Kış Öncesi Hazırlıklarınız

OnurJZ389

Üye
İsim
Onur
Merhaba arkadaşlar,

Belki geçtiğimiz kış konusu açılmıştır, o zamanlar üye olmadığım için bilemiyorum. Konularda arattım bulamadım ben de yazayım dedim. Malum önümüz kış, hava 2 gün bozdu yağmur yağdı kış hazırlıkları aklıma gelmeye başladı :)

Bir de uzmanların bu kış için LA NINO uyarısı var. Geçtiğimiz yıllarda El Nino etkisi varmış da bu sene La Nino etkisine girmişiz. El Nino sıcak akıntılar La Nino soğuk akıntılarmış da falan filan. Gerçi her sene kış öncesi "Yüzyılın kışı geliyor" diye haberler çıkar.

Kış lastikleri ile gayet bilgilendirici bir başlık zaten hali hazırda mevcut. Bunun dışında kış mevsimine girmeden önce aracınız hakkında yaptığınız spesifik hazırlıklar nelerdir? Halı paspaslardan kauçuk paspaslara geçmekten tutun da, kaporta-boya koruma olsun mekanik anlamda olsun yaptıklarınızı paylaşır mısınız?

arac henuz 2 aylık olunca hiçbirşey yaptırmayacımı biliyorum ve bu mutlu ediyor :)

sadece kıslık lastikler takılacak yeni jantlarla o kadarcık

@OnurJZ389

Değerli Onur Hocam 

Faydalı bir paylaşım konusu olacaktır. 

Elinize sağlık.

Bana kalırsa

1. Kışlık lastikler 

2. silecek suyu antifiriz eklemesi

3. 3D ve hatta 4D paspas lar

4. Silecek lastiklerinin kontrolü.

5. Lastiklere takmak için zincir tedariki

Şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar.

Karda aracın üstü örtülse iyimi kötümü olur?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Karda aracın üstü örtülse iyimi kötümü olur?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Değerli Hocam;

Araç için en zararlı şeylerden biri kimyasallar ve nem.

Kar hava ne kadar temizse o kadar temiz. Yani asit yağmuru kıvamında bol egsozlu ve serbest radiklali :)

Üzerine biriken kar hele de buz haline gelince tozlarla bir araya gelip bu kimyasalların akıp gitmesine mani olacaktır. 

Bu da kuş pisliği nasıl kaldığında boyaya işlerse işte öyle işler aracın her yanına.

Kar toprağın üzerine bir örtü gibi koruyorsa bile araçların canını okuyor. Yağmur olsa akıp gidiyor ama buz öylece kalıyor.

Kar kış ve buzla yaşayan yabancı ülkelerde itina ile temizlediklerini izledikçe kendimce bulduğum nedenler...

Benim kadar paranoyaklar ise şunu bile hesap edebilirler:

Araç tozlu veya kirliyse;  kar görmemiş vatandaşlarımızın kar topu oynamak maksadıyla ellerini sürttükerinde aynı beni yıka yazan acımasızlar misali zımparayla boyaya hatıra bırakacaklar...

Aman Allahım...

gökyüzünden masum kar tanecikleri değil de sevgili Golf'üme kast edecek minik canavarlar paraşütle indirme yapıyorlar...

:000293-medium:

ben geri vitese taktigimda arka silecegin calismamasini ayarladim. ilk aklima gelen oydu cunku ilk aldigimda kisti ve her geri vitese taktigimda arka silecegin buz uzerinde cikardigi ses icimi sizlatmisti... :)  kapandigini sonradan farkettim.

Karlı akşamlarda, aracınız dışarıdaysa sileceklerle ilgili ne gibi önlemler alıyorsunuz?

ha bide gecen sene a101 den 2 adet 5lik cam suyu almistim duruyolar oyle.. eski aracimda susuz surekli kullaniyodum. ama aksami temiz tutuyorlar ve is goruyorlardi. lakin haznede kirec ve tortu gordum sanki. golfe kullansakmi acaba ne dersiniz. hic su kullanmadan dokeyim diye dusunuyordum.

Karlı akşamlarda, aracınız dışarıdaysa sileceklerle ilgili ne gibi önlemler alıyorsunuz?
* Sileceklere tabii ki servis konumu  ama arka sileceğin elle kaldırılması 

*  camlara gazete kağıdı  (dört kenarı itina ile tükürükle yapıştırılmış :)  )

* Kayan acemiler için aracımızın lastik bariyerler misali görev yapmaması için trafikten mümkün olduğunca ücra bir yere konması.

* -15 lere kadar denendi. Herhangi bir sorun görülmedi buzları çatır çatır kırarak açılıyor  ancak yine de Katlanır ayna varsa otomatik katlama özelliğini kapatmak.

Geri
Üst Alt