18''Durban Jant için Orijinal Yay Almak İstiyorum(Mubea Yay)

@scorpion Hocam evet Golf R yayı satan Hocamızın ilanını gördüm.Fakat Şu bilgiyi edindim:

Normal Golf 7(TSİ-TDI)'lara göre Golf 7 GTİ ağır,Golf 7 GTİ'a göre de Golf 7 R daha ağırdır.

Takacağımız yayların ağırlığa göre belirlenmiş Stres miktarları vardır.

Yay için belirlenen ağırlıktan fazlaysa aracınız amortisörlere aşırı yük biner konfor bozulur.

Aracın ağırlığı yaya göre az ise sekme yapar, en ufak dalgalanmada araç zıplamaya başlar.

O yüzden Aracın ağırlığına göre yay alırsak her ikisinde de optimuma ulaşmış oluruz.

Şöylede bir durum var ki ; Aftermarket üreticiler zaten bu yayları aks ağırlığına göre satarlar. Örneğin ; Golf 7 GTİ(DSG) ile Golf 7 GTİ(Manuel) yayları farklıdır.

Golf 7 GTI da DSG şanzıman ağırlık farkından dolayı Golf 7 Manuel'in yayını Golf 7 GTİ (DSG) takarsak aracın arkası önünden yüksek kalır.

Konforu etkilemeyen hiç bir yay yoktur. Bir yerden verirken bir yerden mutlaka alır. Önemli olan size ve aracınıza en uygun olanı bulmaktır. 

Ben o yüzden orijinal servis yaylarını almak istiyorum.

@Balistique Hocama bu bilgilerden dolayı tşk ediyorum.

@scorpion Hocam evet Golf R yayı satan Hocamızın ilanını gördüm.Fakat Şu bilgiyi edindim:

Normal Golf 7(TSİ-TDI)'lara göre Golf 7 GTİ ağır,Golf 7 GTİ'a göre de Golf 7 R daha ağırdır.

Takacağımız yayların ağırlığa göre belirlenmiş Stres miktarları vardır.

Yay için belirlenen ağırlıktan fazlaysa aracınız amortisörlere aşırı yük biner konfor bozulur.

Aracın ağırlığı yaya göre az ise sekme yapar, en ufak dalgalanmada araç zıplamaya başlar.

O yüzden Aracın ağırlığına göre yay alırsak her ikisinde de optimuma ulaşmış oluruz.

Şöylede bir durum var ki ; Aftermarket üreticiler zaten bu yayları aks ağırlığına göre satarlar. Örneğin ; Golf 7 GTİ(DSG) ile Golf 7 GTİ(Manuel) yayları farklıdır.

Golf 7 GTI da DSG şanzıman ağırlık farkından dolayı Golf 7 Manuel'in yayını Golf 7 GTİ (DSG) takarsak aracın arkası önünden yüksek kalır.

Konforu etkilemeyen hiç bir yay yoktur. Bir yerden verirken bir yerden mutlaka alır. Önemli olan size ve aracınıza en uygun olanı bulmaktır. 

Ben o yüzden orijinal servis yaylarını almak istiyorum.

@Balistique Hocama bu bilgilerden dolayı tşk ediyorum.
Yukarıda bahsi geçen yay sizin aracınıza uygun değil. Ön aks farkı 110 kilo arka aks farkı 20 kilo . Bu yayı takarsanız aracınızın  önü arkasından yüksek olur.'' Reverse rake '' diye tabir edilen bu durum en istenmeyen durumdur. Olması gereken arkanın önden azda olsa yüksek olmasıdırki zaten bu fabrika çıkışlı araçlardada böyledir.Bunun nedeni aslında yükseklik farklı değildir. VW golf 7 nesil araçlarda garip bir çamurluk tasarımına sahip malesef. Ön ve arka çamurluk ağzı aynı seviyede değil.Yaklaşık 1 cm fark var. Yaylar aracı eşit konumda düşürse bile ön yüksekmiş gibi gözükür. Bu tasarımdan kaynaklı aşağıdaki resimde de görülüyor.

111.jpg

@Exe7 Bu yaylardan en az 10 versiyon var. En fazla şu kadara kadar uygun diye bir tabir yok. Ayrıca üretimden kalkan yay yok. 2016 dan itibaren bu yaylar revizyon gördü ve hepsi DCC uyumludur. Yanlış bilgiler içeriyor malesef. Ben sizin aracınıza uygun yayın linkini ve numarasını vereyim. 

4 kapı manuel araçlar için yay kodu : 5G4071677C

4 kapı dsg araçlar için yay kodu : 5G4071677D

Bahsi geçen üretimden kaldırılmış yayda budur. Üretimden kaldırılmış ama VW hala satıyor :)  https://shops.volkswagen.com/de_DE/web/zubehoer/p/tieferlegunsgsatz--25-30-mm--golf-7-2-türer-5g3071677d-10#

