Jump to content
fcsrn

Geri Görüş Kamerası Montajı

Recommended Posts

@Kysr038 hocam ben cihazı yeni aldım kamera desteği var deniyor. sizdeki cihazın aynısı. 5F - Information Electr. - byte 19 da bit 4'ün kutucuğunu tik koyuyorum. teybi resetliyorum.

aracı kapatıp açıyorum geri vitese taktığımda hiçbir şey gelmiyor ekrana hiç fark yok. normalde siyah ekran çıkıp sinyal yok gibi bir hata verip kameranın olmadığını belirtmesi gerekiyordu.

kodlamada sıkıntı yok. siz nasıl kodladınız? bu işlemden başka bir kodlama yapmam gerekiyor mu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sonunda ben de dün geri görüş kamerası ve park sensörü montajını tamamladım. 
Tamponu kendim söktüm,
Stopları sökmek kolaydı.
Tamponun altındaki vidalar da kolay sayılırdı. Ancak çamurluğu ve tamponu tutan içteki vidayı sökmek çok zor oldu. L şeklinde torx anahtarı lazımmış onun için. Ama yine de bir şekilde sökmeyi başardım. 
Park sensörünün montaj noktaları tampon içinde işaretli. Teker teker ufak delik açtım tersten. Tamponun dışına kağıt yapıştırıp sensörler ile gelen panç ile dıştan delme işlemini dikkatli bir şekilde yaptım, kağıt bantlar işe yaradı boyada çatlama kırılma olmadı. 
Sensörleri yapıştırırken temizleyip saç kurutma makinesi ile ısıttım çift taraflı bant ile yapıştırılıyor çünkü iyi tutsun diye. 
Kamera zaten plaka lambası yerine takıldığı için ekstra efor sarfetmeme gerek kalmadı. 
Herşey bitip kablolamaya sıra gelince enerjim kalmadı, 
1. Kabloları geçireceğim noktayı bulamadım.
2. Geri vites lambası bagaj kapağında olduğu için oradan kabloyu çekmek imkansız geldi. 
Montaj için tamponu arabanın içine koyup sanayiye gittim tanıdık bir yerden rica ettim işin geri kalanını 50 tl karşılığı yaptılar. Yardım da ettim gerçi birçok şey için. 
1. Kabloları orta solda plastik bir kapak görünüyor fotoğraflarda oradan geçirdiler. Bu konudaki İlk mesajdaki bagaj içi plastik aksamı söktüler. 
2. Geri vites Elektriğini bagajın sol arka tarafındaki kabloları deneyerek buldular ve oradan aldılar. 
Kamera görüntü kablosunu kapı eşiği plastiği altından direksiyonun oradan media nın arkasına çekildi.
Yapılamayacak kadar zor değil ancak bu işleri seven iki kişi olsa daha kolay biter işler. 
Park sensörüm aynı orjinali gibi oldu ancak sadece sesli uyarılı kamerayı görünce park sensörü çok da gerekli değilmiş dedim ama görüntüsü bile hoş oldu. 
Kayseriden bu işlemleri yapmak isteyen arkadaşlara vaktim olduğunca yardım edebilirim bu konuda. Benim vaktim yok malzemeleri alırım sanayide yaptırırım derseniz de 100 150 lira civarında işçilik le yaptırılabilir. 
Malzemeleri aliexpress ten almıştım bu arada. Kamerada ekstra bir kutu daha var o da önemli geciktirici delay box idi sanırım. Geri vitesten çıkınca kameranın 5 10 sn daha çalışması için çünkü. Kutu olmazsa sistem kontak açıp kapatıncaya kadar bir daha çalışmıyor. kablo montajını fotoğraflamayı unuttum. 
20190501_164047.thumb.jpg.783374dabca70e8067e51294e2792b9b.jpg
20190501_164100.thumb.jpg.f38d241ced0bb4fa9da04fa57e613770.jpg
20190501_125811.thumb.jpg.8a70da340900c0ce7cd35bea561cc52d.jpg
20190501_125818.thumb.jpg.dd706ecb8deb0a4ba3940c153f28219b.jpg
20190501_131722.thumb.jpg.64236162b129ba2a50ecf07f0f64e055.jpg
20190501_173127.thumb.jpg.198221c35c389018a79ca767bfd62f23.jpg

