Bir değişik elektronik sorun

sonmohican

Üye
İsim
Burak Taylan
Merhaba arkadaşlar.Bir önceki aracım golf 7 idi geçen sene kendisiyle vedalaştık ve ssangyong korando 0 aracımızı aldık.Merak eden almayı düşünen varsa sormak istediği konular için özelden yazabilir.
Golfum varken her gün forumu tarardim konuları sık sık kontrol ederdim keşke ssangyong içinde böyle nezih aktif bir forum olsa .
Gelelim canımı sıkan soruna.Sorun korando aracimla ilgili.15.000 bakımını 10 Nisan pazartesi günü Denizli yetkili serviste yaptırdım.Aracim ayrıca silicek suyu puskurtmuyordu onunda belirttim ve tamirati sağlandı.Ardindan aracı teslim aldığımda aynaların otomatik kapanmadiğini farkettim ve yetkili kişiyi çağırdım.O geldiğinde de sorun düzelmişti şansıma.sonra Afyon'a yola çıktım.malesef Afyon'a geldiğimde aynalar tekrar kapanmıyor açılmıyordu.bir kaç Kontak kapatip açtıktan sonra düzeldi.Ayni zamanda yetkili servisle görüştüm getirin bakalım dedi ama musaitligim yoktu maalesef. ertesi gün tekrar aynı sorun oldu hatta arabada bu sorun varken ESP arıza ışığı yandı, arabanın iç aydinlatmalarinin yanmadığını , farkettim.o gün içinde sorun düzeldi 1-2 gün sorunsuz geçtikten sonra bugün tekrar aynı sorun oldu.Yani arabada sorun varken aynalar katlanmiyor iç ışıklar yanmıyor göstergede bazen farklı arızalar gözüküyor ama sorun yokken hepsi düzgün çalışıyor.Bu ara yetkili servise götüremeyeceğim için burada sorunumu paylaşmak istedim.Belki fikri olan arkadaşlarımız vardır.simdiden teşekkür ederim hayırlı akşamlar dilerim.
Not:Afyon'da bir elektrikci sigorta kutusunu kontrol etti kontrol kalemi ile bir sorun saptamadi ama bazı sigortlarin ucu siyahlasmisti bende sorun bu olabilirmi diyince onun sorun olmayacağını belirtti.

Uçları siyahlaşan sigortaları aynı amperdeki yenileriyle değiştirin. Bu arada sigorta yuvalarında da sorun var mı kontrol edin/ettirin. Son olarak bu tür sorunlar genelde aküden ve elektronik beyin (modul) gibi kısımların ıslanması ve oksitlenmesi ile de kaynaklanabilir. Aküyü de ölçtürün. Darbe alınmışsa bazı sensör hataları da buna sebep olabilir.

Uçları siyahlaşan sigortaları aynı amperdeki yenileriyle değiştirin. Bu arada sigorta yuvalarında da sorun var mı kontrol edin/ettirin. Son olarak bu tür sorunlar genelde aküden ve elektronik beyin (modul) gibi kısımların ıslanması ve oksitlenmesi ile de kaynaklanabilir. Aküyü de ölçtürün. Darbe alınmışsa bazı sensör hataları da buna sebep olabilir.
Cevabınız için teşekkür ederim.
Bakımin yapıldığı gün hava yağmurluydu ve usta sigorta kutusunu sökmüştü silicek suyu sorunu için.Ve yetkili servis olmasına rağmen o sorun için aracı başka bir dükkana götürmüştü.İzmir Ankara gibi profesyonel yerlerde yaptırmadıgim için pişman oldum açıkçası.

Silecek suyu sorunu öncesi bu sorun yoksa onun neler yaptığını öprenmek lazım. Bazı araçlarda silecek suyu seviye sensörü var. Sizde de varsa kısa devre yaptırılmış olabilir. Akünün durumu da önemli!

Geri
Üst Alt