Golf 7 DSG Kavrama Değişimi

Nektar

Üye
İsim
Hakan
Merhabalar herkese,

Nasıl başlasam ne desem bilemiyorum. Henüz 9000 km dahi olmamış aracımdan gelen sesler neticesinde dün gittiğim serviste yeni kavramanın siparişini geçmiş bulunmaktayız.

Aracım 1.4 TSI BMT Highline DSG , temmuz ayında 0 km olarak almıştık. Son zamanlarda kalkışta araçtan gıcırtı sesleri gelmeye başlamıştı. Hayra alamet değil diyordum. Ancak çok nadir ses geldiği için pek de kafama takmıyordum açıkçası.

Olay şöyle oldu:

Pazartesi günü arkadaş şehirdışından geldi, ben de atladım onu alıyım gezeriz çay içeriz falan diyordum. Aldım özlemişiz sarıldık tokalaştık falan araca bindik gazı verdim gıcır gıcır sesler geliyor. Birdaha durdum birdaha gaz verdim yine aynı şekil. Videoyu direkt çektim sonra arkadaşa dur dedim şunu bi servise soralım , çayı yine içeriz. Çıktık servis yoluna..

Benim bir Sinan abim var, dayım oto tamircisiydi onun çırağı olur kendisi. Dayım dükkanı kapattığında Volkswagen servisine geçip orada çalışmaya başlamıştı. Çok severim onu ailemizden birisi gibidir. Hemen aradım "abi böyle böyle servise geldik biz arabaya baksan ya bir" diye. Geldi , baktı araba gıcır gıcır gidiyor önemli bir şey değil ya dedi kavramadan geliyor. Yahu Sinan abi ben de bir şey sanıyordum, önemli değilmiş Allahtan, alt tarafı kavramayı değiştireceksiniz söket sökete tak çıkar bir iki tane de torpidoya koyun bozuldukça ben takarım dedim ne diyim. Güldük falan ama canım da sıkıldı yani. Videoyu verdik kavrama olduğu onaylandı, ertesi gün servis kaydı açtırıp yeni kavramayı sipariş geçtik işte.

Şimdi her ne kadar Sinan abim sökülen en ufak civatasına kadar değiştiricem, Almanya yeni kavrama çıkarttı onda bir sıkıntı yok yeni çıktı ondan sipariş edicem falan dediyse de garantiden yapılacak olsa da serviste arabaya gayet güzel işçilik uygulanacağını bilsem de şimdi kavrama değişirken üzerinde rütuş boyası dahi olmayan 9 bin kmdeki neredeyse sıfır arabanın haddinden fazla yeri sökülüp indilip çıkarılacak , bu bana aracı satarken sıkıntı çıkaracak mı? Daha önce kavrama değiştiren Alper Bey(alper32) vardı galiba nasıl bir yol izlediniz öyle bir durumda? Değer kaybı olacaksa onu nasıl telafi ettiniz? Bir şey olmazsa da bir şey olmaz kardeşim sen canını sıkma deyin de canımı sıkmayayım:)

Ha bu arada, kavrama sesi nasıl bir şeymiş dinleyelim:

https://youtu.be/yy4uEo1svV4

Selamlar herkese:)

@Nektar

hocam bence canınızı sıkmayın. garanti bunun için var. arkadaşımın 30000 km de değişti sorunsuz biniyor. satarken sıkıntı olmaz bence sonuçta manuel araçlarda da kavrama değişiyor.

bu bir hatadan ziyade kavramanın normalden hızlı şekilde bitmesi gibi algılanmalı

eski aracımın manuel kavraması değişirken de alt taraftan bağırsakları sarkık görüntü karşısında şok olmuştum ama mekanik parçaların sökülüp takılması sonrası iç mekanın sökülmesinden sonra yaşanan problemler olmuyor diye biliyorum

geçmiş olsun, hayırlısı olsun :)

benimde 10binde değişti..yeni aracım 5500 kmde ve aynı sesler gelmeye başladı 1-2 aya kalmaz götürürüm. standart hata demekki bu.

benimde 10binde değişti..yeni aracım 5500 kmde ve aynı sesler gelmeye başladı 1-2 aya kalmaz götürürüm. standart hata demekki bu.
7500 de aracim daha ses gelmedi. Rodaj dan sonra motor ısındıgi gibi aracin da hakkını veren agresif kullanan biriyim.

