Kalorifer ısıtmıyor

Klimanin hava girisini kapatmayi ben de sevmiyorum ama İzmir son 7-8 senedir komurlerden dolayi kislari yasanamaz hale geldi, ozellikle karsiyaka tersaneden girne ayrimina kadar gelen alanda sis fari yakmaniz gerekiyor. Nefes almayi bir kenara birakin onunuzu goremiyorsunuz...

aynı sorunu bende yasıyorum gibi arkadasın 2015 golf u var gosterge 2 diş yükseldigi anda ateş gibi hava verıyor bende o şekil degil acaba bı sıkıntı mı var #fcsrn

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Resimlerde soğutma tertibatı mevcut , ısıtmada; Radyatörünüzde buluna suyun Motorunuzu sabit sıcaklıkta tutmak için dolaşırken ısınması sonucu ,sıcak suyunda torpidonuzda bulunan peteğe yönlendirilmesiyle gerçekleşir ...

arac klima sistemi.JPG

klima sistemi parçaları ve çalışma prensibi.jpg

Kalorifere pek ihtiyaç duymuyorum genelde yakın mesafe gittiğim için ama bu başlıktan sonra dün Girne-Lefkoşa arasında gidip gelince denedim, motor ısındıktan sonra asla bir sorun yok, çok iyi ısıtıyor diyebilirim hatta. Sorun yaşayanlar mutlaka kontrol etmeli, ettirmeli.

Valla bir daha yapmadı. Şimdilik sorun yok

aynı sorunu bende yasıyorum gibi arkadasın 2015 golf u var gosterge 2 diş yükseldigi anda ateş gibi hava verıyor bende o şekil degil acaba bı sıkıntı mı var #fcsrn

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
2 dişi bilmem de, bizim araçta ısınmaya başladıktan sonra cayır cayır üflüyordu. 

Golf 1.2 kullanıcısıyım gerçekten hararete en çabuk kalkan motor bunlar gördüğüm kadarıyla. nedeni anladığım kadarıyla klima off ken kalorifer tarafına sıcak su gelmiyor onuda hararet 90 derece iken ısıtmada zayıf olduğunu bende hissettim bi sabah aracı 90 dereceyi gördüğüm anda arabayı sağa çektim rolantide kaloriferi auto konumuna aldım a/c yi offa aldım hararet 90 dereceden 50 lere kadar geriledi...
Kolay yolu 90 dereceyi bulana kadar koltuk ısıtmayla devam ediyorum 90 dereceden 1-2 dakka sonra kaloriferi açıyorum ...
Saygılar....

Cok cahilce bir soru alabilir ama kaloriferin tusunun altindaki AC tusu ne ise yariyor ? ona basinca ile basmayinca arasinda ne gibi farklar var ? 

@olimpio A/C klimayı açıp kapatmaya yarayan tuştur hocam. Yazın havalandırma sistemini açarsanız sadece aracı havalandırmış olursunuz ki bu dışardaki havayı verir, açarsanız bildiğimiz klima açılmış olur daha serin bir ortam yakalanır. Kışın ise açmazsanız havalandırma motor sıcaklığından fayda ederek içeriyi ısıtır ancak bazı buğulanma durumlarında havalandırma yetersiz kalırsa cam buğularını çözmek için klima gazı olmazsa olmazdır. Ekstra bir motor çalıştığı için daha hızlı soğutma ve ısıtma yapar. Tabiki yakıt tüketiminide arttırır.

@ravendi

Hocam bu bilgi icin cok tesekkurler , bildigin cahilmisim bu konuda. Ben AC deki C yi cold saniyordum yani oraya basinca soguk ufler falan diye dusunuyordum :)  

birde araclarinda harita olan varsa bu haritaya ne zaman update gelecek bilen varmi ? 

Bruksel'in icinde bu harita yuzunden kaybolmuslugum var. Koca spor salonunun girisini bulamadik gecen ay arac haritasiyla.

maalesef kaloriferi başka araçlarla kıyasladığınızda iyi değil golfün, benim daha önce kullandığım ford, hyundai, opel bu konuda daha iyiydi. heleki arkadaşımda corolla var 250 metre gidince ateş atıyor benimki 4 km yol geliyorum ancak ılık üflüyor.

Dün akşam Bahçelievler den kartal tarafına gittim ısıtmayı açtım hep serin üfledi anca 29 derecelere getirdiğimde biraz ısıttı ama o bile yeterli gelmedi . Acaba yanlış yaptığım birşey mi var.. Bu sorunu yaşayan oldu mu hiç
Hocam benim klimayla arabayı ısıtmam şu şekilde  belli bir yol yaptıktan sonra takribi 600 700 metre gibi  klimayi auto konumundan açıp a/c tuşuna basarak klima motorunu kapatiyorum içerisi hamam gibi oluyor  klimayı açtığınızda   düğmeden hız ayarı verseniz dahi   a/c tuşunu kapatın   

Bu konuda sorunlarınızı nasıl giderdiniz benimde bir süre sonra çok ılık hava geliyor 

AC' yi kışın hiç çalıştırmamıştım 3 yıldır :)   Yalnız şunu merak ediyorum , 25 derece ile 26 derece arasındaki sıcaklık farkı neden çok bariz belli. 26 ya kadar ılık ama 26 sonra şahinin sobası gibi üflüyor :)

Geri
Üst Alt