PNCS Sistemi (PIRELLI)

metinkar

Uzman Üye

İsim
Metin
Araç
Golf8 Life
Merhaba arkadaşlar ben ilk kez gördüm ve duydum forumda olmadığını düşünerek paylaşıyorum...

Bu sistemi aramızda kullanan var mı var ise yorumlarını paylaşabilir mi...

Sadece bu markaya özel bir sistem mi yoksa içerisindeki yalıtım diğer lastiklere uygulanabilir mi.

Nedir bu sistem...

Alıntıdır;

https://www.pirelli.com/tyres/tr-tr/otomobil/teknoloji/pncs

Pirelli Gürültü Engelleme Sistemi (PNCS™), aracın içindeki gürültüyü azaltabilen bir teknolojidir. Lastiğin iç tabanındaki ses emici dolgu sayesinde gürültü yarı yarıya azaltılır.

FAYDALARI​

SÜRÜŞ KONFORUNU ARTIRIR​

IMG_0747.jpeg

TİTREŞİMLERİ EMER​

Lastik yapısında ve aracın içinde meydana gelen titreşimlere “boşluk gürültüsü” adı verilir. Pirelli Gürültü Engelleme Sistemi (PNCS™), bu durumu çözerek sürüş konforunda önemli bir iyileştirme sağlar.

ÜSTÜN KONFOR​

Pirelli’nin ses emici dolgusu otomobilden geçen titreşimi filtreleyerek standart lastiklere göre üstün konfor sağlar.

GÜRÜLTÜYÜ AZALTIR​

Pirelli Gürültü Engelleme Sistemi, gürültüyü iki veya üç desibel, yani yaklaşık yarısı kadar azaltarak sürüş konforunu önemli ölçüde artırır.

ÇALIŞMA ŞEKLİ​

PNCS™ LASTİKLER NASIL ÇALIŞIR?​

1. AŞAMA​

Lastik boşluğunun gürültüsü, dönüş sırasında lastik boşluğunun içindeki havanın yankılanmasından kaynaklanır ve daha sonra aracın içine iletilir.

IMG_0748.jpeg

2. AŞAMA​

Pirelli'nin yenilikçi poliüretan dolgusu bu titreşimleri emer ve gürültüyü azaltır.

IMG_0749.jpeg

IMG_0750.jpeg
IMG_0751.jpeg

• Beğen
Tepkiler: SCC

Bir arkadaşım elektrikli aracına lastik alacağında karşılaştığım bir uygulama. Elektrikli araçlarda araç içerisinde gürültü yaratan tek yer olan lastik sesinin azaltılması için yapıldı diye biliyorum.

Aslında lastik içerisine bildiğimiz sünger yapıştırılmış gibi duruyordu. Sünger malzemesi ve yapıştırma yöntemi önemli olacaktır tabi ki. Yaygınlaştırılacak olması güzel. Yakın zamanda mevcut lastiklere sanayi işi sünger yapıştırılarak uygulama yapılacağını düşünüyorum :D

Aşağıda linkini paylaştığım videoda yakın zamanda sanayide denenmiş bir örneği mevcut. Bahsettiğiniz gibi mevcut lastiklerde uygulama yapmayı düşünenler için izlenmesi önerilebilir.

Aşağıda linkini paylaştığım videoda yakın zamanda sanayide denenmiş bir örneği mevcut. Bahsettiğiniz gibi mevcut lastiklerde uygulama yapmayı düşünenler için izlenmesi önerilebilir.

Bu bizim RSA Ankara sahibi forum üyemiz Mehmet bu videosunu seyretmemiştim zaten o yapmazsa olmazdı:)

Pirelli nin bunu yapmaya ihtiyac vardi :)

Pirelli p7 cinturato kulandim kisa sure golf 7 de sevmemistim gürültülü bir lastikti

Michelin primacy 4 tak keyfine bak ses konfor guzel

• Beğen
Tepkiler: SCC

Geri
Üst Alt