Jump to content

Recommended Posts

Bildiğiniz gibi comfortline araca makul bir maliyetle far ve yağmur sensörü yapabiliyoruz. Bende bunu öğrendiğimde @yusuf Abimden rica ettim sağolsun bana da gerekli ekipmanları sipariş etti, teşekkür ediyorum tekrardan kendisine. Ekipmanlar geldi ama bu seferde araç yanımda değildi. 2 hafta Sivas'ta benle birlikte gezdi sensör ve far anahtarı. Dün Amasya'ya geldim ve bugünde montajı yapabildik nihayet. Yardımlarını esirgemeyen @murat_kurt Abime çok teşekkür ederim. (Kablonun montajını kendisi yaptı. ) @Onurun da sensör takılı ama kodlaması yapılmamıştı, onu da aktif ettik.

Öncelikle şunu belirteyim. Far anahtarına gelen sokette 8 kablo bulunan araç sahipleri en baştan itibaren, 9 kablo olan araç sahipleri 2.kısımdan itibaren işlemlere başlayacaklar. 

1. KISIM

Öncelikle şöfor tarafının kapı tarafında ki plastik kısmı söküyoruz. Sökmesi basit, Komple çıkarmaya gerek yok. Diğer parçayı çıkarmamız için bize aralık sağlasın yeterli. 

OMRVN4.jpg

Daha sonra kaput kolunu söküyoruz. Sökmek için kaputu açar gibi kolu kendinize çekin, resimde işaretli pimi göreceksiniz, onu tornavida yardımı ile çekip sökün alın.

kvjGaJ.jpg

Sonrasında arkasında ki plastiği de sökün. 

EJVr0g.jpg

Eğilip baktığınız da şu plastik parçayı göreceksiniz. Bunu tutan tek bir vida var, onu söküp bu parçayı da çıkartın. (Mavile işaretli yeri unutmayın. Takarken bahsedeceğim.)

PM5nd8.jpg

Eğilip baktığınız da biraz zor da olsa BCM yi görebilirsiniz. Bizim işimiz olan C soketi resimde üstte olan.

v4gXWm.jpg

Bu çıkmış hali, yerinden çıkarmak için işaretli tırnağı yerinden kurtarmalısınız. Zaten direk bırakıyor kendini.

R3J1lZ.jpg

Bu beyazları siyah kalıptan çıkarmalısınız. Raylı sistemi mevcut. Siyahı kenarlardan dışa doğru çekip esnetin ve beyazı çekip çıkarın. Bizim işimiz olan resimde ki beyazlardan sağda ki.

ZdLMyk.jpg

pPRXLq.jpg

Şimdi kabloyu montaja başlayabiliriz. Öncelikle far anahtarını sökelim. Sis farlarını açarken kendimize çekeriz ya, bu sefer far anahtarı 0(sıfır) konumundayken içeri bastırıp park pozisyonuna alın ve far anahtarını kendinize çekin. Arkasında ki kablo bağlı pini tırnaklarından kurtarıp ayırın. Sonrasında (resmini çekmeyi unuttum.) kapıyı açınca meydana çıkan sigorta kutusunu biliyorsunuzdur. Onun kapağını sökün. 

Çıkardığınız pini o boşluktan alın ki rahat çalışalım. Şimdi, kablonun bir ucunu resimde görünen siyah beyaz ve sarı gri kablonun arasına bağlayacağız.

YbvqXa.jpg

Bunun içini kapağını açmamız lazım. Düz, ince uçlu bir tornavida işimizi görür. Resimde kapağın ayrılmış hali.

J2pqPq.jpg

Kabloyu pini doğru pozisyonda olacak şekilde iyice ittirin, çıt sesi gelip tırnakları oturana kadar. 

R3J1Wj.jpg

Gelelim BCM kısmına. Burada kabloyu resimde takılı olduğu yere takacağız.

0D71b8.jpg

Pini doğru pozisyona gelecek şekilde ittiriyoruz yine çıt sesi gelene kadar.

