18''Durban Jant için Orijinal Yay Almak İstiyorum(Mubea Yay)

Exe7

Üye
İsim
Oğuzhan Toprak
Hocalarım Herkese İyi Formlar,Hayırlı Ramazanlar.

Aracım özel sipariş olduğundan 18'' Durban Jant'larımın üzerinde Spor yay ile beraberinde geldi.Konfor konusunda fazla rahatsızlık duymadım lakin rahatsızlık olduğum nokta az da olsa dış görünüşte leylek gibi görünmesi.Alternatif olarak alınabilecek olan markalar mevcut (Eibach Pro Kit-Vogtland Spor Yay) fakat ben bu yayların aracın sürüş dinamiklerini arttırsa dahi vw tarafından uyumlu olacağını düşünmüyorum.O yüzden vw den onaylı ve uyumlu olan ve golf 7 için üretilen Mubea marka yayları almak istiyorum Çünkü Arkadaş'ım vw servisinden orijinal olan Mubea Mavi olan yayları almıştı ve araçları yan yana getirmiştik.Gerçekten servisten getirtilen Mubea mavi olan yayların benim araçtan daha spor ve hoş görünmesi beni etkiledi ve Sürüştete dinamiklik sağlaması da cabası.Mubea yayı biraz araştırdım ve şu bilgileri edindim.

-------------------Ürün Teknik Özellikleri ----------------------

-Orijinal Volkswagen Aksesuarıdır.

-Bu set ile aracınızı daha sportif yapar aynı zamanda sürüş dinamiklerinizi artırır.

-Aracınızdaki var olan 4 adet yay çıkarılarak yerlerine bu yeni 4 adet yay takılır.

-Bunlarla aracınızda 25 - 30 mm ortalama alçalma olur.

Önemli:  -Ön Aks Ağırlığı 1020 kg olan araçlar için gerekli ürün Almanya tarafından üretimden kaldırılmış.

-Adaptif şasi olan araçlara uygun değildir

-Ön Aks ağırlığı maksimum : 1050 kg olmalı.

-Arka Aks ağırlığı maksimum : 890 kg olmalı.

Benim aracımın ise:  -Ön Aks ağırlığı:940 kg

-Arka Aks Ağırlı:870 kg ve DCC de yok benim araçta dolayısıyla aracıma bu yaylar uyumlu.

Sizce değerli Hocalarım avantajları ve dezavantajları nedir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
eacc9818fa22235b80a520c1be468dcc.jpg

18a0f2ee530b456b12140965b1281f97.jpg

d7286a48cd149a912ac2f8bb223af84e.jpg

Fiyatı ise Hocalarım 800tl civarı [emoji4]

SM-N9005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İşte Hocalarım Yan yana olan resmimiz.Sağ taraftaki araç bana ait

62b27f3576317cc5be7fede70d60777e.jpg

Dezavantaj olarak pek bir dezavantajı olacağını sanmıyorum.Benimde kullanan bir kişiyle görüşmem de konforunda herhangi bir bozulma yaşamadığını söyledi.Hatta bende ciddi olarak yakın zamanda almayı düşünüyordum.Fakat eibach bulunca az biraz daha ön düşsün isteyince eibach aldım.Onlarda bagajda geziyorum.Psikolojik olarak daha 1 aylık arabayı söktürmeye henüz hazır değilim:)

Kişiden kişiye değişir biraz da zevk meselesi bence görüntü olarak arada çok fark yok.., sahsi fikrim fabrikanın taktığı yaylar kötü durmuyor.. Çok merak ediyorum yaylar takıldıktan sonra çamurluk ile lastik arasındaki mesafe iyice azalıcak ve aracı yıkarken çamurluk içi davlumbazları nasıl temizlenicek..! Buda yetmezmiş gibi işçilikle beraber 1.000 lira masraf olacak.., İstanbul'da bile yolların durumu içler acısı her yer çukur, tümsek berbat durumda., Osmaniye/Kadirli 'de nasıldır çok daha iyi değildir heralde bunun sonucunda 1 yıl sonunda arabaın her yerinden trim sesleri gelmeye başlıyacak., bizim bozuk yollarda...

