TSI ve TDI eksilen motor yağı marka ve cinsi ne olmalı?

tesekkurler dostum. corlu caliskana biraktim yag ile.. yag ve silecek suyunu istemedim 380 li bi fiyat tuttu.. herkese iyi gunler.....

Arkadaşlar merhaba,

Dün "Yağ seviyesini kontrol ediniz" diye sarı bir uyarı aldım.

Durunca kontrol ederim diyerek devam ettim. Durduğumda yağ kapağını açtım ama yanımda hiç peçete olmadığını görünce çubuğu kullanmadan kapağı kapattım. Arabayı yeniden çalıştırınca uyarı gelmedi. Ve de halen gelmedi.

Sizce ne olmuş olabilir? Yağ seviyesini kontrol edip ona göre ekleme yaptırayım mı?

Arkadaşlar merhaba,

Dün "Yağ seviyesini kontrol ediniz" diye sarı bir uyarı aldım.

Durunca kontrol ederim diyerek devam ettim. Durduğumda yağ kapağını açtım ama yanımda hiç peçete olmadığını görünce çubuğu kullanmadan kapağı kapattım. Arabayı yeniden çalıştırınca uyarı gelmedi. Ve de halen gelmedi.

Sizce ne olmuş olabilir? Yağ seviyesini kontrol edip ona göre ekleme yaptırayım mı?
Hocam kontrol ettirmekte fayda var. lakin boş yere ikaz vermez golf. birde yağ filtresini düşünmek lazım bu gibi durumlarda.ordan kaynaklıda yakmış olabılır ikaz ışığını. Yağ motor için vazgeçilmez olandır dikkat etmek azami ölçüde önemlidir.

Değerli @forzaGilles hocam bugün Balıkesirde (Yağcı) servise işim düştü hazır gitmişken 1Kasım'a periyodik bakım için randevu aldım. Kullandıkları yağı sorduğumda Shell Helix Ultra 0w-30 olduğunu söylediler. Bende bunun yerine 5adet 1litrelik  Castrol Longlife 5w.30 almak istediğimi söyleyince  1litrelik yağ satmadıklarını söylediler.Yağı kendiniz getirebilirsiniz isterseniz dediler. Bende aracımın garanti kapsamı dışında kalır mı diye sorduğumda hayır dediler. Şimdi yağı kendim mi  götürmeliyim yoksa kullandıkları yağı kullanmamı tavsiye eder misiniz ? 

Değerli @forzaGilles hocam bugün Balıkesirde (Yağcı) servise işim düştü hazır gitmişken 1Kasım'a periyodik bakım için randevu aldım. Kullandıkları yağı sorduğumda Shell Helix Ultra 0w-30 olduğunu söylediler. Bende bunun yerine 5adet 1litrelik  Castrol Longlife 5w.30 almak istediğimi söyleyince  1litrelik yağ satmadıklarını söylediler.Yağı kendiniz getirebilirsiniz isterseniz dediler. Bende aracımın garanti kapsamı dışında kalır mı diye sorduğumda hayır dediler. Şimdi yağı kendim mi  götürmeliyim yoksa kullandıkları yağı kullanmamı tavsiye eder misiniz ? 
Emir hocam., Yaptıkları nerden baksanız elle tutulur yanı yok ve tamamen yanlış., bir kere yağın 0W-30 değil 5W-30 olması lazım., 0W-30 kullanıyoruz demeleri inanılır gibi değil >: Yine kullanıcakları yağ Shell Helix Ultra değil, Helix Ultra Professional AV-L olması lazımdı! bi kere zaten bahsettikleri standart Helix Ultra yağ bizim için uygun olan VW 504.00/507.00 onayını karşılamamaktadır..! Normalde yetkili bir servisin Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 harici başka bir yağ kullanmaması lazım! Almanya fabrika bu konuda çok hassas ve bu konuda tüm disbürütör ve servislere yazılı olarak servis bülteni yayınlamıştır/göndermiştir ancak nadir de olsa bazı servisler x marka başka bir yağı daha ucuz ve daha fazla kar ve gelir mantığıyla başka bir yağ firmasıyla anlaşma yapabiliyor.! Kullanıcı istediğini yapabilir ama böyle standart dışı bir uygulamayı ülkemiz dışında başka bir yerde göremezsiniz :wacko: Diğer konu sıkıntı olur da araç yağ eksilti (TSI motorun yağ eksiltmesi meşhurdur..) ve siz uzun yola çıktınız acil yağ ihtiyacı doğdu bu esnada Helix Ultra Professional AV-L yağı bulma şansınız çok zor! çok kolay bulunan bir yağ değildir! Bu zamana kadar yakıtı her zaman Shell 'den alırım ara ara shell'in yağ reyonunu incelerim ama bu yağı satan benzinlik daha görmedim. Bir yağın kaliteli olması ne kadar önemli ise bulunabilir olması da en az o kadar önemli., Şahsi görüşüm Shell'in yağ konusunda çok iddalı olmadığını düşünüyorum (istisnai spor araçlar hariç)

