Golf 7 DSG Kavrama Değişimi

Hocam ilk önce geçmiş olsun, umarım başınıza bir daha benzer bir durum gelmez :). 2+2 veya 2+3 garanti yapmak bana çok mantıklı gelmiyor, zira fiyatları o kadar yüksek ki, resmen çarpabildiklerini çarpma peşinde oldukları aşikar. 125 hp aracımı alır almaz ilk 1 ay içerisinde 2+3 garanti yaptığım taktirde 4036 TL para isteniyor. DSG şanzımanda herhangi bir problem çıktığında iyi niyet garantisi olmazsa bile buna yakın para ödeyeceğim zaten, ki servis bakımlarını düzenli yaptığınız taktirde iyi niyet garantisi neredeyse okuduğum ve duyduğum tüm olaylarda uygulanıyor. (oranı ve miktarı değişebilir) En mantıklısı 2 yıl garantili bir golf alıp 4-5 senelikken araç değiştirmektir, ki zaten 5 seneden sonra hangi araç olursa olsun hızlı değer kaybetmeye başlıyor.

sorunun çözülmesine çok sevindim Emrah hocam. Peki sorun kavramadamıymış? mekatronikte sorun yok değil mi?

bir de aracın garantisi bitse dahi değişen parçanın garantisi devam etmiyor mu? 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@scorpion teşekkür ederim yasın hocam kavramada sorun görmedim ben kendi tecrübelerime deyanarak degişim dediler bir dizi tartısma sonucu anlastık 

degişimden sonra bır garanti daha olucakmı inanın bunca olaydan sonra artık güvenemıyorum yasayıp görücez arızanın mekatronik oldugunda ısrarcıyım birkaçkez bu tip sorunla karşılastım çünki 

@knocknock hocam arac sıfırken garanti uzatma uyguna geliyor ama eskıdıkce fiyatıda arttırıyorlar haklısınız ama iyi niyet diyerek neredeyse 2000 tl vericektım sımdı 700 tl gibi bir rakama yapıcaklar ilk onayda parcaya %70 işcilikte %0 verdiler tamam desem o parayı odemiştim itiraz ettim parçaya %100  işçilik %70 yapıldı uçurum bir indirim oldu ama olması gerekende buydu zaten 

degerli dostlarım yarın öğleye doğru arabayı teslim edicekler sd arkadaş aradı az önce bu saatte diye yanlış anlamayın lütfen bir yandanda arkadaşım oluyor işte

bakalım neler olucak hep birlikte şahit olucaz 

@yusuf hocam sizide etiketlemek istedim bu durumda

@EMRAH ATTS kardeşim öncelikle geçmiş olsun bir şekilde çözüm bulunmasına sevindim ve 2+2 yaptırmıştım tabi burada TDI ve 1.2 TSI ların avantajı 120 HP barajını geçmemeleri 1700 TL civarı farkla yaptırdım. Sen bile sorun yaşamış isen yaptırmış olmak en iyi seçim olmuş diye düşünüyorum artık. 

Bu DSG mevzusu beni düşündürmeye başladı.Benim araç daha 6bin km de ve kalkışta ses çıkarmaya başladı, diğer araçtan biliyorum servis baskı balatayı değişecek.Şimdi garanti var sorun yok ama her 10bin km de filan baskı mı değişicez bu arabaya DSG de devam edip etmeme konusunda ciddi ciddi düşünüyorum.

Bu arada 9 aylık bir araç için garanti uzatma ücreti ne kadar bilgisi olan var mıdır ?

Aynı sorun benim de başıma 45.000 km bakımında gelmişti. Farklı bir arıza için götürmüştüm. Maslak doğuş oto da sağolsun orta yaşlı servisteki ustayla ufak bir tur attık. Araba 1. vitesten 2 ye geçişte ve dur kalk sırasında gazı hemen yemediği, sanki bişeylerin sıyırdığını tespit ettik. Benim söylediğimi söylemeden servise bu sorunu da söyle garantin bitmeden değişelim dedi. Sonuçta kavrama, rulman vs takımların bir kısmı değişti ve garanti kapmasına girdi. Aracı servisten aldığımda değişikliği çok bariz bir şekilde hissettim.

satış sırasında sorun oluşturacağını düşünmüyorum. sonuçta bu sorun her dsg nin bir gün başına gelecek bunu hepimiz biliyoruz.

