Yüksek devirde ilk çalışma

@nartal hocam sabah ilk çalıştırmada o titreşim geçene kadar hareket etmeyin. Araç kendini hazır hale getiriyor ;)

@Beşiktaş1903 hocam sorununuzda bir gelişme var mı acaba?

Aynı şeyleri ben de bir süredir taşıyorum. Sabah ilk çalıştırmada 1 dklık titreşim ve yüksek tüketime ek olarak, genel yakıt tüketimi de fazla 6,5 lardan 7,5-8 lere kadar çıkıyor ve sanki araba dizele dönüyor çıkardığı ses ve gürültüyle :)   Bir de bazen çekiş kaybı yaşıyordum özellikle yokuşlarda ve 1-2. viteste (performans kodlaması bu konuda çok yardımcı oldu).

Servisteki ustalara göre normal ve biz fazla hassasmışız, hergün ne arabalar görüyorlarmış. Tahminler klima ve kötü benzin üzerine. Başlangıçta klima kapalı olunca daha kısa sürede titreşim geçtiğini gördüm. Yakıt konusunda ise her markanın farklı etki ettiğini gördüm; shell den ve total den aldıktan sonra daha sessiz çalışıyor (yada ben öyle hissediyorum :)

servisten bir sonuç alabilirseniz ne mutlu ama önce klima ve benzin üzerinde birkaç deneme yapın isterseniz sizde.
Dostum zaten başlangıçta klimanın çalıştırılması önerilmez iyi bişey de değildir., araç zaten ideal sıcaklıkta olsa bile klima açtığınız anda ses yükselirken siz araç daha yağlamayı bile yapamamış kendine gelmek için çabalarken siz klimayı açıyorsanız bunların olması kaçınılmaz., bir de hangi benzini seçerseniz seçin bu sizin tercihiniz., sürekli aynı benziciden ve mümkünse markaların bizzat kendilernin işlettiği yerlerden almanızı tavsiye ederim

@forzaGilles hocam yazarken atlamışım "kendi bayiinden" diye, düzeltmiş oldunuz teşekkür ederim. İlk günden beri hangi marka olursa olsun kendi bayilerinden almaya çalışırım benzini, yazdıklarım bana yakın olanlarıydı. Bunlar arasından dahi motorun davranışı değişiyor sanki, hele birinden aldıktan sonra menzil dahi diğerlerinden farklı gösteriyor. Bir illüzyon var ama anlamadım :)  

Klima konusunda ise sürekli aynı şekilde kullanmama rağmen (kış hariç) bir sorun yoktu ve başka araçlarda da rastlamadım. Araç ısınana kadar açmıyorum bir süredir, kış aylarında yaptığım gibi, ama yine de motor ısınmışken dahi ışıklarda beklerken bir vuruntu (yada titreşim) oluyor ve klimayı kapatınca titreşim geçiyor. Sizlerde böyle bir durum söz konusu mu acaba? Zira arkadaşlarımın araçlarında başlangıçta klima açık olmasına rağmen böyle bir titreşim benzeri bir durum yok. Klimanın performansı bu kadar etkilemesi beni şaşırtıyor açıkçası. Servise sorduğumda ise olabilir yanıtını almıştım, sanırım büyük bir arıza olmadan herşey olağan onlara göre.

@yusuf hocam teşekkür ederim. Zaten ilk aldığım günden buyana bu şekilde kullanıyordum. Yalnız bir gün bu sürenin uzayacağı tuttu ve beraberinde titreşim ile birlikte. Daha önce olsa kesin hissederdim çünkü koltuğumu titretebiliyor. Gün içerisinde sadece ilk çalıştırmada oluyor bu, yani sabah ilk çalıştırmada oluyor iken akşam iş çıkışı yaşamıyorum. Haliyle servise gittiğimde de olmuyor ve adamları ikna edemiyorum... İlk çalıştırmadaki bu titreşim ve yüksek yakıt tüketimi herkese oluyor mu acaba?