Bu durumda ben olsam; Balıkesir'de başka bir yetkili servis var ise ona giderdim., Eğer yoksa çevre illerdeki başka bir servise bakımı yaptırırdım (böyle bir imkanınız ve zamanınız varsa tabi)..,

Bu olasılıkların hiç biri sizin için geçerli değilse yağı dışardan alıp kendim götürürdüm.., Ancak bu aracın sistemdeki kayıtlarına; müşteri yağı dışardan temin etmiştir olası arıza durumunda "mesuliyet müşteriye aittir" gibi bir not düşülmemesi kaydıyla..!! Çünkü duymuşsunuzdur servisler yağı dışardan getiren müşterilere bu notu aracın sistemdeki kayıtlarına ve iş emrine yazıyorlar..! ve yine bu işlem sistemdeki kayıtlara periyodik bakım olarak değil, yağ değişim servisi olarak giriliyor. ve böyle olunca da ileride garantiye dahil edilecek olası bir onarımda garanti kapsamına almıyorlar buna dikkat.! sisteme böyle bir not düşülürse can sıkıcı olabilir! Bu arada neden 5lt. almak istiyorsunuz? 1.2-1.4 TSI motorlar 4 Litre yağ alır!

Yağı kendiniz almaya karar verirseniz almanız gereken yağ; Castrol Edge LL 5W-30 (LL 'nin anlamı LongLife) aynı yağın dexos yazanı uygun değil dikkat..!!!

Serviste kullanılan yağ; Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 (özel bir yağdır sadece servislerde satılır.)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Emir hocam., Yaptıkları nerden baksanız elle tutulur yanı yok ve tamamen yanlış., bir kere yağın 0W-30 değil 5W-30 olması lazım., 0W-30 kullanıyoruz demeleri inanılır gibi değil >: Yine kullanıcakları yağ Shell Helix Ultra değil, Helix Ultra Professional AV-L olması lazımdı! bi kere zaten bahsettikleri standart Helix Ultra yağ bizim için uygun olan VW 504.00/507.00 onayını karşılamamaktadır..! Normalde yetkili bir servisin Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 harici başka bir yağ kullanmaması lazım! Almanya fabrika bu konuda çok hassas ve bu konuda tüm disbürütör ve servislere yazılı olarak servis bülteni yayınlamıştır/göndermiştir ancak nadir de olsa bazı servisler x marka başka bir yağı daha ucuz ve daha fazla kar ve gelir mantığıyla başka bir yağ firmasıyla anlaşma yapabiliyor.! Kullanıcı istediğini yapabilir ama böyle standart dışı bir uygulamayı ülkemiz dışında başka bir yerde göremezsiniz :wacko: Diğer sıkıntı olur da araç yağ eksilti (TSI motorun yağ eksiltmesi meşhurdur..) ve siz uzun yola çıktınız acil yağ ihtiyacı doğdu bu esnada Helix Ultra Professional AV-L yağı bulma şansınız çok zor! çok kolay bulunan bir yağ değildir! Bu zamana kadar yakıtı her zaman Shell 'den alırım ara ara shell'in yağ reyonunu incelerim ama bu yağı satan benzinlik daha görmedim. Bir yağın kaliteli olması ne kadar önemli ise bulunabilir olması da en az o kadar önemli., Şahsi görüşüm Shell'in yağ konusunda çok iddalı olmadığını düşünüyorum (istisnai spor araçlar hariç)

Bu durumda ben olsam; Balıkesir'de başka bir yetkili servis var ise ona giderdim., Eğer yoksa çevre illerdeki başka bir servise bakımı yaptırırdım (böyle bir imkanınız ve zamanınız varsa tabi)..,

