[ÇÖZÜLDÜ] 15.000 Bakımı sonrası Yakıt tüketimi iki katına çıktı ve rölanti düzensizliği başladı.

İsim
-
Merhabalar. 1.6 TDI Highline DSG 110bg aracımı 23.06.2015 de trabzon bahadır dan sıfır olarak almıştım. Aldığım günden bugüne Trabzon sahil yolunda ortalama 4.8-5.5lt/100km, Artvin'de yollar tamamen yokuş ve viraj olmasına rağmen yakıt tüketimim 6.5-7 lt/100km nin üstüne hiç çıkmıyordu. Fakat aracıma 15.000 bakımı yapıldıktan sonra yakıt tüketimimde gözle görülür ciddi bir artış oldu. Bugün devirli ve yavaş kullanmama rağmen 11.5lt/100km nin altına düşmek bilmedi. Ortalama tüketi bu kadar yüksek olan hiç duymadım açıkçası. Ve dün aracımı çalıştırdığımda devir göstergesi, eski model araçlarda olduğu gibi titreyip sallanmaya başladı. Stop edip tekrar çalıştırınca düzeldi fakat ilk defa böyle birşey olunca canım sıkıldı açıkçası. Bu durumların sebebi hakkında bilgisi yada fikri olan kıymetli abilerim, hocalarım yardımcı olabilirse çok sevinirim. 

GÜNCELLEME : 11.05.2016 da aracımı Trabzon Bahadır'a götürdüm. Satış temsilcileri bu kadar iyi , müşteri ilişkileriyle ilgilenenleri bu kadar iyi ,teknik servisindeki ustaları bu kadar iyi olup da nasıl teknik servis müşteri danışmanları bu kadar kötü olabiliyor diye kendimi düşünmekten alamıyorum. İkame araç talebinde bulunmama rağmen, yan masada oturan ve ikame araç talebi olmayan birisine araç temin edip de bana gelince araç yok diyen bir ilgili düşünün. O da yetmiyormuş gibi 1.5 hafta öncesinden randevu almama ve Artvin'e döneceğim çok gecikmezse sevinirim  dememe rağmen "Burada tek sizin aracınız yok. Yoğunluk var. Sırada birsürü araç var. Saat 2 den önce teslim edemeyiz" diye bir cevap almanın değeri paha biçilemez!! Tabi bu cevaptan sonra direk olarak volkswagen müşteri hizmetlerini aramak durumunda kaldım. Onlar şubeye dönüş sağlamadan sağolsun müşteri ilişkileri bölümünden "Bihter" hanım olayı duyup çok hızlı bir şekilde yardımcı olup, teknik servis danışmanının yok dediği yedek aracı 5 dakika içerisinde hazırlatıp teslim etti. Gösterdiği ilgi,alaka, odasında ağırlaması da yaşanan bütün olumsuzlukları unutturdu. Sonuç olarak mutlu kapattık. En önemlisi de bu bence.

ÇÖZÜM : @silvershadow hocamın da dediği gibi araçlarımıza yapılan yazılım güncellemesinden kaynaklı olarak yakıt tüketiminde bir farklılık oluşmuş. Yeni bir yazılım güncellemesi ile aracımın tüketim değerleri normale döndü. Ek olarak tam anlamadığım birşey daha aktarıldı. 10 luk bir vida yakıt tasarrufu için 12.5 luk olarak değiştirilmiş. 1.5TL masraf alındı. Ne işe yarıyor hala bir fikrim yok. Çok yorgun olduğumdan irdeleyemedim fazla. Şu anda Artvin'de şehir için 6.5'a şehirler arası 4.9'a düşmüş durumda ortalama tüketim. Performans olarak hiçbir değişiklik hissetmedim.

ÖNEMLİ : Rölanti devri ile ilgili olarak benimle aynı sorunu yaşayan ve teknik servise başvuran 6-7 araç daha varmış. Bu durumunda şu anda kullandığımız güncel yazılımdan kaynaklı olduğu bilgisini aldım. Bu sorun ile ilgili yeni yazılım Almanya'dan gelecekmiş. Geldiği zaman telefon ile bilgi verilecek. Tahmini olarak bu cuma, fakat haftaya da kalabilir dediler. Güncelleme geldiği zaman aracı getirin güncelleyelim çözülecek dediler bakalım.  Başka bu sorunu yaşayan, yaşayacak arkadaşların da bilgisine :)

Özellikle @Nature and cars Nazım abiye, @silvershadow Murat abime ve @calik hocama kıymetli cevapları ve ayırdıkları vakit için ayrıca teşekkür ederim.