@nartal Bu sesin olduğu esnada sabah bir video çekerseniz (hem kaput kapalı iken hem de açık iken bir video çekin) sonra da servis e gösterin derim.. Video olursa servis yardımcı olacaktır. bizimle de paylaşırsanız en azından ilerde olası olacak benzer bir sorunda bir arkadaşımız olursa faydalanmış oluruz..

@forzaGille 

İlk saniyeler ile son saniyeler arası fark belli oluyor. Burada ki sıkıntı sesli çalışma, çok azda olsa titreşim,yüksek devirle (1200) başlayıp normal rölanti devrine düşme,yüksek anlık yakıt tüketimi. Sabahları yapıyor sadece

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles hocam ses yok titreşim var. Servise giderken çekip göstermiştim, gerçi videoda görmek pek mümkün değil çünkü el titremesi oluyor. Youtubeda 1.4tsi videosu ile karşılaştırınca ben de bir fark görememiştim. Usta da bunun için "titreşim sönümleyici çalışıyor, çünkü yakıt içindeki pislik vs geldiğinde titreşimi engellemek için anlık devreye giriyor bu yüzden normal" demişti ama pek mantıklı gelmemişti.

@fcsrn Eren hocamın şu konudaki su şişesi ile gösterdiği titreşim benim de yaşadığım durum.

@Enlui hocam sağolun video için, yalnız bende eko önerisi 700 devir cıvarına indiğinde, tüketimde 0,7 lt iken  uyarı veriyor.

@nartal Değerli Hocam, bu titreşim sanırım yeni euro 6 motorlarda var. 

Zira bu araç dışında 2-3 tane 1.2Tsı Golf kullandım 2013 ve 2014 model, onlarda yoktu bu durum, bizim araçta da yok. 

Bu arada bu titreme durumu motor soğuk veya sıcak farketmeksizin yapıyordu. Servise sormak için gitiğimizde motor sıcaktı. Arkadaşla beraber bindik çalıştırdı kendisi aracı başta yapmadı ancak 3-4 sn sonra kısa süreliğine yaptı. Görevli arkadaşta hemen farketti durumu, aracı içeri alıp bakalım dediler yarım saat sonra geldi ve "Aracı bilgisayara bağladık, 2-3 ustaya da gösterdim ama anormal bir durum yok." dedi. Bizde çıktık servisten. 

@fcsrnhocam benimkisi Euro 5 motor, 2015 model ama bende de var. Servisteki ustalara ben de üsteledim ama nafile, hata kodu olmadığı sürece müdahale etmiyorlar. Servis danışmanına ısrarla yazdırmıştım kayıt açtırırken ve bana türkiye genelinde aynı sorunla gelen tüm kayıtlar ile karşılaştırılacağını ve aynı kayıtla-şikayetle gelipde çözüme ulaşan var ise çözeriz yok ise takip edelim diye konuşmuştuk. Lastiklerimden yaşdığım bir sorundan ötürü birkaç defa gittim iki ay içerisinde ve herseferinde kayıt açtırırken (belki hersefinde farklı danışmana denk geldiğimdendir) rölantideki titremeden ve ilk başlangıçtaki durumdan bahsettim. Ve tabiki herşey normal cevabını aldım sürekli. Enjektör hatası, misfire vs desem çıkardı heralde bilgisayara bağladıklarında değilmi? Gizemli geliyor bana :)  

@forzaGilles[IMG]https://youtu.be/3F8K2Wh3SqI[/IMG] Arkadaşlar servise sordum bu durumu, otomatik jikle modu tarzında birşey söyledi, yahu 40 derecede ne jiklesi dedim yine aynı cevabı verdi.Kendi karar veriyormuş jikle moduna . Sıkıntı yok dediler birçok araçtada varmış.Tatmin etmedi ama servisin cevabı bu. Bence devir bandı düzelene kadar bekleyin,sonra hareket edin

Geri
Üst Alt