Bu olasılıkların hiç biri sizin için geçerli değilse yağı dışardan alıp kendim götürürdüm.., Ancak bu aracın sistemdeki kayıtlarına; müşteri yağı dışardan temin etmiştir olası arıza durumunda "mesuliyet müşteriye aittir" gibi bir not düşülmemesi kaydıyla..!! Çünkü duymuşsunuzdur servisler yağı dışardan getiren müşterilere bu notu aracın sistemdeki kayıtlarına ve iş emrine yazıyorlar..! ve yine bu işlem sistemdeki kayıtlara periyodik bakım olarak değil, yağ değişim servisi olarak giriliyor. ve böyle olunca da ileride garantiye dahil edilecek olası bir onarımda garanti kapsamına almıyorlar buna dikkat.! sisteme böyle bir not düşülürse can sıkıcı olabilir! Bu arada neden 5lt. almak istiyorsunuz? 1.2-1.4 TSI motorlar 4 Litre yağ alır!

Yağı kendiniz almaya karar verirseniz almanız gereken yağ; Castrol Edge LL 5W-30 (LL 'nin anlamı LongLife) aynı yağın dexos yazanı uygun değil dikkat..!!!

Serviste kullanılan yağ; Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 (özel bir yağdır sadece servislerde satılır.)
Değerli @forzaGilles hocam biraz önce sizin 504.00/507.00 onayı sözünüze istinade shell marka yağları inceledim. Bu onayı karşılayan tek yağ SHELL HELİX ULTRA PROFESSİONAL AV-L 0W-30  ayrıca şimdi tekrar servisle görüştüm biz 5W-30  kullanıyoruz söyleyen arkadaş yanlış söylemiş dediler. Ben yağımı kendim alıp gelicem dediğimde garanti kapsamı dışında kalır dışardan gelen yağ muamelesi yaparız dediler. Ben çıkıştım tabi aracıma sizden daha çok değer veriyorum üretim aşamasında konulan ve sadece servislerde satılan yağdan getircem siz daha çok kazanmak için önerilen marka dışına çıkıyosunuz diye kızınca servis müdürü ile görüşüp tekrar döndüler ve kapalı kutu getirince garanti kapsamı dışında kalmaz dediler :)  Bilgi kirliliği çok. Size  belirttiğim yağın linkide bu http://www.shell.com.tr/motorists/oils-lubricants/helix-for-cars/helix-fully-synthetic/shell-helix-ultra-professional-av-l-0w-30.html

Değerli @forzaGilles hocam biraz önce sizin 504.00/507.00 onayı sözünüze istinade shell marka yağları inceledim. Bu onayı karşılayan tek yağ SHELL HELİX ULTRA PROFESSİONAL AV-L 0W-30  ayrıca şimdi tekrar servisle görüştüm biz 5W-30  kullanıyoruz söyleyen arkadaş yanlış söylemiş dediler. Ben yağımı kendim alıp gelicem dediğimde garanti kapsamı dışında kalır dışardan gelen yağ muamelesi yaparız dediler. Ben çıkıştım tabi aracıma sizden daha çok değer veriyorum üretim aşamasında konulan ve sadece servislerde satılan yağdan getircem siz daha çok kazanmak için önerilen marka dışına çıkıyosunuz diye kızınca servis müdürü ile görüşüp tekrar döndüler ve kapalı kutu getirince garanti kapsamı dışında kalmaz dediler :)  Bilgi kirliliği çok. Size  belirttiğim yağın linkide bu http://www.shell.com.tr/motorists/oils-lubricants/helix-for-cars/helix-fully-synthetic/shell-helix-ultra-professional-av-l-0w-30.html
Hocam bahsettiğiniz 0W-30 yağ VW 504.00/507.00 onayını karşıladığını söylese de pek bi anlamı yok çünkü 1.2 ve 1.4 TSI motorlar için kullanılan yağ 5W-30 'dur., Shell Türkiye'den yağlara bakınca biraz dikkatli incelerseniz bazı yağların listede olmadağını fark edersiniz, mESELA dikkat edin Shell Tr'den bakınca listede Ultra Professional AV-L 5W-30 diye bir yağ sanki  hiç yokmuş gibi listelenmemiştir, Tr sitede bazı hatalar mevcut..!! Ancak Shell Global 'dan bakınca bu yağın her iki kalınlıkta da olduğunu görebilirsiniz., Neyse Shell ile ilgili daha fazla konuşmaya gerek yok nasıl olsa zaten shell yağ kullanmak istemiyorsunuz :)

http://www.shell.com/motorist/oils-lubricants/helix-for-cars/helix-fully-synthetic/shell-helix-ultra-professional-av-l-5w-30.html

Anlıyamadığım olay servislerde satılan yağı (Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30) yine bi bakşa servisten temin edeceğinize göre neden yağı alacağınız servise bakımı yaptırmıyorsunuz.? sizin için 2 kere uğraş olacak bu! ve aracınız 4 lt. yağ alıyorken neden 5 lt. almakta ısrarcısınız :D Bağajda eksiltme yaparsa diye yedek olarak bulundurmak istiyorsanız o ayrı (ki bence bulundurun..)