Sonrasında sarı kabloyu sıkıştırmayacak şekilde Siyah kabını takıyoruz. Raylı sistemi olduğu için yerine oturttuktan sonra kolayca gidecektir.

r9g3mm.jpg

Şimdi etrafı toplama zamanı. Vidasıyla beraber söktüğümüz kapaı takacağız. Dikkat, bu parçayı sökerken maviyle işaretli yere dikkat edin demiştim. Parçanın uzak(vidasız) kısmı bu beyaz kıskaçların arasına girecek şekilde oturtun ve vidasını takın.

nrARAM.jpg

Sonrasında solda ki kapağı takacağız. yalnız dikkat, bu da işaretli araya girecek.

PM50oO.jpg

Vidasını takmayı unutmuyoruz.

L3pyNG.jpg

Kaput kolunu takmak için resimde işaretli pimi aynen bu şekil kaput koluna takın, biraz daha içeri girer resimde belli olsun diye çıkıntılı bırakmıştım. Sonrasında direk yerine oturtturun kaput kolunu.

7voqXL.jpg

Kablo çekme işlemi tamam. Bundan sonra ki kısım hem 8 kablolu hem 9 kablolu araç sahipleri için ortak.

2. KISIM

Far anahtarını içeri bastırıp park lambaları konumuna(sağa) çevirip anahtarı kendimize çekelim ve çıkartalım. Arkasında ki kablo bağlı pini tırnaklarından söküp kurtaralım far anahtarından. Auto konumlu yeni far anahtarımızı eskisinin yerine takalım.

3.KISIM

Bu kısmı değerli @kiyak7 Hocamızın anlatımını alıntı yaparak anlatmış olalım. 

 

 a) Ayna alt koruma kapağı 2 plastik tırnak tutar (sağ ve sol). Elinizle veya yardımcı bir tirim aparatı ile sökülür (hiçbiri yoksa tornavida ile ). kapaklar esnektir önemli olan tırnak tarafındaki muhafazaya bastırarak veya parmağınızı araya sokarak çekip çıkarabilirsiniz

kvjbWr.jpg

o7Ajk7.jpg

  b ) Aynamız: ayna 4 tane metal tırnak ile tutunmaktadır. Eliniz ile aynanın metal gövdesini kavrayarak saat yönünün tersine cevirin (çevirmesi bilek gücü ister). Resimdeki gibi çevirdikten sonra tırnakları tutan yerler boşa çıkacaktır 

r9g32z.jpg

c ) üst muhafaza plastigini yukarıya doğru iterek sökebilirsiniz (ilk baslarda bu biraz ugrastırır)

QMRa7r.jpg

y4PEzM.jpg

d ) sensörü iki tane metal tırnak tutar bunları tornavida ile resimdeki gibi iki taraftan kanırtarak çıkarın. Sensör Bağlatı kablosunun soketini elinizle çekerek çıkarın

EJVgyD.jpg

e) Sensörün sökülmesi: Burada kilit nokta fabrikasyon olan sensör sıcaklığa bağlı olarak üzerindeki silikon tabaka cama yapışmıştır,sökülmesi için acele etmeyin hassas davranın. Resimdeki gibi bir tornavida ile soketin üstünden camın arasına sokulup kanırtılarak sökülür.

o7Aj6q.jpg

AJAL1Q.jpg

6nZ9Jk.jpg

Yeni sensörünüzü takın ve işlemleri sondan başa doğru sırasıyla monte edin. (bu şekilde diyorum çünkü montaj sırasında üst plastik muhafazasını aynayı taktıktan sonra monte etmeye çalışmayın girmez). 

 

Gelelim kodlama kısmına. 

Yağmur için bir kodlamaya gerek yok, silecek kolu bir kademe yukarı da olsun yetiyor.

Far sensörü için de Select>Central electrik>coding>long coding helper>BYTE 6>bit 0-1 Light sensör installed yapılacak.

                            Select>Central electrik>coding>long coding helper>BYTE 7>Bit 5 işaretlenecek. 