Kişiden kişiye değişir biraz da zevk meselesi bence görüntü olarak arada çok fark yok.., sahsi fikrim fabrikanın taktığı yaylar kötü durmuyor.. Çok merak ediyorum yaylar takıldıktan sonra çamurluk ile lastik arasındaki mesafe iyice azalıcak ve aracı yıkarken çamurluk içi davlumbazları nasıl temizlenicek..! Buda yetmezmiş gibi işçilikle beraber 1.000 lira masraf olacak.., İstanbul'da bile yolların durumu içler acısı her yer çukur, tümsek berbat durumda., Osmaniye/Kadirli 'de nasıldır çok daha iyi değildir heralde bunun sonucunda 1 yıl sonunda arabaın her yerinden trim sesleri gelmeye başlıyacak., bizim bozuk yollarda...
Kaliteli marka yay takılırsa araç çok sertleşmez ve trim seslerinden şikayet etmezsiniz.Tüm arabalarımı alır almaz eibach pro kit yay taktım.3.5 cm düşüş yaşarsınız hiçbirinden de trim sesi gelmedi.Dikkatli kullanımda sorun yaşanmaz.Normal spor yay takılmamış arabayı da dikkatsiz tüm çukurlara paldır küldür girerek kullanın 3 ay sonra her yerinden ayrı ses duyarsınız.Mubea yay 2.5 cm düşürüyor aracı ortama bu da ne sertlik olarak ne de trim sesi olarak sorun yaşatmayacaktır.

@driver_can Hocam size katılıyorum bende öyle düşünüyorum çünkü araç 3.5 cm kadar alçalmayacak. 2.0-2.5 cm arası alçalacak ve sertlik (3.5 cm) kadar olmayacak diye düşünüyorum.

@forzaGilles Hocama da katılıyorum  fakat Hocam ben dikkatli kullananlardanım temizlik konusunda da kendimi aştığımı düşünüyorum zaten aracı basınçlı su ile yıkamayanlardanım tamamen araca ve boyasına önem verenlerdenim bilgileriniz için de ayrı ayrı tşk ederim.

Görüntü anlamında güzel, araç daha sportif duruyor ayrıca sürüş dinamiklerinde de iyileşme olacağı kesin, imkan varsa denemeye değer.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

@enpisagor Dostum aynen öyle bir deneme yapayım diyorum.sonucunu ise buradan bildiririm inşallah :)  

Ben olsam taktırmam. Spor süspansiyonlada görünüş hiç kötü değil, araç sırıtmıyor. Sürüş dinamikleri için derseniz aracı alçaltmanın faydası mı var zararı mı var bilmiyorum. Güzel yolda evet ciddi artısı var ama bozuk yolda araç sekebiliyor. Madem elinizin altında örnek araç var bence rica edin biraz gazlayın, bozuk yol falan tecrübe edin. Hiç yay takılmış golf'e binmediğimden net konuşamıyorum ne derece sertleşir konusunda.

resimlerede dikkatli baktım fark yok. Bana kalırsa hiç uğraşma..

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@scorpion Hocam haklısınız aracı denemek lazım ama arkadaşımız misafirdi artık bidahaki sefere denerim

@blackfear13 Hocam fazla bir fark yok gibi görünsede fotoğraftan kaynaklıdır.Birebir görme şansınız olsa rahat fark ederdiniz.Bakalım bi duruma inşallah :)

dediğim gibi imkan varsa bence deneyim hocam, yoksada çok bir kaybınız olmaz gerçi beğenmezseniz orjinal yaylara dönüp bunları ikinci el olarak satarsınız. Hatta forumda ikinci el   golf r yayı satan bir arkadaş vardı sanırım, sizin araca uyumluysa onuda düşünebilirsiniz o zaman hemen hemen hiç zararınız olmaz. 

sertlik konusunda sizin pişman olacağınızı sanmıyorum çünkü bu işlere meraklı olupta sertlikten pişman olan hiç görmedim :)  Ben de 19 jantla 35 yanak lastikle ve kazık gibi süspansiyonla geziyorum. Fakat aile için aynı şeyi söyleyemeyeceğim :)  Ben alıştım hoplamaya zıplamaya ama aile binince bir garip oluyor :)  Şu dar plastik tümsekler felaket, beton tümseklerde hafif yavaş geçince sıkıntı olmuyor ama plastikler kabus gibi.

Geri
Üst Alt