Selamlar herkese -Mk3 Leondan Mk 7 Golfe transfer

kancello

Üye
İsim
Emrah Elmas
Oncelikle herkese merhabalar.

Ben de golf alarak araniza katilmak istiyorum.2. el az kullanilmis 1.2 tsi dsg dusunuyorum.Kocaelide oturuyorum.Ismim Emrah.

2015 model 1.2 tsi dsg led paketli Leon sahibiyim.Aracimi sifir aldim.Aracimdan cok memnunum.Fakat memnun olmadigim ve benim icin cok onemli bir konu var.Suspansiyon konforu.

Aracim normalde 17 jantla gelmisti fabrikadan.Cukurlu ve bakimsiz yollardaki rahatsizligim sebebiyle 16 janta gectim.Fakat yine de konfor istedigim seviyelerde degil.

Donanim olayi benim icin arka planda.Asil istedigim konfor oldugu icin 1.2 tsi dsg midline plus golf dusunuyorum.Sizce konfor olarak memnun kalir miyim.Yapacagim alis veris sizce cok mu mantiksiz olur.

Mutlaka leondan golfe gecen arkadaslar vardir.Bana bu konuda yardimci olabilir misiniz.

Hayirli gunler dilerim.

İmkan varsa 1.2 tsi dsg comfortline Sürüş konfor paketki alın pişman olmazsınız

Süspansiyon için sadece 2015 leondan golfe geçmek bence mantıksız hocam aradığınızı bulamayabilirsiniz. Çok ciddi fark olmaz bağımsız süspansiyonda bile. Ve sert süspansiyon güvenlik açısından iyidir gergin araç virajlarda daha çok güven verir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@kancello Hocam Leon FR'ların oldukça sert olduğunu biliyorum ancak standart Leon'un daha yumuşak olması lazım. 

Almadan önce bir Golf'e binip karşılaştırma yapsanız çok iyi olur. Midline plus Golf 15" jantla geldiği için Golf'lerin en yumuşak olanıdır :)

Mesela benim jantlarım 17" ancak şuan 16" kışlık setim takılı. 16'ları takınca arabanın konforu çok tatlı oluyor :)

Aynı şartlardaki Golf-Leon arasında dağlar kadar konfor farkı olmayacaktır. Belki yalıtım vb. nedenlerle Golf bir tık daha konforlu gelebilir. Mesela kasisten geçerken daha az trim sesi duyarsınız, bu konforlu hissettirir ama aracın sarsıntısı aynıdır. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Süspansiyon için sadece 2015 leondan golfe geçmek bence mantıksız hocam aradığınızı bulamayabilirsiniz. Çok ciddi fark olmaz bağımsız süspansiyonda bile. Ve sert süspansiyon güvenlik açısından iyidir gergin araç virajlarda daha çok güven verir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
2006 corollam vardi.Cukur vs hic dert etmeden surerdim.Yeni araclari sanirim bilerek sert uretiyorlar.Ben de en sertlerinden biri Leona denk geldim.Evimin oldugu yerde yol sartlari da berbat.Langur lungur sert ve trim sesli olarak seyahat beni rahatsiz ediyor.Yol tutus bile arka planda kaliyor.Zaten max 120 ye cikan bir surucuyum.

@kancello Hocam Leon FR'ların oldukça sert olduğunu biliyorum ancak standart Leon'un daha yumuşak olması lazım. 

Almadan önce bir Golf'e binip karşılaştırma yapsanız çok iyi olur. Midline plus Golf 15" jantla geldiği için Golf'lerin en yumuşak olanıdır :)

Mesela benim jantlarım 17" ancak şuan 16" kışlık setim takılı. 16'ları takınca arabanın konforu çok tatlı oluyor :)

Aynı şartlardaki Golf-Leon arasında dağlar kadar konfor farkı olmayacaktır. Belki yalıtım vb. nedenlerle Golf bir tık daha konforlu gelebilir. Mesela kasisten geçerken daha az trim sesi duyarsınız, bu konforlu hissettirir ama aracın sarsıntısı aynıdır. 
Arkadasimda 1.2 17 jantli comfortline golfu kullanmistim kisa sure.Ama yeterli bilgi edinemedim cok kisa surmustu surusum.Ama kesinlikle daha sessiz ve yumusak bir arac oldugunu anlayabildim.15 jantli midline sunger gibi olur diye tahmin ediyorum.