Kodlama işimiz de hallolduğuna göre tadını çıkarabiliriz. :) Biz @Onur Kardeşimle Coming ve Leaving Home'u da kodladık. On numara oldu. ;)

kralmali, emrekk, byakif ve 8 diğer bunu beğendi
Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş


@trgy @ADANALI @egemen @erkanwrcTeşekkürler değerli Hocalarım. :)

@EMRAH ATTS Değerli Hocam, kablo çekme işleminde ben sadece fotoğraf çekme işi yaptım. İlk kez girişeceğim için yanlış  bir şey yapmayayım diye hiç ellemedim. Murat Abim sağolsun halletti kablo işini. Sensör montajında da gücüm yetmediği için yine Murat Abi yardımcı oldu. Ben aslında işin kodlama kısmını yaptım gibi bişey. :)

@DoğanARABACI Teşekkürler Doğan Abi. Ah keşke imkan olsa da dileyen her Hocamıza yardımcı olabilsek. Korkmanıza gerek yok. Her türlü yaparsınız. Karar verirseniz telefondan her türlü yardımcı oluruz görüntülü arama vs.

Değerli Emrah Hocamla yapmıştık. :D

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

@fcsrn Eren kardeşim ellerine sağlık güzel anlatım olmuş :)

Aslında zor bi yanı yok montajın ama neyin nasıl yapılması gerektiğini bilmek gerekiyor ustalıkta burada devreye geliyor @murat_kurt Abimiz olmasa muhtemelen girişemezdik bu işe sağolsun hem benim hemde Eren'in aracına montajı yaptı. 

Kodlamalardan sonra Leaving ve Coming home gayet kararlı çalışıyor akşam epey oynadım :)

 F/p oranı çok yüksek bi uygulama oldu düşünen olursa kesinlikle tavsiye ederim.. 

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

1 saat önce, cosqn yazdı:

@fcsrn selamlar 

Far sensörü için de Select>Central electrik>coding>long coding helper>BYTE 6>bit 0-1 Light sensör installed yapılacak.

bu kodlamanın ekran görüntüsünü veya daha ayrıntılı olarak yazabilirmisiniz

Merhaba hocam, aramıza hoşgeldiniz. :)

Malesef elimde resim yok. Aracı bilgisayara bağlayıp Options-->Test  yaptıktan sonra ana ekrandan Select-->09 Central Elektrik--->07 Coding -->Long Coding Helper'a girdikten sonra, BYTE 6 kısmında birinci seçenek olan Bit 0-1 "Light sensor NOT installed" seçeneğini "Light Sensor İnstalled" olarak değiştireceğiz ve sonraki adımı da yapıp işlemi tamamlayacağız. 

Ekleme: Burada ki resimde sizin sorduğunuz kısımın devamında ki kodlama işlemi yapılmakta. Kırmızıyla işaretli "FB" yazan kutuğun bir sol tarafında ki kutucuğu("02" yazana) tıklayıp Turuncu ile işaretli yerden BİT 1'i değiştireceksiniz. Bu başka kodlama olduğu için Bit 5'i yuvarlak içine aldım ama onu dikkate almayın, Bitleri belirtmek amaçlı o. (Devamında ki kodlmayı bu resime bakarak yapabilirsiniz.)

YbJV4Z.jpg

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

 • 4 hafta sonra...

merhaba. ben de bu konudan cesaret bulup, güya comfortline ama boş trendline gibi olan arabamın hakkı olan donanımları eklemek istiyorum. montaj kısmını yapabilirim gibi geliyor ama kodlama için yardıma ihtiyacım var. istanbulda yardımcı olabilecek bir arkadaş olursa çok makbule geçer. Hatta benim gibi yeni başlayacak arkadaşlar varsa biraraya da gelebiliriz.