Park sensörünün linkini atar mısınız ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, tuncer_2632 yazdı:

@Kysr038 hocam ben cihazı yeni aldım kamera desteği var deniyor. sizdeki cihazın aynısı. 5F - Information Electr. - byte 19 da bit 4'ün kutucuğunu tik koyuyorum. teybi resetliyorum.

aracı kapatıp açıyorum geri vitese taktığımda hiçbir şey gelmiyor ekrana hiç fark yok. normalde siyah ekran çıkıp sinyal yok gibi bir hata verip kameranın olmadığını belirtmesi gerekiyordu.

kodlamada sıkıntı yok. siz nasıl kodladınız? bu işlemden başka bir kodlama yapmam gerekiyor mu?

kodlamadan hiç anlamıyorum kablom yok çünkü, ücret karşılığında İstanbul'da birisine Türkçe menü video oynatma gibi özelliklerle birlikte geri kamerayı da açtırmıştım.

9 saat önce, mutlubey17 yazdı:

Park sensörünün linkini atar mısınız ?

https://www.aliexpress.com/item/Car-Parking-Sensors-Parktronics-4-Black-Silver-White-13mm-Flat-Sensors-Reverse-Backup-Radar-Sound-Buzzer/32676994350.html

kendi aldığım ürünü bulamadım. Ama bunu aynısı idi.rengi silver seçtim.aracın rengine uyumlu geldi.

yukardaki link çalışmıyor bunu deneyin

https://tr.aliexpress.com/item/-/32676994350.html

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@Kysr038 hocam kamerayı takmadan geri vitese takmayı denediniz mi hiç. geri vitese takınca ekranda kamer yok gibi bir hata veriyorsa ben kodlamayı yanlış yapmışımdır. eğer hata vermiyor ve kamerayı takınca geriye taktığımızda ekrana geliyorsa kamerayı görünce açılıyor demektir. sizin deneme fırsatınız oldu mu hiç?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: rasistaken
      Merhaba dostlarım. Cümleten iyi akşamlar dilerim. Dün bir konu açmıştım Jetta ile alakalı. Ekonomik durumumdan dolayı biraz para gerekli olduğu için arabamı takas+para ile satmak istiyordum. Bugün bir araç buldum. Konuştuk ve anlaştık. 2014 1.4 TSI ACT 140PS DSG F1 132.000 kmde bir arabası var arkadaşın. Fiyatı da gayet uygun geldi bana. Emsallerine baktığım kadarıyla. Malum sitede ilan fiyatı 75.500 gözüküyor. Yarın almaya gideceğim diye düşünüyorum ve size de danışmak istedim. Araçta 26.000 hasar kaydı var. Sorduğumda ise verdiği cevap tam olarak böyle. "Sol ön çamurluk değişik sağ ön çamurluk boyalı sol arka camurluk boyalı hasarı sol ön camurlukta. Yandan darbe almıs jant amörtisör teker bilyası falan ön takım değişmiş ondan dolayı gelıyo hasar" Motora ve şaseye dokunulmamış bilgisini aldım. Sizce nasıl dostlarım?
    • Yazan: rasistaken
      Merhaba dostlarım. İyi akşamlar dilerim herkese öncelikle. Kısa bir süre önce 2016 model 1.2 TSI Comfortline paket Golf almıştım fakat ekonomik nedenlerden dolayı satmak zorundaydım. Bir arkadaş ile takasa girmeyi düşünüyorum. Arabası 2012 model 1.4 TSI Comfortline paket bir Jetta. Üste makul bi para alacağım. Sorum daha önceden veya şu an Jettası olanlar tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim. Ne gibi farklılıklar yaşarım? Şimdiden teşekkür ederim.
    • Yazan: serhatas
      Merhabalar aranıza yeni katıldım. Tecribeli arkadaşlara bir sorum olacaktı. Golf7 aracım anahtar pil uyarısı veriyordu, pili değiştirdim uyarı gitti. Birkaç gün sıkıntısız kullandım. 2 gün sonra anahtar çalışmadı. Manuel olarak kapı açılıyor ve araba çalışıyor. Yedek anahtar da sağlam. Düşünüyorum ki beyni silindi. Tekrar nasıl senkronizasyon yaparım yardımcı olursanız sevinirim. Pil dolu anahtar üstündeki kırmızı lamba da yanmıyor.