donanım hesaplama isteği

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Orijinalden alıntı:  VlknOznMurat bey merhaba,

Öncelikle yaptığınız paylaşımlar için teşekkür ederim. Yaklaşık 1 aydır GOLF VII forumunu takip ediyorum ve sayenizde çok bilgi öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum.

Nisan ayında kısmetse 1.6 TDI  Golf VII almayı düşünüyorum, daha doğrusu sipariş vermeyi planlıyorum ancak kafamda  bazı sorular var,yardımlarınızı rica edeceğim;

İlk önce comfortline almaya niyetlendim. Donanım paketlerini incelediğimde sürüş konfor paketini, ışık paketini  ve dinamik ışık asistanı  paketini olmazsa olmazlarım arasında görüp ekletmek istedim. bu 3 paket yaklaşık 1520+460+3315 tl tutuyor. Aracın liste fiyatı ise 73.500,toplamda 78.795 tl oluyor. Bu hesaba çıkınca baktım ki Highline modelde sadece gündüz ledli farlar için 1600 tl ödeyerek hem yukarıdaki 3 lü pakete hem de diğer avantajlara ulaşabiliyorum. Highline araç fiyatı 81.000+1600 (farlar için)=82.600 tl  fiyatlar ne kadar doğru bilmiyorum,belki paketlerde hata da yapmış olabilirim ama bu durumda iki opsiyon arasında 3.805 tl bir fark oluyor ki bunun için highline almaya değer diye düşünüyorum.

sizin ve diğer değerli forumdaşlarımın fikirlerini okumak isterim. lütfen vakit ayırıp 1-2 cümlede olsa yazınız.

Teşekkürler.
Değerli Volkan Hocam;

Memnun oldum paylaşımlarımızdan memnuniyetinize.[sm=biggrinking.gif]

Öncelikle şu başlık tam da sizin gibi ikilemde kalanlar için sanki...

[link=http://forum.donanimhaber.com/m_102991743/f_//tm.htm#102991743]Ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.[/link]

Fakat yine de özetlemek gerekirse..

PXB kodlu "Gündüz U Led Farlı Bi-Xenon Farlar " donanımı yerine (3.315 TL)

PXD kodlu (3.333 TL) "Gündüz U Led Farlı Bi-Xenon Farlar ve Dinamik Far asistanı" seçilmesi halinde  PFD Dinamik Light Assist alınması zorunlu oluyor ve toplamda; PXB ile PXD farkı 12 TL ile PFD kodlu 850 TL'lik Dinamik far asistanına vergiler eklenince 1474 TL'ye mal olur.

Hesabınızı yeniden yaparsak:

Golf 1.6 TDI BMT 105 PS Manuel Comfortline..................................................................................73.500 TL

Sürüş konfor paketi (Hız sabitleyici, ön ve arka park mesafe sensörleri)..................................................1.520 TL

Işık Görüş Paketi (Opsiyon kodu:pLA)...451 TL

Bi-Xenon farlar ve U LED gündüz sürüş farları ........................................................................................3.333 TL

Dinamik far asistanı(Opsiyon kodu:pFD)..................................................................................................1.454 TL

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Liste Fiyatı:...80.258 TL

Highline alsanız:

Golf 1.6 TDI BMT 105 PS Manuel Highline.................................................................................. 81.100 TL

Bi-Xenon farlar ve U LED gündüz sürüş farları farkı...........................................................................1.623 TL

Dinamik far asistanı(Opsiyon kodu:pFD)...........................................................................................1.454 TL

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Liste Fiyatı:...84.177 TL

Dinamik light assist  alarak Lane assist ile sign assist yani; şerit takip asistanı ve otomatik trafik işaret tanımlayıcısını bedavaya getirmiş oluyorsunuz. Fiyatı: 1.474 TL

Comfortline özellikle Highline seçeneği olmayan 1.2 kullanıcıları tarafından seçilmek zorunda kalan ve üzeri doldurularak Highline' a yaklaşan bir seçenek.

