VW'de ve Golf'te Lastik Basınç İzleme Sistemleri

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
VW'de ve Golf'te Lastik Basınç İzleme Sistemleri.

Bizdeki sistemde limit bir değerin altına indiğinde veya üstüne çıktığında uyarı devreye giriyor.

Tüm lastikler aynı anda düşerse devreye girmiyor. (Bende 19'a kadar düşmüşler bir keresinde)

Bir gün arızalı bir benzinlik hava pompasının azizliğine uğradım.

Lastik havalarını benzinlikte ayarlayıp yola çıktım. 7-8 km sonra lastik uyarısı başladı...

"Eyvah! şimdi lastik patladıysa bir de uğraş dur.."  diye söylene söylene indim.

Gözle kontrolümde lastiklerde bir şey göremeyince yoluma devam ettim ve ilk benzinliğe girip lastikçiye kadar şişireyim en azından diye pompanın önünde durdum.

Lastiklerin hepsi 33 fakat sağ arka lastiğin 41 psi olduğunu gördüm. Havayı diğerleriyle aynı değerlere düşürünce uyarı kesildi.

Bizde bulunanlar  yalnızca ABS veya ESP sistemindeki verileri kullanarak patlak ya da aşırı şişirilmiş olanın diğerlerinden daha küçük veya yüksek çapa sahip olduğu için bir turunu tamamlaması için dönüşü esnasında daha yavaş veya hızlı olmasına bağlı olarak uyarı verir.

Daha gelişmiş olan ve opsiyonel olarak satılan sistemde ise her lastik sübap kapağı olarak monte edilen ve kablosuz olarak merkezine veri aktaran hassas ölçüm yapan bir basınç ölçerli bir sistemle  lastik basınçları anlık olarak takip edilir.

Bizdeki lastik basınç uyarı sistemi opsiyonel olarak passat'ta alınan lastik basınç izleme sistemiyle hiç bir benzerliği yok.

ancak böyle bir donanım Vw araçlarından bildiğim kadarıyla polo crossover gibi konsept araçlar hariç Passat'ta, Phaeton ve Tuareg'de kullanılıyor.

"premium  lastik basınç izleme sensörleri" de opsiyonel olarak ekleniyor olarak biliniyor ve anlık olarak basınç değişikliklerini takip ediyor.

b56E88.png

Kullanılan sensörler şöyle:

0qzpV8.jpg
zAMpRY.jpg
yMqpdL.jpg

@silvershadow

murat hocam 17 dijon jant lastik basıncı kaç PSI olmalı ? 2 kişi birde 2 yaşında yaramaz mevcut şehir içi kullanım.

Kapılarda ön arka 30 olarak gösteriyor düşük gibi geldi bana !

Redline dedi:
@silvershadow

murat hocam 17 dijon jant lastik basıncı kaç PSI olmalı ? 2 kişi birde 2 yaşında yaramaz mevcut şehir içi kullanım.

Değerli Hocam,

Kapı direğinde bizim gibi standart kullanıcılar için  uyulması gereken  değerler  yazılı plaketteki bilgilerdir.

Sadece ileri düzey kullanıcılar bu basınç değerlerini kendilerince  yorumlayabilir.

Gözümüze bazen az gibi gözüküyor ama gözümüz  yanılabilir ama değerler yanılmaz.

silvershadow dedi:
@silvershadow

Değerli Hocam,

Kapı direğinde bizim gibi standart kullanıcılar için  uyulması gereken  değerler  yazılı plaketteki bilgilerdir.

Sadece ileri düzey kullanıcılar bu basınç değerlerini kendilerince  yorumlayabilir.

Gözümüze bazen az gibi gözüküyor ama gözümüz  yanılabilir ama değerler yanılmaz.
@silvershadow

Murat hocam teşekkürler bayiden alırken arkalar 34 önler 31 di konyadan istanbula 4 kişi arabadayız ortalama 5.9 yaktı.Dün akşam lastiklerin hepsini 30 yaptım kapıda yazan kısımdakileri 15 km fln bir yol yaptım sakin kullanım anlık 10.4 altına düşmedi.

Acaba benim gibi 17 dijon şehir içi kullananlar lastik havalarını kaç psi kullanıyorlar ?

Redline dedi:
@silvershadow

Değerli Hocam,

@silvershadow

Murat hocam teşekkürler bayiden alırken arkalar 34 önler 31 di konyadan istanbula 4 kişi arabadayız ortalama 5.9 yaktı.Dün akşam lastiklerin hepsini 30 yaptım kapıda yazan kısımdakileri 15 km fln bir yol yaptım sakin kullanım anlık 10.4 altına düşmedi.

