@calik haklısınız , benim anlatma eksikliğim mevcut , aslında dağıtıcı , yani common rail Yeni nesil tüm araçlarda mevcut , enjektör teknolojisi farklılık gösteriyor ve TDİ genel bir selenoid yerine piezo enjektör kullanıyor , bu da bilirsiniz ki her enjektörde bir piezo valf demek , teknolojileri arasında ciddi bir fark var , eksikliğim için özür dilerim , ben teknik inceleme konusunda  çok farklı şeylerle karşılaştığımda bu farklılıkları ayrıca inceleyen biri olarak söyledim eksiklerim için tekrar özür dilerim . 12 LT konusuna gelince ben gerçekten inanamıyorum, teknik olarak tecrübelerimden nedenine dair uzun uzun sizinle konuşmak isterim, çünkü 2015 FORD RANGER 3.2 D Wildtrack ile ben bu rakamları görüyorum ? Aracınız kaç model , çok merak ettim 

Ankara dikmen taraflarındayım bilenler bilir bolca rampalar mevcut 1.6 tdi 110 ps lik golf 7   8 lt civarı yakmakta sakın kullanımda ama sabit düz yolda 4 litrelerin altına çok rahat inmekte onu da belirtmek de fayda var :)

@DoğanARABACI yusuf gül hocamızı davet edelim kendi cevap versin. @GUL octavia ne yakıyor yusuf merak içindeyiz :)
Ben de dizel arabaya ne yaparsak yapalım 8 litre yaktiramayacagimiza inanamıyorum hocam. Şehir içi biraz basarsan gayet yakar hatta 12 de yakar evet. Bahsettiğiniz fordun 16 yakabilecegi gibi.

@SerkanG@yusuf@calik  8 litre şaşırtmıyor , ama bahsettiğiniz 8 üstü litreler gerçekten akıl alır gibi değil , 20 tane dizel araba değiştirdim böyle bir durumu ilk defa sizlerden duydum , ama şunu çok iyi biliyorum eminim teknik bir açıklaması vardır , çünkü gerçekten acı bir durum , aklıma şu geldi , bazı ağır vasıta firmaları , ülkemizde satılan  Motorin 'in içinde çok fazla su olmasından dolayı ,Motor arızalarıyla karşılaşıldığından Euro 5 ve üstü norm araçlarda motor arızalarının önüne geçmek adına yakıt separatör filtreleri kullanamaya başladılar,tecrübelerinizi dinlemek isterim çünkü gerçekten 8 üstü yakıt tüketimi bence çok fazla...

@SerkanG@yusuf@calik  8 litre şaşırtmıyor , ama bahsettiğiniz 8 üstü litreler gerçekten akıl alır gibi değil , 20 tane dizel araba değiştirdim böyle bir durumu ilk defa sizlerden duydum , ama şunu çok iyi biliyorum eminim teknik bir açıklaması vardır , çünkü gerçekten acı bir durum , aklıma şu geldi , bazı ağır vasıta firmaları , ülkemizde satılan  Motorin 'in içinde çok fazla su olmasından dolayı ,Motor arızalarıyla karşılaşıldığından Euro 5 ve üstü norm araçlarda motor arızalarının önüne geçmek adına yakıt separatör filtreleri kullanamaya başladılar,tecrübelerinizi dinlemek isterim çünkü gerçekten 8 üstü yakıt tüketimi bence çok fazla...
2007 Polo 1.4 TDI Goal, 60.000,- km ortalamam 5.15 l/100 km

2013 Golf 1.6 TDI BMT90 MIDLINEPLUS 38.000,- km ortalamam 5.21 l/100 km

Ben 8 vb. litre telaffuz etmedim. Bence de yüksek rakamlar. Özellikle 10 litre üzeri tüketim 1.6 TDI veya 1.5 DCI fark etmez bir motor için çok zor. Aşırı zorlayarak kullanmış olmalı sürücü.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şehiriçi yakıtta, örneğin İstanbul-Mecidiyeköy'de iş çıkışı saatlerde sadece mecidiyeköy sınırları içinde kullanırsanız dizel motor ortalama 15 litre de yakar. Benzinlinin hesabını siz yapın. Ama uzun yolda aracı istediğiniz kadar yükleyin, klima açın, cesaretiniz yettiği kadar da hız yapın bırakın 8 litreleri 7 litreleri bile zor görürsünüz. Ben bu yazdıklarımı yapmama rağmen 5,5-5,7 bandında sarfiyat elde ettim.

@DoğanARABACI @calik

Hocalarım bence söylenen yüksek değerler en fazla 5-10 km'lik kısa mesafelere aittir. 1000km ortalaması 8 litre üstü olan dizel araç kullanıcısı var mı acaba ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@DoğanARABACI@calik

Hocalarım bence söylenen yüksek değerler en fazla 5-10 km'lik kısa mesafelere aittir. 1000km ortalaması 8 litre üstü olan dizel araç kullanıcısı var mı acaba ?