Highline alabilecekseniz emin olun tek kuruşu dahi boşa gitmez. Bunu bir depozito gibi düşünün hem kullanır zevkine varır hem de satarken geriye alırsınız.

Oysa Comfortline'da para etmez demiyelim ama sizi tercih edilebilir kılar ve belki küçük bir kısmını alabilirsiniz.

Benim tercihim Highline'dan yana...4 bin Lira için değmez...

Hayırlısı olsun

Çok olacak biliyorum, bu adam amma da kararsız diyebilirsiniz ama insanın içi bu özelliklere gidiyor. özellikle de yakın zamanda eşinizle birlikte kaza geçirdiyseniz güvenlik olmazsa olmazınız, en basit güvenlik opsiyonu bile vazgeçilmez olabiliyor.

gelelim araç donanımlarına. benzinli mi dizel mi daha karar veremedim, çünkü önceki opel astra sedan 1.3 dizel aracımda 8 yılda 130.000 km yaptım, ankara - antalya arası bundan sonra daha da çok yaparım. bir de eşimin kullanacağını varsaydığım için mutlaka dsg olmalı.

Golf 1.6 TDI BMT 110PS DSG Highline, 1.4 TSI BMT 125PS DSG Highline, 1.4 TSI ACT DSG 150PS Highline için, aşağıdaki donanımlar neye mal olur acaba?

Opak Beyaz, Perde ve Arka Yan Hava Yastıkları, Sürüş Profili Seçme (DCC adaptif şasi kontrolü bu özellik mi oluyor), ACC ve Front Assist, Park Assist, Dynamic Light Assist, Lane Assist, Sunroof, Geri Park Kamerası, Bi-Xenon ve LED Gündüz Farları, bu kadar olmuşken bir de Discover Pro olsun :)

Keyless & Alarm ve ErgoActive'den çok emin değilim. Ergoactive manuel olduğundan dolayı masajdan başka çok bir havası olmadığını ve sürücü koltuğu altındaki çekmecenin olmaması da biraz geri çektirdi ne yalan söyliyeyim. elektrikli olsa o zaman gözüm kapalı eklerdim donanımların içine.

benim aklıma gelenler bunlar, sizin de aklınıza birşey gelirse mutlaka söyleyin, yeni fikirlere açığım, bilmediğim çok şey var.

şimdiden teşekkürler.

Değerli Hocam;

Sizin aklınıza gelen tepkilerin hiç birini vermeyiz. ;)

Bu işe gönül verenler tekrar tekrar açıklasalar da detayları, bunu külfet olarak görmezler.

Siz aklınıza gelen her şeyi sorun..

Aklınıza yatmayanı tekrar sorun..

İyi açıklayamadıysak tekrar sorun..

Sorun ki burada bulunma amacımız kendini gerçekleştirsin.

siz aracınıı  aldıktan sonra "tüh...", "Hay Allah...", Hadi yaaa o da mı varmış?" tarzı hayal kırıklığı, daha önce bilmemekten doğan hatalı tercihler ve sonradan öğrendiğiniz için pişmanlıklar yaşamayın yeter ki...

Gelelim tespit ve sorularınıza......

1.Birincil önceliğiniz aslında yaşam olmazsa geri kalanların anlamını yitiren gölgelere dönüştüğünü fark ettiğiniz anlamına gelir. Her ne kadar da tatsız bir olayla deneyimleyerek öğrenmiş veya emin olmuş olsanız da zararın neresinden dönerseniz kârdır. 

Golf'ten başka bir araçta, standart donanım kapsamında Bu kadar  güvenlik donanımını bir arada bulmanız gerçekten güç.

Yıllık ortalama 16.250 km. elbette bir dizel için yeterli ama asıl sorun sizin gözden kaçırdığınız birşey...

Şayet kısa mesafelerde kullanacaksanız, uzun yolda sıklıkla kullanacaksanız 1.4 ACT de pekala tercih edilebilir.

