Golf 7 Doğru lastik basıncı ne olmalıdır?

Bugün kış lastiklerini değiştirdim.
Lastikçi 34psi basınca rica ettim 30 olarak düzeltmesi için, eleman benimle neredeyse tartıştı, inat etti ama sonunda ayarladı.
Kapıda 29 ve 33 psi ibareleri var. 2 kişi tek bagaj için. Kafa karıştırıcı. Serviste 32 ye ayarlıyor??
@silvershadow hocam da 29 psi önermiş. Biraz inik görünüyor lastikler ama kurala uymak lazım.

Not: lastikler hankook jant dover.

Bugün kış lastiklerini değiştirdim.
Lastikçi 34psi basınca rica ettim 30 olarak düzeltmesi için, eleman benimle neredeyse tartıştı, inat etti ama sonunda ayarladı.
Kapıda 29 ve 33 psi ibareleri var. 2 kişi tek bagaj için. Kafa karıştırıcı. Serviste 32 ye ayarlıyor??
@silvershadow hocam da 29 psi önermiş. Biraz inik görünüyor lastikler ama kurala uymak lazım.

Not: lastikler hankook jant dover.
Değerli Hocam, 

32 psi değeri şehir dışında ve şehir içinde karışık kullanım ya da her biri için ayrı ayrı basınç ayarlama zahmetine girmek istemeyenler içindir. 

29 psi lastikler ışık gibi görünse de en uygun değerler Hocam. Bizzat yaşayarak tecrübe ettiğim için 40 km/s gibi düşük hızlarda dahi kayabildiğini; fabrika değerlerini kullandım sonrasında. .

Herzaman icin uretici firmanin verdigi degerleri kullanmak en iyi sonucu verecektir. Bircok testleri yapip bu sonuclara gore degerleri veriyorlardir. Hernekadar inik gibi gorunuyor olsada yazlik lastiklerim icin 29 kış lastiklerim icin 31 degerini tercih ediyorum. Kış lastikleri icin fabrikasyon bir deger bulamadim biraz kafama gore verdim gibi oldu :)

@silvershadow hocam şimdi kafam karıştı benim . 4 lastik de 29 da mi olmalı. Sıcak ve soğuk havalarda da bu şekilde mi ? 

@silvershadow @umitbt  hocalarımın mantığına katılıyorum. Üretici talimatına sadık kalınmalı. Kışlıklar için de aksi belirtilmedikçe standart psi uygulanmalı.

Değerli hocam;

Plakette Yukarıda solda lastik sıcaklığının düşmesi durumunda işareti mevcut..

Sanırım kılavuz kitapçıkta da bu bilgi güncellenmiş olmalı

20160310_205822.jpg.ea0a762fb6d923cda8533364bd626e96.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@silvershadow
Forumda paylaşılan PDF klavuzda bulamadım ancak elimdeki 05.2015 basım tarihli klavuzda konuyu güncellemişler.
image_25882727632_o.jpg

Benim değerler 16 jant için şu şekilde belirtilmiş.

image.jpg

Bugün lastik havalarının kontrolü için lastikçiye uğradım.. Lastiklerin basınçlarını soğukken kontrol edilmesi gerektiğinden her uğradığım da farklı lastikçiye denk geliyorum..  Her lastikçi farklı konuşuyor birisi 30psi-30psi diğeri 32psi-32psi derken bu gün uğradığım lastikçi "bu lastikler 17inch yani büyük ebatlı lastik buna 32psi olmaz 34psi-34psi olmalı dedi ve ayarladı.. Lastik havalarını ayarlarken siboblarda kaçak kontrolü için "tükürüğünü" kullanmasına ayrı bir ayar oldum 8| o siboblara iş bana düştüğünde nasıl dokunacağız yahu  8| neyse konumuz bu değil.. Her lastikçiden ayrı bi ses çıkınca canıma tak etti açtım kapıda ki değerlere baktım sonra da kitapçıla değerleri karşılaştırdım ama kafa daha fazla karıştı..