Hocam bahsettiğiniz 0W-30 yağ VW 504.00/507.00 onayını karşıladığını söylese de pek bi anlamı yok çünkü 1.2 ve 1.4 TSI motorlar için kullanılan yağ 5W-30 'dur., Shell Türkiye'den yağlara bakınca biraz dikkatli incelerseniz bazı yağların listede olmadağını fark edersiniz, mESELA dikkat edin Shell Tr'den bakınca listede Ultra Professional AV-L 5W-30 diye bir yağ sanki  hiç yokmuş gibi listelenmemiştir, Tr sitede bazı hatalar mevcut..!! Ancak Shell Global 'dan bakınca bu yağın her iki kalınlıkta da olduğunu görebilirsiniz., Neyse Shell ile ilgili daha fazla konuşmaya gerek yok nasıl olsa zaten shell yağ kullanmak istemiyorsunuz :)

http://www.shell.com/motorist/oils-lubricants/helix-for-cars/helix-fully-synthetic/shell-helix-ultra-professional-av-l-5w-30.html

Anlıyamadığım olay servislerde satılan yağı (Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30) yine bi bakşa servisten temin edeceğinize göre neden yağı alacağınız servise bakımı yaptırmıyorsunuz.? sizin için 2 kere uğraş olacak bu! ve aracınız 4 lt. yağ alıyorken neden 5 lt. almakta ısrarcısınız :D Bağajda eksiltme yaparsa diye yedek olarak bulundurmak istiyorsanız o ayrı (ki bence bulundurun..)
Değerli @forzaGilles hocam ben Balıkesir'de yaşıyorum o yüzden servis seçme şansım yok. Hafta sonu İstanbul'a geleceğim için serviste satılan yağdan alırım diyordum. Her ne kadar kapalı kutu getirirseniz garanti bozulmaz deselerde iş emrine yazılanlarla ilgili söyledikleriniz kafamı karıştırdı. 

edit: şimdi servisle görüştüm yağı dışardan kapalı getirirseniz iş emrine periyodik bakım yazarız sıkıntı olmaz dediler.

Değerli @forzaGilles hocam ben Balıkesir'de yaşıyorum o yüzden servis seçme şansım yok. Hafta sonu İstanbul'a geleceğim için serviste satılan yağdan alırım diyordum. Her ne kadar kapalı kutu getirirseniz garanti bozulmaz deselerde iş emrine yazılanlarla ilgili söyledikleriniz kafamı karıştırdı. 
Mert hocam sizin istisnai bir durumunuz var, araca bakım yapacak servis her ne kadar yetkili servis olsa da OEM yağı kullanmadığı için siz gidip başka bir yetkili servisten OEM yağ alıp bir nevi kendilerine tedarik ediyorsunuz :) böyle bir durum da garantiyi ne bozabilirler ne de iş emri yada faturaya böyle bir not düşebilirler ne de yapılacak olan bakımı sisteme periyodik bakım yerine yağ değişim servisi olarak kayıt edebilirler! ve ayrıca elinizde yağı yetkili servisten aldığınıza dair fatura olucak.! bu durumda böyle bişey yapamazlar! Bunu öğrenmenin bi kaç yolu var Volkswagenim uygulamasını telefonunuza indirin (eskiden site idi şimdi uygulama yapmışlar) üye değilseniz üye olun ve aracınızın bilgilerini kayıt edin., burdan bakım ile ilgili kısımdan bakım bilgilerine bakabiliyorsunuz(bakımdan önce kayıt olmak şartı ile yoksa bakımı eski kayıt olduğu için gösterir mi bilmiyorum)., ve yapılan bakım periyodik bakım mı yoksa yağ değişim servisi olarak girilmiş görebiliyorsunuz., Diğeri aracı size teslim ederken verecekleri fatura ve iş emrine bakın burda böyle bir not düşülmüş mü düşülmemiş mi yazar., yine siz aracı bakım için teslim ederken açılacak kayıtta "müşteri taleb formu" evrağı oluştururlar bu evrakta sizin araçta yapılmasınız istediğiniz talebler, var ise araç ile ilgili sıkıntılarınız /şikayetleriniz bunlar yazılır.,  ve aracın doyasına koyarlar siz talep ederseniz bu evrağın bir tane çıktısınız size verirler., bu evrağı da alıp bir not üşülmüş mü bakın! Ancak dediğim gibi siz yağı yetkili servisten aldıktan sonra ve elinizde de fatura olduktan sonra bu senaryoların hepsi çöp olur., Yine de içiniz rahat etmez ise yukarda anlattığım şekilde size verilen belgelerden ve telefon uygulamasından ekstra olarak kontrollerini yapabilirsiniz.