önemli olan garanti süresi içinde bu sorunu çözmek ve ücret ödememek. :'(  

İnternette biraz baktımda DSG ile ilgili olarak dava açıp kazananlar mevcut bir davada bilirkişinin sistem için gizli kusurlu olduğuna dair raporu varmış.Bizde bu konuyla ilgili olarak ilgili bakanlık iletişim adresine, BİMERe şikayetlerde bulunsak abd çin rusyada  garantinin 10 yıla çıkarıldığını iletsek.Emsal davalarında olduğunu düşünerek garantinin bizim ülkemiz için de 10 yıl zorunlu olmasını talep etsek ne dersiniz sesimizi duyurabilir miyiz ?

Merhaba Golftutkusu Dostları;

Aracımın Garantisinin bitmesine 2 hafta kala DSG nin Kavrama Değişimi yapıldı . Aslında çok da sıkıntısı yoktu ama ilerleyen zamanlarda daha büyük problem olmadan servis ve Benim ortak görüş onayımıza göre değişim gerçekleşti.sevindim çünki sorunum en azından şimdilik değiştiği için,üzüldüm çünkü DSG 2 Yıla yakın keyifle birlikte sorunsuzdu... kimsenin kaza bela yaşamaması temennisiyle Selam ve Saygılar.

Merhaba Golftutkusu Dostları;

Aracımın Garantisinin bitmesine 2 hafta kala DSG nin Kavrama Değişimi yapıldı . Aslında çok da sıkıntısı yoktu ama ilerleyen zamanlarda daha büyük problem olmadan servis ve Benim ortak görüş onayımıza göre değişim gerçekleşti.sevindim çünki sorunum en azından şimdilik değiştiği için,üzüldüm çünkü DSG 2 Yıla yakın keyifle birlikte sorunsuzdu... kimsenin kaza bela yaşamaması temennisiyle Selam ve Saygılar.
Benim aracımda da kavrama aynı şekilde değiştirilmişti,hafif titreme vardı, 1. Vitesten 2. Vitese geçerken. Değişim 43000 km de yapıldı. Yeni kavrama şimdiye kadar titreme falan yapmadı, sadece bir gün N-R ve N-D geçişlerinde sarsıntı yaptı daha sonra düzeldi,bu durumu servisteki ustayla görüştüm ustanın dediğine göre; şanzıman  belli bir kullanımdan sonra kendini kalibre eder:) şimdi araç 86200 km de, hiç bir sorun yok saat gibi çalışıyor dsg. Ender hocam sizin aracınız kaç km de? Yeni kavrama 100 bin götürür sizi? hayırlı olsun..

Benim aracımda da kavrama aynı şekilde değiştirilmişti,hafif titreme vardı, 1. Vitesten 2. Vitese geçerken. Değişim 43000 km de yapıldı. Yeni kavrama şimdiye kadar titreme falan yapmadı, sadece bir gün N-R ve N-D geçişlerinde sarsıntı yaptı daha sonra düzeldi,bu durumu servisteki ustayla görüştüm ustanın dediğine göre; şanzıman  belli bir kullanımdan sonra kendini kalibre eder:) şimdi araç 86200 km de, hiç bir sorun yok saat gibi çalışıyor dsg. Ender hocam sizin aracınız kaç km de? Yeni kavrama 100 bin götürür sizi? hayırlı olsun..
Bahsetriklerinize çok yakın tecrübe yaşadım bende hocam. 44200 km de değişim oldu 3 gun önce. 100 bin gider demeniz içimi Rahatlattı doğrusu. Dsg nin kendini kalibre etmesi güzelmiş aslında. ama hiç bir değişim fabrikasyon takılması kadar sağlam olacağı kanaatinde değilim doğrusu. inşallah bidaha sorun yaşamayız. [emoji2] [emoji106]

