bluemotion ve blue motion technology (BMT)arasında ne fark var?

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
bluemotion ve blue motion technology arasında ne fark var?

golflerde hepsi bluemotion technology mi?

Araçlarımızın satış tekliflerini incelerken BMT ibaresi bilmem dikkatinizi çekti mi?

işte bu "blue motion technology" kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasıdır.

Sizin daha önceki mesajlarınızı yazarken  TDI Bluemotion ifadesinin yanında Highline ibaresini görmem düzeltme isteğimi körüklemişse de sabırla bekledim siz sorana veya konu açılana kadar.

Volkwagen Sözlüğü'nde şunlar yazar Bluemotion başlığı altinda....

BlueMotion;

motor, motor yönetim sistemi, şanzıman ve lastiklerin akıllı uyumu ve ayrıca verimli tahrik teknolojisi, dikkat çeken teknik yenilikler ve hedefli aerodinamik tedbirlerin bir kombinasyonudur. Tek tek incelendiklerinde, tüketim üzerinde olumlu etkiye sahip özellikler aşağıdaki gibidir:

*Değiştirilmiş yazılıma sahip uyarlanmış motor yönetim sistemi

*Düşürülmüş rölanti devri

*Üst şanzıman kademelerinde daha uzun dişli oranları

*En verimli vitesin seçilmesi için kumanda önerisi

*Daha düşük hava sürtünmesi için optimize edilmiş aerodinamik yapı

(alt taban bölgesindeki parçaların kaplanması, radyatör ızgarası kısmen ya da tümüyle kapalı (modele bağlı))

*Sürtünme direnci optimize edilmiş lastikler

*Daha alçak karoseri tasarımı

*Start-Stop Sistemi (modele bağlı)

*Frenleme enerjisinin geri kazanılması (modele bağlı)  

BlueMotion teknolojisi başlığı altında:

dinamizm ve konforu aynı verimlilik çatısı altında birleştiren araç tasarımlarını temsil eder.

Bütünsel BlueMotion teknolojisine ait tedbirler, daha tasarruflu sürüşlere ve daha düşük emisyonlara olanak sağlar. Tek tek incelendiklerinde, tüketim üzerinde olumlu etkiye sahip özelliklerdir.

Özetle:

Bluemotion teknolojisi; Vw araçlarda daha verimli olmaya ve daha az karbon salınımını sağlayacak; yani daha az yakıt tüketimi hedefli teknolojilere verilen genel isimdir.

Bluemotion; Bluemotion teknolojileri odaklı tasarlanmış daha düşük tüketim için izolasyon malzemesi ve hatta koltukları dahil ağırlığı azaltılmış. Yüksekliği sürtünmeyi azaltmak için düşürülmüş, sürüklemeyi azaltan aerodinamik gövde parçaları eklenmiş. Hatta normalde motor tahrikli olan soğutma sistemi dahi verimlilik adına elektrikli tahrikli hale getirilmiştir. Tüm sistemlerin bir arada bulunduğu tıpkı Highline,  Comfortline veya midline plus gibi donanım seviyelerinden biri anlamına gelen deyimdir.

Dolayısıyla Bluemotion Highline midline plus Comfortline ile aynı çelişik ifadelere bir örnektir.

VVE9Vj.jpg
Nqkn4L.jpg

*Edit: 2014 Temmuz'da piyasaya sürülen bu donanım seviyesi 2016 Haziran'da siparişten kaldırıldı)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Klimanın elektrikten tahrik alması önemli yakıt tüketimi açısından. Sabah ilk iş aracın arkasındaki yazıyı kontrol edeceğim. Umarım Blue Motion Technology yazıyordur :mad:

mandufla dedi:
Klimanın elektrikten tahrik alması önemli yakıt tüketimi açısından. Sabah ilk iş aracın arkasındaki yazıyı kontrol edeceğim. Umarım Blue Motion Technology yazıyordur :mad:
emin olun yazıyor hocam. sizin araç zaten highline donanımında. euro 6 motorlarımızın hepsinin arkasında tsi ya da tdi logosunun altında bluemotion technology yazıyor beyaz zeminde :)

maniax dedi:
emin olun yazıyor hocam. sizin araç zaten highline donanımında. euro 6 motorlarımızın hepsinin arkasında tsi ya da tdi logosunun altında bluemotion technology yazıyor beyaz zeminde :)
Hocam söylediniz siz yaziyordur mutlaka diye ama göz görünce insan daha bir mutlu oluyor :)

Bluemotion Technology yazıyor.

Yani bu demek ki klima açmak yakita etki etmiyor. Sattığım jetta 1.4 tsi da klima açtığım anda ortalama tüketim 1.5 litre artıyordu. Şimdiki araç için etki sıfır olur mu bilmiyorum. Sizin fikriniz nedir hocam bu konuda?