Yorum bağlantısı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
 Paylaş

 • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

  Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

 • Etiket tabanlı benzer içerikler

  • Yazan: Tulkas
   Herkese iyi akşamlar kıymetli forum sakinleri. 2014 1.2 tsi comfortline aracıma yağmur sensörü ve otomatik far anahtarı montajı işine yakın bir zamanda girişeceğim inşallah. Aliexpresten siparişleri verip havaların biraz ısınmasıyla birlikte halletmeyi düşünüyorum.
   Günlerdir araştırma yapıyorum ve hala tereddütte kaldığım bazı konular var.
   1.si hangi koddaki sensörü almalıyım sonu 547 547B 559 559B 559C şeklinde biten birsürü koda sahip yağmur sensörü var. Bana yağmur ışık ve nem sensörü birarada olan lazım hangisidir?
   2.si otomatik far anahtarından bcm ye çekilecek kablonun hangi pimlere takılacağını bir türlü netleştiremedim. Özellikle bcm de hangi numaralı pim yuvasına yerleştirmemiz gerekiyor?
   Bu işi yapmış ve sorunsuz kullanan bu işlerden anlayan arkadaşlardan yardım bekliyorum... 
   Forumda alakalı çoğu konuya göz attım ama bu sorularıma net bir cevap alamadığım için konu açma gereği duydum şimdiden teşekkürler..
  • Yazan: Tulkas
   Arkadaşlar aracımda yağmur sensörü varmış ön camı serviste değişirken öğrendim faturaya baktım ki yağmur sensörüyle alakalı birşeyler yazıyor, bana işaretlediğim kısımda sensör var dendi. Şaşırdım tabi çünkü yok biliyordum araç 1.2 tsi comfortline sadece sürüş konfor paketi var biliyordum. Yağmur sensörü var far sensörü yok, bunlar tek pakette değil miydi?

  • Yazan: yusufasinmaz
   Merhaba arkadaşlar,
    
   2015 Model Lacivert renk 1.2 TSI Comfortline aracım ile aranıza katıldım. Aracımda fabrikasyon hız sabitleyici var ancak aldığım arkadaş çinden aldığı far anahtarı ile far sensörü takmış. 
   Buton değişmiş ve butonun yanından minik bir kablo ile sensör çıkıyor. 
   Aracı kumandadan açtığımda coming home/leave çalışmıyor, araç marşa basıldıktan sonra ibrelerde ışıklar çalışmıyor, ayrıca farları yakma süresi uzun. Bir süre beni bekletiyor.
    
   Bazı arkadaşlar orijinal sensör ve anahtar olmadığı için düzgün çalışmadığını söyledi. Bende orijinal veya önerdiğiniz dikiz aynası altına takılan sensörlerden temin edersem far ve yağmur sensörüm kodlama ile aktif olur mu ?
   Şu an araçta bulunan çevirmeli anahtarın değişmesi gerekir mi ?
   Ne gerekiyorsa yağacağım. Bugüne kadar bindiğim otomobillerde far ve yağmur sensörü hep vardı eksikliğini aşırı hissediyorum. 
   Otm. kararan dikiz aynasını konusunda yardımcı olacak arkadaş varsa çok sevinirim.
    
   Saygılar.
  • Yazan: unalkarakus
   Merhaba arkadaşlar,
   Yakın zamanda comfortline golf aracım için yağmur/far sensörü montajını forumdaki paylaşımların yardımıyla gerçekleştirdim. Biraz zahmetli olsa da en nihayetinde problemsiz tamamlandı. Gelgelelim VCDS 17.8 ile aracın BCM modülüne girip kodları göremediğim için ışık sensörünü kodlayamadım. Adaptation menüsüne girip tüm ayarları yaptım, ışıkla ilgili her şeyi denedim. Lakin ışık sensörünü tanıtıcı herhangi bir şey mevcut olmadığı içn oradan da aktifleştiremedim.
   VCDS'in 17.10 beta sürümüyle de denedim, orada da erişemedim. Şimdi asıl sorum şu: VCDS dışıda ODIS vb. bir programı olan, ya da daha önce kablosuyla makyajlı golf bcm ünitesinde long coding yapmış birileri var mıdır? varsa yardımlarını rica edebilir miyim?
   Teşekkürler.
  • Yazan: toso
   Selamlar, 2013 model higline golf aldım ne var ki yağmur sensörünü otomatiğe alınca fasılalı çalışma modunda yağmur yokken çalışıyor. Normalde olması gereken yağmur yokken çalışmaması, herhangi bir ıslanma olunca devreye girmesi şeklinde olmalıydı, yanılıyormuyum? Ekrandan ilgili bölümü de aktif hale getirdim, daha ne yapmalıyım bilemedim. Yanı sıra sağ aynanın geri vitese takınca aşağıya inmesi de standart diye biliyorum ama o da inmiyor  Yardımcı olursanız sevinirim.×
×
 • Yeni Oluştur...