Yıllık 7 litre ortalamaya sahip benzinli bir araçla 5 litre dizel yakıta sahip aracın farkını hesaplamak için dahi olmaya, aradaki farkı görmezden gelecek kadar hesap bilmez olmadığımıza göre başka bir gerekçem olmalı...

ki var...

Konfor ve güvenlik...

Çünkü Highline da olsa 1.6 TDI tercih ettiğinizde "torsiyon çubuğu"na sahip bir süspansiyonlu araç olacak.

Bu süspansiyon türü maliyeti azaltmak ve ağır yük araçlarında stabiliteyi sağlamak için halen kullanılmakta olan bir süspansiyon sistemidir.

1.4 ister 125'lik isterse 150'lik araç kullanın bağımsız süspansiyona sahip bir araç almış olacaksınız.

Bağımsız süspansiyon bir lastiğin diğerinden bağımsız olarak çukuru, tümseği, ağırlık dağılımını yüklenmesi demek.

Torsiyon çubuklu olanda hızlı girilen sert bir virajda, geyik testinde olduğu gibi ani bir kaçma manevrasında  ağırlığın transfer olduğu virajın dış kısmında kalan lastiklere yük binerken eğilen süspansiyonun karşısındaki lastiğin yerden temasını kesecek kadar kaldırması anlamına gelebilir.

Meğer ki yere temas eden lastikler yol tutuşu anlamına gelir ve meğer ki o havada olan lastiğe frene bassak da vız gelir, iyisi mi ayağını hiiiiç yerden kesmemek gerekir.

Hiç yaramazlık da yapmayacak mıyız?

Hadi yapmadık, hiç ani kaçma manevrası yapmayacak mıyız?

Dolayısıyla bu süspansiyon sistemi yol tutuş ve fren mesafesini kısaltması bakımından önemlidir önemli olmasına da tek alamet-i farikası bu değildir.

Bu süspansiyonlar aracın içerisinde ama özellikler arka koltuktakilere bozuk yollarda, tümsek ve çukurlarda değil de rayların üzerinde gidiyormuşçasına stabil olma hissi verir ve elbette güvende de hissettirir dolayısıyla.

Ben ilk seyahatim olan İzmir'den Çeşme'ye ray döşemişler sanmıştım...

Fakat sadece Golf sahiplerinin hissedebildiği ve kullanabildiği.

İşte şu viraj alışına hayran olduğum araçlara bakarak... yola nasıl da sarıldıklarını görerek kolayca anlamak mümkündür diye düşünüyorum.

d57kd7.jpg

Amy5Mz.jpg

5dGM6l.jpg

vm61s.jpg

Gelelim ikinci kısma...

Bu donanımları inceleyebileceğiniz kısma sizi davet ederken hesaplamaya da geçelim... http://www.golftutkusu.com/opsiyonlar-ve-atolye/

DCC zaten sürüş profili seçimi özelliği ile birlikte ve ona ek olarak şasisyi kontrol, süspansiyonların sertliğini kontrol edebilme imkanı da tanır. İsterseniz yaramazlık yapar isterseniz uslu uslu raylar üzerindeymişçesine yol alırsınız..

Bana kalırsa Ergo'nun kattığı en önemli şey premium hissi... Fakat Kumaşın verdiği dokunma hissi ve şımartılma hissini de yabana atmamalı.

Çarpışma Hazırlığı"pre crash basic" i ben ekledim... :)

Hayırlı olsun.