Evet. Ben o nedenle toplam 98.000,- km sonucu elde edilen değerleri verdim. Yoksa çok istisnai şartlardaki tüketimler anlamlı değil çünkü genellenemez ve genellense bile o şartlarda bir benzinli motor daha da çok yakacaktır.

Önemli olan "makul km" ortalaması nedir?

Evet. Ben o nedenle toplam 98.000,- km sonucu elde edilen değerleri verdim. Yoksa çok istisnai şartlardaki tüketimler anlamlı değil çünkü o şartlarda bir benzinli motor daha da çok yakacaktır.Önemli olan "makul km" ortalaması nedir?
Mesela benim 2011 yılında 2009 model 1.6 TDCI Focus ile bir yolculuğum olmuştu. Adana'dan Konya'ya (350km) 2 saatlik bir sürede gelmiştim. O zamanlar ortalama hız falan bilmiyordum ama her düzlükte 220 km, Pozantı yokuşlarında ise 140 km hızlarda seyretmiştim. Varış noktasında ortalama 7,8 litreydi.

Yanlış anlaşılmasın hayatımda ilk ve son kez yaptığım birşeydi gurur falan duymuyorum. Sizler bu üst sınırdan bahsedince aklıma geldi paylaştım.

@MSE Muhammed hocam benim anlatmak istediğimde budur , bende çok uzun yol yaparım , linea ile , yani kesinlik yaptığımın yanlış olduğunu biliyorum ama daha 2 gün önce Bursa'dan Ankara'ya tabirici caizse yapıştırıp gitmem gerekiyordu , linea 190 ve 200 km bandını pek aşamıyor , bende 6,7 lt ile gittim . @calik size kesinlikle haddim dışı birşey dediysem özür dilerim ,  8 lt konusu enbaştan beri döndüğü için tabirde bulundum , ama bende sizin dediğiniz gibi rakamların dışında bir rakam görmedim , şimdi de arkadaşlarla  @yusuf  hocamın bahsettiği 8-12 lt olayı nasıl gerçekleşir diye bir adet 2015 octavia'nın motorunu incelemeye aldık , akış metre ilk şüpheli ama bakalım neler ile karşılaşacağız ,sizlerle de paylaşmak istiyorum durumu , tabii tecrübe çok önemli ve kesinlikle saygı duyarım , bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

Son edit : Dostlar bu gün itibarı ile 10. kez depomu doldurdum. Şehir içi ve şehir dışı genel ortalama şu şekilde gelişti : 

Lpg 125tsi dsg . 75 tl ile 330km yol yapıyor. şu an için lpg de motorda şanzımanda hiçbir problem yok. bulunduğum yer epey soguk bir bölge belki yakıta artı veya eksi katkısı vardır çok bilmiyorum ve epey yokuş var burada. Genel ortalama kuruş hesabı yaklaşık : 2.27krs

Reklama girer mi bilemiyorum o yüzden daha önce ismini yazmadım firmanın ama @silvershadow hocam eğer izin verirse lpg markasını da açıklayabilirim belki düşünenler olabilir diye. Saygılar..

@SerkanG Marka yazmanızda bir sakınca yok hocam.

@MSE Teşekkürler hocam cevabınız için. Taktırdığım kit Landirenzo. bedeli 3 yıl motor kaskosu muayenesiyle beraber 4530tl ye geldi. Prins de çok kaliteli bu da. euro 6 motorlarla uyumlu en son sürüm. prins çok az daha pahalı. Tabi eğer Lpdi sıvı püskürtme sistemlileri daha pahalı bu yüzden onlara hiç yönelmedim. Vialle 7.500 istiyor Prinsin 5000 civarlarında varmış ama o da uygun fiyatlı kalitede düşüş olabilir diye yönelmedim. Aracım 40900km de 15 ayda :) Saygılar ..

@DoğanARABACI@yusuf Sivasın soğuğunda(-20 civarı) dur kalk trafikte  sert kullanımla tamamen ş.içi 7.2 idi geçen  kış focusun ort tüketimi. 

Dizelle kısa mesafede 15 lt yakmakta mümkün, DPF'yi boşaltmak için 2. vites 70km hıza sabitleyip 15 km boyunca öyle gitmiştim bir defa. Tüketime bakmak aklıma gelmedi ama aynısını golfte yapan bir arkadaşın tüketimi 19 litreydi dizelle. Kısa mesafede yaktırabilirsiniz ama uzun dönemde bence 7-8 litrenin üstü çok zor.

Geri
Üst Alt