Arkadasimda 1.2 17 jantli comfortline golfu kullanmistim kisa sure.Ama yeterli bilgi edinemedim cok kisa surmustu surusum.Ama kesinlikle daha sessiz ve yumusak bir arac oldugunu anlayabildim.15 jantli midline sunger gibi olur diye tahmin ediyorum.
Hocam biraz daha uzun bir test yapabilirseniz gerçekten yumuşak mı yoksa daha sessiz mi olduğunu tespit etmeye çalışır mısınız.

17" Jantlı Leon'u olan bir arkadaşım oldukça etkili bir ses yalıtımı yaptı. Araç bambaşka oldu. Kapıdaki trim seslerini kesti, yoldan gelen gürültü kesildi. 

Hocam biraz daha uzun bir test yapabilirseniz gerçekten yumuşak mı yoksa daha sessiz mi olduğunu tespit etmeye çalışır mısınız.
17" Jantlı Leon'u olan bir arkadaşım oldukça etkili bir ses yalıtımı yaptı. Araç bambaşka oldu. Kapıdaki trim seslerini kesti, yoldan gelen gürültü kesildi. 
Arkadaşım aracını sattığı için bunu yapamayacağım.

Trim sesi de bir nebze kabul edilebilir benim için, sorun değil.Benim sorunum ufak çaplı çukurlarda aracımın altımda acı çekiyormuşcasına kıvranması.Mesela qashqai test sürüşü yaptım.19 inç jant vardı ama çukurları süspansiyon çok güzel emiyordu.Ama xtronic şanzıman dsg den sonra felaket.Yani hem dsg hem de süspansiyon konforundan taviz vermek istemiyorum.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam 15 jant ile midline plus araç gerçekten çok yumuşak ve çok sessiz oluyor. Kararınız hayırlı olsun. Konfor olarak aradığınızı bulurmusunuz bilmem ama yaklaşacağıniz kesin.

Değerli Hocam 

Kararınız hayırlı olsun 

Bence de doğru karar.

15 jant ve yumuşak lastiklerle harika olur. 

Sadece jant degil lastiğin hamuru da yumuşak olmalı ve Michelin tavsiyemdir 

@silvershadow hocam.Bilgi için teşekkür ederim.Aracımı satışa koydum.ikinci el golf ilanlarını takip ediyorum.Temiz ve abartılmamış fiyatlı araçlar hemen satılıyor.Kaç tane araç favorime aldıysam hepsi kısa sürede satıldı.Anlaşılan Golf "reşat altını" lakabının hakkını gerçekten veriyor [emoji16][emoji16]

Hocam kararınız simdiden hayırlı olsun,

2015 e kadar dizel mk3 Leon sahibi olarak "7" ile en bariz farklari bence;

1- Yalıtım 7 de daha iyi

2- Leonda arka tarafin tutunmasi daha kötü

3-Konfor 7 de daha iyi, 17" kullanmama ve kıs lastiklerine ragmen

4-Direksyonun ust hizlarda agirlasmasi 7 de daha etkin

5-Leon nispeten daha ferah hissettiriyordu

6-105 bg olmasina ragmen Leon daha atik ti ( kilo ve euro5-6 etkisini denklem disi biraktim :)

7-Leon yakit ve tabiki satis fiyati olarak daha ekonomik

Leon aracım için kapora aldım.Hemen malum siteden golf avına başladım.Takip ettiğim bir araç vardı.Memurdan bir golf comfortline.Fiyatı piyasa ortalamalarındaSahibi ile anlaştık.Ama araç içime sindiği için, piyasa aracı olmadığı her halinden belli olduğu için fazla zorlamak istemedim.

Aracımı alınca fotoğrafları burada paylaşacağım.

Bir de forumdan arkadaşlara bir sorum olacak.Aracta sürüş konfor paketi yok.Hız sabitleyici benim için önemli değil ama park sensörü ve park pilot özelliği olsa güzel olurdu.Golf sahibi bir arkadaşımın söylediğine göre serviste park pilot + ön arka park sensörü 1200 tl ye yapılıyormuş.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

hocam hoş geldiniz aramıza kullandığınız ve almak istediğiniz araç arasında konfor anlamında çok bariz bir fark olacağınız düşünmüyorum @silvershadow hocamın da dediği jant ve lastiği kendi aracınızada uygulandığı zaman aynı konforu leon dada bulabilirsiniz sanki 

Geri
Üst Alt