ANA KONU

yusuf dedi:
benim araç şu an gümrüktemidir nerededir anlamadım..yetkili satıcınızla temesa geçin diyor..ben kredi işlerini ayarlasammı acaba..
Değerli Hocam;

Kredi 1 saatlik iş hocam; fakat eğer VDF'den almayacaksanız bir ön görüşme iyi olur.

Gümrükten çıktıysa bayinizden alacağınız proforma fatura ile bankaya başvurmalısınız.

Araç kimin adına alınacaksa onun adına kredi alınacaktır. ve araç rehinli olacaktır banka lehine.

Araç Gümrükte veya gümrükten çıkmış bayinize tırlarla transport aşamasında anlamına gelir.

Gümrükten çıktığında 2-6 güne kadar bayinizde olur İstanbul'a mesafeye göre

Aracınızı kontrole görmeye gidin derim mutlaka.

Kontrolü tamamlandıktan sonra onayı verir. hesaba havale edersiniz.
Hocam teşekürler..krediyi kendi maaş hesabımın yattığı banka ile ayarlıcam..vdf ile ugrasmam..kontrolede giderim..maslaktan aldım çok uzayacagını sanmam..doğus vw maslağın deposu kemerburgazdaymış..
Eğer garanti uzatacaksanız vdf biraz daha hesaplı gelebilir. Eğer uzatmayacaksanız kesinlikle kendi bankanız ile çalışın. VDF alacak olursanız 3. şahıslara yapılan ödeme çıkarıyorlar 300TL bunu vermeyin. Bayiye kalıyor bu para. İtiraz edin kabul edeceklerdir.
şu an vdf düşünmüyorum..halk bankası ile çalışıcam kredi hazır gibi..1,03 şu an piyasadaki en iyi oran..itiraz olayını başka yerden kredi alıyoruz kabul ederlermi..o konularda acayip ısrarcıyımdır.

www.enuygun.com kredilerine bir bakın derim hocam vakıfbank kredileri 0,99 görünüyor

Başka yerden kredi alırsanız öyle bir masraf kesmezler hocam. Krediye ekliyorlar masrafı reko

300 tl yı bırakmamak lazım :) birşeyi merak ettim TSI yazısındaki I ve S ler kırmızı oluyor bunların comp highline ile alakası nedir..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Gandalf071 dedi:
www.enuygun.com kredilerine bir bakın derim hocam vakıfbank kredileri 0,99 görünüyor
hocam o eski kampanya yenisi 1,10..su an piyasadaki en uygunu halkbank veriyor..8-9 bankaya sordum..

haklısınız hocam ben de yeni farkettim değiştirmişler oranları

Start stop kafasına göre bazen çalışıyor bazen çalışmıyor çok kısa mesafe bile kullansam aracı start stop çalışmadığı zamanlar stop edince fan açıyor bu normal bi durum mu? Geçen hafta servise sordum devirli kullanın diyor aracım 400 km de fazla yüklenmekte istemiyorum.

burakca dedi:
Start stop kafasına göre bazen çalışıyor bazen çalışmıyor çok kısa mesafe bile kullansam aracı start stop çalışmadığı zamanlar stop edince fan açıyor bu normal bi durum mu? Geçen hafta servise sordum devirli kullanın diyor aracım 400 km de fazla yüklenmekte istemiyorum.
Fan açıyor kısmını anlamadım ama onun haricinde Start-Stop bazen çalışmayabilir bu normal. Aracın güç ihtiyacına göre ve motor sıcaklığına göre ayarlar kendini dert etmeyin bunu.

Bizimkilerde ihtiyaç yok Hocam, ekonomi odaklı gösterişten uzak direkt "full solid metal"[emoji14]

burakca dedi:

Start Stop Nedir? Kullanma kılavuzu

Start Stop manuel açma kapatma düğmesi (Kılavuz kitapçıkta Sayfa 193)

Sarı ışık yanan yukarıdan aşağıya doğru ikinci tuş

1yGYO1.jpg

NqO5RN.jpg

Vites konsolundaki düğmelerin beyaz yandığında aktif, turuncu ışığı yandığında aktif değil/kapalı

ve MFA ekranında A harfinin üzerinde tek çapraz çizgi ile devrede olmadığı gösterilir. 