Acaba dsg agresif kullanimdan mi hoşlanıyor. Sirketteki jettada dsg var pek sıkıntı çıkarmadı. Canını cikartiyorlar arabanın hergün.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hakan kardeşim geçmiş olsun. Hiç canımı sıkma sökülüp yenisi takılır. Geçen bende ahlatcidaydim senin gibi kavrama değişecek bir arkadaş denk geldi. Hatta aracın sahibi benim aracı aldığım adamın arkadasiymis beraber gelmişler (tabi benim aracı aldığım arkadaşın koltukları kabardı, bak ben sana nasıl temiz araç sattım der gibi). Kavrama değişiminin sebebini ilk kalkislarda araca fazla yüklenmek olduğunu söylediler, dikkat et dediler hatta. Daha doğrusu bu şekilde çok hızlı kalkislarin kavramaya zarar verdiğini. Orda benim kafamda su oluştu hatta  bizim forumda da yazılıp çizildi. İlk hızlanmalarda çekişi artırmaya yönelik Act kodlamasi felan yaptırmak ta bu tarz zararlar verebilirmi. Çünkü adamlar bu işi böyle yapmıslarsa bi sebebi vardır diye düşündüm. Onun için yakıt ve performansı artırıcı yazılım degiskliklerine karşıyım. Kimseye de tavsiye etmiyorum.

Merhabalar herkese,

Nasıl başlasam ne desem bilemiyorum. Henüz 9000 km dahi olmamış aracımdan gelen sesler neticesinde dün gittiğim serviste yeni kavramanın siparişini geçmiş bulunmaktayız.

Aracım 1.4 TSI BMT Highline DSG , temmuz ayında 0 km olarak almıştık. Son zamanlarda kalkışta araçtan gıcırtı sesleri gelmeye başlamıştı. Hayra alamet değil diyordum. Ancak çok nadir ses geldiği için pek de kafama takmıyordum açıkçası.

Olay şöyle oldu:

Pazartesi günü arkadaş şehirdışından geldi, ben de atladım onu alıyım gezeriz çay içeriz falan diyordum. Aldım özlemişiz sarıldık tokalaştık falan araca bindik gazı verdim gıcır gıcır sesler geliyor. Birdaha durdum birdaha gaz verdim yine aynı şekil. Videoyu direkt çektim sonra arkadaşa dur dedim şunu bi servise soralım , çayı yine içeriz. Çıktık servis yoluna..

Benim bir Sinan abim var, dayım oto tamircisiydi onun çırağı olur kendisi. Dayım dükkanı kapattığında Volkswagen servisine geçip orada çalışmaya başlamıştı. Çok severim onu ailemizden birisi gibidir. Hemen aradım "abi böyle böyle servise geldik biz arabaya baksan ya bir" diye. Geldi , baktı araba gıcır gıcır gidiyor önemli bir şey değil ya dedi kavramadan geliyor. Yahu Sinan abi ben de bir şey sanıyordum, önemli değilmiş Allahtan, alt tarafı kavramayı değiştireceksiniz söket sökete tak çıkar bir iki tane de torpidoya koyun bozuldukça ben takarım dedim ne diyim. Güldük falan ama canım da sıkıldı yani. Videoyu verdik kavrama olduğu onaylandı, ertesi gün servis kaydı açtırıp yeni kavramayı sipariş geçtik işte.

Şimdi her ne kadar Sinan abim sökülen en ufak civatasına kadar değiştiricem, Almanya yeni kavrama çıkarttı onda bir sıkıntı yok yeni çıktı ondan sipariş edicem falan dediyse de garantiden yapılacak olsa da serviste arabaya gayet güzel işçilik uygulanacağını bilsem de şimdi kavrama değişirken üzerinde rütuş boyası dahi olmayan 9 bin kmdeki neredeyse sıfır arabanın haddinden fazla yeri sökülüp indilip çıkarılacak , bu bana aracı satarken sıkıntı çıkaracak mı? Daha önce kavrama değiştiren Alper Bey(alper32) vardı galiba nasıl bir yol izlediniz öyle bir durumda? Değer kaybı olacaksa onu nasıl telafi ettiniz? Bir şey olmazsa da bir şey olmaz kardeşim sen canını sıkma deyin de canımı sıkmayayım:)

Ha bu arada, kavrama sesi nasıl bir şeymiş dinleyelim:

https://youtu.be/yy4uEo1svV4

Selamlar herkese:)
Geçmiş olsun.