ss+(2016-05-06+at+03.35.37).jpg

ss+(2016-05-06+at+03.35.51).jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Motor kaputunu açıp motora birgözatmanda  fayda var. motorun çalışması nasıl ve hava filtresi hortumu kelepçesi takılmamış olabilir. Gözle kontrol  :000177-medium:

Motor kaputunu açıp motora birgözatmanda  fayda var. motorun çalışması nasıl ve hava filtresi hortumu kelepçesi takılmamış olabilir. Gözle kontrol  :000177-medium:
İlk aracımız olduğundan pek bir bilgim yok maalesef. Hava filtresinin nerede olduğunu öğrenip bugün ilk fırsatta gidip kontrol edeceğim. Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Ortalama tüketim sürüşe göre değişir. Bir depoyla 500km km değil en az 700km yol gidersin. Benim aracım 1.4tsi dsg  yoğun trafikte ortalama tüketimi 26lt olduğu zamanlar oluyor lakin bir depoyla 600km'nin altına hiç düşmüyor.

Ortalama tüketim sürüşe göre değişir. Bir depoyla 500km km değil en az 700km yol gidersin. Benim aracım 1.4tsi dsg  yoğun trafikte ortalama tüketimi 26lt olduğu zamanlar oluyor lakin bir depoyla 600km'nin altına hiç düşmüyor.
Anladım hocam. Yakıt alırken yaptığım kilometreye göre hesaplıyorum. uzun yol gittiğimde 0.24TL/km,  Artvin içi kullanımda 0.40TL/Km civarı yakıyor şu anda.

@silverknight hocam bence durumu bıraktığınız servise de sorun, sonuçta aynı işi hergün yapıyorlar. 

@silverknight hocam bence durumu bıraktığınız servise de sorun, sonuçta aynı işi hergün yapıyorlar. 
Sordum hocam zaten. Getirin bakalım dediler de en yakın servis buradan 160km. Ondan dolayı biraz çekincem vardı. Ama mecbur gideceğiz herhalde.

@silverknight Hocam aracın çekişinde bir problem varmı? Motor arıza ışığı yanıyormu? Tüketim yüksek.
Aracın çekişinde problem yok gibi hocam. Arıza ışığı da yanmıyor. Sadece tüketim aşırı yüksek ve rölantideyken bahsettiğim sorun oldu bir kere.

Sordum hocam zaten. Getirin bakalım dediler de en yakın servis buradan 160km. Ondan dolayı biraz çekincem vardı. Ama mecbur gideceğiz herhalde.

Aracın çekişinde problem yok gibi hocam. Arıza ışığı da yanmıyor. Sadece tüketim aşırı yüksek ve rölantideyken bahsettiğim sorun oldu bir kere.
ihmal etmeyin hocam biran evvel götürün. sonuçlari bizlerle paylaşırsanız çok mutlu oluruz. inşallah içinize sinecek şekilde sonuçlanır.

ihmal etmeyin hocam biran evvel götürün. sonuçlari bizlerle paylaşırsanız çok mutlu oluruz. inşallah içinize sinecek şekilde sonuçlanır.
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim hocam. Çarşamba sabah 10 için randevu aldım. Gelişmeleri mutlaka buradan da bildireceğim. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Araciniz dizel sanirim. Ismini tam hatirlamiyorum ama dizellerde bisey temizleme olayi vardi. Bunu yapamadiginda yakit artiyordu. Cozumu 10-15 dakika kadar araci zorlamak devirli kullanmakti. Bilenler varsa sebebi buda olabilir mi ki ?

@silverknight Hocam şimdi ustayla görüştüm şikayetinizi aynen ilettim,ustanın söylediğine göre olası bir arıza durumunda arıza lambasının yanacağını ve tüketimin yoğun trafik ve yokuşlu yollarda malum yüksek olacağını ve ortalama tüketim değerlerinin de  daha yüksek görüleceğini söyledi. Rolantide devir saatinin titremesi bazı zamanlarda olabilirmiş. Servise baktırın içiniz rahat etmiş olur. Artvin rize yolu zaten  s=bigstar  vospa  :'(

Hocam tüketimi tam değerlendirmemiz için ortalama hızı da görsek iyi olur.

@silverknight

Aynı durum benim başıma geldi.

Servise iki üç kez gittim. Sözde test sürüşü de yapmışlar ne mi oldu...?

Hiç bir şey ...

Değerler normal dediler.

Ama benim teorim ...

Aracın yazılımının güncellendiği yolunda...

Ancak bunun açıkça değil de gizlice yapıldığı. 

Geri
Üst Alt