ANKET- Doğuş Otoya güveniyor musunuz?

Doğuş Otoya Güveniyor Musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    67

HaK

Üye
İsim
Hasan
Değerli GolfTutkusu Ailesi, değerli dostlar,

Üzerine titrediğimiz, belki kendi sağlığımıza bile göstermediğimiz itinayı, titizliği gösterdiğimiz, balkondan, pencereden yerinde mi diye sık sık kontrol ettiğimiz, benzer özeni göstermeyen 3. şahıslara "bizi anlayamıyorlar, bize saygı göstermiyorlar,empati yapmıyorlar" diyerek içerlememize neden olan araçlarımıza en yakın 3. şahıslardan olan Doğuş Oto'nun bakışı nasıl acaba? Ne kadar özen gösteriyor, bizlere beklediğimiz güveni verebiliyor mu? İçimiz rahat güvenerek mi teslim ediyoruz araçlarımızı yoksa tedirginlik mi hakim çoğumuzda, güven eksikliği ağır mı basıyor?

Bu konuya odaklanmak, değerli bir takım ayrıntılara, önceliklere ulaşmak, SatışSonrası beklentilere dayalı müşteri profilini oluşturmak bazı faydalar sağlayabilir diye düşünüyorum. Öncelikle SatışSonrası'ından ne istediğini bilen ve bunu her üyesi ile teyitleşmiş, etki ve gücü artmış bir GolfTutkusu Aile yapısı oluşacaktır. Bu Güç, Doğuş Oto'nun farkındalığa varmasında çok daha etkili olacaktır, bu gücü yok sayabilmesi ya da tek müşteriyi yönetebildiği gibi kolayca yönetebilmesi mümkün olamayacaktır.

Burada yazalım diyorum, başımızdan geçen güven ya da güvensizlik yaratan olayları, NEDEN GÜVENİYORUM, NEDEN GÜVENMİYORUM belirtelim. Ve bir arşiv oluşsun, kırpalım, filtre yapalım, güncelliyelim, iyileştirelim sonra da sunalım DOĞUŞ'a. "Müşterileriniz böyle istiyor, hedefiniz müşteri memnuniyetini yükseltmek ise dikkate alın, gerçeği yansıtmayan istatistiklerle avunmayın..." diyelim. (Gerçeği yansıtmayan istatistiklerle avunmak... iddia değil, yaşadım, aşağıda yazdım)

Doğuş'un -eğer kendim çalayım kendim oynayım felsefesini gütmüyorsa- böyle bir farkındalığa varmasına ihtiyacı olduğu kesin. Anlatayım...

Geçen ay aracımın 2.yıl periyodik bakımını yaptırmıştım. Sonrasında Doğuş Merkezden arandım.

Aramızda geçen konuşma;

- Bakım süreci için kaç puan veriyorsunuz? (Bakım danışmanı "aman ha 10 vermeyi unutmayın" demişti)

- 8

- Peki Teşekkür ederim. 

- 2 puanı nereden kırdığımı sormayacak mısınız? Bu "neden"lerin istatistiğini tutup, iyileştirme yoluna gitmeniz, müşteri memnuniyetini arttırmaz mı?

- Doğru tabii, neden?

- Yarım puan, servis danışmanları müşteriye aidiyet duygusunu tam olarak yansıtamıyorlar.

- 1,5 puan, evrakları çok hızlı hatta tam okumadan imzalatma gayretindeler ve bu büyük rahatsızlık yaratıyor. Kopya aldığım için detayını sonradan okuyup öğrendim. Geri dönüşüm nedeniyle demontaj edilen eski parçaların atılmasını kabul etmişim. Aslında bagaja bırakılmasını, hatta değiştirilirken gösterilmesini isterdim.

- Bagajdan çıkmadı mı?

- Hayır

- Anlıyorum. Teşekkür ederim.

Bir hafta sonra servis danışmanı aradı, şaşırdım.

- Bana 10 vermemişsiniz, tekrar arayacaklar lütfen 10 verin.

- E o zaman yapılan anketin (her neyse) ne değeri kalıyor? Tüm notlar 10 olur ve gerçeği yansıtmazsa iyileşme nasıl olacak, kendi kendinizi kandırmak çözüm mü?

- Siz verin 10'u, bi daha gelişinizde hallederiz.  

Henüz merkezden aranmadım.... Ama 10 vereceğim çok şüpheli...

Yorumunu Sizlere bırakıyorum :)

Not:

@yusuf Değerli Yusuf Hocam, bu konuda daha önce başlık açıldı mı rastlamadım, bilemiyorum, varsa lütfen oraya transferini sağlayabilir misin bu yazımın.     Teşekkür ederim. 