Kitap ve kapı etiketi Highline 17inch jant kombinasyonlu araçlar için diyor ki;

-Kısmi yükte lastik basıncı: önler 35 psi, arkalar 35psi (en fazla 2 yolcu ve 1 valiz)

-Kısmi yükte konfor lastik basıncı: önler 30psi, arkalar 30psi (en fazla 2 yolcu ve 1 valiz)

-Tam yükte lastik basıncı: önler 35psi, arkalar 41psi (5 yolcu ve bagaj dolu)

Kitap ve kapı etiketi Comfortline 16inch jant kombinasyonlu araçlar için diyor ki;

-Kısmi yükte lastik basıncı: önler 33psi, arkalar 33psi (en fazla 2 yolcu ve 1 valiz)

-Kısmi yükte konfor lastik basıncı: önler 29psi, arkalar 29psi (en fazla 2 yolcu ve 1 valiz)

-Tam yükte lastik basıncı: önler 33psi, arkalar 41psi (5 yolcu ve bagaj dolu)

Şimdi uzun yolda iken tam yükte lastik basınç değerlerine katılıyorum bunda sıkıntı yok..!! Fakat araç kısmi yük altındayken ki değerler biraz kafa karıştırıcı.. Diyelim ki highline araç için konuşalım; kısmi yükte ve 2 yolcu ya kadar bagajda ufak çanta 35psi-35psi ayarlıyalım lastikler beton gibi olucak.. tam tersi kofor lastik basınç ayarlarını 30psi-30psi uygulasak 45yanaklı lastik inik gibi durması bir yana en ufak sağlam bir çukura denk gelsek ya balon yapacak yada jantı eğicez s=alala

@silvershadow @Umut @Nature and cars @yusuf bu konuda arkadaşlarımızın yorumlarını alalım tabi diğer kıymetli arkadaşlarımızın da..?

Edit: Yanlış anlaşılma olmasın yukarıda ki arkadaşlarımızı yazmamın sebebi bu konuda ki paylaşımları sebebiyledir.. Tüm arkadaşarımızın paylaşımı önemlidir..

Highline araç lastik basınç bilgi etiketi;

Ekli dosyayı görüntüle 3703Ekli dosyayı görüntüle 3704

@forzaGilles 15 jant için 30-31 yapıyordum lakin 17ye geçince 34 yaptım. Daha aşağısı bizim kötü yollara gelmez. 

Bugün lastik havalarının kontrolü için lastikçiye uğradım.. Lastiklerin basınçlarını soğukken kontrol edilmesi gerektiğinden her uğradığım da farklı lastikçiye denk geliyorum..  Her lastikçi farklı konuşuyor birisi 30psi-30psi diğeri 32psi-32psi derken bu gün uğradığım lastikçi "bu lastikler 17inch yani büyük ebatlı lastik buna 32psi olmaz 34psi-34psi olmalı dedi ve ayarladı.. Lastik havalarını ayarlarken siboblarda kaçak kontrolü için "tükürüğünü" kullanmasına ayrı bir ayar oldum 8| o siboblara iş bana düştüğünde nasıl dokunacağız yahu  8| neyse konumuz bu değil.. Her lastikçiden ayrı bi ses çıkınca canıma tak etti açtım kapıda ki değerlere baktım sonra da kitapçıla değerleri karşılaştırdım ama kafa daha fazla karıştı..

Kitap ve kapı etiketi Highline 17inch jant kombinasyonlu araçlar için diyor ki;

-Kısmi yükte lastik basıncı: önler 35 psi, arkalar 35psi (en fazla 2 yolcu ve 1 valiz)

-Kısmi yükte konfor lastik basıncı: önler 30psi, arkalar 30psi (en fazla 2 yolcu ve 1 valiz)

-Tam yükte lastik basıncı: önler 35psi, arkalar 41psi (5 yolcu ve bagaj dolu)

Kitap ve kapı etiketi Comfortline 16inch jant kombinasyonlu araçlar için diyor ki;

-Kısmi yükte lastik basıncı: önler 33psi, arkalar 33psi (en fazla 2 yolcu ve 1 valiz)

-Kısmi yükte konfor lastik basıncı: önler 29psi, arkalar 29psi (en fazla 2 yolcu ve 1 valiz)

-Tam yükte lastik basıncı: önler 33psi, arkalar 41psi (5 yolcu ve bagaj dolu)

