Golf 7 Doğru lastik basıncı ne olmalıdır?

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
LASTİK BASINÇLARI:

Fabrika verileri comfortline araçta sadece 1 yolcunun olduğu ve bagajın olmadığı durumlarda önler ve arkaları 29 psi olarak belirtiyor.

Fakat bu verilerin aracın donanımına göre değiştiğini daha geçen günlerde fark ettik

Buna göre bu veriler (yüksüz, 2 kişi) aslında Highline'da 32 olarak belirtilmiş.

Ancak pratikte/ yakıt tüketimine etkilerini gözleyerek ve görsel olarak lastik profilinin 29 psi'da çok düşük olması nedenlerinden ötürü 32  olarak ayarlanmasının ideal olduğuna kani olanlardandım.... Sonraları 29 olduğuna karar verdim deneme yanılma yoluyla.

Ortalamanın üstündeki yüklerde ve hızlarda;

ayrıca ve özellikle bagaj ve 4 yolcuyla istiap haddini aşmadan yapılacak yolculuklarda 

önler:33  psi

arkalar: 41  psi

olarak önerilmiş....

Lastik firmalarının önerilerini özetlersek şunlar olacak....

1. Tüm lastikleriniz,

a) Aracın özellikle güneş altında kaldığı saatlerden önce

maksimum 1-1.5 kilometrelik ve yüksüz güzergah sonunda; yani lastikler soğukken

c) Mümkünse benzin istasyonlarındaki pompalardan değil de bir lastikçilerde kontrol edilmeli. Çünkü yakıt istasyonlarındakilerin pek çoğu arızalı veya hatalı göstergeye sahip.

2. Bagajdaki stepnenizin lastik basıncını kontrol ediniz ve maksimum basınç olan 61  psi olarak hava basın.

3. Yakıtınızı herzaman aldığınız yerden sabah erken saatlerde almanızı öneririm.

4. Eğer yolcu ve bagaj durumu değişken olacaksa veya yolcu ve bagajlarınızı indirdikten sonra ama işlerinizin yoğunluğundan ama gittiğiniz yerin küçük bir yerleşim yeri olmasından lastik hava basınçlarını normale çevirme imkanınız olmayacaksa tüm lastiklerinizi 31 veya 32 olarak ayarlayabilirsiniz.

5. Aracın donanım ve gücüne göre de lastik basınçları farklılık gösterebilir.Kesin bilgi 2014 modellere kadar benzin depo kapağında 2014'ten itibaren sürücü tarafı kapı sütununa eklendi.

Örnekler:

2.0 TDI

image.png

140 Beygirlik ACT

image.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
@silvershadow

hocam lastiklerin hepsini 31 olarak lastikcide ayarlatmistim aldıktan sonra. Gecen arkadasım lastiklerin inik duruyo dedi. ben de benzinlige gidip bakayım dedim. Hepsi 32 göründü. makinayı 31 yapmiştim hepsi 31 oldu. Sonra baktım ki hakikaten inik gibi.

Kafama takılan su ki; biz lastiğin doğru basınçta olduğundan hic emin olamayacak miyiz?

Lastiğin inik durması subjektif bi bulgu tabi, acaba 65 yanaklı lastikten sonra 45 yanak inik gibi mi geliyo?

Yakit tüketimimde bariz bi farklılık ya da fazlalık yok ama iyice kafam karıştı.

Lastiklerimin kesin 31 oldugunu ne ya da kim Söyler bana?

@Umut hocamın tchibodan aldığı dijital basınç Göstergeleri net bisey Söyler mi?

maniax dedi:
@silvershadow

hocam lastiklerin hepsini 31 olarak lastikcide ayarlatmistim aldıktan sonra. Gecen arkadasım lastiklerin inik duruyo dedi. ben de benzinlige gidip bakayım dedim. Hepsi 32 göründü. makinayı 31 yapmiştim hepsi 31 oldu. Sonra baktım ki hakikaten inik gibi.

Kafama takılan su ki; biz lastiğin doğru basınçta olduğundan hic emin olamayacak miyiz?

Lastiğin inik durması subjektif bi bulgu tabi, acaba 65 yanaklı lastikten sonra 45 yanak inik gibi mi geliyo?

Yakit tüketimimde bariz bi farklılık ya da fazlalık yok ama iyice kafam karıştı.

Lastiklerinizin markasi nedir bende P7 varken 29 psi la geziyordum yanaklar dik duruyordu continental csc5 e gectim 32 psi yapmama ragmen inik gibi duruyor lastik yanaginin yumusakligi oyle gosteriyor sanirim

maniax dedi:
@erkanwrc

lastikler dunlop sportmaxx rt
Olmazsa bir lastikciye gidip emin olun ben hep eski lastiklerimde de ayni petrolden hava bastim ona gore kiyaslama yaptim ama sanki ön lastikler ozellikle inik gibi duruyor herhalde modeli boyle deyip alistim direksiyonu tam sag tam sol yapinca hele resmen yanakta eziliyor siz 32 yapin fazla takmayin kafaniza cunku surat arttikca tutunma yuzeyi azaliyor dururken ki gibi degil

maniax dedi:
@silvershadow

Değerli Murat Hocam;

İlk olarak size inikmiş gibi görünebilir. Merak ettim şöyle sıkı bir hale gelene kadar hava basayım kaçmış diye baktım. 41 psi falandı sanırım.

