1.6 TDI motor yağı seçimi ve miktarı ne olmalı

akks

Yeni Üye
İsim
ahmet
Selam arkadaşlar. Konu umarım doğru yerdedir.

2013 1.6 tdi aracımı önümüzdeki hafta sonu yıllık bakımı için servise götüreceğim. Kilometre 40.500 civarında ama bir yıl oldu bakıma gideli. Geçen bakımda 204 + KDV (sanırım 240 tl yapıyor) yağ tutmuş sadece ( çüşş :) ) Bu sefer giderken yağımı kendim alıp gitsem olur sanırım değil mi? Servis Vosmer Alsancak'a gideceğim.

Hangi yağı alayım? Kaç litre alayım?

Volkswagenim.com üzerinden online randevu alırsanız %10 indirim elde edersiniz...Yok direkt Vosmer'e giderseniz onu da yapmazlar.Dışarıdan yağ kabul edeceklerini sanmam.

@akks dışarıdan yağ kabul etmiyorlar. Tanıdık varsa belki...

Tanıdık bir müdür var serviste. Hatta şahsi telefonunu da almışım az evvel buldum. Ama politikaları o yöndeyse adamı zor durumda bırakmak istemem. Neyse katlanacağız artık ne kadar tutarsa. Teşekkürler...

Bırakın istedikleri yağı koysunlar. 100 TL fark için değmez. İlle de kendi yağınızı koymak isterseniz el kitabında ilgili motor özelliklerindeni yağ koduna bakıp, orada yazan koda sahip yağ kullanabilirsiniz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mobil1 esp formula 5w-30 yağ diyorum

4+1 almak gerekir 4.6 litre koyuyorlar bilmiyorum eksiltme filan yapmiyor bende

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim aracın yağ seviyesi biraz düştü. TSI'lar için hangi yağ uygun acaba? Biraz ekleme yapsam fena olmayacak. 

Benim aracın yağ seviyesi biraz düştü. TSI'lar için hangi yağ uygun acaba? Biraz ekleme yapsam fena olmayacak. 
Ne zaman hangi koşulda ölçtünüz yağı. Araç hareket etmeden önce mı ölçtünüz? Uyarı vermeden gerek yok aslında.

@yusuf birkaç gündür sarı ikaz veriyor hocam da bakım yaklaştı diye düşünmüştüm. Yağ iyice sızıldıktan sonra bir ölçüm yaptım, önerilen seviyenin biraz altına düşmüş. Şu an bakıma sokamıyorum aracı o yüzden de biraz ekleme yapmak istedim. 5 30 tam sentetik yağlar oluyor sanırım. Castrol'un sarı kutulu yağı ya da Helix'in 530W yağları var. Bir litre kadar ekleme yapmayı düşünüyorum bugün.

Daha önce bu işlemi yapmadıysanız kendi kendinize yapmanızı önermem.

Bir ustaya yaptırın derim ve ihtiyati olarak önce 750 gr eklemeli.

Dizel ve benzinli makinelerde aynı yağ kullanılmakta. 

W 507 veya 504 kodlu 5w30 yağ kullanmalısınız.

Değerli bir üstadımız olan Ali Hocamın mesajını alıntılayayım.. Dilerseniz buraya da bir göz atın

Ben yetkili serviste kendi yagimla yaptirdim.Castrol 5-30 edge alip,faturasinida adima kestirdim.Faturayida kendi dosyalarina ekleyip yapmislardi...

@silvershadow Kıymetli Murat Hocam benden önce davranıp yanıtlamış farketmemişim s=bigstar Kendilerne teşekkürlerimi sunarım..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles

Değerli Ali Hocam;

yanıtlarındaki görsel zenginlik, derinlik ve detaylarla kendini aşıyorsun her mesajınızda.

Saygılar Üstadım

Şöyle bir şey ilave edeyim. Kaputu açıp yağ ölçümü yaptıktan sonra ikaz lambası sönüyor. Bir vakit sonra tekrar yanıyor.

Geri
Üst Alt