silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Hangisini Seçmeli?

1-Golf 1.2 tsi comfortline 1.2 TSI 110 HP manuel (69,000 TL)

2-Seat LEON 1.2 TSI Style 110 HP manuel (58.700 TL)

0_km_seat_leon_fiyat_listesi_2016.jpg

3-Skoda Rapid 1.2 TSI 110 HP spaceback style manuel... (59.400 TL)

00000o0.jpg

rapid ve leon golften fazla olarak hız sabitleyici dönüşe duyarlı ön sis farı yagmur sensörü coming home loving home gibi bikaç ekstra ile geliyor...

Kısaca sonucu söyleyeyim Golf 1.2 TSI alın, kısa orta ve uzun vadede memnun olacaksınız.

Donanım aldatmacasına göz boyamasına inanmayın.

İnanmayanların inananlardan farkını ikinci el fiyatlarına bakarak çözümlemek mümkün.

1.2 TSI alabilecekken hele hele dsg'lisini alabilecek imkana sahipken başka bir araç almak at varken yürüyerek, hatta uçak varken arabayla gitmeye benzer...

Hoş bu araba Golf'se sadece zaman problemi yoksa konfor farkı olduğundan; hatta Golf daha konforlu olduğundan Golf tercih edilir.

başka olasılığa bakmak gereksiz...

Bu saydıklarınızın hepsi MQB denilen Volkswagen Group bünyesinde pek çok araçta kullanılmaya başlayan şasiye sahiptirler.

Farkları:

1. Üretim yerleri

*Golf... Almanya

*Leon ... İspanya

* Skoda ... Çek Cumhuriyeti

2. İşçilikleri

*Üretim yerlerine bağlı olarak doğal bir değişim gösterecektir.

3. Fiyatları ile doğru orantılı olarak maliyet kaygısıyla;kaçınılmaz olarak

* yürüyen aksamdan iç aksama kadar tüm malzemeler

* robotik üretimden elle üretime kayması nedeniyle doğal olarak kalite standardında düşme..

*Malzeme kalitesi nedeiyle doğal olarak dayanıklık sürelerinde değişme

4. Kalite ve işçilikteki eksikliklerini fiyatıyla kapatıyor ve sundukları donanımlarla öne çıkarak diğerlerine göre kendilerini tercih edilebilir kılmaya çalışyorlar

Seat orta gelir grubu

Skoda alt orta gelir grubu

Golf orta  ve üst orta gelir grubu hedeflenecek şekilde tasarlanmışlardır.

Eğer ulaşılabilir aralıkta olsaydı A3 tamamen aynı alt yapıya sahip ve malzeme işçilik kalitesi ve fiyatıyla Orta üst Ve Üst gelir grubunun altında yer alanlara hitap ederek tercih sıralamasında en üstte olabilirdi.

Söz gelimi: Skoda CEO'su demis ki "arac zaten hint ve uzakdogu pazarına hitap etmesi icin tasarlandi"

Volkswagen böylece tüm gelir gruplarındaki yelpazeye hitap etmek için oluşturduğu müthiş bir pazarlama stratejisi kısaca

Şu iki fikir de doğru gibi göründüğü sürece sizin için kafa karışıklığı asla sona ermeyecektir.

Bu durumda;

1. Tasarımı biraz özensiz kaba saba ama olsun önemli değil tüm şasi ve yürüyen aksam Volkswagen tasarımı ve onun güvencesinde

veya

Aynı parayı verip daha fazla donanım neden almayayım? derseniz....bu sözler sizi Skoda' fikrine yönlendirir

2. Tasarımı daha sportif ve güzel  hem de  tüm şasi ve yürüyen aksam Volkswagen tasarımı ve onun güvencesinde

veya

Aynı parayı verip daha fazla donanım neden almayayım? daha sportif görünecek hem de...derseniz sizi Leon'a

3. Abartısız ve gayet şık bir tasarımı var donanım önemli değil önemli olan 42 yıllık tecrübesiyle Golf Golf'tür.

veya

Aynı parayı verip daha  fazla donanım almak yerine daha az donanıma razı olanlar aklı başında değil mi? Demek ki sürüş hissi ve malzeme kalitesi ile dayanıklılığa değer deyip Golf'e

karar vermeniz olası.

Benim size en önemli tavsiyem;

Önceliklerinizi belirleyin....

Tasarım?

Güvenlik?

Sürüş keyfi?

Konfor?

Dayanıklılık?

Fiyat?

1. uzun yıllar mı kullanacaksınız?

2. Test sürüşü yaptığınızda  hangisi sizi heyecanlandırdı ?

3. Yıllar sonra değil de ister istemez satmak zorunda kalırsam ikinci elde satarken en rahat hangisini satarım?

Seçiminizin ne olduğunun önemi yok Allah gönlünüze göre versin yeter ki; ve sizi mutlu edecek seçeneği tercih etmenizde yardımcı olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam çok faydalı bir konu olmuş. Emeğinize sağlık. Ben de olsam dolu bir leon mu comfortline olarak opsiyonsuz (midline plusı hic saymıyorum) golf mü deseler kesinlikle golf derim. Ama şimdi dizel leon liste fiyati 70bin indirimli daha uyguna geliyor. o belki dizel düşünen için cazip olabilir.

elinize sağlık güzel bir değerlendirme olmuş. golf ile octavia arasında ikilemde kalmış biri olarak, iki aracı da detaylıca karşılaştırdım. 

octavia golften daha ucuz olmasına rağmen donanım olarak çok daha üstündü. daha önce golf kullandığım için, özellikle octavianın iç malzeme kalitesini çok sevemedim. yoksa özellik olarak dört dörtlük, ama aldıktan sonra keşke golf alsaydım dememek için tercihimi golften yana kullandım. 

bu arada çok detaylı olarak araştırmadım ama rapid bana eski vw borayı anımsattı. hatları, kapı kolları, iç mekan v.s bora ile çok benzer yapıda. 

@silvershadow hocam konu guzel aciklamalariniz guzel ve tatmin edici ama unuttugunuz bir nokta var genelde leon golf arasinda 12 13 bin lira fark olur ve seat leon icin 1 2 bin lira duser daha dusmez en fazla 2 bin liste fiyatindan volkswagen ise yeri geliyor 10 bine kadar dusuyor ben golfumu liste fiyatinin 7 bin tl assasina almistim her neyse geriye 5 bin liralik fark kaliyor 5 bin icin golf yerine leon alanin aklina sasarim alinicak araba degil gerek doseme gerek plastik kalitesi gerek ic tasarim dis tasarim dugmelerin kalitesi saymakla bitmez vs vs vs alinacak araba degil leon

Geri
Üst Alt