Motora antifriz ekleme

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Soğutma sıvısını kontrol eden oldu mu hiç bu aralar?

Radyatör suyunu diğer bir deyişle...

silecek suyu eksilse sanki bir şey olacak gibi her yıkamada kontrol ederim.

ama bunu atlayabiliyor insan...

İşte buraya bakılır:

VVMLPZ.jpg
62Xk90.jpg

Bu video tam da ilk arabası olanlar için...

İngilizcesi Bulgar ya da Rus aksanlı anlamak kolay

ama zor olan şu motora motor yağı döken bir bayan sürücüye ait video vardı... onu anlamak...

İşte bu pembe veya kırmızı antifreeze sıvı soğutma sıvısı olarak dolduruluyor.

Lan4nZ.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
silvershadow dedi:
Soğutma sıvısını kontrol eden oldu mu hiç bu aralar?
Pazar günü aracımı yıkarken kontrol ettim ve şu fotoğrafı çektim:

vezx46G.jpg

Araç henüz 1300 km'de, 4 aydır kullanıyorum. Maalesef bu konu hakkında pek bi bilgim yok:

1) Şu anki seviyesi yeterli mi? İlave etmek gerekir mi?

2) Şu an içerisindeki sıvının bir markası vs var mı? Servis hangi ürünü kullanıyor? 

3) Kendimiz ilave etmek istersek nelere dikkat etmeliyiz?

Harikasın Hocam...

İşte bahsettiğim farkındalık tam da budur.

Araçlarımız ciddi bir problem yaşamadıkça sıvı eksiltmezler.

Su demiyorum çünkü bu sadece su değil ilkim durumuna göre %40 ila %60 oranında kullanılan antifriz.

Konuda en altta gördüğünüz G13 kodlu organik denen pembe veya kırmızı diye söylenegelen antifriz kullanıyoruz.

Kara kaplı kitapçığa bakarsanız rengi mor...

Bana da pembe gibi geldi.

Saf su ile sulandırılır.

Fakat yanlış oranlama yapılırsa hararete veya tam tersi soğuk havada motor bloğunu çatlatmaya vardırır işi.

Çok soğuk iklimlerde bu oran %60.

Sıcak iklimlerde ise %40

Seviyeniz normal görünüyor. Mümkün olduğunca kapağını açmamalı kapalı bir sistem olduğu için.

Hele hele motor sıcakken mecbur kalmadıkça asla...

Cevabınız için teşekkürler hocam.

Amazon.com'da şu ürünü bulabildim ki zaten sizin ilk mesajınızın sonuna eklediğiniz ürünle birebir:

http://www.amazon.com/dp/B00BYV3TPC/

Pembe renkte olan ve haznenin üzerinde belirtildiği gibi G13 kodlu.

%50 bu sıvı ve %50 saf suyla karıştırırsak -32 dereceye kadar koruma sağlıyormuş.

%60 bu sıvı ve %40 saf suyla karıştırırsak -62 dereceye kadar koruma sağlıyormuş.

Kontrol etmenize faydalı ama şart da değil. Bütün VW lerde soğutma suyu kabında eksiklik ölçümü yapan algılayıcı var, sıvı tehlikelieksilirse sizi uyarır. Kırmızı bir lamba + dıııııııııd diye sürekli bir ses.

Sıvı az eksik ise ilk çalıştırmada bir defa ses ve sonrasında yanıp sönen kırmızı lamba.

Normalde eksilmemesi gerekir.

Çok uzun sürelerde seviyesi biraz düşebilir. Yaz ve kış aylarındaki soğuktaki seviye 1 cm oynayabilir. Aynı şekilde sıcak ve soğuk motordaki seviye 1-2 cm oynayabilir.

Bazen algılayıcı bozuk olduğu için sıvı varken de eksik uyarısı verebiliyor. Eğer patlak yırtık bir hortum olmamasına rağmen seviye düşüklüğü uyarısı alır iseniz (Polo da başıma geldi) ilk önce motor soğuk iken en üst çizgiye kadar hatta 1 cm üzerine kadar varsa orijinal antifiriz yok ise su ilave edin (çok az bir ilave olacağı için su olmasında sakınca yok). Uyarı ışığı ve sesi gitmelidir. Eksilmez ve tekrar uyarmaz ise sorun yok. Yine eksilir de uyarı verir ise mutlaka servise gitmelisiniz.

En önemlisi  Mutlaka ORİJİNAL antifiriz kullanın. Geçici başka marka ilave ettiyseniz ilk fırsatta orijinali ile değiştirin.

İLAVE : Polo da özellikle kışın, seviye max civarında iken "seviye ikazı" veriyordu. Normalde bunun için komple soğutma kabını değiştiriyorlar. Ben ise max çizgisinin 1-2 cm üzerine kadar (motor soğuk iken) ilave ettim ve uyarı kayboldu. Aklınızda olsun kabı değiştirmeden önce su seviyesini 1-2 cm maximumu geçirtin belki düzelir. 

Soğutma suyuna her yıl bir ayar çekerim. Yağ,su hepsi olması gerektiği yerde olamalı. Lastik havaları bide &:

Bugün arabayı kardan temizleyip silecek suyu eklemek için kaputu açtım baktığımda motor suyu minimum seviyenin altındaydı bu durum normal midir? Kar yağmadan önce herhangi bir uyarı vs yoktu. Seviyede normaldi.

Bugün arabayı kardan temizleyip silecek suyu eklemek için kaputu açtım baktığımda motor suyu minimum seviyenin altındaydı bu durum normal midir? Kar yağmadan önce herhangi bir uyarı vs yoktu. Seviyede normaldi.
Hocam aracın durduğu yerde hafif bir eğim olabilir mi?

@yusuf hocam düz diyebilirim çok belirgin bir eğim yok. Sokak belki %0,3 eğimde falandır ( sokak başı ve sonunu dikkate alarak söylüyorum )

Değerli Hocam
Golf'te soğutma sıvısı eksiltme huyu yoktur.
Ama kaç km.de aracınız?

@silvershadow hocam aracım 1.5 yaşında 16500 km'de bakımı km si gelmeden yapıldı, kesinlikle zorlayarak kullanmıyorum son 4 gündür de kullanmadım. 

@silvershadow hocam aracım 1.5 yaşında 16500 km'de bakımı km si gelmeden yapıldı, kesinlikle zorlayarak kullanmıyorum son 4 gündür de kullanmadım. 
Hocam merhabalar,öncelikle aracınızı çalıstırıp 1-2 dk bekledikten sonra seviyeyi tekrar kontrol edermisiniz.motor sogutma suyu aracın borularında kalabiliyor ve su eksiltmis gibi görunüyor.ilk bakıma girmeden benimde boyle birsey dikkatimi cekmisti ve su eksilmis ama kontrol ettigimde min seviyesinin altindaydi arac calisinca min seviyesinin uzerine tekrar cikti.bunuda normal kabul ediyorlar.serviste bunun bilgisini almistim.

@melihcancoban hocam yarın sabah ilk işim denemek olacak gelişmeyi buradan yazarım teşekkür ederim :)  

Geri
Üst Alt