Golf 7 de Rodaj

Biliyorsunuz BMW M serisi vb. tüm performans motorları, yağ sıcaklığı normal değerine ulaşmadığı zaman, siz tam yüklesiniz de (tam gaz yapsanız da) motoru korumak için tam gaz yapmıyor, ısınmasını bekliyor. Bunu biliyoruz kesin bilgi.
Golf R da da yağ sıcaklığı yükselmeden launch kontrola(0-100 hızlanma) izin vermiyor...Muhtemelen turbo basıncını da bir tık düşük tutuyor...

videoda arkadaşlar yağ flitresinden kaçabilecek bir çapağın gömlekte veya sekmanda iz bırakabileceğinden bahsetmiş, acaba yağ filtresinden kaçma ihtimali varmı bu şekilde, o ufal gözeneklerden nasıl kaçabilir ...

bide beni araç 2500 km de ve  125 bg 1.4 lt. bulunduğum yerde organik mobil 1 ürünü satan mobil yağcısı var.. evvelki dizelimin yağını buradan değiştiriyordum ve çok memnundum yağın kalitesinden,bu aralar şu çapak konusunu fena halde kafama taktım ve  bu ürünle yağı değiştirmeyi düşünüyorum. bizim motorlar kaç litre yağ alır acaba.. çünkü usta bi yanlışlık yapıp fazla yağ koymasın.

ayrıca zamanında servise gidersem garanti konusunda bi sıkıntı çıkarırlarımı? yani yağın değiştiğini nasıl anlayabilirler..

Motor Rodajının tamamlanması evresinde sabit devirlerden kaçınmak gerektiği söyleniyor. Rodaj süresince yaklaşık olarak 1.500 km Cruise Control kullanmamak gerek o zaman.

Ben aracı aldığımda aynı soruyu eskihisar da st ye sordum. Çünkü alır almaz 1100 km yol yapacaktım. St "bunların rodajı yapılmış herşeyiyle hazır motor istediğiniz gibi sürün" dedi...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Herkese merhabalar..Aracım 440 kmde ilk defa uzun yola cıkacam..rodaj süresi tamamlanmadığı için dikkat etmem hususlar nedir..110-120 gibi hızlarda seyretmem bunun üstüne çıkmamam gerekli diye biliyorum doğrumudur.teşekkürler.iyi akşamlar herkese 

Herkese merhabalar..Aracım 440 kmde ilk defa uzun yola cıkacam..rodaj süresi tamamlanmadığı için dikkat etmem hususlar nedir..110-120 gibi hızlarda seyretmem bunun üstüne çıkmamam gerekli diye biliyorum doğrumudur.teşekkürler.iyi akşamlar herkese 
hocam şu konuda rodaj hakkinda herşeyi okuyabilirsiniz 

@calik eski motorlar cidden öleydi şimdi son sistem bilgisayarlı cihazlarla blok döküp motor toplanıyor ama kendi şüphelerimden dolayı araç (geldikten sonra tabiki???) 3000 km civarı yağ değişimi yaptıracağım motora bişey olmazda allah sakına turboya gelecek bi zerrecik iş çıkarmaya başımıza 

Hava filtresinide 1000 km civarında atıp k&n takmayı düşünüyorum...

(bakıma girerken geri takmak kaydıyla) saygılar...

Moderatör tarafında düzenlendi:
selam Golf Tutkusu,

benim araç şu anda 5000 km'ye yaklaştı. Cuma günü tam 2 ay olacak alalı :)

yağ, su vs bişiy için kontrol ettirmem/etmem gerekir mi ? ne dersiniz üstadlar @calik @EMRAH ATTS @silvershadow @Orhan Hoca @maniax

bir önceki iletide @Semih hocamın yazdıkları beni bu düşünceye itti. Malum araçlardan çok anlamam. Bir bilene danışmak istedim.

selam Golf Tutkusu,

yağ, su vs bişiy için kontrol ettirmem/etmem gerekir mi ? ne dersiniz üstadlar @calik @EMRAH ATTS @silvershadow @Orhan Hoca @maniax

bir önceki iletide @Semih hocamın yazdıkları beni bu düşünceye itti. Malum araçlardan çok anlamam. Bir bilene danışmak istedim.
valla ben 10000 de bi baktım 1 mm yağ eksilmemişti. normalde rutin tavsiye edilen bişey yok bildiğim

@jajaja degerli hocam küçük bir gözden geçirme yapsanız fena olmaz yağını suyunu kontrolden geçirin ardından yola devam :'(

Yağ seviyesine 5.000 km de baksanız yeterli. Başka bir şeye gerek yok. Daha sık yağ değiştirme ve farklı filtreler gereksiz bence.

Türkiye şartlarında:

Bakım km sinin yarısında mutlaka hava filtresi değiştirin derim.

Yakıt filtresini her bakımda değiştirin.

selam Golf Tutkusu,

Değerli Hocam 

Soğutma sıvının eksileceğini düşünmüyorum ancak yağ seviyesi mutlaka konrol edilmeli.

Aslında bu kontrol rutin olarak her yakıt aldığınızda olmak kaydıyla yapılması gerekenler:

1. Motor yağı kontrolü 

2. Soğutma sıvısı kontrolü 

3.Silecek suyu takviyesi 

4. hidrolik seviyesi kontrolü 

Geri
Üst Alt