merhabalar golf 1.2 tsi 110 hp aracıma Mobil 1 ESP Formula 5W-30 mi kullanmalıyım yoksa  Castrol Edge LL 5W-30 mi kullanmalıyım? Hangisini tavsiye edersiniz? Birde almayı düşündüğüm araçta yeni bakımı yaklaştığında yağ eksiltme sorunu varmış bu durum normal bir durum mu? Yoksa yağ eksiltmeyen 1.2 tsi bir araca mı yönelmelimiyim?

birde soğuk bir memlekette yaşıyorum bu durumda Mobil 1 Fuel Economy 0W-30 kullanmam uygun olur mu? şimdiden teşekkür ederim

Arkadaşlar öncelikle 1.2 tsi golf 7 sahibiyim. Aracımın 60 .000 bakımını kadar hep yetkili servislerde yaptırdım. 
Yağ çubuğunu kontrol eden değildim. ilk yağ uyarı lambası 42 bin km de yandı. ekleyip 45 bin de bakıma götürdüm. en son yağ lambam da 53000 de yandı. bu sefer durumdan işgillenip araştırma yaptım sahibinden de yüksek km li 1.2 tsi sahiplerine mesaj atıp bu durumu yaşayıp yaşamadıklarını sordum. Ve yüzde 60 70 oranda yaşadıklarını gördüm. 
Servise bu durumu danıştığımda bunun olabileceiğini sıkıştırmadan kullanmam gerektiğini eksiltme olabileceğini bunun tsi ın karakterinden olduğunu söyledi. 
Ben de iyice işgillenip edirne'nin sanayideki en iyilerinden mott otomotive götürdüm. Kendileri tsi motorlarda bilhassa servisin castrol un longlife 3 adlı çok ince bir yağı kullandıklarını bu yağın ateşleme ısısının düşük olduğu için buharlaşma yapabildiğini bu da eksiltme gibi duruma yol açtığını bunun mobil 1 esp ile kalktığını birkaç müşteri dede çözdüklerini söylediler. 60.000 km bakımını yaptırdıktan sonra kullanımım 2000 km sonrası ilk çubuk kontrolünde nasıl bıraktı isem yağın o konumda olduğunu gördüm. oysa öncesinde hafif miktarda eksilttiğini gözlemledim. 
Bu konuda araştırma ve sorunsala düşen arkadaşlarla paylaşmak istedim. 

bu bilgi donanımhaberden alıntıdır tecrübe eden ve dediği gibi olumlu sonuç alan var mı mobil yağdan?

merhabalar golf 1.2 tsi 110 hp aracıma Mobil 1 ESP Formula 5W-30 mi kullanmalıyım yoksa  Castrol Edge LL 5W-30 mi kullanmalıyım? Hangisini tavsiye edersiniz? Birde almayı düşündüğüm araçta yeni bakımı yaklaştığında yağ eksiltme sorunu varmış bu durum normal bir durum mu? Yoksa yağ eksiltmeyen 1.2 tsi bir araca mı yönelmelimiyim?

birde soğuk bir memlekette yaşıyorum bu durumda Mobil 1 Fuel Economy 0W-30 kullanmam uygun olur mu? şimdiden teşekkür ederim
Hangi şehirdesiniz.? Fuel Economy uygun değildir., tercih edeceğiniz yağda VW 502 00 veya VW 504 00 onayı olması lazım., Yaşadığınız yer çok soğuk ise 0W-30 bir yağ kullanabilirsiniz ama yağda VW 502.00 veya VW 504.00 OEM onayı olmasınına dikkat edeceksiniz.

@forzaGilles erzurumdayım kışları ortalama -35-40'lar görülebiliyor ancak aracın kapalı garajda durma imkanı da var

Geri
Üst Alt