Ben sağlıklı bir yöntemden bahsetmiştim., yoksa far ısıtılarak sağlıklı olmayan yöntemler ile açarsın da oluşacak deformasyonu göz önüne alıcaksın., farı yenisi ile değiştiriyorlar merdiven altı yerlerde bunlara uğraşmaya gerek var mı..?
garantı bitince değişim için ücret istiyorlar. farlar değişse bile sonradan bu lekelenme olacagından eminim. dedıgım gibi deforma olmadan farlar acılablır.yanlış hatırlamıyorsam 2 tane üstte 2 tane alta 4 tane tırnak var etrafıda slıkonla kaplı işini bilen hıç zarar vermeden sokeblir :)

garanti süremiz geçti doğuşun yaptığı tam bir çakallık örneği aslında matbu bir belge hazırlayıp önce doğuşa keza kabul etmeyecek sonra tüketici hakem heyetine başvurmak kaçınılmaz gibi.

garantı bitince değişim için ücret istiyorlar. farlar değişse bile sonradan bu lekelenme olacagından eminim. dedıgım gibi deforma olmadan farlar acılablır.yanlış hatırlamıyorsam 2 tane üstte 2 tane alta 4 tane tırnak var etrafıda slıkonla kaplı işini bilen hıç zarar vermeden sokeblir :)
Daha önceki sayfalarda farlarını garantiden değiştiren bir arkadaş vardı., kendisi de bahsetmişti bi-xenon farların belli bölgelerinde hava tahliye kanalları var, hatta resmini de paylaşmıştı., normalde bu havalandırma kanalları default olarak kutudan çıktığında minimum seviyede %20-30 seviyesinde olduğunu montajı yapan personelin kanalları %100 tamamen açtı diye., Evet bi-xenon farlarda revizyona gidildi ve bir nebze de olsun düzeltmeler var ama bu tahliye kanallarını da açmak aynı sorunu tekrarlamasının önüne geçmek için önem arz ediyor ama bunu her değişim yapan servis uyguluyor mu yada biliyorlar mı muamma.,

Bir diğer husus araçlarımızda bulunan fabrikanın taktığı Xenon ampüleri OEM standardında "original spare part" serisinden Osram Xenarc Original yada Philips Xenstart 'dır., Philips takılı olanlarda bu sıkıntıya yol açabilme müsait olduğunu., xenon ampülleri philips olanların osram ile değiştirdiğini okumuştum ama ne kadar doğru olabilir bilmiyorum.., Asıl sorun halaa serviste yada tamirhane de ampül değişimi yaparken ampüllerin cam yüzeyine yada uç kısımdaki reflektöre (halojen için) temas edilmemesi gerektiğini bilmiyorlar., pis elleri ile değiştiriliyor ki zaten elller yağlı olmadan bile ampülün cam yüzeyine temas edilmemesi gereklidir., bu hem ampülün ömrünü hem de aydınlatma performasını ektiler.. Hatta Xenon HID ampüller için bu konu çok daha fazla önem arz ediyor Xenon HID ampüllerin montaj esnasın asla yüzeyine temas etmekten kaçınmak dokunmamak gerekli..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Daha önceki sayfalarda farlarını garantiden değiştiren bir arkadaş vardı., kendisi de bahsetmişti bi-xenon farların belli bölgelerinde hava tahliye kanalları var, hatta resmini de paylaşmıştı., normalde bu havalandırma kanalları default olarak kutudan çıktığında minimum seviyede %20-30 seviyesinde olduğunu montajı yapan personelin kanalları %100 tamamen açtı diye., Evet bi-xenon farlarda revizyona gidildi ve bir nebze de olsun düzeltmeler var ama bu tahliye kanallarını da açmak aynı sorunu tekrarlamasının önüne geçmek için önem arz ediyor ama bunu her değişim yapan servis uyguluyor mu yada biliyorlar mı muamma.,

Bir diğer husus araçlarımızda bulunan fabrikanın taktığı Xenon ampüleri OEM standardında "original spare part" serisinden Osram Xenarc Original yada Philips Xenstart 'dır., Philips takılı olanlarda bu sıkıntıya yol açabilme müsait olduğunu., xenon ampülleri philips olanların osram ile değiştirdiğini okumuştum ama ne kadar doğru olabilir bilmiyorum.., Asıl sorun halaa serviste yada tamirhane de ampül değişimi yaparken ampüllerin cam yüzeyine yada uç kısımdaki reflektöre (halojen için) temas edilmemesi gerektiğini bilmiyorlar., pis elleri ile değiştiriliyor ki zaten elller yağlı olmadan bile ampülün cam yüzeyine temas edilmemesi gereklidir., bu hem ampülün ömrünü hem de aydınlatma performasını ektiler.. Hatta Xenon HID ampüller için bu konu çok daha fazla önem arz ediyor Xenon HID ampüllerin montaj esnasın asla yüzeyine temas etmekten kaçınmak dokunmamak gerekli..
Değerli Ali Üstadım 

Bu değerli detay bilgiler icin tesekkur ediyorum 

Bi xenon plus farlarım, 5G19 41 753 - 5G19 41 754 güncellenmiş yeni parça kodlu farlar ile garanti kapsamında Vosmer Alsancakta sorunsuz bir şekilde değiştirildi. Bilginize paylaşırım..