Golf 1.6 TDI BMT 105 PS DSG Highline..............................................................................................:91.800 TL

*Gündüz Ledli Bi-Xenon Farlar ve dinamik far asistanı (PXD)( Basic Bi-XENON Düşülmüş hali ): 1.655 TL

*Dinamik Light assist...: 1. 454 TL

*14 yöne ayarlanabilen ergoActive Spor koltuklar................................................................................: 1.172 TL

*Adaptif Şasi "DCC" ile sürüş profili değiştirme özelliği..... .................................................................:2.652 TL

*Adaptif hız sabitleyici ve şehir içi acil fren desteği (Front Assist)......................................................:1.873 TL

*Çarpışma Hazırlığı"pre crash basic"... 496 TL

*Şerit takip sistemi Lane assist...:1.873 TL

*Paralel park Assist...:2.025 TL

*Discover Pro....................................................................... ............................................................................: 6.363 TL

*Alarm.................................................................................. ............................................................................: 735 TL

*Metalik Renk Farkı...: 1.100 TL

*Keyless Anahtarsız giriş ve Çalıştırma...: 1.095 TL

*Geri park kamerası...: 610 TL

*Sürüş Konfor Paketi Tutardan düşülecektir..............................................................................: - 1.520 TL

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TOPLAM...:113.383 TL

@Sefik

@silvershadow hocam ben mi yanlış anladım yoksa, siz bana 1.4 ACT yi önerdiniz ama TDI fiyatlaması vermişsiniz. o kadar yazmışsınız emeğinize sağlık, ben de 1.4 ACT'ye kanım daha çok ısındı. malum 5 senede dizel fiyatı kadar yakmaz. bir de benim düşüncem, ilerde dizel akaryakıt fiyatlarının benzini geçeceği yönünde.

ayrıca keyless çok işime yaramayacak gibi geliyor, alarmı da çıkarıyorum. bir de beyaz istiyorum opak olsun, eski arabam siyahtı çok çektim, bu seferde beyaz denemek istiyorum.

Sefik dedi:
@silvershadow hocam ben mi yanlış anladım yoksa, siz bana 1.4 ACT yi önerdiniz ama TDI fiyatlaması vermişsiniz. o kadar yazmışsınız emeğinize sağlık, ben de 1.4 ACT'ye kanım daha çok ısındı. malum 5 senede dizel fiyatı kadar yakmaz. bir de benim düşüncem, ilerde dizel akaryakıt fiyatlarının benzini geçeceği yönünde.

ayrıca keyless çok işime yaramayacak gibi geliyor, alarmı da çıkarıyorum. bir de beyaz istiyorum opak olsun, eski arabam siyahtı çok çektim, bu seferde beyaz denemek istiyorum.
Beyaz golfe çok yakışıyor. 15.000km altında yol yapan kişiler golf alırken benzinli alamalı bence de.

Sefik dedi:

Değerli Hocam doğru tespit.

Dizel fiyatlandırması istediğiniz için ona göre hazırladım.

Sanırım 02:00'yi geçiyordu mesajınızı yanıtlamak isterken..

Haklısınız... fiyatlandırma değişmeli.

Keyless'in en önemli artısı orta ve uzun boylular için dizinize dokunmayan anahtar/anahtarlık ve konfor alanının artması da demek. ve anahtarı aracın içerisinde kazara unutma riskinin olmaması demek. Parmağınızı kapı koluna sürtünce kapıların kilitlenmesi de demek..

Bana kalırsa artıları var ama siz bilirsiniz.

Alarma gelince. sadece aracın kapılarını kapatınca kendine özgü buzzerdan çıkan ses için dahi alanlar var. kapılardan veya camlardan biri açık kalınca da uyarıyor.

Bu ikisi de olmazsa olmaz değil elbette...

Ama çarpışma hazırlığı "pre basic" güvenlik ön plaknda bir konfigürasyonda olmazsa olmaz.

Bu durumda 113.383 olan fiyat motor değişimi nedeniyle 5400 TL düşer ve 107 983 olur.

Keyless ve alarmı da çıkartırsak 106.138 TL yoplam tutar olacaktır.

Metalik renk de düşülünce rakam 105.038 olur.