Vogtland, volkswagen racing ve servis yayı olan mubea yayları kullandım. Vogtland konforluydu fakat sekme yapıyordu. Yayların esneme, stres miktarı konfor sağlıyor ama sekme konusunda olumsuzluk yaratıyor. Volkswagen racing yayları getirmesi çok zahmetli oldu. Araç 25mm civarı düştü ama konfor çok iyiydi ve sekme yok denecek kadar azdı. Servis yayları hem garanti hem konfor açısından başarılı fakat fazla düşürmüyor. Ben bunu bilerek almıştım. Çamurluktaki o korkunc boslugu kapaması bana yetiyordu ve konfor benim ıcın onemli, garanti bozmamasıda artısı tabi. Benim gibi çok düşmesin, konforlu olsun sıkıntı çıkarmasın diyenler servis yaylarını tercih etsin. Hem teminide kolay servisin elinde varsa hemen yoksa 15-30 gün içerisinde getiriyorlar. Ender elektronik vb. yerlerden fazla fiyata almanıza gerek yok sonuçta onlarda servislerden alıyorlar. Burda önemli nokta aracınızın aks ağırlığına uygun yayı almak. Serviste mubea yaylar şu an 720 tl civarıydı yanılmıyorsam, taksit felanda yapıyorlar. Beterin beteri var dostlar Brezilya spec golflerin orjinal yüksekliğini göründe mutlu olun :)

DSC05230.jpg

DSC05233.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Balistique Hocam vermiş olduğunuz bilgiler ve tecrübeler için çok tşk ederim.Yalnız yukarıda ki belirtilen resim ve bilgiler sadece bu durumu canlandırmak için kullanıldı tabiki sizin vermiş olduğunuz parça kodlu olan parça alınacak.

Adana Aykan Servis ile de bugün görüşme sağladım ve şu bilgileri edindim:

4 kapı manuel araçlar için yay kodu : 5G4071677C 'ın fiyatı 900tl imiş.

Durban ile beraberinde gelen spor yay ise 800tl imiş.

@Balistique Hocam vermiş olduğunuz bilgiler ve tecrübeler için çok tşk ederim.Yalnız yukarıda ki belirtilen resim ve bilgiler sadece bu durumu canlandırmak için kullanıldı tabiki sizin vermiş olduğunuz parça kodlu olan parça alınacak.

Adana Aykan Servis ile de bugün görüşme sağladım ve şu bilgileri edindim:

4 kapı manuel araçlar için yay kodu : 5G4071677C 'ın fiyatı 900tl imiş.

Durban ile beraberinde gelen spor yay ise 800tl imiş.
O fiyat imkansiz mavi yaylar icin. Ben 3 ay once 720 tl ye aldim istanbuldan ve almanyadan siparisle geldi. O fiyati vermeyin ben yarin o yay icin bir fiyat alayim.

Hımm bana öyle söylediler sabah 09.15 te aramıştım

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

591d9c6f94794faa785fa6e34d36dcae.jpg

Bu arada Hocalarım Misafir kardeşimizle tekrar bir araya geldik :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
d3899f62017a2b78895279ac99761384.jpg

Süpriz bir gelişme oldu Hocalarım Misafir kardeşimiz aracını satışa çıkarmış ve istersen takas yapabiliriz dedi.Mubea Marka yayları VW servisten parça koduna göre getirtmiş.

Araçlarımızın bilgileri ise 1.4TSİ Manuel Şanzumana sahip Ve fatura da Parça Kodu Şu:5G4071677C

Tamamıyla almak istediğim kod ile aynı o yüzden takas yaptık :)

27c97f88064b9fe0dd217a7a981f68b6.jpg

Ve mutlu son... :)

@Balistique Hocam vermiş olduğumuz bilgiler için çok çok tşk ediyorum.Edindiğim son bilgi ise şu:

Parça kodu 5G4071677 Bu 1.2tsi manuel için

Sonuna A eklediğinizde 1.6tdi manuel ve 1.2tsi dsg için

Sonuna B ekleyince 1.6tdi dsg için

Sonuna C ekleyince 1.4tsi manuel için

Sonuna D ekleyince 1.4tsi için ama tam detayını bilmiyorum

Sonuna E ekleyince 1.4tsi dsg için bilginiz olsun Hocalarım.

Hayırlı olsun güzel durmuş yaylar konfor yönünce yorumlarınız nelerdir?Bende mubea alıcaktım bir arkadaş coil takıcaktı bunları çıkarıp son anda eibach aldım düşüklüğü biraz daha iyi diye mubea yerine.

@driver_can Hocam tşk ederim.Konforu şu şekilde izah edeyim:

18'' Durban Jantla gelen  Spor yaylar var iken aracımın lastik basınçları Önler ve arkalar 32psi dı ve sert gelmişti neden derseniz?Araca en fazla 2 kişi biniyoruz ve ağırlık fazla olmuyordu.O yüzden hava basınçlarını düşürecektim Mubea yaylar takılı iken kısmet oldu.

Mubea Yaylar takıldıktan sonra Rot ayarı yapıldı(Servisteki Bilgilere Göre)  Sonra aracın tüm lastik havalarını indirtip kuru hava vurdurdum.

Önleri 29psi Arkaları ise 30psi yaptık ve şuan gerçekten öncekinden daha konforlu oldu.Testi bir de arka koltuğa oturup gerçekleştirdik kesinlikle bir öncekine göre bir tık daha konforluydu.Kesinlikle tavsiye ederim.Hem aracınız da az da olsa basık olmuş oldu yol müsaitken 82km hızda sabitken sağ sol ani direksiyon çevirmeleri yaptım kesinlikle araçta beşik gibi yaylanmalar olmadı.Direksiyon tepkisi artmıştı.Çok memnun kaldım :)

Güle güle kullanın memnun kalmış olmanızda ayrıca güzel olmuş.Araçtan neden söktü acaba arkadaşınız forumdan takip ediyordum aracı çokta düşük değildi satışına engel olacak oranda.Siz orjinal yaylarınızı kendisine mi verdiniz?

@driver_can Tşkler Hocam.Aracını satlık ettiği için ben talip oldum oda beni kırmadı takas yaptık benim yayları ona taktık 

Geri
Üst Alt