Size inik gibi görünebilir fakat doğrusu bu.

Aracı güneşte bıraksanız veya 2 km'den fazla kullansanız fazla çıkartacaktır.

Ayrıca daha önce de söylediğim gibi çoğu Benzinliklerin hava tabancaları bozuk veya kalibrasyonu yok.

Bir kez benzinlikte 31 hava basarak 2 km ilerideki lastikçime gittim. Kaç çıktı tahmin edin? 36....

En sağlamı lastikçinin biri ile anlaşarak onların hassas makineleri ile dolum yapmak.

silvershadow dedi:
@silvershadow

Değerli Murat Hocam;

İlk olarak size inikmiş gibi görünebilir. Merak ettim şöyle sıkı bir hale gelene kadar hava basayım kaçmış diye baktım. 41 psi falandı sanırım.

Size inik gibi görünebilir fakat doğrusu bu.

Aracı güneşte bıraksanız veya 2 km'den fazla kullansanız fazla çıkartacaktır.

Ayrıca daha önce de söylediğim gibi çoğu Benzinliklerin hava tabancaları bozuk veya kalibrasyonu yok.

Bir kez benzinlikte 31 hava basarak 2 km ilerideki lastikçime gittim. Kaç çıktı tahmin edin? 36....

En sağlamı lastikçinin biri ile anlaşarak onların hassas makineleri ile dolum yapmak.
Aslında lastikcide 31 basıldıktan sonra benzincimde 32 cikti fena degil, arada güvenilebilir :D

Dediğinizde çok Haklısınız da anlaşamadım daha bi yerlerle. etraftan gelen inik bu söylemlerine "yok ya lastik basınç sensörüm var benim" şeklinde cevap veriyorum genelde :)

Arkadaşlar merhaba bende bu lastik basıncı konusunda sıkıntı çekiyorum her istasyonda farklı görünüyor.

lastiğim turanza 225/45R17 91W  araçta 2 kişi varken 32 görünüyor ancak bana da lastikler inik geliyor. aracın diesel olması nedeni 32 de performans sorunu ve şehir içinde yakıt tüketim artışı  yaşarım diye düşüyorum. dediğiniz gibi iyi bir lastikçiye gitmeliyim sanırım. önerilerinizi bekliyorum

bu arada adanada olan arkadaşlardan iyi bir lastikçi önerisi olan var mı ?

Lastik havaları az olunca,yakıt artar,lastikler daha fazla ısınır,kasislerde daha fazla sallanma olur:) çok fazla olunca,yol sesi artar,süspnasiyon sertleşir. Normal hava basıncı  önler 32-33 arkalar 31-32-33-34 aracın yolcu ve yük durumuna göre değişir. Bana göre aynı ebat lastiklerin kalıp farkları vardır. Aynı ebat lastikler; 205, yanyana koyup baktığınız zaman, birisi 195, diğeri 225 gibi görünür:) 3 kanal (oluk) 4 kanal. Şahsi görüşümdür tabi, su kaldırır.

Bunlar daha önce de konuşuldu  ama pek çok kullanıcı ihmal eder diye tekrar gündeme getireyim dedim...

Yaklaşık ayda bir mutlaka lastik basınçlarını kontrol ederim,en son hava sıcaklığı 30 derece civarı idi ve 40 psi basmıştım,gece saat 1 gibi hava 17 derece idi ve 4 lastik basıncım 35 idi.Ani sıcaklık artış ve düşüşlerinde lastik basınçlarınızdaki farklar kritik seviyelere gelebilir dikkat edin,tabiiki  lastiğine nitrojen basanlarda bu fark daha azdır.

Lastikler soğuk iken ve de mümkünse 2-3 km mesafaden fazla gitmeden hava basınçları kontrol edilmeli..

Bu tabiki ince yanaklı lastiklerde daha çok önemli,mesela ben 32 psi basınçla geçtiğim çukurda lastiğin balon yapma ihtimalini veya aracın altını sürtme ihtimalini arttırırım...Geliyoooooor laf... 8| Aracı satıp her yılda çatır çatır vergi alıp gidecek yol olmaması vesilesi ile lastik basıncı kontrolu şart,lazım,mühim,gerekli............ 8|

merak ettiğim mevzulardan biri bu 30-31-32 ps yi neye göre seççez

Yunus Emre dedi:
merak ettiğim mevzulardan biri bu 30-31-32 ps yi neye göre seççez
Hocam tamamen ruh hali de diyebiliriz. 30 civarı konfor artar. Uzun yolda daha yüksek basınç iyi olur çünkü yakıt düşer ;)

Benim aracın kapısında 41 ps yazıyor ya. Yuh 41 ps nedir. Bilemedim.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt