Emniyet kemeri sorunu

Şoför tarafı emniyet kemeri gelmiyor sorun ne olabılır

Sent from my iPhone using Tapatalk

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yaptım hocam ama olmadı :(

Sıkışmıştır hocam :D

Şaka bir yana servise görünün hocam. İlk defa görüyorum böyle bir sorun. Güvenlik önemli. Kemer en önemlisi. 

Zaten sıkışmıs hiç gelmıyor esneme bile yok

@ugurgoncu_02

hocam kemerı elinizle ucundan kanala kart gibi az az iterek tekrar deneyın kemer kilitlenmesı geliyor aklıma ama o taraf hiç sökülmedi degilmi 

sökülen kemerler belli bir mesafe sarınca kilitlenip kalır

bunun tamir olması bıraz yorar insanı 

Araç düz bir yerde ise, hafif içeri sokmaya çalışarak deneyin. İleri geri oynama ile düzelmiyor ise, gelmiyor ve kendini çekme konusunda isteksiz ise mutlaka servise gidin. Çok hayati ve önemli, aktif gergili kemerler var bildiğim kadarı ile ve düzeltilmesi gerek. Emniyet kemeri en önemli güvenlik elemanı, o çalışmaz ise hava yastığı öldürücü bile olabilir.

Araç düz bir yerde ise, hafif içeri sokmaya çalışarak deneyin. İleri geri oynama ile düzelmiyor ise, gelmiyor ve kendini çekme konusunda isteksiz ise mutlaka servise gidin. Çok hayati ve önemli, aktif gergili kemerler var bildiğim kadarı ile ve düzeltilmesi gerek. Emniyet kemeri en önemli güvenlik elemanı, o çalışmaz ise hava yastığı öldürücü bile olabilir.
hocam bazen kemer takılı iken öne gelince 5 cm kadar daha ileri geliyor sonra gelmiyor , biraz geri gidip tekrarlayınca rahatlıkla öne geliyor. gergili kemerden kastınız bu mu ?

@Rust Hayır o değil. Kaza anında, kemer tokalarının takılı olduğu kilitlerdeki ateşlemeli mekanizma da hava yastığına benzer şekilde ateşleniyor ve kemerleri 15-20 cm sıkıyor (Ön koltukların arasındaki bağlantı tokaları 15-20 cm geri çekiliyor). Böylece bağlı kişinin öne doğru eğilmesi engelleniyor. Aktif gergi bu.

Değerli Hocam;

Sertçe ve hızla çekilen emniyet kemeri , kaza anında oldugu gibi kemerin gevşeyip sürücüyü serbest bırakmasını önlemek için içerisindeki kilit mekanizması tarafından kilitlenir. Çok sert çekilince bazen kilot mekanizmasına kemeri kolayca bıraktırmak mümkün olmayabilir. Kemeri içerisinden geldiği yuvaya doğru itmek gerekiyor.  Eğer bırakmazsa Küçük bir olasılıkla kilit mekanizmasında bir arıza olmuş olabilir servise baktırmak gerekir. 

@Rust

Değerli Hocam;

Kaza halinde emniyet kemerinin boşluğunun alınmaması o 1.5 - 2 cm lik kemer boşluğunda vücudun atalet yasası gereği ileri hareketine devam etmesi nedeniyle kaburgaların kırılması ve boydan boya bir çürükle gezmenize yol açacaktır. Sadece bu kadar da değil. Hava yastıkları bildiğiniz gibi kemerlerin koruması olmadan kendisine çarpacağımız engellerden başka birşey değildirler. Fakat kemer bizim kontrollü biçimde hafifçe çarpmamızı sağlar ve sağa sola savrulmamızı da engeller. Aktif gergi ilk ortaya çıktığında sanırım Renault'ta gördüm. Fakat bunlar bir  seferlik kullanıma sahiptiler ve tıpkı hava yastıklarını harekete geçiren sistemde olduğu gibi minik patlayıcıların harekete geçirdiği sistemlerdi. Fakat bu sistem elektrik motorlu veya hidrolik sistemle çalışıyor ve  milisaniyelerle ölçülebilecek sürede kemerindeki boşluğu alarak bir tehlike halinde yolcuların can güvenliğini sağlar. Tehlike geçtiğinde eski haline dönen kemerlerin gerginliği benzer bir durumda tekrar gerilme için hazırdır. 

@silvershadow Değerli Murat Hocam, o kadar güzel bir noktaya temas ettiniz ki bu durumun birebir örneği de benim. 

95 senesinde yolcu koltuğunda geçirdiğim araç malum kuş serisinden idi ve kemerdeki boşluk sebebiyle bağırsaklarım patlamıştı, iç kanama ve zehirlenmeden kılpayı kurtulmuştum. Kaldı ki kaza sonrası en azından 1 ay kadar süre sağ omzumdan belime kadar da kemer izi şeklinde bir morluğum vardı. Allah kimseye böyle anlar yaşatmasın.

@silvershadow Değerli Murat Hocam, o kadar güzel bir noktaya temas ettiniz ki bu durumun birebir örneği de benim. 

95 senesinde yolcu koltuğunda geçirdiğim araç malum kuş serisinden idi ve kemerdeki boşluk sebebiyle bağırsaklarım patlamıştı, iç kanama ve zehirlenmeden kılpayı kurtulmuştum. Kaldı ki kaza sonrası en azından 1 ay kadar süre sağ omzumdan belime kadar da kemer izi şeklinde bir morluğum vardı. Allah kimseye böyle anlar yaşatmasın.
:(  çok kötü olmuş, geçmiş olsun Allah bir daha yaşatmasın...

Geri
Üst Alt