antifiriz önerisi

çağın

Üye
İsim
Çağın
Değerli Forumdaşlar,

Araçlarınız için soğuk havalarda hangi marka antifirizi kullanıyorsunuz ve kullandığınız ürünlerden ne kadar memnunsunuz?

Önerilerinizde bekliyorum.

Cam suyundan mı bahsediyorsunuz?

Evet ise, Shell Antifirizli Cam Suyunu tavsiye ederim. 4lt 16TL. 1:1 sulandırabilirsiniz. Bugüne kadar daha donmadı, yıllardır kullanırım.

Bende ondan alıyım, geçen bi yıkamacıdan almıştım 5 litre 10 liraya, şuan Sivas -15 civarı ve donmuş.
Bugün Ankara(İncek) -12 dereceydi, camdaki Shell Antifirizli cam suyu ile temizledim, donma yok. Güvenerek kullanabilirsiniz.

bim, a101 satılan mavi olanı almayın. cam için sonax tavsiyemdir. hem donmuyor hem de çok iyi temizliyor.

araç için ben orjinal vw aldım. mor-pembe bir rengi var. 1 lt 20-25lt

Geçenlerde BİM'den cam suyu almıştım. Donma sorunu yaşayan arkadaş var mı bu BİM cam suyu kullanıp ? 

Donma sorunu yasanmasa bile boyaya zarar verebilir kalitesiz ya da ucuz urunler. Dikkatli olmakta fayda var

Geçenlerde BİM'den cam suyu almıştım. Donma sorunu yaşayan arkadaş var mı bu BİM cam suyu kullanıp ? 
Hocam ben 3 senedir diğer aracımda da bunda da A101, BİM, Tekzen vs den alıp su ile karıştırmadan kullanıyorum hiç bir sıkıntı yaşamadım. yalnız onlarında üzerinde yazar -20 -30 vs olarak. Önemli olan derecesi, alırken derecesine dikkat etmeli. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
En ideal olarak g13 ve mq platform araçlarda fabrikasyon olarak koyuluyor

Würt Ürünleri...Tek geçerim şahsımca :)  

Merhaba arkadaşlar, evans adlı ürünü kullanan var mı? susuz radyatör sıvısı olarak geçiyor, -40 +180 derece aralığında tavsiye ediliyor, nette gezinirken far kettim, 2lt 28 İngiliz sterlini, 5 lt 58.5 İngiliz sterlini. 

Merhaba arkadaşlar, evans adlı ürünü kullanan var mı? susuz radyatör sıvısı olarak geçiyor, -40 +180 derece aralığında tavsiye ediliyor, nette gezinirken far kettim, 2lt 28 İngiliz sterlini, 5 lt 58.5 İngiliz sterlini. 
Bu durum çok hassas bir konudur her aracın ve her markada soğutma sıvısı bileşenleri farklıdır., aracınızın kullanım klavuzunda uygun olan soğutma suyu antifirizi olarak sadece orjinal G13 antifiriz kullanılması gerektiği üstüne basa basa belirtilmiştir eğer acil bir durum gereklilik esnasında eğer G13 bulunamama gibi bir durum varsa yalnızca G12plus plus kullanılmasına müsade edilmiştir..!! İstanbul gibi ılıman iklim koşullarında -40°C derece karışım oranı gereksizdir., Ilıman iklim koşullarında minumum %40 antifiriz %60 saf su oranı., ki bu oran -24°C tekabül eder ve araç fabrikadan üretilip çıktığında da bu oranda karışım yapılarak doldurulmuştur)., biraz daha soğuk bölgelerde oran 50:50 karışım oranı.., daha soğuk geçen Erzurum gibi sert kış koşullarında maximum %60 antifiriz oranını geçmemek kayıyla ve %40 saf su (bu oranını aşmamak çok elzem bir konudur) ilave edilir.,

Geçen servisten almıştım 1,5 lt olarak satılmaktadır fiyatı 29 lira idi., Ayrıca daha fazla antifiriz oranı yada saf antifiriz koyulması soğutma sıvısının donama noktasını yükseltmez aksine soğutma sıvısının donma noktasını bilinenin aksine düşürür., hatta tahmin edilenden daha düşük donma noktası oranı elde etmiş olursunuz., ve asla ve asla tavsiye edilmez., Saf antifirizin donma noktası ortalama -12°C derecedir., saf antifiriz ile saf su karıştırılarak antifiriz ve su bir reaksiyona girer ve ancak bunun sonucunda donma noktası sıcaklığı yukarı çekilerek optimum seviyeye ulaşır.. Ayrıca yanlış oranlama yapmak yada saf antiriz koyulması gibi durumda aracın motorunun hararet yapmasına yada saf antifiriz konulması motor bloklarında krozyon ve çatlamaya kadar gidebilen yüksek maliyetli çok ciddi ağır hasarlara yol açar., Her ne marka aracınız olursa olsun "istisnai durumlar haricinde" mutlaka araç üreticisinin fabrikada koydukları özelikte antifiriz haricinde bir antifiriz kullanmaması uzmanlar tarafından tavsiye edilir/tavsiye ederim....

Daha detaylı bilgiyi ve unuttuğum birşey varsa konunun "uzmanı" Değerli Üstadımız @silvershadow Murat hocamız gerek gördüğü taktirde verecektir..

Orjinal VW G13 Antifiriz'in "güncel" kutu resmi;

Parça kodu: G013A8JM1

Ekli dosyayı görüntüle 8824

Hazırlanması gereken soğutma sıvısı minumum ve maksimum karışım oranları;

-Sıcak ve ılıman iklim koşullarında; minumum %40 G13 Antifiriz ve %60 Saf Su (Adana, İzmir, İstanbul gibi)

-Soğuk iklim koşullarında; %50 G13 Antifiriz ve %50 Saf Su

-Çok aşırı soğuk karasal iklim koşullarında; maksimum %60 G13 Antifiriz ve %40 Saf su

Aciliyet gerektiren G13 Antifiriz bulunamaması gibi istisnai durumlarda yalnızca bir defaya mahsus G12plus plus özellikli antiriz kullanımına izin verilmiştir..

Not: Ayrıca pek çok insanın bildiğinin aksine aşşağıda yüklediğim resimde de görüldüğü üzere antifirizler ömürlük değil., depolanma ve saklanma koşullarına bağlı olarak 5 yıl ömrü vardır., sonrasında özelliğini kaybetmektedir..

Ekli dosyayı görüntüle 8825

Ekli dosyayı görüntüle 8827

Hocam şöyle izah edeyim. Bu ürün genelde motor sporlarında kullanılıyor. Sebebi de aşırı performans ihtiyacı sonucunda su buharının ısıyı iletmekte zayıf kalmasıdır. Bu ürünün kaynama noktası fazla yüksek olduğundan bu sıvı fazla miktarda buhar hale dönüşmüyor. Ürün yüksek sıcaklıklarda sıvı halde kaldığı için ısıyı daha rahat iletiyor. Özetle ürünün temel prensibi; ısı iletiminde sıvının gaz haline göre daha iletken olmasıdır. Velhasıl aracı sürekli roll, drag vs amaçla kullanıyorsanız referanslar kuvvetli, tavsiye olunur. Ancak çok büyük ihtimalle aracı bu amaçla kullanmıyorsunuz. Bu yüzden bizim için gereksiz olur hocam.

Geri
Üst Alt