Acaba benim gibi 17 dijon şehir içi kullananlar lastik havalarını kaç psi kullanıyorlar ?
Değerli Hocam,

o değerler şehirler arası kullanım için doğrudur.

Şehir içerisinde 30 psi dır.

silvershadow dedi:
@silvershadow

Değerli Hocam,

@silvershadow

Değerli Hocam,

peki hocam burada şehiriçi şehirlerarası kavramlarını neye göre belirliyoruz? gittiğimiz rotanın karakteristiği mi? uzunluğu mu? dur-kalk sayısı vs?

bir de serkan hocam bu nasıl bir 15 km'ydi? tüketiminizden ürktüm.  :) @Redline

Ben 32 yaptım.  Jantın eğilmesini bir nebze engeller düşüncesiyle. Bir lastik tamircisi arkadaş da böyle önermişti. Doğru mudur yanlış mıdır bilemiyorum tabi. Yolcu ve yük kapasitesine göre de bir değişiklik yapmıyorum. 

ismailglf dedi:
Ben 32 yaptım.  Jantın eğilmesini bir nebze engeller düşüncesiyle. Bir lastik tamircisi arkadaş da böyle önermişti. Doğru mudur yanlış mıdır bilemiyorum tabi. Yolcu ve yük kapasitesine göre de bir değişiklik yapmıyorum.
Hocam öncelikle forumumuza hoş geldiniz. Lütfen kendinizi tanıtınız ve araç bilgilerinizi imzanıza yazınız ;)

30 şehir içi önerilen değerdir. Uzun yolda biraz daha fazla basmak iyi olur.

@silvershadow

murat hocam teşekkürler.

@maniax

arada bir basmış olabilirim anlık bakıyorum 10.4 altına inmiyor gerçekten araç yeni ondanmıdır diycem :)

Redline dedi:
@silvershadow

murat hocam teşekkürler.

@maniax

arada bir basmış olabilirim anlık bakıyorum 10.4 altına inmiyor gerçekten araç yeni ondanmıdır diycem :)
tam da sizin konfigürasyondan alma arefesindeyim. genel ortalama nasıl?

maniax dedi:
@silvershadow

murat hocam teşekkürler.

@maniax

tam da sizin konfigürasyondan alma arefesindeyim. genel ortalama nasıl?
@maniax

hocam aracı konyadan aldım, 140 yukarısına çıkmadım 70 aşağısına inmedim körfezde 2 defa 45 dk trafik gördüm klima açıktı 4 kişiydik istanbula 1 depo benzin ile geldim 225tl lik benzin almıştık konyada.ortalama 6.1 di.

Dün akşam 15km kısa mesafe yaptım trafik yok biraz basmış olabilirim anlık ortalama 10.4 görünüyordu trafik fln da yok.Araç şuanda 770km de.Aracı öle makul kullanmak çok zor dokununca turbo giriyor devreye gaza basasın geliyor :) Cumartesi biraz yol yapıcam istanbul içi öle bakıcam basmadan kullanmaya çalışıcam.

@yusuf

ortalama hızı hatırlmaıyorum istanbul içi 90-100 geçmem ama.

maniax dedi:
@silvershadow

Değerli Hocam,

@silvershadow

Değerli Hocam,

peki hocam burada şehiriçi şehirlerarası kavramlarını neye göre belirliyoruz? gittiğimiz rotanın karakteristiği mi? uzunluğu mu? dur-kalk sayısı vs?

bir de serkan hocam bu nasıl bir 15 km'ydi? tüketiminizden ürktüm.  :) @Redline
Şehir içi demekle kastedilen; " aracın kullanılacağı hız aralığıdır."

Yüksek hızlara çıkılmayan, yüksek hızlarla viraj alma, yüksek hızın yarattığı downforce etkisine maruz kalmama, sert frenleme  dolayısıyla aracın ağırlık dağılımında ani değilim ve sonuç olarak lastiklere aşırı yük binmesi gerçekleşmeyeceği için... minimal değerler gözetilir.

Bu değerler aracın donanımına göre de değişebiliyor, ağırlığına, motor hacmine göre de...

Detaylı bir yazım vardı bu konuda, buraya aktarınca sizi de haberdar ederim... ;)

@yusuf

Hoşbulduk Hocam, yanıt için teşekkürler. imza işini hallettim. Kayıt esnasında bulamamıştım, Siz deyince hallettim.

Geri
Üst Alt