Şimdi uzun yolda iken tam yükte lastik basınç değerlerine katılıyorum bunda sıkıntı yok..!! Fakat araç kısmi yük altındayken ki değerler biraz kafa karıştırıcı.. Diyelim ki highline araç için konuşalım; kısmi yükte ve 2 yolcu ya kadar bagajda ufak çanta 35psi-35psi ayarlıyalım lastikler beton gibi olucak.. tam tersi kofor lastik basınç ayarlarını 30psi-30psi uygulasak 45yanaklı lastik inik gibi durması bir yana en ufak sağlam bir çukura denk gelsek ya balon yapacak yada jantı eğicez s=alala

@silvershadow @Umut @Nature and cars @yusuf bu konuda arkadaşlarımızın yorumlarını alalım tabi diğer kıymetli arkadaşlarımızın da..?

Edit: Yanlış anlaşılma olmasın yukarıda ki arkadaşlarımızı yazmamın sebebi bu konuda ki paylaşımları sebebiyledir.. Tüm arkadaşarımızın paylaşımı önemlidir..

Highline araç lastik basınç bilgi etiketi;

Ekli dosyayı görüntüle 3703Ekli dosyayı görüntüle 3704
Değerli Ali Hocam 

Plakette 29 psi için gösterdiği durum düşük sıcaklıkta geçerlidir.

Fabrika verileri yıllara ve donanıma göre değişmektedir. 

Bizim paylaştığımız veriler genellikle benzinli güç ünitesine sahip araçlar içindir. Oysa sizin aracınızın dizel güç ünitesine sahip olduğundan ağırlık farkı ve dolayısı ile basınç farkı doğaldır.

Plakette yer alan en üstteki değerler yüksüz durumdaki aracın sahip olması gereken basınç değerlerine aittir. Bu değerler ortalama hız, sıcaklık ve yol koşullarinda optimum yıl tutuş ve fren değerlerine sahip olduğu için fabrika tarafından önerilmiştir.  

Ben dışına çıkmak mümkün ama şehiriçi ancak şehir içi hızları alabilecek uygun yol koşullarına sahip guzergahlarda mümkün.  Deneme yanılma metoduyla daha iyisini bulmanız mümkun. Daha az değil daha fazla hava basmak koşulu ile... Ben de denemelerimin neticesinde  dover jant için şehir dışında 31 şehir içinde 29 uyguluyordum. 

@forzaGilles

Ön arka eriketteki değerleri Aynen uygulamak şartıyla hepsi olur. Normalde 1. sırayı kullanmalısınız. Lastikler sert de olsa.

2. sıra için şehir dışına Otoyol vb. hiç çıkmamanız gerekir.

3. sıra çok istisna yılda 1-2 kere yüklü seyehat koşullarında olur.

En önemli 2 husus:

1. Arka ve ön değerleri aynen alıp değiştirmemelisiniz. Çünkü lastik basınçları konfor ile ilgili olarak değil aracın aşırı veya az dönerliği için belirlenmiştir.

2. Soğul olarak ayarlanmalılar. Eğer sabah evin önünde değil de petrol istasyonuna giderek ayarlıyorsanız önlere +3 arkalara +2 psi mutlaka ilave etmelisiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ön arka eriketteki değerleri Aynen uygulamak şartıyla hepsi olur. Normalde 1. sırayı kullanmalısınız. Lastikler sert de olsa.

2. sıra için şehir dışına Otoyol vb. hiç çıkmamanız gerekir.

3. sıra çok istisna yılda 1-2 kere yüklü seyehat koşullarında olur.

En önemli 2 husus:

1. Arka ve ön değerleri aynen alıp değiştirmemelisiniz. Çünkü lastik basınçları konfor ile ilgili olarak değil aracın aşırı veya az dönerliği için belirlenmiştir.

2. Soğul olarak ayarlanmalılar. Eğer sabah evin önünde değil de petrol istasyonuna giderek ayarlıyorsanız önlere +3 arkalara +2 psi mutlaka ilave etmelisiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Değerli hocam,

hepsini ilk sıradaki 33 yapmak istiyoruz diyelim, evde makine olmadığına göre, yakındaki lastikçiye gidip hepsini 35-36 mı yapacağız?, 1-2 km lastiklerin ısınması için yetiyor mu?

Geri
Üst Alt