0. Her canlı ölümü tadacaktır gibi neredeyse her DSG bozulacaktır durumu malum. Buna rağmen sıfır alacak olsam DSG li alırım.

1. Motor rektifiyesi olsa idi değer kaybı olur idi. Ama "kavrama değişimi" değer kaybı yaratmaz, hem teknik hem de ticari açıdan. Değer kaybı yaratacak bir durum değil, aksine değer artışı yaratacak bir durum :)  Az önce bir arkadaşışm arayıp 2. el 2013 model Variant DSG almak istiyorum dedi. Ben de kendisine "DSG değişmiş ise al" dedim. Yani değişmiş olması, hele de bu arızayı garanti içindeyken yapmış olması bence daha iyi.

2. Endişeleneceğiniz bir durum değil değişmesi. Bırakın değişsinler, eskisinden daha iyi olacaktır. Neredeyse balata değiştirir gibi DSG değiştirdikleri için artık öğrenmişlerdir. Kaldı ki gelecek olan parça güncellenmiş daha iyi parça olma ihtimali de var.

3. Kullanım ile bir ilgisi olamaz, var ise de VW nin hatalı tasarımı demektir, o nedenle "ne yaptım da oldu" diye düşünmeyin.

Hiiç canınızı sıkmayın, parça gelsin değiştirsinler, güle güle binin. Hiç üzülecek bir şey değil.

Selamlar.

@Nektar geçmiş olsun.

Bence üzülmek yerine sevinmeniz gerekir. Şanslısınız ki garanti süresi içinde sorun patlak vermiş ve servis yokuş yapmamış. Garantiden kavraması değişenlerin sıkıntısız bir şekilde kullandığına şahit oluyoruz. 

Bence dsg'nin sıkıntısı üretimdeki montaj veya parça hatasından kaynaklanıyor. Sizin aracınızdaki sorunlu parça değişecek ve sorunsuz bir şanzımana sahip olacaksınız.

Satarken sıkıntı çıkarmaz aksine artı değerdir. İkinci el dsg golflere hep kuşkuyla bakarım. Sizinki gibi garantiden kavraması değişmiş bir araçta bu kuşkularım çok daha az olur. 

@Nektar

Geçmiş olsun. Moral bozucu bir durum olduğu kesin. Komple dsg indirilip sökülüp takılıyor. Aracı yıkatmak bile istemediğim serviste bu işlem için aracı teslim etmek zor iş.

Değer kaybı konusunu yetkiliye sordum ve "aracın değeri arttı" cevabını aldım.

Ben daha 1 yıl dolmadan direksiyon-kavrama-start stop sorunlarıyla karşılaştığım için tüm yaşadıklarımı özetleyen bir maili almanyaya gönderdim.Yanıt geldiğinde paylaşırım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@maniax  Çok teşekkürler. Hayırlısı olsun abi inşallah. Servisten sözümü aldım , sökülen en ufak civatasına kadar yenisiyle değiştirilecek. Ses geleceğini düşünmüyorum. Kaza değil ki bu ; kaza olsa sağı solu eğilip bükülür parça oturmaz , ses de gelir görüntü de bozulur, ya da iç kısmın sökülmesi gibi de olmaz sizin de dediğiniz gibi. Bir şey olmaz haklısın abi. İçim rahatladı siz de öyle söyleyince.

@fcsrn Eren desteklerin için teşekkür ederim. Tabi ya nolacak Allah başka dert vermesin. Araba dediğin nedir ki :)

@Burak_53 Demek ki normal bir şey. Bir daha karşılaşmamanız dileğiyle..