Bahsetriklerinize çok yakın tecrübe yaşadım bende hocam. 44200 km de değişim oldu 3 gun önce. 100 bin gider demeniz içimi Rahatlattı doğrusu. Dsg nin kendini kalibre etmesi güzelmiş aslında. ama hiç bir değişim fabrikasyon takılması kadar sağlam olacağı kanaatinde değilim doğrusu. inşallah bidaha sorun yaşamayız.
emoji2.png
emoji106.png
Benim ettiğim tecrübe söyle; dsg şanzıman bazı nedenlerden dolayı bir anlık o hassas ayarını değiştirdiği yönünde. Bir gün trafik karıştı malum yol verme ve dönüş durumları aracımı hızlı bir şekilde ileri geri yaptım ve sert kullanarak P-R-N-D bunu 5-6 kez tekrarladım daha sonra aracı park ettim ve araç dururken vites geçişlerinde vuruntu sesleri gelmeye başladı ( P-R sırasıyla) o gün bir kaç saat arayla aracı çalıştırıp park halinde yine geçişleri kontrol ettiğimde tak tuk sesler devam ediyordu,akşam eve gittim orda da yine baktım aynı sesler var,sürüş vites geçişlerinde sıkıntı yoktu,sabah kontrol ettiğimde ses azaldı ve ertesi gün ses kayboldu,servise uğrayıp durumu sordum usta başı geldi ve oto kalibre olayını anlattı,daha sonra 20 bin km yol yaptım öyle bir sorunla karşılaşmadım. Akıllı dsg Ender hocam korkulacak hiç bir durum yok.

Benim ettiğim tecrübe söyle; dsg şanzıman bazı nedenlerden dolayı bir anlık o hassas ayarını değiştirdiği yönünde. Bir gün trafik karıştı malum yol verme ve dönüş durumları aracımı hızlı bir şekilde ileri geri yaptım ve sert kullanarak P-R-N-D bunu 5-6 kez tekrarladım daha sonra aracı park ettim ve araç dururken vites geçişlerinde vuruntu sesleri gelmeye başladı ( P-R sırasıyla) o gün bir kaç saat arayla aracı çalıştırıp park halinde yine geçişleri kontrol ettiğimde tak tuk sesler devam ediyordu,akşam eve gittim orda da yine baktım aynı sesler var,sürüş vites geçişlerinde sıkıntı yoktu,sabah kontrol ettiğimde ses azaldı ve ertesi gün ses kayboldu,servise uğrayıp durumu sordum usta başı geldi ve oto kalibre olayını anlattı,daha sonra 20 bin km yol yaptım öyle bir sorunla karşılaşmadım. Akıllı dsg Ender hocam korkulacak hiç bir durum yok.
Hocam manevralarda ve çok dur kalk durumlarda Auto holt devre dışı bırakırsanız hem daha seri hareketler yapar hemde DSG nin en büyük düşmanından kurtulmuş olursunuz. 

Teşekkür ederim paylaşım ve aktarımlarınız için :)  

Bu ses bende de vardı servise gittim video çekmiştim onu izlettim formen dedi ki abi tam zamanında geldin daha iki gün önce almanyadan yazı geldi bu sorunu olan parça kodu .... araçlarda değişim yapıyoruz sorun çözüldü parça düzeldi dedi teste bile çıkmadan iki günde temiz kavrama takıldı sorun gitti sorunun sebebi ise kavrama malzemesindeki bileşenlerden biri üretim hatası olarak sertleşiyor ve uğultu yapıyormuş geçen hafta gelsen kavrama değişimi yapamazdık çünkü sorunun ne olduğu ve nasıl düzeleceği bilinmediğinden vw bu şikayet ile gelen talepleri ertelemiş falan dedi ben dsg nindünya üzerindeki en ama en iyi şanzıman olduğunu düşünüyor ve savunuyorum ve belki hiç dsg kullanmamış yada birkaç bin km kullanmış olanların bu durumda olumsuz yorum yapmasını kabullenemiyorum ben 2008 jetta tsi yağlı kavrama ile 85 bin 2010 passat 2.0 tdi ile 60 bin 2012 2.0 tdi passat ile 165 bin son olarak da 2015 tsi golf ile 21 bin km yol yaptım ve sadece bu sebepten dsg şikayeti ile servise başvurdum herkese saygılar sevgiler 

Hocam manevralarda ve çok dur kalk durumlarda Auto holt devre dışı bırakırsanız hem daha seri hareketler yapar hemde DSG nin en büyük düşmanından kurtulmuş olursunuz. 

Teşekkür ederim paylaşım ve aktarımlarınız için :)  
Ender Hocam merhaba,

Autohold a DSG nin en buyuk dusmani neden dediniz anlayamadim :)  Ben auto hold da kullaniyorum araci ve bildigim kadari ile auto hold da kavrama ayriliyor, yanlis miyim? Tesekkurler.

Geri
Üst Alt