Ucuz atlatılmış kaza...

neokaos

Üye
İsim
Neo
Selamlar ,saygılar sayın forum üyeleri. 2 gün önce duran trafik sayabileceğimiz kampüs içerisinde kavşakta bir aracın sağ ön çamurluk tarafından vurması ile kaza yaptım.İnsan bazen bakar kör olabiliyor, nutku tutulabiliyor. Görmeyince görmüyor etrafını.Belki uykusuzluk , belki biraz acele etme, belki kendine olan ve bazen anlamsızlaşabilen güveni ya da ne yaparsa yapsın kaçamayacağı yazgısı.Biraz demegoji yaptım sanırım ancak çarpan arkadaşın anlattığına göre kıl payı büyük bir kazadan kurtulmuşuz. Çünkü süratli olduğunu , orta direkten(kapıların tam ortası) vurması halinde kendisinin camdan fırlayabileceğini (kemeri takılı değilmiş) ve ciddi bir yaralanma-maddi kayıp(yaralanma olsaydı esamesi bile okunmazdı maddiyatın) olabileceğini söyledi. Ve ben aracı çarptığı ana kadar farketmedim. Hala nasıl olduğunu anlamış değilim ama hatanın çoğunun bende olduğunu biliyorum.Kaza ise ;çarpan kişi anayolda önünde olması gerekenden yavaş seyreden aracı hızlı bir şekilde sollamış. Önündeki araç telefon konuşması yapıyormuş ve yavaş ilerliyormuş ki bende 3 yönlü o kocaman kavşakta bu yavaş araç dışında bir araç göremedim. Kendisi de beni görememiş. Sağ olsun üniversite kavşağın etrafındaki refüjleri insan boyundaki makiler ile kaplamış ,bide reklam panosu  konulması (benim sağım) tam bir hizmet olmuş. Ancak tüm bunlara rağmen çarpan aracın yol üstünlüğü olması ve benim bu bahanelerim hatanın benim olması gerçeğini değiştirmiyor. Daha sigortadan rapor gelmedi ama muhtemelen kusurlu taraf ben çıkarım. Samimiyetinize güvenerek çok uzattım sanırım hemen sadede geleyim. Benim bir kaç sorum var.

((((Edit : Araç serviste ,kasko delindi ki delinsin.Bu günler için var olduğunu düşünüyorum.

*Sağ far camı kırıldı, cam değişmediğinden far komple(chipi ve içindeki 4 adet  farı hariç) değişecekmiş 2 bin tl civarı tutacağı söylendi.

*tamponun boyanacağı ve darbe sönümleyicilerin değişeceği,muhtemel hasarlar var ise (far yıkama motoru, park sensörü vb gibi) 300-800 arası tutabileceği.

*sağ ön çamurluk parçasının 415 tl civarı değişeceği söylendi. Ki zaten benim açımdan dananın kuyruğu burada koptu diyebilirim.))))

1. Ön çamurluğun değişmesi (415tl) , bir arkadaşım tarafından aracın ilerde satılması halinde 2-3 bin tl fiyat kırılmasına neden olacağını söyledi. Tabi ben nedenini sorduğumda orjinali gibi olmazmış dedi. Sanayide yapılsa fiyatı azalmazmış dedi. Benim anlamadığım birebir aynı orjinal parçanın yerine sanayide düzeltilmiş ve muhtemelen boya olduğunda ton farkının kaçınılmaz olacağı,metalin ısıyla uzayıp sol taraf gibi simetrik oturamayacağı , belki uzaktan olmasa da yakından bakılınca görülecek olan kusurlar vb.  olabilecek bir işlem niçin kaybettirmiyor da diğer işlem aracın fiyatını kaybettiriyor. Üstüne üstlük serviste tüm değişen-yapılan parçaların kaydı tutulacak olmasına rağmen. Sanayide yapılan bu işlemde ne yapıldığı,belki mekanikte değişen onarılan olduğunda kaydının olmaması,eksperin bile gözünden kaçabilecek bence şeffaf olmayan bu işlem niçin daha kıymetli? Bu konuda ki Değerli görüşlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Şahsen ben 2. el bir oto alacak olsam servis-kasko güvencesi olanı tercih eder,raporlarını ister ona göre karar verirdim. Sanayide kime,nasıl, ne şekilde, ne değişmiş , orjinal mi değil mi soruları ile uğraşmak istemezdim.

2. Bu yıl yenileyeceğim kaskom ve sigortam bu durumdan (3000-4000 arası tutacak sanırım) ne oranda etkilenir. Bunun bir hesaplaması vb. nasıl yapılmaktadır? Geçen yılkinin aynısı olur indirim alamassın diyen var. Geçen yıla göre 300-500 fazla verirsin diyen de var. Aracımın da, kazanın da hayatımda ilk olması beni bu sorulara ve isyanlara gark etti.