Devreye neden girmediği ise medya ekranındaki araç bilgi kısmında yazar.

Genel Bilgiler:

30-40 dk minimum maximum trafikte kaldınız park ettiniz araçtan indiniz sol ön Lastiğin ordan pıs pıs diye ses geliyor nedenini bilen varmı.

Turbo nun yağlanmasına devam etmeye yarayan elektrikli pompanın sesidir o.

Start stop nedeniyle veya uzun süre yol aldıktan düşük devirde bir süre çalıştırarak yüksek devirde çalışan turbo türbininin yataklarının yağsız kalarak zarar görmesini engellemek işlevine sahiptir.

Siz yine de birkaç saatlik uzun yoldan gelince yine de 5 dk kadar start stop u kapatıp rölantide çalıştırın diyor kılavuz kitapçıkta. 

Start stop alışık olduğumuz kömürlü marş motoru mantığına sahip değil.

Start stop çok ciddi teknolojilerden biri bana kalırsa.

Çünkü her biri diğerine bağlı pek çok teknolojik geliştirmeyle sağlıklı çalışabilir.

İlk olarak bu sistem geleneksel marş sistemi gibi değil.

İlk başta araçlarımız turbolu ve turbonun rölanti devrinde mil yatakları yağlanır.

Siz veya start stop aniden yüksek devirlerden sonra kapatması halinde yağlanma gerçekleşmeyeceğinden kısa sürede arıza kaçınılmaz olduğundan motordan bağımsız bir yağlama sistemine sahip.

Dolayısıyla start stop motora, turboya zarar vermeyecek yapıya kavuşturulmuştur.

Kılavuz kitaçıkta böyle bir ibare yok ama Volkswagenim.com adresinde bir aralar yakıt tasarrufu önerileri arasında 10 saniyeyi geçmeyecekse start stop'un efektif olmayabileceğini çünkü ilk çalıştırma sırasında yapılan yakıt takviyesi nedeniyle kısa süreli pik yaptığı ancak her çalıştırmanın 10 saniyelik yakıt tüketimine eşdeğer olduğunu aktarmışlardı.

Start stop devreye girmeme koşulları....

*Motor yeteri sıcaklığa ulasmadiysa

*havalandırma ortam sıcaklığına göre yüksek yada düşükse ve açıksa

*araç aşırı eğimli bir pozisyondaysa

*vites konunun yanındaki butondan kapatıldığında

*debriyaj pedalına basılıyorsa (manuel araçlar için)

* araç çok yavaş da olsa kayıyorsa yani tamamen durmadıysa

* araçta buğu çözme açıksa

* emniyet kemeri takılı değilse

* kaput veya kapı açıksa

*DSG  şanzımanlı araçlarda: Ön tekerlekler çok fazla çevrilmiş olmamalıdır.

*DSG  şanzımanlı araçlarda, Auto Hold aktive edilmemiş veya aktive edilmişse de devrede olmadığında (Frene ilk kademede basınca)

*Park yardım sistemi (Park Assist) devrede olmamalıdır.

*ACC varsa ve aktifse sistemin kontrolü ACC tarafından devralınacağı belirtilmektedir.

Römork takılı olmamalıdır

yusuf dedi:
Başka yerden kredi alırsanız öyle bir masraf kesmezler hocam. Krediye ekliyorlar masrafı reko
Selamlar,

300 TL dosya masrafı olarakmı geçiyor veya vdf kredi kullanımında herhangi bir dosya masraf tutarı mevcutmu?

Sithnecro dedi:
vdf kredi kullanımında herhangi bir dosya masraf tutarı mevcutmu?
Ben vdf'den kredi kullandım, 685 TL masraf aldılar içime oturmadı değil  >: ( Ama geri alma planları yapıyorum.

ESP ve ESC Nedir? (1.)