@ansolak Abi ben Golfe motosikletten geçtim. Motosiklette 200 200 , 300 300 gide gide performansa doyup Golf aldım. Zaten performans isteseydim japon araçlara yönelip modifiye olaylarına girerdim. Arabayı normal kullanıyorum , Golf normal araba yani normal kullanıyorum doğal olarak :)  Bir de malum yakmasın diye korka korka basıyorum hep sabitleyiciyle gidiyorum ara sıra performanslı kullanıyorum, yeni kavramayla da hızlı gideriz olmadı :)

@brkylmz Abi çok teşekkür ederim. Sağolasın gerçekten. Bak abi park sensörü yok diye adama kızıyordun mis gibi araba satmış sana daha ne :D  Bu arada ses act kodlamasından önce de vardı abi , sıcak havalarda daha da artıyordu. Son zamanlarda her sürüşte duymaya başladığımdan gittim zaten. Bu bahsedilen kodlama performans kodlaması da değil abi ayrıca sürüş profili seçiyorsun bir nevi. Yazılım falan yok abi zaten arabada komple stock yani. Ben de pek güvenemiyorum araştırılsa iyisi bulunur da Golfe yazılıma gerek var mı bence yok kişiden kişiye göre de değişir tabiki :)

@calik Çok teşekkürler bu iç rahatlatan mesajınız için gerçekten yararlı oldu. Kafama takmıyorum , ilk başlarda kabullenemedim ancak şimdi varsın değişsin diyorum. DSG hakkında o kadar atıp tutuyorlardı bir yönden de haklılarmış bunu da öğrenmiş oldum kendi adıma. Abi o kadar özenmişsin değer verip yazdığın için teşekkür ederim tekrardan. Hayırlı akşamlar :)  

@thermo Haklısınız , tabi serviste bahsedilen kadarıyla en son güncel olan kavramadan takılacakmış, sıkıntılar onda giderilmiş vs. gerçi Euro 6 motorlar için de aynısını söylüyorlardı 2013lerde sıkıntı var evet ama 2015 de düzeltildi diyorlardı , düzeltilmemiş görmüş olduk ve bu yenisinin de kusursuz olduğunu düşünmüyorum hepsi aynı bence :) Sağlık olsun inşallah yenisi sıkıntı çıkarmaz. Teşekkürler mesajınız için. :)

@alper32 Varsın değeri artmasın Alper abi , yeter ki düşmesin tek dileğim :) Geçmiş olsun abi, ben istedim diye ötme, gıcırtı sesinin videosunu paylaşmıştın hatırlıyorum. Onun için tekrardan bu mesaj için ilk defa teşekkür ediyorum. Hayırlı akşamlar :)  

Degerli dostlarım dün aracımı servise bıraktım mekatronik'te sorun oldugu için  araçla teste çıkmışlar kontrolleri yapmışlar

Sd arkadaş aradı aksam üzeri aracın kavramasının degişimi gerektiğini belirtti %70 parcada indirim işçiliğide ödememi istediler

2000 tl civarı bir fiyat söylediler 2014 nisan çıkışlı araç garantisi biteli 2 ay oldu.

Tabiki bu fiyatları duyunca tartışma başladı 35000 km de olan bir aracın kavramasına ben ne yapabilirim

Araç dsg bana sormuyor ki vites değiştirirken hem arıza meketronik diye onlarada soyledim araç vuruntu yapıyor

Akşam dosya böyle kapandı bu sabah tekrar aradım  yapıcakmıyız aracı diye cevap aldım bu işin içerisinde olmama rağmen yapılacak sey değil bu 

Genel merkeze şikayette edemiyorum hepsını tanıyor olmama rağmen böyle yanıtlar almak beni gerçekten çok üzdü

geçmiş olsun hocam, bayadır mekatronik arızası yaşayan duymamıştım sorun çözüldü diye düşünüyordum. mekatronik garantiden değişecek mi?

kavramada baya pahalıymış. %70 indirime rağmen 2000 lira çıkması fena.

@scorpionhocam mekatronıkler aslında çözülemedi yine çıkıyor belki farkedilemiyor ama aldığım günden beri bu sorun var araç cok fazla sarsılıyor vites arasında bir haber bekliyorum ve inanın ne yapıcağmı bilmiyorum piyasada zaten 1600 1700 tl civarı alıp kendım taksam bile diyorum ama sorun mekatronık boşuna 2000 tl vermem mümkün değil 

@EMRAH ATTS Hocam geçmiş olsun, kavrama değişimi kullanıcı hatası olamaz fabrikasyon hatadır şeklinde bilgi vermişlerdi bana. Benimki 20 binde değişmişti.
Ayrıca servis garanti bittikten sonra iyi niyet garantisinden değişimde YALNIZCA işçilik ödeyeceğimi ve onunda 700 tl tutacağını söylemişti. İsterseniz bunu bir araştırın.

Geri
Üst Alt