--Bunlarda kuş çarpmış olan vosvosumun çizilmiş fiyakasının resmi. Emin olun kuşta bu denli bir hasar yok...Hoş bizim vosvosta da çok bir hasar yok ama daha 1 yaşına girmedi.Çok toy yakalandı hayatın gerçeklerine :)

WP_20161005_11_53_42_Pro.jpg

WP_20161005_09_23_19_Pro.jpg

IMG-20161005-WA0006.jpg

Entısı.JPG

geçmiş olsun , Allah beterinden korusun.

hocam öncelikle geçmiş olsun benzer bir kazayıda duran trafikte ben yaşadım sağ farım değişti çamurlugun ucu düzeldi tampon kısmen boyandı kaskoyu deldirdim tabik 800 tl civarı tuttu bunda tabi benim farların holojen olmasının farkı var çamurluk için cifi pamuga dokun boyayı kaldırmamış çünkü o beyazlık temizlencektir büyük ihtimal daha sonra makina ile düzeltilebilir bu dışa doğru çeken makinalar var ama usta tabikide degiştirelim gitsin diyecektir. değer kaybına gelcek olursak usta bana saç aksam boyanmadıgı ve değişim olmadıgı sürece deger kaybı yaşanmayacagını soyledi .

Gecmis olsun, cana gelecegine mala gelsin tabiki. Skmayin caninizi artik olan olmus maalesef. 

Tekrar gecmis olsun.

Sayın @Yunus Emre görüşleriniz için teşekkür ederim. İşte benim sorduğum soruda bu? Neden birebir orjinali değilde, işlem görmüş ve orjinalliği bozulmuş olan parça daha değerli? Bizim ülkemize özgü bir sitem mi? Nedir bunun mantığı ?

değer kaybına gelcek olursak usta bana saç aksam boyanmadıgı ve değişim olmadıgı sürece deger kaybı yaşanmayacagını soyledi .

Sayın@Rust teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

Çok geçmiş olsun, üzüldüm ben de. Umarım tertemiz olur yine.

@neokaos bu işin mantıgını bende çözemedim açıkcası şimdi benim farım dişleri kırıldı diye  degişti ama orjinali takıldı serviste o zaman benim araçtanda far parasınımı düşecez satarken 

@neokaos

Değerli Hocam 

Öncelikle geçmiş olsun.

Servis resmen sallamış.

İlk sorum başka alternatif servis var mıdır?

Yoksa dahi telefonla en yakın şehirdeki servise telefonla durumu tarif edip gerekiyorsa WhatsApp tan fotoğraflarını gönderin. 

Alacağınız yanıta göre kararınızı verin.

İlk olarak siz nasıl isterseniz sizin isteğinizi yerine getirmeliler.

Allah aşkına bu kadar küçük bir ezik için koca parçayı neden değiştirecekler? Kendilerine nasıl kolay gelecekse ve nasıl daha yüksek maliyet çıkaracaklarını hesap ederek size bunu söylemiş olabilirler. Ne demek gönderiyorum tutturamamak? Ellerinde ölçü kalıp ve bir dolu ölçüm aleti var. Beceremiyoruz desinler siz de sanayide yaptırırsınız. Orada gayet sanatkar usta ve kalfalar var...  Ne istediğinizi net olarak söyleyin Hocam. Avuç içi kadar boyayla kurtulacaksınız. İlanlardaki malum deyim yerine gelecek. :) Komple parça değişirse insanın aklına ciddi bir kaza olduğu ve tamir olsa bile orasından  burasından titreşim ses veya arıza ortaya çıkacak sanarlar. 

Türkiye'de boya ve değişen parça hakkında histeri derecesinde takıntı var. Sanki bir araç hurdalardan toplanarak bir araya getirilmiş veya çarpışan arabaya olarak kullanılmış muamelesi yapılıyor. Aslında bu kaygılara hepten haksız veya saçma da denemez çünkü boya konusunda bu kadar titiz olunmasını özellikle önden çekişli bir araç önden ciddi bir kaza geçirmişse her şey birbirine giriyor ve asla ön düzen eskisi gibi tutmuyor veya motor şanzıman kazadan önceki kadar sorunsuz sessiz çalışmıyor. İşte merak ettiğiniz sorunun yanıtı bu.

Cana gelmemiş olması en büyük teselli değerli Hocam 

hocam cok gecmiş olsun arkadaşları dediği gibi cana gelmesin de çıkan paranız olsun. 

Hocam gecmis olsun bizim turkiyede degisen parca var dedin mi hemen uzaklasirlar bende cok kiziyorum bu konuya Allah kimsenin basina vermesin degisen parcasi olmasin ama 15-20 parca boya olsun ona hemen 3-5 parca boyasi var derler degisen yok derler sanki ikinci el malzeme takiyorlar takmayin kafaniza yaptirin serviste . araciniz icin cikacak 3-4 bin tl lik hasar kaydi arabanizin degerini durusmez muklaka bir alici bulursunuz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@neokaos Hocam çok geçmiş olsun Allah bir daha yaşatmasın. 

Bence çamurluğu değiştirmek yerine çekme yöntemi ile düzelttirin ve gerekirse lokal boya yaptırın. Far mecbur değişecek ona yapacak bir şey yok malesef. Far yıkama vb kırıldıysa onları da değiştirin. Tamponda herhangi birşey görünmüyor ama gerekirse ona da boya yapılabilir. 