Vites konsolunun iki yanındaki tuşları sol üstten başlayarak açıklarsak:

1. Üzerinde mode yazan 1.tuş sürüş profili seçimi veya dcc kontrolü

2. Tuş start stop

3. Tuş esp off(anti patinaj değil komple esp off GTIve R' da geliyor)

Sağdaki 1. Sıra boş

2. Park asist

3 park pilot

Türkiye'de Esp Off dışında hepsini comfortline üstü golflerde alabiliyorsunuz

Esp off için GTI veya R gerekiyor

Güvenilir kaynak olarak sunabileceğim Wikipedia'da "Electronic stability control" başlığı altında  (ESC) bu sistem electronic stability program (ESP) veya dynamic stability control (DSC) olarak da bilinen gelişmiş sistemleri adlandırmakta kullanıldığından da bahsedilir. merak edenler için devamı http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_stability_control

Çünkü Güçlü motorlara sahip araçların yalnızca patinaj yapmasını önlemek maksadının ötesinde kullanım alanları oldukça genişleyerek

1. 4x4, 4 Motion, 4Matic, Quattro,AWD olarak da bilinen arazi/off  road/dört tekerden çekişli araçlarda arazi/ağır zemin, kar vb zor koşullarda yol tutuşunun mümkün kılınmasında

2. Torque steering, understeering veya oversteering'i önlemede asimetrik olarak farklı tekerleklere fren uygulayarak ya da motor gücünü azaltarak kontrol altına almak için

3.Toyota'da olduğu gibi direksiyona da müdahaleyi içerecek biçimde entegre bir sistem biçiminde

kullanılabilir. "anti patinaj" sistemi TCS veya ASR bunlarla entegre olabilse de farklı bir sistemdir.

Ancak Golf'ün kendi kitapçığında sayfa 178,185'te tercih edilen çeviride  "ABS, BAS, ASR ve EDS sistemleri, ESC sistemine entegre edilmiştir. Bazı sürüş konumlarında yeterli tahrik gücüne ulaşılamazsa, ASR bilgi-eğlence sisteminde (MalumDüğme) düğmesi ile ve (CAR/ESC sistemi fonksiyon) alanı üzerinden kapatılabilir." denmektedir.

EYy6rZ.jpg
2gENnA.jpg
og680b.jpg

Bunun anlamı:

"Profesyonel kullanımda" ya da "ileri sürüş teknikleri"nde  ister düz yolda isterse viraj içerisinde gücün tekerleklere aktarımı esnasında oluşabilecek güç kayıplarına tahammülün olmadığı, ESP müdahalesi ile oluşan performans kaybını engellemek, yüksek hızlarda kontrollü olarak aracın yanal savrulmasını viraj alırken lehine kullanmak biçimindeki driftingi mümkün kılmak için kapatılabilir olması gerekliliğidir.

Volkswagen'in ESP OFF özelliğini yalnızca kontrolden çıkmasını istemediği kadar güç üreten makinelere sahip GTI ve R'da değil 2,0 dizel makineye de uygulamıştır.

l7br3J.jpg
PqO605.jpg

Her 4 Motion araçta da(sadece Golf değil 6. Fotoğrafta Passat fotoğrafına da yer verdim bu yüzden) farklı donanım paketlerinde de (mesela Trendline, Comfortline veya Highline ) (Alttaki fotoğrafta dikkatle bakarsanız görebileceğiniz ESP Off özelliği mevcuttur. ancak spesifik olarak (alt kümesi değil de kesişen kümeler olmak bakımından) GTI ve R'da da bu özellik sportif kullanıma yönelik olarak mevcuttur.

JYOkaQ.jpg
GYy2Db.jpg

Aşağıda başka kaynaklara ait sitelerin adresleri de mevcuttur.

http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?t=2099

http://www.autocar.co.uk/car-review/volkswagen/golf/first-drives/volkswagen-golf-4motion-20-tdi-first-drive-review

300 Beygirlik  GOLF R satışta...

300 Beygirlik güncellenmiş yazılıma sahip motorlu GOLF R

Motor versiyonu aynı olduğundan sadece yazılım güncellemesi olduğunu düşündürüyor.

Ancak başka kısımlarda yenilemeler yapılmış olabilir.

0-100 hızlanmaları:

manuel 5.2

DSG ile 4,9

Launch control ile 4,7

RYP2Jj.jpg

snoppy dedi:
vdf kredi kullanımında herhangi bir dosya masraf tutarı mevcutmu?
Ben vdf'den kredi kullandım, 685 TL masraf aldılar içime oturmadı değil  >: ( Ama geri alma planları yapıyorum.
Hocam 300TL kadar olanını direk şikayetvar.com üzerinden geri alabilirsiniz. 3. şahıslara yapılan ödeme diye geçiyor.

Geri
Üst Alt