Bi xenon plus farlarım, 5G19 41 753 - 5G19 41 754 güncellenmiş yeni parça kodlu farlar ile garanti kapsamında Vosmer Alsancakta sorunsuz bir şekilde değiştirildi. Bilginize paylaşırım..
merhaba u led varmı hocam sizde,bende vosmer alsancakta haftaya başvuru yapıcam süreç nasıl izliyor.lekelenme var bende de baya bi.tavsiyeniz varmıdır?

Benim merak ettiğim bu olay aracın ışıtma kabiliyetini etkiliyor mu? Bende de bu sorun var ama eğer aydınlatma kusuru yok sadece kozmetik ise değiştirmek için uğraşmayacağım Yeni değişim yapan arkadaşlardan aydınlatmada ki farkı (öncesi sonrası) ve izlenimlerini bekliyorum şimdiden teşekkürler   
Ben aracımın aydınlatmasında sorun gözlemlemedim, gece farı duvara yansıttığımızda gördüğümüz far çizgisinin azaldığını söyleyebilirim.

Farların içini istesenizde açamazsınız., hiç bir arabanın farı artık içleri açılacak şekilde tasarlanmıyor, bir arıza veya hasar durumunda tek kullanımlık olarak üretiliyorlar at çöpe yenisini al misali.
Aslında bir yöntem var ama ne kadar sağlıklıdır tartışılır.

merhaba u led varmı hocam sizde,bende vosmer alsancakta haftaya başvuru yapıcam süreç nasıl izliyor.lekelenme var bende de baya bi.tavsiyeniz varmıdır?

U led var benim aracımda, fotoğaraf çekip garantiye gönderiyorlar, cevap gelince yeni farlar istanbuldan sipariş edilip montaj için randevu veriliyor, yarım günde takılabiliyor. Kesinlikle değiştirilmesi gerekiyor, lekelenmemin ilerlemesi durumda aydınlatma şiddetin de dahada düşüş olacaktır.

U led var benim aracımda, fotoğaraf çekip garantiye gönderiyorlar, cevap gelince yeni farlar istanbuldan sipariş edilip montaj için randevu veriliyor, yarım günde takılabiliyor. Kesinlikle değiştirilmesi gerekiyor, lekelenmemin ilerlemesi durumda aydınlatma şiddetin de dahada düşüş olacaktır.
tamamdır hocam bende haftaya gidicem vosmer alsancak a baya bi lekelenme var bende de.teşekkürler.

merhaba arkadaşlar,

benzer sorunla bende karşılaşmıştım. o zamanlar internette arattığımda benzer sorunla ilgili bir bilgi bulamamıştım.

farkında olmadan aynı konuyla ilgili forumda bir konu açtım. ondan buradan devam edim..

konuyu biraz açıklamak ve sebebini anlatmak istiyorum. yukarıda bahsedilen durumları çoğunu okumaya çalıştım.

ben aracımı ilk aldığımda durumu fark ettim. hemen st. danışmanına ilettim. ancak buhar filan deyince birde sıfır araç olunca bir an önce arabayı alıp gidim dedim. olayın heyecanıyla üzerine düşmedim. sonradan hep gözüme batmaya başladı.

belki bilen bilir odelo - farba gibi far üreten firmalar var. bu firmalar dünyaca ünlü bir çok markaya far üreten Türk firmalarıdır.

zamanında audi a8 ve ford connect gibi araçların farlarıyla ilgili bazı parçaların kalıplarını yapma fırsatım olmuştu(plastik parçalar)

tedarikçi olarak farların trim parçalarının kalıp imalatından sorumlu makine mühendis olarak çalıştım. 

kendi kişisel tecrübelerime göre 2 yorumum var.

bazı arkadaşların merceklerin de lekeler var. bu üretimsel veya zamanla nem- kir gibi dış etkenlerden etkilenerek oluşuyor.

bu durumu azaltmak için tavsiyem;

nem önleyici silika jeller var. bunlardan alıp far kapağının oraya yerleştirilip iyice kapatılmalıdır.