Bu konuda güzel bir mesaj vardı onu bulursam paylaşırım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@silvershadow murat hocam  size zahmet şu kombinasyonu hesaplarmısınız

1.6tdı beyaz higline

panaromik cam tavan

pxd kodlu gündüz u led farlıbi-xenon farlar

dinamik light asist

ergo active koltuk

geri görüş kamerası

sürüş profili

anahtarsız giriş ve çalıştırma

madrid jant ta kararsızım dijonda hoşuma gidiyor ama panaromik cam tavan siyah madrid jantın içide siyah beyazdada iyi duracak diye tahmin ediyorum canlısını görme şansım da yok neyse siz madridli hesaplayın olmadı tutarı çıkartırım dijonlu alırım

hocam çok fazla oluyorum ama zahmet olmazsa 1.2 tsı comfortta bu özellikleri ekletsek fiyat ne olur şimdiden teşekkürler

bilmece dedi:

1.6tdı beyaz higline

panaromik cam tavan

dinamik light asist

ergo active koltuk

geri görüş kamerası

sürüş profili

madrid jant ta kararsızım dijonda hoşuma gidiyor ama panaromik cam tavan siyah madrid jantın içide siyah beyazdada iyi duracak diye tahmin ediyorum canlısını görme şansım da yok neyse siz madridli hesaplayın olmadı tutarı çıkartırım dijonlu alırım

hocam çok fazla oluyorum ama zahmet olmazsa 1.2 tsı comfortta bu özellikleri ekletsek fiyat ne olur şimdiden teşekkürler
Değerli Hocam;

Gecikme için kusuruma bakmazsınız umarım.

Bu ilk Konfigürasyonunuz:

Dijonlu:

Golf 1.6 TDI  110 PS  DSG Highline.....................................................................:95.100 TL

Panoramik Açılır Cam Tavan................................................................................: 3.100 TL

Sürüş Profili değiştirme Özelliği.........................................................................:    394 TL

U Ledli gündüz farlı dinamik far asistanı...........................................................: 3.370 TL

Dinamik Light Assist..............................................................................................: 1.454 TL

14 yöne manuel ayarlanabilen ergoActive spor sürücü koltuğu.................: 1.172 TL

Keyless anahtarsız giriş ve çalıştırma(güvenli kilitlemesiz)..........................: 1.095 TL

Geri Görüş Kamerası.............................................................................................:    610 TL

Bi-Xenon "Basic" tutardan düşülecek................................................................:-1.710 TL

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anahtar teslim fiyatı...................................................: 104.585 TL

%3Kampanya ile +%2 Bayi indirimi ile.....................:  99.355 TL

Madrid Jantlı:

Golf 1.6 TDI  110 PS  DSG Highline....................................................................:95.100 TL

Panoramik Açılır Cam Tavan................................................................................: 3.100 TL

Sürüş Profili değiştirme Özelliği.........................................................................:    394 TL

U Ledli gündüz farlı dinamik far asistanı...........................................................: 3.370 TL

Dinamik Light Assist..............................................................................................: 1.454 TL

14 yöne manuel ayarlanabilen ergoActive spor sürücü koltuğu.................: 1.172 TL

Geri Görüş Kamerası.............................................................................................:    610 TL

Madrid Jantlar(PJ7)...............................................................................................:1.160 TL

Yer tasarruflu stepne........................................ ....................................................: . 118 TL

Keyless anahtarsız giriş ve çalıştırma(güvenli kilitlemesiz)..........................: 1.095 TL 

Tam boy Alümiyum stepne Tutardan düşülecektir .........................................: - 392 TL

Dijon Jantlar Tutardan düşülecektir...................................................................: - 461 TL

Bi-Xenon "Basic" tutardan düşülecek................................................................:-1.710 TL

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anahtar teslim fiyatı...................................................: 105.010 TL

%3Kampanya ile +%2 Bayi indirimi ile.....................:  99.759 TL

..........

1.2 TSI Comfortline'a ekletsek ne olur diyeceksiniz... Yanıtım:

Yazık olur....

