Golf 7 Doğru lastik basıncı ne olmalıdır?

@erkanze Hocam üstteki değer normal gündelik kullanım için solda ön lastik sağda arka lastik basıncı, altta ise tatile giderken örnek araba tıka basa dolu ön teker ve arka teker basınçları, yani aynen Muhammed Hocamızın yorumladığı gibi

iPhone using Tapatalk

Şimdi bu etikette üstte iki Ada'm bir çanta karşısında iki sıra değer var ve ikiside aynı, alttakinde 5 kişi 3 çanta karşısında yine iki değer ve farklı basınçlar var ?? Anlayabilen var mı?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Değerli Hocam;

Maksimum iki kişi ve bir bagaj için ilk değerler olan 29 PSI olmalı.

Maksimum yükte 5 kişi ve full bagaj veya..Yüksek hızda kullanılacaksa ön lastikler :33 PSI. Arka lastikler 41 PSI 

Ama hep gözden kaçar. ...

Stepne her daim 61 PSI 

Değerli Hocam;

Maksimum iki kişi ve bir bagaj için ilk değerler olan 29 PSI olmalı.

Maksimum yükte 5 kişi ve full bagaj veya..Yüksek hızda kullanılacaksa ön lastikler :33 PSI. Arka lastikler 41 PSI 

Ama hep gözden kaçar. ...

Stepne her daim 61 PSI 
Hocam o yere basmayınca aklıma gelmedi inanın :) bu neymiş ya diye de baktım halbuki :)

Durbanlarda kac yapmaliyiz acaba. Ben genelde yaz kis 31-32 gibi kullaniyorum her benzicinin saati malum farkli gosteriyor. En sonunda Çinden saat siparis ettim :)  ona gore ayrliyorum

http://www.michelin.com.tr/otomobil-lastikleri/ogrenim-paylasim/bakim-kilavuzu/soguk-havada-isinize-yarayacak-ipuclari

Havalar soğuduğunda, lastik hava basınçlarınız düşmektedir. Örneğin, bir lastik 20ºC’de 2 bar (29 psi) şişirildiyse, lastik hava basıncı 0ºC’de sadece 1,8 bar (26 psi) okunabilmektedir. Lastik hava basınçlarınız soğuk havada kontrol ettiğinizde düşükse, taşıt imalatçısının tavsiyelerine göre lastikleri yeniden şişiriniz.

Kış aylarında lastiklerin şişirilmesi

Tavsiyemiz:

Lastik hava basınçlarınızı soğuk lastiklerle ayarlarken (dışarıdaki ortam sıcaklığında lastik sıcaklığı) araç üreticisinin tavsiye edilen basınçlarına ayarlayınız.

Lastik hava basınçlarınızı sıcak bir garaj veya atölyede ayarlarsanız, araç üreticisinin tavsiye edilen basınçlarına 0,2 bar (3 psi) ilave ediniz. Bu ise sizin soğuk havayı telafi etmenizi ve doğru hava basıncıyla kullanmanızı sağlayacaktır.

--------------------------------------------------------------

NOT: Lastik basınçlarının fabrika tarafından beyan edilmesinin sebebi, taşıtınızın AŞIRI DÖNER / AZ DÖNER karakteristiğini korumaktır. Yani:

- sert / yumuşak gibi subjektif kriterler yerine,

- taşıtınızın boş/dolu olmasına göre fabrikanın öngördüğü (depo kapağında, kitabında yazan) değerler,

- Michelin uyarısı da dikkate alınarak yapılan ilave

Taşıtınızın az döner / çok döner öngörülen özelliğini viraj vb. durumlarda korumasını, yani güvenliğinizi sağlamak için gereklidir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Direksiyonun normalden daha sert olduğunu fark ettim benzin ciye uğrayıp lastik havalarını 33 yapayım düşündüm,hava basıncı 29'dan başladı ve dört lastiği de 33 olarak ayarladım,25km bir yoldan gelmiştim lastikler biraz ısınmış olabilir diye 32 olarak ayarlamadım. Dreksiyon çok hafifledi ve süspansiyonlar daha sert çalışmaya başladı. Lastikler goodyear ug8 205/55/16. Doğru lastik basınç ayarının nekadar önemli olduğunu bir kez daha anladım. 1-2psi yüksek yada düşük hava değeri deyip geçmemek lazım. Lastikler soğukken mutlaka en az ayada bir kere basınç ayarları kontrol edilmelidir diyorum.

2015 sıfır ayarında dover jant lastik takımı aldım:)) lastikler conti 5. Benim dover jantlarda çizik vardı ve lastikleri üç kış kullanmıştım,bir tanesi yanaktan yaralıydı,lastikçı takas için 400tl istedi kabul ettim hemen değiştik araba oldu saat &:  otoparkta aracımın arka çamurluğunu vurmuşlar yarın ustaya bırakacağım,arabaya da söyle bir boya koruma yapsın,ön tamponda çizikler var boyatsın falan. Forum kapalı olduğu zamanda  bendeki gelişmeler bunlar.

erkanze dedi:

Dover jant bildiğin Türk malı
emoji47.png

Golf ü artık daha çok seviyorum :)

erkanze dedi:
fa4eafb92387ae78ac3e82cd24276e80.jpg
Dover jant bildiğin Türk malı [emoji47]

Doverlar CMS tarafindan uretiliyor. Kalitesi cok iyi sikintiniz olmasin.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Lastik havalarını 32 olarak ayarladım randımanlı :'(  Dover jantları çok sevdiğimden eski doverleri yeni doverle takas yaptım &:  DOVER

erkanze dedi:
fa4eafb92387ae78ac3e82cd24276e80.jpg
Dover jant bildiğin Türk malı [emoji47]

Hocam jantları lastikler takılı halde tartma imkanınız var mı acaba ?

Maalesef yok tartım yok garajda olsa ne demek

Continental Conti Premium Contact 5 205/55R16 91V Çok yumuşak bir lastikmiş,yürüyen aksamın ömrü bu lastiklerle çok daha uzun olur

erkanze dedi:

Dover jant bildiğin Türk malı
emoji47.png

Değerli Hocam, 

Daha önce de bahsi geçti diye hatırlıyorum. 

İzmir'de CMS fabrikalarında üretiliyor Mercedes , BMW ve VAG grubu araçların jantları 

Geri
Üst Alt