Benim önerim far, far yıkama vb parçaları serviste değiştirin. Çamurluk ve tamponu dışarda hallettirin. Bu hasar için çamurluk değiştirmeye gerek yok bence. 

........

((((Edit : Araç serviste ,kasko delindi ki delinsin.Bu günler için var olduğunu düşünüyorum.

*Sağ far camı kırıldı, cam değişmediğinden far komple(chipi ve içindeki 4 adet  farı hariç) değişecekmiş 2 bin tl civarı tutacağı söylendi.

*tamponun boyanacağı ve darbe sönümleyicilerin değişeceği,muhtemel hasarlar var ise (far yıkama motoru, park sensörü vb gibi) 300-800 arası tutabileceği.

*sağ ön çamurluk parçasının 415 tl civarı değişeceği söylendi. Ki zaten benim açımdan dananın kuyruğu burada koptu diyebilirim.))))

1. Ön çamurluğun değişmesi (415tl) , bir arkadaşım tarafından aracın ilerde satılması halinde 2-3 bin tl fiyat kırılmasına neden olacağını söyledi. Tabi ben nedenini sorduğumda orjinali gibi olmazmış dedi. Sanayide yapılsa fiyatı azalmazmış dedi. Benim anlamadığım birebir aynı orjinal parçanın yerine sanayide düzeltilmiş ve muhtemelen boya olduğunda ton farkının kaçınılmaz olacağı,metalin ısıyla uzayıp sol taraf gibi simetrik oturamayacağı , belki uzaktan olmasa da yakından bakılınca görülecek olan kusurlar vb.  olabilecek bir işlem niçin kaybettirmiyor da diğer işlem aracın fiyatını kaybettiriyor. Üstüne üstlük serviste tüm değişen-yapılan parçaların kaydı tutulacak olmasına rağmen. Sanayide yapılan bu işlemde ne yapıldığı,belki mekanikte değişen onarılan olduğunda kaydının olmaması,eksperin bile gözünden kaçabilecek bence şeffaf olmayan bu işlem niçin daha kıymetli? Bu konuda ki Değerli görüşlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Şahsen ben 2. el bir oto alacak olsam servis-kasko güvencesi olanı tercih eder,raporlarını ister ona göre karar verirdim. Sanayide kime,nasıl, ne şekilde, ne değişmiş , orjinal mi değil mi soruları ile uğraşmak istemezdim.

2. Bu yıl yenileyeceğim kaskom ve sigortam bu durumdan (3000-4000 arası tutacak sanırım) ne oranda etkilenir. Bunun bir hesaplaması vb. nasıl yapılmaktadır? Geçen yılkinin aynısı olur indirim alamassın diyen var. Geçen yıla göre 300-500 fazla verirsin diyen de var. Aracımın da, kazanın da hayatımda ilk olması beni bu sorulara ve isyanlara gark etti.

--Bunlarda kuş çarpmış olan vosvosumun çizilmiş fiyakasının resmi. Emin olun kuşta bu denli bir hasar yok...Hoş bizim vosvosta da çok bir hasar yok ama daha 1 yaşına girmedi.Çok toy yakalandı hayatın gerçeklerine :)

Ekli dosyayı görüntüle 6756
Öncelikle çok geçmiş olsun, Allah beterinden korusun.

0. Kaporta aksamı dışında kalan far, tampon, ön panel, jant, vb. mekanik, plastik, elektrik, elektronik parçalar yetkili serviste ve orijinal yedekleri ile değiştirilmiş ise normalde değer kaybında dikkate alınmaz. Ama bu parçalar yetkili serviste veya dışarıda "onarıldı ise" değer kaybına etkisi olabilir.

0. Yetkili serviste orijinal yedek parça ile yapılan tamirat değer kaybını azaltır. Sanayide servis veya tamirhanede yapılan tamirat değer kaybını artırır.

1. Çamurluk parçanız değişir veya boyanır ise değer kaybı yaratır tahminen %2 ama kesin hasar durumunda ve satış sırasında alıcı ile satıcı arasındaki pazarlığa göre değişir.

1. Çamurluğun çekiçleme, macun ve boyama işlemleri ile onarılması yerine "değiştirilip-boyanması" değer kaybını azaltır.

1. Çamurluğu boyasız onartabiliyorsanız en iyi yol bu olur. Çamurluk boyanacak veya değiştirilecek ise sanayide yaptırmanızı tavsiye etmem, "yetkili serviste" orijinal yedek parça ile işlem görmesi değer kaybını azaltır.

2. Kaskonuzun ne kadar artacağı tamir bedeli ile belli olacak sanırım ama bunu bilmek zor, şirketin fiyat politikasına göre belirlenecek, bekleyip görmekten başka bir yol yok sanki.

Çok dert etmemeye çalışın, boyanacak ise yetkili serviste yaptırın derim. Boyanmadan oluyor ise dışarıda yaptırabilirsiniz.

Tekrar geçmiş olsun

Geri
Üst Alt