Ama sizi kırmayayım..

1.2 TSI'lı

Golf 1.2 TSI  110 PS  DSG Comfortline..............................................................:71.200 TL

Sürüş Profili değiştirme Özelliği(Malesef 1.2 TSI ile bu özellik seçilemez):    0 TL

Madrid Jantlar(PJ7)...............................................................................................:1.160 TL

Yer tasarruflu stepne........................................ ....................................................: . 118 TL

Tam boy Çelik stepne Tutardan düşülecektir ..................................................: - 176 TL

5,8 " Ekranlı Composition Media (Geri görüş Kamerası için eklenmelidir...:  984 TL

Sürüş Konfor Paketi.(Olmazsa Olmaz diyerek ben ekliyorum).....................: 1.520 TL

Anahtar teslim fiyatı...................................................:85.607 TL

%3Kampanya ile +%2 Bayi indirimi ile....................:81.326 TL

silvershadow dedi:

1.6tdı beyaz higline

panaromik cam tavan

dinamik light asist

ergo active koltuk

geri görüş kamerası

sürüş profili

Değerli Hocam;

Gecikme için kusuruma bakmazsınız umarım.

Bu ilk Konfigürasyonunuz:

Dijonlu:

Golf 1.6 TDI  110 PS  Highline.............................................................................:85.700 TL

Anahtar teslim fiyatı...................................................: 94.090 TL

%3Kampanya ile +%2 Bayi indirimi ile.....................:89.385 TL

Madrid Jantlı:

Golf 1.6 TDI  110 PS  Highline.............................................................................:85.700 TL

Tam boy Alümiyum stepne Tutardan düşülecektir .........................................: - 392 TL

Dijon Jantlar Tutardan düşülecektir...................................................................: - 461 TL

Anahtar teslim fiyatı...................................................: 94.515 TL

%3Kampanya ile +%2 Bayi indirimi ile.....................:89.789 TL

..........

1.2 TSI Comfortline'a ekletsek ne olur diyeceksiniz... Yanıtım:

Yazık olur....

Ama sizi kırmayayım..

1.2 TSI'lı

Golf 1.2 TSI  110 PS  Comfortline.......................................................................:61.800 TL

Sürüş Profili değiştirme Özelliği(Malesef 1.2 TSI ile bu özellik seçilemez):    0 TL

Tam boy Çelik stepne Tutardan düşülecektir ..................................................: - 176 TL

5,8 " Ekranlı Composition Media (Geri görüş Kamerası için eklenmelidir...:  984 TL

Sürüş Konfor Paketi.(Olmazsa Olmaz diyerek ben ekliyorum).....................: 1.520 TL

Anahtar teslim fiyatı...................................................:75.112 TL

%3Kampanya ile +%2 Bayi indirimi ile....................:71.356 TL
hocam ben en önemli şeyi dsg şanzımanı unutmuşum sizde anahtarsız giriş ve çalıştırma neyse sağlık olsun

@silvershadow hocam,

comfortline 1.6tdi 110hp  + DGS  beyaz renk

surus konfor paketi

isik gorus paketi

zahmet olmazsa hesaplayabilir misiniz? fiyat hakkinda fikir sahibi oluruz

dagursal dedi:
@silvershadow hocam,

surus konfor paketi

isik gorus paketi

Foruma hoş geldiniz öncelikle.

87.000 TL + 1.520 TL + 460 TL = 88.980TL

%5 indirim alsanız 84.530TL yapar ;)

bilmece dedi:
hocam ben en önemli şeyi dsg şanzımanı unutmuşum sizde anahtarsız giriş ve çalıştırma neyse sağlık olsun
İstediğiniz düzeltmeyi yaptım hocam..

dagursal dedi:
@silvershadow hocam,

surus konfor paketi

isik gorus paketi

Yusuf Hocam sağolsun halletmiş.

Bana hoş geldiniz demek kalmış.... s=friendship

Geri
Üst Alt