Saygılar...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Oy verelim ve Nedenini de yazalım arkadaşlar.

Üzerine titrediğimiz, belki kendi sağlığımıza bile göstermediğimiz itinayı, titizliği gösterdiğimiz, balkondan, pencereden yerinde mi diye sık sık kontrol ettiğimiz, benzer özeni göstermeyen 3. şahıslara "bizi anlayamıyorlar, bize saygı göstermiyorlar,empati yapmıyorlar" diyerek içerlememize neden olan araçlarımıza en yakın 3. şahıslardan olan Doğuş Oto'nun bakışı nasıl acaba? Ne kadar özen gösteriyor, bizlere beklediğimiz güveni verebiliyor mu? İçimiz rahat güvenerek mi teslim ediyoruz araçlarımızı yoksa tedirginlik mi hakim çoğumuzda, güven eksikliği ağır mı basıyor?

Bu konuya odaklanmak, değerli bir takım ayrıntılara, önceliklere ulaşmak, SatışSonrası beklentilere dayalı müşteri profilini oluşturmak bazı faydalar sağlayabilir diye düşünüyorum. Öncelikle SatışSonrası'ından ne istediğini bilen ve bunu her üyesi ile teyitleşmiş, etki ve gücü artmış bir GolfTutkusu Aile yapısı oluşacaktır. Bu Güç, Doğuş Oto'nun farkındalığa varmasında çok daha etkili olacaktır, bu gücü yok sayabilmesi ya da tek müşteriyi yönetebildiği gibi kolayca yönetebilmesi mümkün olamayacaktır.

Burada yazalım diyorum, başımızdan geçen güven ya da güvensizlik yaratan olayları, NEDEN GÜVENİYORUM, NEDEN GÜVENMİYORUM belirtelim. Ve bir arşiv oluşsun, kırpalım, filtre yapalım, güncelliyelim, iyileştirelim sonra da sunalım DOĞUŞ'a. "Müşterileriniz böyle istiyor, hedefiniz müşteri memnuniyetini yükseltmek ise dikkate alın, gerçeği yansıtmayan istatistiklerle avunmayın..." diyelim. (Gerçeği yansıtmayan istatistiklerle avunmak... iddia değil, yaşadım, aşağıda yazdım)

Doğuş'un -eğer kendim çalayım kendim oynayım felsefesini gütmüyorsa- böyle bir farkındalığa varmasına ihtiyacı olduğu kesin. Anlatayım...

Geçen ay aracımın 2.yıl periyodik bakımını yaptırmıştım. Sonrasında Doğuş Merkezden arandım.

Aramızda geçen konuşma;

- Bakım süreci için kaç puan veriyorsunuz? (Bakım danışmanı "aman ha 10 vermeyi unutmayın" demişti)

- 8

- Peki Teşekkür ederim. 

- 2 puanı nereden kırdığımı sormayacak mısınız? Bu "neden"lerin istatistiğini tutup, iyileştirme yoluna gitmeniz, müşteri memnuniyetini arttırmaz mı?

- Doğru tabii, neden?

- Yarım puan, servis danışmanları müşteriye aidiyet duygusunu tam olarak yansıtamıyorlar.

- 1,5 puan, evrakları çok hızlı hatta tam okumadan imzalatma gayretindeler ve bu büyük rahatsızlık yaratıyor. Kopya aldığım için detayını sonradan okuyup öğrendim. Geri dönüşüm nedeniyle demontaj edilen eski parçaların atılmasını kabul etmişim. Aslında bagaja bırakılmasını, hatta değiştirilirken gösterilmesini isterdim.

- Bagajdan çıkmadı mı?

- Hayır

- E o zaman yapılan anketin (her neyse) ne değeri kalıyor? Tüm notlar 10 olur ve gerçeği yansıtmazsa iyileşme nasıl olacak, kendi kendinizi kandırmak çözüm mü?

Not:

@yusuf Değerli Yusuf Hocam, bu konuda daha önce başlık açıldı mı rastlamadım, bilemiyorum, varsa lütfen oraya transferini sağlayabilir misin bu yazımın.     Teşekkür ederim. 

Saygılar...

@yusufdegerli hocam ayrıntıyı paylasmak istemem ama garantiden yapması gereken bir işlem varken ilgi duşuyor siz diretmek zorunda kalıyorsunuz 

ama diğerleri oyle degil ilgi alaka en üst seviyede oldu şikayetlerimi belirttim ve her biri işleme alınırken arandım 

Oyumu verdim, ve anketin ilk yazısı olarak eklediğiniz yazımda da (Teşekkürler @yusuf Hocam) SatışSonrası'nın müşteriye bakış açısını net olarak yansıttım. Servis danışmanlarının çabası, bizleri memnun etmek, bizim sorunlarımıza empati yaparak yaklaşmak değil, kendi iş akitlerinin devamı ve kariyer planlamalarına katkı sağlamamız yönünde değerlendirme yapmamız.

