmak kolay gözükür fakat deneyimsiz biri zımpara yaparken çok rahat boyayı açabilir . Birde şu var eğer aracınız açık metalik bir renk ise sonuç maalesef başarılı olmayacaktır . 

Ben opak siyah Golf 5 için almıştım hocam, yazın bisikletli çocuklar çizmişti.

Değerli Hocam 

Serviste Ücretsiz olan bir işleme bir neden para ödeyesiniz ki?

Serviste yapılan akar doğru. Su bazlı boya olduğu için. 

Ama eğer bir kaç kat boya yaptırıp çukuru doldurup üzerine vernik attırırsanız boya akmayacaktır.
Merhaba Murat hocam,

Ben zaten dışarıda yaptırmayı planlamıyorum. Daha önce meydana gelen birkaç taş izi servis tarafından çok gelişigüzel doldurulmuş dolayısıyla yapılan işi beğenmediğim için kendim yapmak istiyorum. Ufak tefek rötüş çizik giderme işlerini yapmıştım. Ancak şimdiye kadar rötüş boyasını kullanmadım.

Verniği dışarıda nereden alabilirim. Normalde boyacı arkadaş boya opak beyaz olduğundan sadece boyanın yeterli olacağını söylüyor.

@Lycian

Merhabalar size bu konuda yardımcı olmaya çalışırım fakat bu işlemi daha önce yapmadıysanız yapmanızı kesinlikle tavsiye etmem . Uzaktan bakınca içini doldurup zımparalayıp polisaj yapmak kolay gözükür fakat deneyimsiz biri zımpara yaparken çok rahat boyayı açabilir . Birde şu var eğer aracınız açık metalik bir renk ise sonuç maalesef başarılı olmayacaktır . 
Merhaba Mahmut bey,

Aracımın temizlik cila işleri ile her zaman ben ilgileniyorum. Makine ile detaylı polisaj deneyimim olmadı. Ancak ince çizikleri 2500-3000 zımpara ve lokal polisaj ile gidermiştim. Tabi buradaki iş biraz daha detay ve sabır istiyor.

Bu taş izine yapacağım zımpara işlemini de zaten mümkün olduğu ölçüde sadece boya doldurduğum alana yapmaya çalışacağım.

Merhaba Murat hocam,

Ben zaten dışarıda yaptırmayı planlamıyorum. Daha önce meydana gelen birkaç taş izi servis tarafından çok gelişigüzel doldurulmuş dolayısıyla yapılan işi beğenmediğim için kendim yapmak istiyorum. Ufak tefek rötüş çizik giderme işlerini yapmıştım. Ancak şimdiye kadar rötüş boyasını kullanmadım.

Verniği dışarıda nereden alabilirim. Normalde boyacı arkadaş boya opak beyaz olduğundan sadece boyanın yeterli olacağını söylüyor.
Değerli Hocam 

Sanayilerde oto boyası satan yerlerde mevcuttur. Ancak fırça ile uygulanması konusunda şüphelerim var.  Ayrıca tinerle inceltilerek kullanılır ve kalan vernik kuruyunca kullanılmaz olacağı için otomatik boyacı yapsa daha iyi olur hocam.

Merhaba Mahmut bey,

Aracımın temizlik cila işleri ile her zaman ben ilgileniyorum. Makine ile detaylı polisaj deneyimim olmadı. Ancak ince çizikleri 2500-3000 zımpara ve lokal polisaj ile gidermiştim. Tabi buradaki iş biraz daha detay ve sabır istiyor.

Bu taş izine yapacağım zımpara işlemini de zaten mümkün olduğu ölçüde sadece boya doldurduğum alana yapmaya çalışacağım.
Merhabalar . Hocam eliniz yatkınsa deneyebilirsiniz ama önce hurda bir panelde uygulama yapmanızı şiddetle tavsiye ederim . Boya karışımı ise 2-1 olacak . Yani 100 ml boyaya 50 ml sertleştirici ilave edilecek .Boya çok kalın olursa bir miktar akrilik tiner ilave edebilirsiniz . 

Geri
Üst Alt