yılda bir yenisiyle değiştirilmesini tavsiye ederim. bu sayede bir nebze bu durumun oluşması yada azalması sağlanabilir.

yoksa zamanla farın aydınlatma siddeti azalacak ve ileride ciddi bir sorun olur diye düşünüyorum.

benim aracımda mercekle ilgili herhangi bir sorun yoktu. gayet temizdi. ancak yinede değişimden hemen sonra farın içi buğulanmıştı.

sanırım sebebi aracı yıkayarak teslim ettikleri için sıcak soğuktan olmuştu. yinede aracı teslim alırken servis danışmanına bu durumu not ettirmiştim.

hemen arkasından silika jellerden alıp farın kapağına tutturmuştum. nem vs olmasın diye..

benim sorunum aslında mercekte değil. resimde gördüğünüz gibi seffaf camın üzerinde gözüken dairesel lekeydi.

bu tamamen üretimsel bir hatadır. bu seffaf camın üretildiği hammadde ve üretim prosesi ile alakalıdır.

ama temel sebebi hammadde ile ilgilidir. hammadde kalitesiyle ilgilidir.

bu plastik cam tam geçirgen olmadığı için ışığı kırıyor ve leke gibi yansıtıyor.

tecrübe etmek isteyen arkadaşlar mercedes gibi markalara baksınlar bu tarz bir leke göremezler. 

ayrıca renault megane gibi araçlara bakın 2-3 yaşındaki arabanın farları sararmış yada bu leke sıfır araçta bile çok bariz gözükür.

nekadar ekmek o kadar köfte misali  8|

neyse ben aracımı aldıktan bir hafta sonra şikayete bulundum. önce yokuş yaptılar tabiki sonra almanya kadar mail attılar öyle kabul ettirdim.(nisan -mayıs aylarında yaşadım bu durumu)

1 ay filan sürdü tabiki.  farı değiştirmeye gittim tabi olaya hakim olmadıkları için aynı versiyon farı takmaya kalktılar.

tabiki kabul etmedim. yine aynı muhabbetler devam etti. sonuç olarak almanya dan öğrendiler ki bu kronik bir sorun bundan dolayı yeni versiyon far çalışmaları başlamış.

2-3 ay sürer demişlerdi. benim acelem yok nasıl olsa dedim. kasım ayı gibi aracımı bakıma götürdüğümde farları da değiştirdiler.

ancak yine aynı sorun devam ediyordu. sadece çok daha azdı. dikkatli bakınca gözüküyordu..ondan neyse dedim. 4 yıl garantisi var nasıl olsa bir şey olursa götürür değiştirtirim yine deyip orada bıraktım...

ama farları düzgün ayrılamamışlardı. size tavsiyem değiştirmeden önce bir duvara yanaşıp far ayarının kontrol edin. yani duvara belli işaretler koyun.

değişimden sonra yine aynı şekilde yanaşıp kontrol edin. bu referanslar tutmuyorsa götürün bir daha ayarlasınlar..

benim başıma geldi. bir türlü götüremedim. götürmek istediğimde servis kapanmıştı X(  (rekor oto)

yukarıda yazdıklarım tamamen kendi tecrübelerime göre bir yargıya vardım...

karar sizlerin.

teşekkürler.

IMG_0404.jpg

Merhaba,
Randevu aldığım İzmir vosmer alcancak'a bugün gittim mercek lekelenmesi ile ilgili fotograflar çekildi ve değişime sunuldu onay geldi ve yeni farlar şipariş geçildi haftaya perşembe tekrar montaj için gidicem,takıldıktan sonra tekrar paylaşım yaparım burdan,konu ile ilgili süreç bu şekilde arkadaşlar bilginize gidicek olanlar için.
f65d93201fc9fcfb53dca9a34e2da91c.jpg

Şimdiden Hayirli olsun Hocam.

Herkese iyi akşamlar, garanti süresi dolan araçlara ilişkin bir gelişme var mı acaba?

Merhaba,
Randevu aldığım İzmir vosmer alcancak'a bugün gittim mercek lekelenmesi ile ilgili fotograflar çekildi ve değişime sunuldu onay geldi ve yeni farlar şipariş geçildi haftaya perşembe tekrar montaj için gidicem,takıldıktan sonra tekrar paylaşım yaparım burdan,konu ile ilgili süreç bu şekilde arkadaşlar bilginize gidicek olanlar için.
f65d93201fc9fcfb53dca9a34e2da91c.jpg
@pegasus hocam değişim onayı hemen geldi mi ? Ben de 1 mayısta Avek'e götürdüm henüz yanıt gelmedi. En son dün aradım haber var mı diye, bekliyoruz dediler..

Geri
Üst Alt