Her müşteriden hak etmedikleri (eğer etmiyorsa) halde tam puan istemeleri açıkça şu anlama geliyor; 

" Benim, Sizin aracınızla ilgili ekonomik ve kaliteli tamir-bakım, şeffaflık, güven, samimiyet, aidiyetlik konularındaki beklentilerinizi anlayıp empati yapmamı beklemeyin. Ama Siz, Benim iş devamlılığım ve kariyerim hakkında empati yapın." Çok ilginç bir yaklaşım değil mi?

Saygılar...

@Orhan Hoca hocam Doğuş'ta çalışan tanıdık var galiba  8D

Şaka bir yana şu VW nin distribütörlüğünü Koç, Sabancı v.b gibi bir holding yapsaydı sanırım VW ülke içinde şu anki satış adetlerini 2ye katlardı :)

Güvenmiyorum. 

Mediaplayer sorunundaki yaklaşımlarına göre cevabım değişebilir. 

Herkes kendi cebinin derdine düşmüş durumda, çok az müşterim memnun olsun diyen firma. Az diyorum ama Türkiye için düşününce aklıma gelen bir firma olmuyor ne yazık ki. 

Hiç Amazon veya Logitech ile muhatap oldunuz mu bilmiyorum. Adamlara sorunum var dediğiniz anda ellerinden gelen ne varsa yapıyorlar. 

Güvenmiyorum , sorunlara karşı tutumları hep geçiştirmek üzere. Maalesef kurdukları sistem üzerinde tam hakimiyet sahibi değiller. Herkesin ortak fikri olduğunu düşündüğüm esas gerekçe ise müşteri odaklı değil satış odaklı bakış açısı.

Hiç güvenmem, uğradığım zaman cüzdanımı yanıma almam s=uptoso

Doğuş'un tüm konsantrasyonu son senelerde inşaat sektörüne kaydı ve hal böyle olunca kabul etse de etmese de VW AG için müşterilerinin menfaatleri doğrultusunda araç getirecek bir politika gütmekten aciz oldukları kanaatindeyim. Misal gen2 infotainment sistemlerde satış ya da pazarlamadan bir ama sadece bir tane adam çıkıp kardeşim bizim getireceğimiz araçlarda yer alan opsiyonlara ve bunlara bağlı donanımlara göre modeller şu kodlu olacak, içeriğinde bunlar olacak demiyor, diyemiyor. Fiyat uygunluğundan demediği aşikar zira bazı araçlarda şansa denk düşüyor bazı ihtiyaçlar. Bilmedikleri için de o yönetimdekilerin basiretsizliğini en başta bizler ve akabinde servis, st vs bizlerle birebir temasta olan kitle çekiyor. Neyse uzatmayalım :)  

Keşke Aracımın bana gösterdiği ilgi ve yardımı ,Doğuş otomotivde Gösterseydi.... Araçlar 10 numara 5 yıldızda... Distribütör Firma Doğuş biraz Boş ve ilgi yokunu gibi( gibisi fazla oldu sanki :)  )

Aramızda geçen konuşma;

- 8

- Peki Teşekkür ederim. 

- Doğru tabii, neden?

- Bagajdan çıkmadı mı?

- Hayır

Not:

Saygılar...
Değerli Hasan Hocam;

Sizin keskin zekanıza ve ince fikirlerinize ve detaycı görüşünüze bakarak;

sizin dikkatinizdeki kişilerin aslında "dış gözlem ve denetleme" işinde son derece başarılı olacağını düşünüyorum.

yabancı şirketlerde çokça uygulanan ve şirketlerin kurum içi körlüklerini gideren mükemmel bir yöntem. 

Geçtiğimiz 100 yılda kurulan şirketlerin hemen hem hiç biri yok.

Kişiye dayalı oldukları;

sisteme dayalı olmadıkları

ve 

en önemlisi içe kritik bakışları olmadıklarından ötürü yok olup gittiler.

Doğuş'tan birileri okusa da ders çıkarsa sizin sözlerinizden ve hatta ,iş teklif etseler size keşke...

Yoksa biz mi böyle bir şirket kursak yoksa?

@Orhan Hoca son olaydan sonra hiç güvenim kalmadı. 2 banka garanti ve akbank tüketici hakem heyeti kararına göre paramı hemen geri verdi. Bunlar mahkemeye verdi. 10 mayısta mahkemem var :)

Geri
Üst Alt