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mandufla dedi:
Hocam söylediniz siz yaziyordur mutlaka diye ama göz görünce insan daha bir mutlu oluyor :)

Yani bu demek ki klima açmak yakita etki etmiyor. Sattığım jetta 1.4 tsi da klima açtığım anda ortalama tüketim 1.5 litre artıyordu. Şimdiki araç için etki sıfır olur mu bilmiyorum. Sizin fikriniz nedir hocam bu konuda?

Benim aracta 0.5 l arttiriyor klima

golf7 tdi dsg

mandufla dedi:

Hocam merhaba,

Yakıta etki eden klima, arka cam rezistansı, ayna ısıtması vs. gibi elemanların tüketimi ne derece arttırdığı ile ilgili bilgiyi MFA ve Media ekranlarındaki Konfor Tüketicileri kısmından takip edebilirsiniz. Yanılmıyorsam soğutması gerekmediği zamanlarda sadece havanın nemini alıyor. Kaliteli hava sağlıyor yani.  Kışın ısıtmak gerektiğinde nasıl bir yöntem izliyor henüz tecrübe edemedim :)

@MSE

Hocam ekrandan bakıldığını bilmiyordum. Hemen deneyeceğim. Teşekkür ederim. Umarım önceki aracimdaki gibi bir artış söz konusu değildir.

@MSE @ragipertas

kısa bir mesafe için (yaklaşık 3 km) klimayı açıp ekranı da açtım.

Bu ekrandan ne anlamalıyım. Mesela 0.7 lik bir artış olarak mı yorumlamalıyım?

mandufla dedi:
@MSE @ragipertas

kısa bir mesafe için (yaklaşık 3 km) klimayı açıp ekranı da açtım.

Bu ekrandan ne anlamalıyım. Mesela 0.7 lik bir artış olarak mı yorumlamalıyım?
Hocam hareket halinde olmanıza gerek yok. Hareket halindeyken ordaki değer değişiyor mu bilmiyorum şuan bende park halinde l/h yani bir saat boyunca bu şekilde çalışsa kaç litre tüketir onu gösteriyor.

O ekranda ortalama değil de anlık harcama gösteriliyor. Aracınız sıcakken klimayı 22 derecede Auto konumunda açtınız varsayıyorum. Biran evvel 22 dereceye getirmek için güçlü bir şekilde çalışacağından tüketim yükseliyor. Aracın içerisi soğudukça düşüyor. Bir defasında hava 12 dereceydi. Klimayı açtım 23e ayarladım yanlış hatırlamıyorsam. Belli belirsiz bir şekilde artmıştı. Yani benim burdan anladığım A/C açık olsa dahi ihtiyaca göre çalışıyor. Sistemi gereksiz yere kullanmıyor. Tecrübe ettikçe gelişmeleri buradan paylaşırım hocam  https://vimeo.com/143030978

Sent from my iPhone using Tapatalk

@MSE

Hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. Videoyu izleyince aklıma takıldı. Sizin format ile benim ekran formatı farklı. Mesela sizde 1/2 yazısı varken bende yok. Ekran modeli nedir acaba?

mandufla dedi:
@MSE

Hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. Videoyu izleyince aklıma takıldı. Sizin format ile benim ekran formatı farklı. Mesela sizde 1/2 yazısı varken bende yok. Ekran modeli nedir acaba?
Ben teşekkür ederim hocam yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Benimki 5.8" 'lik ekran. Sizinki ise 6.5". Sizinki çözünürlük ve hız açısından çok daha iyi. Ayrıca mirror link özelliği olduğu ancak servis tarafından ücret karşılığında açılabildiği söyleniyor (android işletim sistemli telefonların ekranını aracın Media ekranına yansıtma). Arayüzde de geliştirmeler olmuş. Sizinki daha cafcaflı yani :) güle güle kullanın hocam.

@mandufla

Hocam o ekran anlık olarak değişir. Kadranda da bu bilgi mevcut. En fazla saatte 1 litreye kadar çıkıyor bu konfor tüketiciler.

@MSE 

Hocam şaşkınlık içerisindeyim. Ben benim cihazı 5.8'' diye biliyorum. Umarım siz haklısınızdır :)

@yusuf

MFA ekranda bende daima anlık tüketim var hocam. Klimasız performansı bilmediğim için klimalı yakıtı kıyaslayamıyorum. Zaman içerisinde çözeceğim umarım Yusuf Hocam. Teşekkürler :)

@mandufla  kesinlikle 6.5" hocam [emoji4]

Geri
Üst Alt